Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Šprtí taneček

29. května 2016 v 14:26 | Monica Otmili |  Ze života O(c)t(o)milky
Přesně ten jsem si chtěla zatancovat hned poté, co mi bylo oznámeno, že má nejhorší známka z maturity je dvojka z dějin umění. Ještě se musí sečíst hodnocení ústních a písemných z angličtiny a češtiny, avšak už teď vím, že ani to nemůže dopadnout hůř.

V pondělí jsme obhajovali praktickou část, přičemž má obhajoba musela všechny naprosto vyčerpat. Aby mohl být můj model na téma Black Metal: Po stopách křehkosti na půdě extrémního undergroundu vůbec pochopen, bylo zapotřebí seznámit komisi s historií žánru (včetně náležitého hudebního doprovodu) a až poté se zabývat mým dílem.


Dílem, které vám zatím nemůžu odtajnit, neb se s ním účastním také mezinárodní korálkářské soutěže Battle Of The Beadsmith, přičemž publikování zatím nebylo spuštěno. A jelikož jsem v seznamu úplně poslední ve dkupině D, má práce nebude zveřejněna dříve než v červenci. Každopádně mohu prozradit alespoň to, že model je tvořen jednoduchými hedvábnými šaty v šedivé barvě, které doplňuje masivní tělový šperk na černé kůži a a vysoké kožené nátepníky se čtyřiceti kovovými ostny na každém kusu. A mimojiné díky chybě (v Matrixu) soutěžím za Faerské ostrovy.

Přestože měl táta velké obavy, jak na komisi má obhajoba zapůsobí, když jsem považovala za nutné zmínit i devadesátkové skandály, které se k žánru vážou, všichni byli nakonec nadšeni a dokonce jsem zjistila, že ne pro každého byl pojem black metal novinkou. Inu umělci... V rámci ateliérového hodnocení jsem získala 14,5 bodů z 15-ti, což bylo nejvyšší hodnocení ve třídě; nevím jak dopadly jiné obory, a známku jedna mi potvrdila i komise.

Ve čtvrtek nastal den D. Bylo nutné vše dopředu naplánovat a nenechat se vyvést ničím z míry, aby to nedopadlo jako při písemných. Večer jsem provedla domácí rituál a ještě než jsem vkročila do zkoušecí místnosti, kde díky bohům chyběla podobizna Míly Zemana, obě zápěstí nesly napsané runy. Angličtina mi nedělala sebemenší problém, téma svátků a oslav mě dokonce rozesmálo, neb jsem byla tázána co a jak slavíme doma, tož jsem se lehce zmínila o kole roku a oslavě zimního slunovratu před rodinnými Vánocemi. Čeština si na mě přichystala Kytici, což bylo něco, co jsem si zrovna dvakrát vytáhnout nechtěla, byť jsem ji samozřejmě přečetla. Doufala jsem, že z dějin umění si vytáhnu užité umění středověku a budu celých patnáct minut rozebíratz mou oblíbenou výšivku z Bayeux, avšak nevyšlo to. Místo toho jsem popisovala renesančí architekturu a hned na úvod zaměnila dva stěžejní kostely ve Florencii a Římě. Vybrousila jsem z toho nakonec za dva. O dost horší byla na první pohled technologie, kdy se na mě "usmály" pleteniny, jejich rozdělení, technlogie zpracování apod. Naštěstí to bylo to poslední ,na co jsem se předvečer zkoušení naučila a taky hrál v můj prospěch časový limit. Dopadlo to tedy nakonec na výbornou. Na závěr mě vyzkoušeli ještě ze základů společenských věd, které jsem si vzala dobrovolně jako volitelný maturitní předmět v domnění, že mi to nějak pomůže při příjmačkách na vysokou. Ve finále je mi to k ničemu a musela jsem se dost učit, neb asi pět otázek jsme vůbec v hodinách neprobrali. Do dneška nechápu, jak jsem mohla dostat jedničku.

Poté už jsem se těšila na jediné - pořádně se vyspat. To se mi dpodařilo až v noci na dnešek, neb ještě v pátek jsem musela do školy a dělat catering mým maturujícím spolužačkám a komisi. na včerejšek padla jsedna plánovaná prodejní akcie, kde ovšem byla hodina příjezdu stanovena na osmou hodinu ranní, tudíž se o nějakém dlouhém spánku nedalo mluvit...

A co že se to včera dělo? V areálu Břevnovského kláštěra v Praze proběhl třetí ročník Středověkých slavnostní v Břevnovském kláštěře pod záštitou SHŠ Allgor o.s., tentokrát na téma Karla IV. A nechybělo ani rozsáhlé tržiště (které svým rozsahem trošku zazdilo pestrost nabídky - umístění dvou šperkařských stánků vedle sebou nebylo ojednilé) a v něm Mon se svým skromným stánkem se šitými šperky. Kvůli maturitní časové tísni před akcí jsem nestíhala vytvářet žádné novinky, a tak jsem vyzvedla dlouho ležící kousky z kamenného obchodu. Počasí přálo vysoké návštěvnosti, po většinu akce přímo peklo slunce, a já jelikož nevlastním klasický stánek se stříškou a navíc jsem byla oděna v (pseudo)dobovém kostýmu (který spousta prodejců zazdila), nesu si památky v podobě spálené kůže na hrudi i obličeji. Díky gotické korunce, která byla součástí mého kostýmu, nabyly spáleniny opravdu bizarních tvarů a takové sgrafito jsem na obličeji neměla ani nepamatuju! Akce musela kvůli náhlému dešti skončit předčasně, takže jsem se domů dostala nejen spálená od slunka, ale taky promoklá deštěm.

Stálo to ovšem za to, program byl pestrý, mě osobně nejvíce těšila vystoupení středověké kapely Bakchus. A také jsem si skvěle popovídala nejen se známími, kteří se zastavili u mého stánku, ale i se zákaznicemi a ostatními návštěvníky, tudíž celou akci i přes nějaké ty organzační problémy (například sice byly k dispozici toalety, ale umýt si ruce bylo nemožné) a šílené počasí hodnotím velmi pozitivně.

Včera jsem také po více než dvou týdnech držela v ruce opět korálkovou jehlu. Jakmile odzvoní příjmačkám v druhém červnovém týdnu, mohu se zase pustit naplno do šperkaření. A že už je plánů! Ze soutěží, které už jsou dávno ukončeny mi zůszaly nezrealizované projekty, stále mi doma leží dvě zakázky, navíc mě poslední červnový víkend čekají kutnohorské Slavnosti stříbra, kam se velmi těším. Je tedy nutné nabídku opět zpestřit. Nabyla jsem dojmu, že mám nějak málo dostupných velkých náhrdelníků. Sice byla praktická maturita jeden velký projekt, nějak mi ty velké kousky začaly chybět a já mám doma naskladněno tolik krásných kabošonů, které by si zpracování v podobě nějakého toho "megáče" zasložily.

Už mi zbývá jen úspěšně složit příjmačky a pak se můžu topit v korálcích a letní pohodně.

I vy užívejte pozdně jarních dnů a neutopte se
vaše Mon

P.S.: Po dlouhé době odolávání jsem propadla té sociální síti, kde se pro dobrý pocit sbírají srdíčka k fotkám, tož kdybyste chtěli, můžete mě sledovat zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 29. května 2016 v 17:43 | Reagovat

Tak tě s těmi příjmačkami držím palce, ať do dobře dopadne! :)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 29. května 2016 v 17:56 | Reagovat

Ano ano, na FB jsem sledovala postup maturity :D A gratuluju!

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 29. května 2016 v 20:19 | Reagovat

Gratuluju! Já měla na zápěstí napsáno P jako pomalu, protože když jsem nervózní mluvím moc rychle, takže bych toho musela umět víc:)

4 Ver. Ver. | Web | 2. června 2016 v 21:21 | Reagovat

Gratuluju a taky držím palce u příjmaček :)

5 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 7. června 2016 v 9:27 | Reagovat

[4]:

[3]:

[2]:

[1]: Děkuji Vám. :-) jedny přijímačky už mám za sebou z úspěchem, zítra mě čekají další.

6 Lyra Lyra | E-mail | Web | 16. června 2016 v 10:28 | Reagovat

Se zpožděním gratuluji ke krásnému výsledku maturity! Kam jsi dělala přijímačky? Už víš, jak dopadly? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick