Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

6 důvodů, proč je seriál Vikings faktograficky mimo

23. května 2016 v 22:10 | Monica Otmili |  Život kolem nás
Mnozí z vás jistě zaregistrovali, že poté, co upadla všeobecná vlna nadšení pro fantasy seriál Hra o trůny, zraky mnohých diváků padly na seriál produkce History Channel, Vikings. Ten je inspirován islandskou ságou o Ragnaru Lothbrokovi (Ragnaru Huňaté Nohavici) a původním cílem režie bylo přiblížit veřejnosti život starých seveřanů.

Když jsem se před rokem a půl o existenci seriálu dozvěděla skrze mou drahou polovičku, mávla jsem nad ním rukou s tím, že to zas bude něco nezáživného s doprovodem "tradičních" vizuálních prvků, jako jsou dvoubřitvé sekery a podobně. Nechala jsem se však přesvěčit ke shlédnutí, úroveň seriálu mě tehdy velmi pozitivně překvapila a zanedlouho mě zachvátilo stejné nadšení, které dnes cloumá masou. Nepovažuji se však za masového fanouška, neb severská mytologie a vikingové mě zajímali dříve, než jsem takový seriál znala. A jelikož mi povrchní znalost problematiky nestačí a se řídím se citací "Vím, že nic nevím," v obou úzce souvisejících oblastech se s radostí vzdělávám nadále. V rámci mého putování historií mi tedy nemohla uniknout závažná fakta, která jsou v rozporu s jejich seriálovým podáním.Netajím se tím, že seriál sleduji s chutí dodnes, jsem člověk, který když něčemu věnuje svůj čas, onu činost dokončí. Pokračuji ve sledování proto, že se jednak dokáži povznést a druhak mě jednoduše zajímá, jak to celé skončí. To mi však nebrání v tom, abych jej trochu rozpitvala a začala si ověřovat některé seriálové události přímo.
Bohům žel právě proto, že ověřování informací spousta průměrných fanoušků neprovozuje a seriálové podání historie je naprosto uspokojuje, byly sice některé mýty o vikinzích pomalu vyvráceny, nové se však vyrojily jako houby po dešti a zůstávají tisíce lidí, kteří to při podpoře masmediálních článků, jako je například tento (klik), berou za fakt.

Ať už jste fanoušky seriálu, či ne, cílem článku není vás od sledování odradit, nýbrž navést k tomu, abyste scénáristům takzvaně nesedli na špek a nebrali každou součást seriálu se sympatickou atmosférou jako historický fakt.


Nejsem žádný "LH* fašista" a pár mečů nevikinského typu na plátně (které tam jsou) mě nezabije, ale Vikings prezentují i věci, které odporují tehdejší době tak křečovitě, či odporují rovnou zdravému rozumu. A tyto aspekty už mě klidnou nenechávají. Podívejme se na šest z nich (a berte to kapku s humorem).

Ještě než se však vydáme vstříc odhalování mýtů a polopravd, dovolte mi malou poznámku. Musím zmínit, že tato problematika není vždy jednoduchá, černobílá. Autoři seriálu se museli popasovat s tím, o čemž hovoří jednak mýty (tedy i ságy, jejichž písmené podoby vznikaly mnohem později, než se staly události jimi popisované), druhak skutečné historické záznamy (což i dnes zaměstnává mnohé badatele na vědecké úrovni). Ne vždy nám to mytologické kooresponduje s doloženým, a pak nastávají skutečné badatelské oříšky...

Ragnar Lothbrok (Zdroj obrázku klik.)
1) Délka života postav
Připustíme-li existenci Ragnara Lodbroka, o níž jsou stále vedeny dohady, se svým seriálovým bratrem Rollem, inspirovaným doloženým normanským vévodou, se mohl setkat horko těžko. Vezmeme-li v potaz, že seriálový Ragnar roku 793 vyplenil klášter Lindisfarne (dejme tomu, že mu bylo tehdy cca dvacet let), nemohl obléhat Paříž bok po boku s mužem, který skutečně doplul do Paříže kolem roku 885, a který se stal vévodou Normandie patrně v první dekádě desátého století. (Což samozřejmě vylučuje možnost Rollovy účasti na vyplenění Lindisfarnu po boku seriálového hrdiny.)

Možná, že vaše osmdesátiletá (pra)babička ve svém věku nedokáže vypadat jako sexy kočka, 150-tileté seriálové postavy s tím problém nemají a těší se skvělé formě. (Aneb že by nás to s průměnou délkou života středověkého člověka učili ve škole špatně? :D )

Doplním ještě, že sága o Ragnaru Huňaté Nohavici se o Rollovi (pochopitelně) vůbec nezmiňuje.
Neméně problematická je i seriálová postava krále Haralda Krásnovlasého, pozdějšího sjednotitele Norska. Z "královských ság" (Heimskringla) se dočítáme, že Harald je potomkem jisté Ragnhild, pravnučky Ragnarova syna Sigurda. Datum narození norského sjednotitele je odhadováno k roku 850, počítáme-li tedy s Raganrovou účasti v Lindisfarne, Ragnar v silně stařeckém věku jej mohl Haralda poznat maximálně tak v době, kdy tem ještě nosil plínky.

2) Překrucování faktů
Z předchozího bodu je jasné, že historický Rollo se také nikdy nesetkal s králem Ecbertem z Wessexu, který pro změnu své seriálové milence Judith mohl maximálně tak žehnat do kolébky. Jeho syn Aethelwulf sice ženu téhož jména měl, jednalo se o Judith Flanderskou, jíž byly v době Ecbertovy smrti pouhé čtyři roky a rozhodně nebyla dcerou nothumbrijského krále Aelly ani matkou pozdějšího Alfréda Velikého; tou byla Aethelwulfova první manželka.

Dopátrat se, kdo má být seriálovým západofranckým císařem bylo pořádným oříškem, neb se frančtí panovníci střídali jak fusekle a tvůrci seriálu se zde kompletně ztratili (nedivím se jim, upřímně, ono to dá práci, se neztratit).
Dle nich se jedná o Karla II. Holého (mimo jiné skutečného otce Judity Flanderské), neb dotyčný má být synem Ludvíka I. Pobožného a vnukem Karla Velikého. Po většinu života byl však králem a titul císaře získal až dva roky před smrtí.
Karel II. Holý sic měl dceru Giselu, nemohla to však být táž, kteráž si v první dekádě desátého století vzala vévodu Rolla, neb byla v té době dle mnou zíkaných informací čtvrt století po smrti. Vévoda se oženil s Giselou, dcerou Karla III. Francouzského - Prostého; této postavě by ostatně také odpovídal svým charakterem seriálový císař.

Třešničkou na dortu je pak zavraždění ) hraběte Oda, jehož skutečná předloha Karla III. Prostého z trůnu naopak sesadila a sama se stala králem.

3) Žena jako jarl

"Oblékne-li si žena mužské šaty, ostříhá-li si vlasy či kvůli své úchylnosti chopí do ruky zbraň, bude potrestána vyhnanstvím... Žalobu nechť má v takových případech každý, kdo chce. Totéž platí o mužích, kteří si obléknou ženské šaty."

Takto se vyjádřil o ženách v tradičních mužských rolích přední český germanista Jiří Starý v knize Řád a chaos v archaických kulturách, konkrétně v části věnované životu starých Seveřanů. Ve staroseverských literárních pramenech se sice čas od času setkáváme s ženami ve zbrani; příkladem budiž Sigrdrífa/Brynhild ze Ságy o Volsunzích a Písně o Sigurdovi či rozporuplně vnímaná Hervör (Hervarra) ze Ságy o Hervaře - obě byly však valkýry čili mytologické postavy.
Avšak nejen výsledky bádání Jiřího Starého, ale především také součásti ženských hrobů z doby vikinské naznačují, že to v reálném životě starých Seveřanů se ženami-bojovnicemi nebude tak slavné a už vůbec ne tak, jak se nám snaží předkládat jistý článek na webových stránkách časopisu Reflex, navlas okopírovaný z jedné zahraniční stránky.
Článek se odkazuje na profesora McLeoda z tasmánské(...) univerzity, který zkoumal migraci skandinávského obyvatelstva v době vikinské a zjistil, že polovina hrobů etnických Skandinávců na severovýchodním brintském území ukrývá ženské ostatky. Z toho milý pan profesor usoudil, že až polovina vikinských válečníků byly ženy. To je však velmi nadsazené tvrzení, neb o tom žádné nálezy z oněch hrobů nemohou podat přesvědčivý důkaz! (Sekyra je především nástrojem pracovním.)

O tomto tématu skvěle hovoří tento anglický článek; kdo se zajímá, doporučuji přečíst.

Musím uznat, že všechny ty ženské s meči a sekerami oděné ve zbroji působí fakt atmosfericky, ovšem dle všech doložených faktů taky vysoce nerealisticky. Tudíž žena, která zastává tak vysoké postavení, které má navíc co dočinění s bojem - jakým byl jarl, je to naprosté sci-fi (a její družina složená z žen taktéž). Něco takového je v přímém rozporu s tradicemi a funkcí tehdejší severské společnosti.

Seriálová (stopadesátiletá) Lagertha je především dílem fantazie scénáristů.
(Zdroj obrázku klik.)

4) Tělo z oceli
To, že je Rollo sexy, mi zainteresované dámy jistě dosvědčí. Nicméně tvůrcům by neuškodilo vzkázat, že my jsme si schopné toho všimnout i bez toho, aniž by bojoval v bitvě polonahý. To, že narozdíl od svého "synovce" žádné přízvisko Železný nemá, vlastně ani nemusíme zmiňovat k tomu, abychom si uvědomili, že tady něco nehraje. Proč zrovna on, který by si mohl ve svém postavení dovolit kvalitnější kroužkovou výzbroj, jde do bitvy s holým pupkem? Pochopila bych to u toho zdrogovaného berserkra ze scény s šípem; o nich se dá dočíst, že někdy údajně (nutno to slovo zdůraznit) bojovali bez valné tělesné ochrany, ale proč by to dělal Rollo? Tady chtěl někdo oslnit dámskou část publika, neb jiný rozumný důvod, proč dává budoucí vévoda svůj život všanc tak lehkovážně, se zde nenachází. ;-)

5) Jak zabít medvěda za deset sekund
Chápu, že se autoři snažili vyjádřit spojitost medvěda jakožto zvířete s Björnem, jehož jméno je v překladu výrazem právě pro tuto šelmu. Nevěřím, že ten by s takovou lehkostí, navíc v extrémně krátkém čase, byl schopen svého prvního medvědího protivníka zabít. O tom se přít nebudeme.

6) Kostýmy (edit 12.1.2017)
Čím delší je seriál, tím více si všímám designové stránky věci. Tento bod bych shrnula obrázky, které myslím nepotřebují delšího komentáře.

Seriálový oděv:


Helga; raně gotické spodní šaty?

Lagertha - čisté fantasy
Profesionální rekonstrukce ženského oděvu bohaté ženy z období Vikingů, Birka (Švédsko), 10. století:
Autorka kostýmu: Natália Barboriaková - Nornir (SK), fotografie: Veronika Tabáková

Bojovníci doby vikinské + dvě dámy
Reenactment skupina Marobud (CZ), specializující se na Norsko 10. století; fotografie Valentina Garfi Doupovcová

Fredrik Hellman (SW), rekonstrukce bojovníka z Birky (SW), přelom 9./10. století


Ačkoli článek nese název 6 důvodů, uvádím i svůj sedmý postřeh. Do výčtu desinformací a polopravd jej neudávám záměrně, neb pojednává o velmi složité problematice, jejímž závěrem je můj osobní názor, jak bych se k seriálovému stvárnění postavila já.

7) Ivar the Boneless - Ivar Bezkostý
Zde se dostáváme ke střetu informace obsažené v ságách s fakty, které o spoolečnosti v době vikinské víme. Dle ságy je Ivar skutečně takto tělesně postižen, i přesto však v mnohém dokáže své bratry předejít.
Skutečný Ivar byl jarlem a vojenským velitelem. Upřímně, nevím jak se k tomuto postavit. Jeho postavení spolu s handicapem odporuje tehdejší i dnešní logice - je to jako představit si člověka od dětství na vozíku, který to dotáhne na hodnost generála... Jeho šance na přežití v tehdejších poměrech byla extrémně nízká, natož aby jej čekala kariéra vojenského lídra. Jeho přídomek ve staroseverštině psáno "inn beinlaussi" skutečně znamená "bez kostí." Justin Pollard se však ve své knize* domnívá, že by se mohlo jednat o špatnou transliteraci "slovního spojení inn barnlausi" (bez dětí; Ívar děti skutečně neměl), což by mnohé vysvětlovalo. V kontextu tehdejší doby se osobně přikláním k této možnosti. uvidíme, co pro něj tvůrci seriálu připraví.

Našli bychom spoustu dalších menších i větších nesrovnalostí, ale ty již není třeba vypisovat na to, abychom pochopili, že Vikings nedělají čest označení "historický seriál." Rozumím, že pustit se s kamerou do jakékoliv historické inspirace je jako uplést si na sebe bič, neb je to nesmírně náročná práce po všech stránkách a stačí jeden slabý článek v produkčním týmu a odrazí se to na výsledku tak, jako tomu bylo třeba v novém filmu Hlas pro římského krále.
Musí se k tomu však přistupovat s určitou zodpovědností. Nastaví-li se z počátku jistá laťka, měla by vydržet po celou dobu a já si zkrátka a dobře nemohu pomoct, ale to tady neplatí a s každou další sérií se pohybujeme více ve vodách fantazie. Avšak takové, která má potenciál a zaujme širokou škálu diváků.

Takže klidně směle sledujte Vikings nadále, ale prosím jako dobroružnou fantasy a ne historickou rekonstrukci. Neb nás - fanoušky skutečné doby vikinské - už celkem přechází uši z toho, jak moc jej diváci berou vážně.

Staroseverským ságám zdar a vám též
vaše MonEdit: Dne 12.1.217 došlo k editaci článku.

*Alfred the Great, John Murray Publishers, London, 2005


 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 23. května 2016 v 22:16 | Reagovat

Je to seriál, takze jej beru s nadsazkou jako kazdej jinej, ale to furt moc dobrej serial, takze mi to pripomina, ze bych mela dokoukat tech par poslednich dilu, co jsem nestihla o svataku :D

2 Muchomůrka Muchomůrka | Web | 23. května 2016 v 22:21 | Reagovat

Jo, co se týče Rolla, tak mě to taky dlouhou dobu iritovalo :D
Já mám zase za to, že účesy rozhodně taky nejsou LH :D

3 Executor Executor | E-mail | Web | 26. května 2016 v 7:19 | Reagovat

Vďaka za zhrnutie, na príklade sa najľahšie vidí kde je chyba. Čo som si všimol ja, bolo ako v boji prvom diele druhej série skákali chlapi za nepriateľské línie. Pri tých, čo zasiahli oštepy to vyzerá akoby to zvrátilo smer ich pádu dozadu. Reálne by sa len zabodli hlbšie a chlapi by dopadli s nabranou hybnosťou stále vpred.

4 Šárka Šárka | Web | 12. června 2016 v 18:42 | Reagovat

Kamarádka, která to má naštudované, také upozorňuje na tyhle nepřesnosti a já si jen říkám, že je to vizuálně skvělej seriál s docela dobrým dějem, ale může se mi pořád líbit, když je tam tolik blbostí? Může se mi líbit film Hobit, když znám knížku? Nebo hra o trůny-ta se mi jako seriál líbí, ale knížku neznám. :D Tak nevím. Ale je to škoda, že seriál s takovým potenicálem a rozpočtem není aspoň o pár pídí přesnější, věrohodnější. A přeci můj táta, který je jinak zapřísáhlý seriálový odpůrce, na Vikingy kouká od doby, co se dozvěděl o těch chybách. Občas se nestačím divit.

5 Badsworth Badsworth | E-mail | 16. prosince 2016 v 9:33 | Reagovat

Kdo by chtěl trochu reálnější a stále dobrý seriál o vikinzích ať zkusí The last kingdom. Odehrává se v Anglii v 9. století v době invaze vikingu . Potkáme tam i některé historické postavy co jsou v seriálu vikingové. Sice též je to částečně fikce(hlavní hrdina) a najdeme tam nepřesnosti ,ale snaží se držet historických faktů co o té době víme.

6 corre corre | 12. ledna 2017 v 14:09 | Reagovat

Super postřehy, vikingové se mi opravdu líbí a naštěstí jsem je bral spíš jako fantazy než historický film už od začátku. Přesto mě tolik rozporů překvapuje.. Třeba Teď v posledním dílu jsem byl trošku zmatený kam to vlastně dopluly, že jsou tam muslimové černoši. Původně jsem myslel, že pluli na severní pobřeží dnešního Španělska, ale tam by měli potkat spíš Asterixe a Obelixe a ne maury. Takže asi dopluli až do Gibraltaru nebo kam, což se mi moc nezdá, ale historii vikingů bohužel neznám...

7 Monica Otmili Monica Otmili | 12. ledna 2017 v 18:00 | Reagovat

[5]: Také se mi tento seriál líbí víc. Dovolím si tě lehce doplnit, je to čistá fikce, na základě románů Bernarda Cornwella.

[6]: Ahoj, nedivím se, že se mnohým zdá seriál zmatečný, mně např. trvalo velmi dlouho, než jsem  přišla na to, jakého franckého císaře to vlastně prezentují.A ano, dopluli do Gibraltaru, což se skutečně povedlo; vikingové se dostali až do Konstantinopole. :-) Pokud by ses chtěl dozvědět něco víc, vřele doporučuji tento článek:
https://pohanskykruh.wordpress.com/2014/06/18/vikingove-myty-a-skutecnost/

8 Petra Petra | 21. března 2017 v 8:30 | Reagovat

Trochu mě překvapuje, že vás tak iritují historické nepřesnosti. Jak sama uvádíte, přesných historické údajů z té doby je k dispozici minimum a pokud chcete vytvořit nějaký souvislý tok událostí, musíte díry vyplnit. Takže vpodstatě nezbývá nic jiného, než použít fantazii. A zdá se mi jen logické, že tvůrci použili skutečné historické postavy a informace o nich(i když z různých období). Vikingové jsou především umělecké dílo (a podle mě mistrovské a po výtvarná stránce výjimečné). Pokud chcete čistá fakta, sáhněte po nějakém dokumentu.

9 Petra Petra | 21. března 2017 v 8:58 | Reagovat

PS: A jo, ráda se podívám na vymakané břišáky Cliva Standena a vůbec mě neuráží, že je to historicky nepřesné :-))

10 Komentátorka Komentátorka | 6. dubna 2017 v 19:46 | Reagovat

I v tvé článku jsou jisté chyby. Tak například Lagertha byla skutečně bojovnicí je to historicky doloženo. Lagerthin příběh je zaznamenán v pasážích v deváté knize Gesta Danorum z dvanáctého století. Lagertha se stala bojovnicí, když Frø, král Švédska, napadl Norsko a zabil norského krále Siwarda. Frø následně dal ženy z královského rodu do nevěstince, aby je veřejně ponížil. Když se to dozvěděl Ragnar Lodbrok, přišel se svou armádou, aby pomstil svého dědečka Siwarda. Mnoho žen, které Frø nařídil zneužívat, se obléklo do pánského oblečení a bojovalo za Ragnara. Jejich vůdkyní a zároveň klíčem k Ragnarovu vítězství byla právě Lagertha.
      Berserk- Většinou se ale vlastnost dědila z generace na generaci. Byl to tedy spíše jistý druh poruchy. Často byli v bitvě jen do půli těla, někdy se odívali do kůží z vlků či medvědů. V tato zvířata jim byly dokonce přisuzovány proměny. Před bitvou upadali do bojové extáze, kdy okusovali okraje svých štítů a stávalo se, že vznikl boj mezi jimi samotnými, jak moc byli nabuzení do bitvy.
I mnozí z králů měli celé družiny berserků. Hrólf Tyčka měl tucet bojovníků, kteří zdolali většinu vojska krále Áliho včetně jeho samotného. Naposled bylo zaznamenáno nasazení berserka ve vojsku Haralda Hardrady v bitvě u Stamford Bridge přímo na onom mostě, který až do svého zabití úspěšně bránil proti dotírajícím Anglosasům krále Harolda II.-pasáž z wikipedie, ano uznávam trapné každopadně asi na dalších ověřených 12 stránkách a pár knihách se nachází totožné informace takže Rollo klidně mohl napochodovat do půl těla nahí a pokud si dobrě pamatuji udělal to po boku jednoho jarla.
    S tím dalším i více méně souhlasím toto jsou pouze ,,chyby´´ na které jsem narazila

11 Ash Ash | 9. dubna 2017 v 10:45 | Reagovat

Strašne ma sexuálne vzrušovala Ragnarova dcéra. Dodnes som smutný, že zomrela v detskom veku..(nesplnené pedofilné sny :(((

12 Mor Mor | 14. září 2017 v 23:12 | Reagovat

[6]: dopluli do Algeciraz

13 Jesse Jesse | 15. listopadu 2017 v 22:04 | Reagovat

Neco na tom asi bude, ale jak tu bylo psano(viz Petra | 21. března 2017 v 8:30), takhle by neslo natocit/vytvorit nic, pokud by to nebyl opravdu dokument. A i v tom dokumentu by mohly byt chyby. Vzdyt i nasi nedavnou historii kazdy vyklada trochu jinak. A co teprve tyto zaznamy. Ze se u vykopavek neco nenaslo nemusi nutne znamenat, ze to neznali, ci nezkusili pouzit jinde (napr. parizske kuse). A samozrejme, kdyz jsme u toho slovickareni - asi taky nemluvili ve svych osadach anglicky, jak to je v serialu, co? :)

A ve finale jen tak 4fun: "Edit: Dne 12.1.217 došlo k editaci článku". Dle roku, zda se, ze vedma :)

14 Jesse Jesse | 15. listopadu 2017 v 22:13 | Reagovat

[13]: Nelze prispevek editovat, tak musim reagovat na sebe :) Chtel jsem jeste doplnit, ze je to vicemene fantasy, ale take to vychazi z baji, legend, mytu a to lze vykladat take ruzne...

Asi to bohove takto chteji :)

15 . . | 12. prosince 2017 v 20:38 | Reagovat

Je mi z toho zle jen ten tvuj článek čtu.. :D seš uplně vypatlaná.. :D

16 Bebe Bebe | E-mail | 13. prosince 2017 v 23:08 | Reagovat

je tu nekdo kdo veri v odina jako ja??

17 Michal Michal | E-mail | 21. prosince 2017 v 16:22 | Reagovat

Existuje nějaká kvalitní kniha o Ragnaru Lothbrokovi přeložena do češtiny?

18 SpinavyP03t SpinavyP03t | E-mail | 24. prosince 2017 v 12:02 | Reagovat

Takým ľuďom ako ty by som zakázal písať takého články, prd o tom vieš, z tých tvojich 6 dôvodov sú pravdivé a hodnotne tak možno 2 dĺžka života postáv s tým sa s tebou stotožňujem, áno museli žiť jedno storočie, a to prekrutenie faktov, musíš pochopiť že tvoriť takýto seriál je náročné a nieje to dokument, veľa veci nieje zistených dodnes a tvorcovia tie diery zalepit nejak museli, v každom prípade chceli diváka zaujať čo sa im aj podarilo, noo toto že lagherta nebola štitonoška vôbec nesúhlasím, čo sa týka oblečenia, noo ktorý divák toto rieši čo majú oblečené ? to oblečenie vyzerá historicky tak neriešim z ktorého obdobia to oblečenie pochádza, čo sa týka bjorna a bitky s medveďom, čo to mali natiahnuť na polovicu jedného dielu ? si myslim že autori seriálu nemajú toľko priestoru aby si mohli dovolit jeden diel spraviť len o bjornovom boji s medveďom, oceľové telo ? berserkovia bežne bojovali do pol pása nahý mali na sebe len kožušinu vlka alebo medveďa, a ten tvoj fakt o Ivarovi ma najviac dostal, dievča moje zlate, vo vojne nejde o to či tvoj veliteľ ma 150 kilo svalu alebo je kosť a koža, nejde o to či chodí alebo je na vozíku, veliteľ malo čo bojuje, veliteľ velí armáde,  vo vojne sila síce je podstatná ale STRATÉGIA vojny vyhráva, mala by si vedieť že Ivar bol dobyvateľ anglicka a založil hl mesto írska Dublin, toľko k tvoju článku, veľa sprostosti a zbytočnosti riešiš miesto toho aby si pochopila že je to seriál a nie dokument, hľadáš chyby v kostýmoch, rokoch a faktoch, pričom o niektorých faktoch nemaš ani šajnu a píšeš z kraviny

19 Divous Divous | 23. dubna 2018 v 21:41 | Reagovat
20 GinRen GinRen | 14. července 2018 v 11:15 | Reagovat

Dráha autorka, k tvojmu článku som sa dostala len teraz. Pekné, že si všímaš postrehy, ale aj celá história je "jedna babka povedala". Upozorňuješ na fakt, že tvorcovia nedodržiavajú historické súvislosti a postavy. Ako vyštudovaná dramaturgička a scenáristka ti poviem toľko, že sa jedná o "jav" zvaný "poetica licencia", ktorý v dramaturgickej praxi označuje to, že autori diel si môžu dovoliť historické nepresnosti vzhľadom na dĺžku doby minulosti, v ktorej sa udalosti odohrali. Takže, seriál pojednáva o rokoch cca 750 - až skoro 900 - teda aspoň podľa využitia postáv. Mám však otázku. Ako by si ten seriál urobila ty? Pretože ti poviem, že je veľmi ťažké napísať seriál aj na niečo zo súčasnosti, asi si myslíš, že je to len tak. Nejde o to, či sa to zhoduje rokmi - tie postavy medzi sebou, že sa historicky nestretli, tam ide o to, či ten príbeh funguje po dramatickej stránke, či diváci tomu "veria", či situácie v seriáli majú logický sled a zapadajú do seba, vzhľadom na charaktery postáv. Taktiež, všetky takzvané historické podklady pre seriál sú zachované ságy ako overené fakty. Pozri sa na dnešnú dobu. Koľko klamstiev a nepresností je v médiách. Myslíš si, že v histórii ľudia nepísali lži? Tiež rátali s tým, že sa to bude zachovávať a tak skutočnosti vykresľovali, aby vyšli v lepšom svetle. Robili to aj so sochami aj obrazmi, preto je tak ťažké pri nájdení pozostatkov s istotou určiť totožnosť podľa prikrášlených zachovaných obrazov. A keďže Vikingovia neboli takí vzdelaní, bol to skôr surový a prostý národ,pochybujem, že sa niekto unúval zo zápismi ich života, to čo sa o nich vie, sa vie zo zachovalého "ústneho podania" a vykopávok hrobov. Niektorí nemajú poriadne ani šajnu, čo bolo na začiatku 20. storočia, prečo myslíš že niekto môže s istotou povedať, čo bolo začiatkom 9. - 10. storočia. Je to proste na smiech, tu uvádzať tieto veci ako keby si objavila nový prvok do tabuľky prvkov. Každý aspoň trochu vzdelaný človek pochopí, že tu ide o zábavný seriál a nie dokument, ktorý by bol taktiež nemožný, pretože čo bolo pred toľkými rokmi sa už nikto nikdy nedozvie. A ďalšia vec tak na tejto stránke je uvedené " https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivar_Bezkost%C3%BD" že Ivar deti mal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick