Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Korálková mytologie

8. února 2016 v 21:45 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Runatál je název pro staroseverskou eddickou báseň, která je součástí Výroků Vysokého (Hávamál), což jsou dle mýtů slova samotného Ódina. Konkrétněji se Runatál zabývá Odinovo ziskem run a poučením o přístupu a práci s nimi.

Právě název Runatál jsem vybrala pro svou kolekci, v níž hrají prim runy vypalované na dřevo. Ačkoliv se vesměs jedná o obšívané přívěsky, což není technicky pro zkušenou korálkovou šperkařku vůbec náročné, nebyla práce na nich úplně snadná. Chtěla jsem do každého přívěsku vetnout život a barevně i designově podtrhnout významy jednotlivých run. Skutečným oříškem byl ale fakt, že runy jsou magické znaky oplývající vlastní silou. Zkrátka nešlo je jen tak vypálit jednu za druhou, člověk se musí na každou z nich soustředit s co neupřímnějším zájmem. A tím, jak se hotové, přelakované dřívko nějaký čas obšívá, člověk se jej tedy dotýká, síla run působí. Proto jsem katdý den pracovala pouze na jednom přívěsku.
Například runa Uruz, jejíž významem je pratur, dobytek a také síla, mě místo toho, aby mě posílila, spíše naprosto vyčerpala a já ten den nebyla schopná udělat téměř nic.Rozhodla jsem se pracovat s přestávkami vždy po aettech (skupinách run, které máme ve starším futharku - runové "sadě"- tři). Všechny níže uvedené přívěsky - první aett bez runy Kenaz, která leží rozpracovaná v přihrádce - byly vyrobeny v první polovině listopadu. Měly být poutačem pohledů na pražské Šermířské burze. Tento úkol však splnily spíše na Facebooku či jiných prodejních akcích, kde jsem je zkusmo vystavila. Nejnovějším runovým počinem je vyšívaný přívěsek Aegishjalmur, který jako jediný neobsahuje pyrografií zdobené dřívko.

Fehu

První runa Freyova aettu zastupuje bohatství, dobytek a vlastnictví nabyté vlastním úsilím. Tomu odpovídají i primární barvy, které jsem zvolila - zlatou jako symbol onoho bohatství a rudou jako symbol úsilí, tvrdé práce, nezřídka za cenu vlastní krve. Hnědá barva, kterou jsem použila u všech přívěsků, pak představuje stávající spojení s přírodou.

Všechny přívěsky jsou zavěšeny na textilních či kožených šňůrkách zakončených zapínáním na karabinku a protikroužek z bižuterního kovu. Ze zadní strany jsou řádně podšity speciální semiší Alcantara, která neplstnatí a je příjemná na omak.

Uruz

Pratur, zvíře, jež bylo do konce 17. století vyhubeno, a s ním spojená fyzická síla a odhodlání. Islandská runová poezie hovoří v souvislosti s Uruz také o dešti, který přináší tuto sílu a živiny do půdy, což ovlivňuje úrodu. To byla hlavní inspirace pro zvolenou barevnost.

Thurisaz

Komplikovaná runa, komlikovaný přívěsek. Tato složitá runa rozhodně není pro každého, práce s ní jsem se docela obával, neboť mám z takovýchto silných a záhadných run respekt. Thurisas je často zvaná trolí runou, jedním z výkladů je i trn jakožto překážka. Váže se k Thorovi, bohu Hromovládci, kdož zaujímá druhé nejvyšší postavení v severském panteonu. Thurisaz může představovat jeho bájné kladivo Mjöllnir, jež uzvednout dokáže pouze on. Můžeme ji interpretovat tedy i jako štít, který odrazí negativní vlivy stejně jako Thor svým kladivem nepřítele.

Ansuz

Ansuz se váže k Ásům, tedy vládnoucímu rodu bohů, zejména pak k Ódinovu odkazujíce na jeho moudrost. Tato runa moudrosti souvidí s věštěním a je chápána jako světlo, ne tolik fyzikální, ale zejména duchovní. Pro mě byla odjakživa duchovní barvou fialová, neváhala jsem ji pro tento přívěsek použít. Zlatá byla vzhledem k povaze nutností a stříbrná se šedou na mě působí spolu s těmito barvami vznešeně. Vrána k vráně sedá a přívěsek si ode mě odnesla kartářka...

Raido

Tato runa vyjadřuje cestu, koně, jízdu, pohyb, ať už fyzický či mentální. A také poselství zpráv a komunikaci obecně. Písčité a zemité tóny byly jasnou volbou. Doplněno zlomky karneolu.

K dokonalosti prvního aettu chybí už jen nedokončený Kenaz - pochodeň. Avšak díky tomu, že jsme měli nyní v meziklubové soutěži MaŘeNa na Fleru téma Keltové a Germáni, vytvořila se ještě jeden, ryze unisexový přívěsek:

Aegishjalmur

Tento symbol známý též pod názvem Helma děsu si malovali germánští válečníci na štíty, hruď i čelo s cílem zastrašit a zmást nepřítele v bitvě. Runový amulet je užíván k posílení osobní ochrany a dodání odvahy, zároveň také pro znmíněné zastrašení případných nepřítel a útoků, proti nimž staví energetickou bariéru. Jedná se o násobky runy Algiz - silné pozitivní runy ochrany i obrany - směřující do osmi směrů.
Přívěsek vyšit japonským rokajlem TOHO a českým rokajlem Preciosa, podšit Alcantarou a zavěšen na splétané kožené šňůrce se standardním zapínáním.


Na přelomu února a března se chystám v práci na kolekci pokračovat a vytvořit druhý aett začínající bouřlivou runou Hagallaz. Pokud byste si chtěli prohlédnout některé runové přívěsky z mé dílny naživo, můžete tak učinit buď 12. března na Šermířské burze v Olomouci, nebo 2. dubna na Šermířské Burze v Brně v Semilassu. Více info o obou akcích naleznete ZDE.

Jaký je váš vztah k runám a jak se vám líbí mé pojetí? Piště do komentářů.
Zdar a sílu,
Vaše Mon
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Korálkové výrobky Moniky Otmili:

Jsou skvělé! 63.2% (139)
Ujdou. 7.7% (17)
Jsou fajn, ale nenosila bych je. 15.9% (35)
Moc se mi nelíbí. 8.2% (18)
Jsou hnusné. 5% (11)

Komentáře

1 Viollet Viollet | E-mail | Web | 8. února 2016 v 22:15 | Reagovat

Sada runovych privesku je nadherna, Fehu a Raido vypadaj tak honosne, slint slint... Prolezla jsem kdejaky obchod a onlajn kramek, nikdo je nemel tak precizni a propracovane.

2 Mniška Mniška | E-mail | Web | 9. února 2016 v 22:47 | Reagovat

No, škoda jen, že to bude tak daleko. I když bych do Brna velmi ráda jela kvůli některým blogovým kamarádkám, ten čas teď na to asi nenajdu. Nicméně tahle kolekce mě zaujala a nezáleží na tom, že mám jinou víru, severská mytologie je atraktivní. Teď jsem byla na Pragoffestu a neodolala jsem a navštívila jsem jednu přednášku o severských mrtvých. Ve svém článku jsem se o té přednášce sice nezmínila, protože jsem nechtěla ten článek prodlužovat, ale neznamená to, že se mi nelíbila. Naopak mě to velmi zaujalo, i když si teď nedokáži vzpomenout, jak se jmenoval syn mága, k němuž si vyšli Thor, Odin a Loki na jídlo a ten syn se proměňoval ve vydru, protože miloval lososy a bavilo ho je lovit jako vydra. Loki se tam zas postaral o nějakou tu "zábavu" :)

3 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 10. února 2016 v 8:56 | Reagovat

Tak tohle je jedna obrovská nádhera :O :)

4 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 12. února 2016 v 20:04 | Reagovat

Opravdu moc pěkná práce :-) Na šermířskou burzu se chystám, jen ještě nevím, jestli Brno nebo Olomouc, takže si dost možná Tvé výrobky omrknu zblízka :-)

5 fancy-ss fancy-ss | 16. února 2016 v 7:00 | Reagovat

Ahoj,
předem se omlouvám, že komentář nebude úplně k článku.
Našla jsem tvůj blog, když jsem na googlu hledala nevhodné podmínky ve zverimexech. Narazila jsem na tvůj článek z roku 2012 a přečetla ho a i ten z roku 2011, který si psala předtím. Bála jsem se kliknout na záhlaví, protože většinou když narazím takovouhle náhodou na nějaký blog, zjistím, že už je dávno neaktivní. Děkuji ti, že jsi nepřestala psát a přidávám se k tvým věrným čtenářům. Moc hezky píšeš.
Šperky jsou překrásné. Nechci aby tohle vyznělo jako reklama, ale začínám s blogem, když budeš mít náladu můžeš se kouknout: fancy-ss.blogspot.cz
nebo mi jen napsat na email, jestli se situace v popisovaných zverimexech nějak změnila: fancy-ss@email.cz

6 Péťa Péťa | Web | 19. července 2016 v 22:34 | Reagovat

Ty s runami jsou úžasné!!! Hned jsem se šla podívat, jestli ještě nějaké máš a teď se modlím, aby mi výplata přišla co nejdříve :D jsou opravdu výborné! Miluji podobné šperky.

7 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 20. července 2016 v 23:05 | Reagovat

[6]: Díky moc. :) Ještě nějaké jsou, konkrétně Uruz, Raido, Aegishjalmur a Fehu. Pokračování kolekce sice zamrzlo na mrtvém bodě, momentálně se věnuji jiným druhům šperků, ale jistě se do run opět pustím, jen to chce správné rozpoložení. Není problém ani vytvořit runový přívěsek na přání s jakoukoliv runou. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick