Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Princezna rebelka

28. března 2016 v 15:40 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Máte rádi Zaklínače? Já ano, a proto jsem se nechala inspirovat světem Andrzeje Sapkowského při tvorbě dalšího z velkých náhrdelníků. Bylo již na čase, konečně něco pořádného po všech těch náušničkách a sametkách. Některé komponenty šperku byly hotovy již před Vánocemi a jen čekaly, až se k nim opět vrátím a ušiju jim finální podobu. Jak mě znáte, u náhrdelníku to nezůstalo, měla jsem nutkavou potřebu došít do soupravy vhodné náušnice a v tomto případě také náramek.
Pár hodin před zveřejněním náhrdelníku jsem na své FB stránce a na Fleru nahodila hádanku, o kterou z ženských postav by se tak mohlo jednat. S malou poznámkou, že to není ani jedna z těch pěti, které správného fanouška napadnou jako první. Tím vypadla Ciri, Triss, Yennefer, Milwa i Philippa Eilhart. Dámy zapalovaly své mozkové závity, snažila se i Temnářka, avšak ta pravá - totiž Falka - všem zapojeným stále unikala.Falka byla prvorozenou dcerou redanského krále. Po zásnubách své nevlastní sestry Riannon jí však byl odepřen nárok na trůn, s čímž se rozhodně nehodlala smířit. Rozpoutala krvavé povstání za podpory šlechty redanské i kovirské, to však přerostlo do rozměrů občanské války. Falka nejenže Riannon - tehdy těhotnou - uvěznila, s největší pravděpodobností také osobně zavraždila svého otce, nevlastní matku i dva (polo)bratry. Princezna vyniká svou krutostí, díky níž si vyslouží přídomek Krvavá - například jednoho z mágů neváhá během povstání stáhnout zaživa z kůže... Nakonec je však jejímu řádění konec - povstání je tvrdě potlačeno a přichází i konec jí samotné v podobě zapálené hranice.
Po smrti se Falka stala součástí redansko-temerijského folklóru a její osud si lidé připomínali pálením slaměných panenek v předvečer svátku Saovinne - obdoby pozemského Samhainu/Halloweenu, slaveného lidmi i elfy.
O století později se jí nechává inspirovat Cirilla z Cintry, Geraltovo dítě překvapení. Poté, co se stává součástí lupičské bandy zvané Potkani, zvolí si za svou přezdívku právě jméno krvežíznivé princezny rebelky.

Krásný námět pro šperk, není-liž tak? Vždy jsem měla tendence nechat se okouzliot některou z jiných, než vyloženě hlavních postav. Ať už to byla v dětství Monika z Dárku pro Moniku, Elyon v komixové sérii Witch, Galadriel z Pána Prstenů (a že od Tolkiena je takových hodně), v ságách o zaklínači to byla Falka (a cca pět dalších, neb tam bylo postav jak členů mraveniště).

Zajímá Vás, jak dopadlo mé podání?
Prvotní námět byla divokost v stříbrné, rudé a hnědé. Jak však do náhrdelníku zakomponovat fakt, že Falka je vlastně "padlá" princezna? Řešení se ukázalo záhy poté, co jsem neodolala balíčku perleťových plíšků...


Náhrdelník vyobrazuje všechny aspekty legendární rebelky - lastrurová cinkrlátka na znamení královského původu, rudou barvu krve i odstíny stříbrné a šedivé jakožto kov povstaleckých zbraní. Nechybí ostny symbolizující bojovné ražení či lebky dvojice svých obětí, ani kouř z hranice, na níž byla Falka upálena.
Ústředním motivem je skleněný, ručně podmalovaný kabošon v barevné kombinaci rudá - stříbrná, jako krev a ocel.


Na výrobu bylo dále použito:
Kvalitní český a japonský rokajl (Preciosa a TOHO) v několika barvách a velikostech, české broušené korálky ohňovky, japonské dvoudírkové čtverečky Miyuki Tila, mačkané trny, krystaly Swarovski Rivoli, kabošon hematitu, perleťovina a dva kovové komponenty ve tvaru lebky. Šito speciálními nitěmi Nymo a S-lon. Obšité kabošony ze zadní strany začištěny Alcantarou - příjemnou umělou semiší, která neplstnatí.
Zapínání šité na šitá poutka a protidíl z mačkaných trnů.


Jako vždy se jedná o autorský šperk, který se nebude opakovat.

Obvod náhrdelníku: 48 cm
Délka ústředního motivu s cinkrlátky: 9,2 cm
Průměr největšího kabošonu: 4, 6 cm
Průměr hematitové květiny: 4,3 cm
Síťovanou krajku zvanou korálkářskou hantýrkou jako ogala, představující u Falky kouř z hranice, jsem si naprosto zamilovala, musela, prostě musela jsem ji využít i pro náramek, jemuž dominuje broušený skleněný kabošon s pokovem ze severočeských dílen Preciosy.Doprovodné náušnice jsou tvořeny obšitými krystaly Swarovski s ozdobou v podobě mačkaných trnů. Zavěšeno na háčcích z chirurgické oceli, jimiž se "pyšní" většina náušnic z mé nabídky.Pokud by vám Falka učarovala, zakoupit si ji můžete skrze mou FB stránku či Fler. Svou "live" premiéru bude mít již tento víkend na Šermířské burze v brněnském Semilasse spolu s dalšími novinkami z mé dílny. Moc ráda vás uvidím!

Více informací o akci ZDE.

A jak jsem se již zmínila výše, je více těch méně výrazných postav, jimiž (nejen) Sapkowski upoutal mou pozornost. Na mysli se mi vynořije zejména Toruviel.
Co myslíte, stála by tato členka komanda Scoia'tael za korálkové ztvárnění? :-)

Nechte se unášet světy fantasy stejně, jako já
Vaše Mon


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Korálkové výrobky Moniky Otmili:

Jsou skvělé! 63.2% (139)
Ujdou. 7.7% (17)
Jsou fajn, ale nenosila bych je. 15.9% (35)
Moc se mi nelíbí. 8.2% (18)
Jsou hnusné. 5% (11)

Komentáře

1 Ver. Ver. | Web | 28. března 2016 v 20:30 | Reagovat

Moc pěkná a precizní práce. Na tvé výrobky z poslední doby vždycky koukám s otevřenou pusou a nechápu, jak něco takového vlastně vzniká... :) Zaklínače navíc zrovna čtu, takže zdroj inspirace mi není neznámý :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick