Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

V levandulovém opojení

24. ledna 2016 v 19:53 | Monica Otmili |  Kosmetická laboratoř
Zhruba před rokem jsem začala postupně objevovat kouzlo skutečně přírodní kosmetiky. Dnes ji používám výhradě, a to včetně té dekorativní. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se po nastudování této oblasti vrhnu na výrobu kosmetiky vlastní. Dělá to relativně spousta lidí poté, co se začnou zajímat o to, co obsahuje běžná drogérková kosmetika. Ze začátku jsem hodiny vybírala nové lahvičky a krabičky od certifikovaných značek, čím dál více jsem však koketovala s myšlenkou, že by nebylo špatné zkusit si vyrobit něco sama.

Nakoupila jsem tedy potřebné suroviny a předminulý týden se nemohla dočkat, až mi všechny ty přírodní zázraky dorazí domů; jak malé děcko těšící se na Vánoce. Už v ten moment mi bylo jasné, že tomuto novému koníčku naprosto propadnu. Koneckonců mé první domácí kosmetické pokusy jsem patlala už ve svých dvanácti letech, když jsem zjistila, že za pomocí kosmetické vazelíny, medu a práškového nápoje Tang lze vyrábět bezpočet chutí a barev lesků na rty. Mé tehdejší výrobky nebyly dokonalé, o nějakých zásadách propojování pevného a kapalného skupenství jsem tehdá samozřejmě neměla ani páru. A netušila jsem ani to, že se k výrobě kosmetiky za nějakých sedm let vrátím.
Hezky pohromadě; doplněno sušenou levandulí, vlastnoručně nasbíranou v létě v Provence.

Nyní už jsem v lecčem poučená, ale přesto jsem v oboru naprostým začátečníkem, proto jsem se pustila do těch jednodušších produktů, v jejichž receptech se nepoužívá voda, tudíž není zapotřebí konzervantů.
Tím prvním je tělový peeling. Na podzim jsem spotřebovala jeden kupovaný, taktéž levandulový, proto byla uklidňující levandule jasnou volbou pro ten domácí. Použila jsem:

mořskou sůl z Mrtvého moře
mandlový olej
kokosový olej
jojobový olej
marocký jíl
esenciální olej levandule
tokferol (vitamín e) v oleji


Samotná výroba nebyla složitá, zvládne ji hravě každý. Průměrně na čtyři vrchovaté lžíce soli spadaly dvě menší lžíce mandlového oleje, polovina lžíce kokosového a čajová lžička jílu a oleje jojobového. S esenciálními oleji to nepřehánět, jsou to velice koncentrované látky, přičemž jedna lahvička obsahuje esence klidně i z tisíce rostlin, stačily tedy cca 4 kapky na 100 gramů. A co se týče tokoferolu, jsem se stejným objemem na mililitru.


Uběhl týden od výroby, peeling jsem zatím vyzkoušela jen na ruce a ihned musím konstatovat, že než jej začnu používat, je třeba přidat ještě lžičku jílu, na můj vkus "škrábe" málo. Také se v něm objevují viditelné "hrudky" kokosového oleje, který je při běžné pokojové teplotě v pevném skupenství. Jelikož nebyl před výrobou rozpuštěn, ale zpracován pouze mechanicky, dalo se to očekávat. Není to na závadu, při kontaktu s tělem se i ony rozpustí.

Jsem zvědavá, co na peeling řekně Viollet, jejíž zkušební mistička právě putuje do "Říše."


Následně jsem se pustila do tělového másla se stejnou vůní. Tentokrát však nestačilo vše jenom smíchat, bylo zapotřebí tzv. vodní lázně, určité ingredience bylo třeba nejprve rozpustit. Pro neználky objasním - vodní lázeň připravíte tak, že do kastrólu s vodou vložíte menší, tak aby se za ucha udržel okrajů toho většího, a teprve v tomto malém díky horké vodě rozpouštíte a mícháte potřebný "materiál".


Pro máslo jsem použila tyto ingredience:

bambucké máslo nerafinované v bio kvalitě
včelí vosk bílý
mandlový olej
konopný olej
kokosový olej
esenciální olej levandule
tokoferol (vitamín e) v oleji

Velmi důležitá byla regulace teploty vody, bambucké máslo a vosk bylo zapotřebí pouze rozpustit, nikoliv přivést k varu. Navíc čím teplejší by vznikající směs byla, tím více účinných látek by následkem teploty ztrácela. Po rozpuštění pevných surovin a vmíchání olejů jsem hrnec odstavila a až když začal krém mírně chladnout, přidala jsem tokoferol a esenciální olej a následně vložila výrobek do lednice na tři hodiny. Dočetla jsem se, že je dobré takové tělové máslo rozmixovat, aby se stalo nadýchanější. Avšak nepracovala jsem s velkým množstvím, navíc nevlastním mixér, tento krok byl tedy vynechán.

Máslo již používám a zatím si nemůžu vynachválit - rychle se vstřebává, příjemně a nenuceně voní a konzistence se skutečně podobá klasickému máslu, které se v prstech jemně rozpouští. Místy mám "krupičkový" dojem, čím to?
Myslím, že u většiny lidí by nebyl problém ani v použití na obličej, já se toho však se svou smíšenou pletí se sklonem k akné vyhnu, neboť kokosový olej, který je součástí, aknózní pokožce zrovna nesvědčí...

Snaha zachytit konzistenci u otevřené krabičky.

První zkušenost mě poučila, abych příště nakupovala suroviny ve větších baleních. Jednak se to cenově více vyplatí a druhak se nemůže stát, že pak budou samotné chybět. Pro příště to chce zejména větší balení tokoferolu, mořské soli a kokosového oleje (již doplěn). Díky tomu, že jej používám na tělo i v kuchyni dost univerzálně, zkrátka rychle mizí (Zatímco seznam budoucích výrobků se plní.)

Pokud budete mít chuť, zkuste si levandulovou "výbavu" vyrobit také. Možná, že výsledek nebude mít tak krásný obal jako kupovaná kosmetika, za to však budete mít jistotu, že všechny složky jsou plně aktivní, žádné sajrajty okolo, tudíž na sebe budete mazat skutečně to nejlepší z přírody. Výroba je časově nenáročná a suroviny seženete v eshopech i v kamenných prodejnách typu zdravá výživa nebo biopotraviny. Navíc se každá z nás určitě ráda pochlubí, že to voňavé máslo, které používá, si vyráběla sama. A při troše (ne)štěstí tomu propadnete stejně, jako já.

Mějte se levandulově,
vaše Mon

P.S.: Snad mi za první ryze kosmetický článek neutrhnete hlavu. Nevinný
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 co-s-tim co-s-tim | Web | 24. ledna 2016 v 20:11 | Reagovat

To znám. Taky se tím už delší čas zabývám, co se přírodní kosmetiky týče. Sice si ji nekupuj, protože je na mě celkem drahá, ale hledám alternativní domácí možnosti. :)

2 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 24. ledna 2016 v 20:32 | Reagovat

Myslím, že takový domácí výrobek by rozhodně neurazil jako dárek :-)

3 Viollet Viollet | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 21:31 | Reagovat

Uz vidim tvou elfi znacku v nejakem e-shopu (ja vim, ja vim). :D Maslo vypada moc chutne, pripomina mi testo na susenky, co zeru za syrova. Moc se tesim na tu zkusebni levandulovou misticku. :D

4 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 24. ledna 2016 v 21:41 | Reagovat

Vypadá to moc hezky, nejspíše to též vyzkouším, až na to bude více času ^^ A s tím máslem mám velmi podobný pocit jako Viollet :D

5 Taychi Taychi | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 22:04 | Reagovat

Hú, to zní nádherně. Já měla jednu jedinou snítku levandule ze Slovinska, kde to rostlo před hotelem jedním v květináči. Celá knížka se mi ovoněla. Bohužel jsem ji ztratila :/
Přírodní kosmetika vypadá velmi hezky. Možná, až budu mít finance, se do toho také pustím :-)

6 m. m. | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 22:45 | Reagovat

Já se do toho asi ještě nějakou dobu pouštět nebudu, ale taky spěju tím směrem. Teď jsem ještě zásobená, ale kdybys někdy kolem května měla už ty výrobky vychytanější a třeba i k prodeji, tak bych si něco dala líbit :) Levanduli zrovna můžu všema deseti.

7 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 25. ledna 2016 v 9:51 | Reagovat

Mmmm, levandule. Mamka se už dlouho pokouší o všechno možné domácí, ale né čistě o kosmetiku jako takovou, ale třeba domácí aviváž, prášek na praní, saponát na nádobí, vonné olejíčky a různé chujovinky do kuchyně, jako navoněná sůl nebo sirupy a medy. Těším se, jestli se dostane i ke kosmetice, já na takové věci totiž nemám trpělivost. Ale spotřebovávám je hrozně ráda. A hlavně ta levandule, mmm. ♥

8 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 15:59 | Reagovat

Jenom abych, kdybych si to zkoušela vyrobit, si nenamíchala nějakej jedovatej odvar. :D

9 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 17:31 | Reagovat

[2]: Mám stejný názor, aneb ku příležitosti kamarádčiných narozenin chystám grepovou sadu. ;)

[3]: Mně to zase připomíná syrové těsto na linecké. ;-ú

[5]: za předpokladu, že by sis chtěla vyrábvět kosmetiku vlastní, tak to tak finančně náročné není, draze vyjde jen ta prvotní investice, kdy si nakoupíš potřebné suroviny. Na druhou stranu z nich uděláš tolik várek, že se to rozhodně vyplatí víc, než si přírodní (tu skutečně přírodní, ne nějakou "wanabe" přírodní) kosmetiku kupovat. ;-) Navíc je to fakt odpočinková zábava pro nás děvčata jako stvořená. :D

[6]: Levandule je krásně univerzální, popravdě neznám člověka, který by ji nemusel. K prodeji? Takhle vážně o tom ani nepřemýšlím, myslím že právě to nejlepší na tom je fakt, že si tyhle krémíky může snadno každý vyrobit sám, ale chápu, že pro někoho "patlání" není to pravé.
Nicméně ono i kdybych se někdy v budoucnu rozhodla prodávat i kosmetiku, s legálním prodejem té vlastnoručně vyráběné není u nás zas taková sranda, jak se zdá a živnosťák nestačí. Co jsem se dočetla od těch, kteří se tím profesionálně zabývají, dle hygienických norem musí mít dotyční například schválenou výrobnu (!), což musí být minimálně jedna místnost určená jen pro kosmetickou výrobu...

[7]: Tak to to máme naopak. :D Samozřejmě s myšlenkou ekodrogerie v souvislosti s domácností také uvažuji, ale kdybych dostala za úkol vytvořit saponát na nádobí, nevěděla bych si s tím rady a to první, co by mi šlo na mysl by byla asi jedlá soda. :D Tak se  někdy pochlub, jak mamka pokračuje. :)

[8]: Pokud to toho jedy nenasypeš, nenaliješ, maximálně se ti může stát, že směs připálíš/převaříš či bude příliš řídká na to, aby ztuhla. ;)

10 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 12:38 | Reagovat

Peeling jsem vyráběla jenom jednou, protože moc na peelingy nejsem... mám docela suchou pokožku, takže raději holduji přírodním máslům a krémům :)
Tip: Pokud jste extra líní a nechce se vám vyrábět jelení lůj, kupte si prostě kakaové máslo, které zahřátím v dlaních jemně povolíte a můžete mazat :)

11 Fellien Fellien | Web | 7. února 2016 v 12:29 | Reagovat

Já jsem taky jednu dobu vyráběla domácí kosmetiku, ale zjistila jsem, že se mi to vůbec nevyplatí, protože to většinou nestihnu spotřebovat, nebo musím koupit větší množství ingrediencí které nespotřebuju a prostě do toho vrazím moc peněz, takže jsem se vrátila zase ke kupované kosmetice, ale používám skoro výhradně jen přírodní kosmetiku s certifikáty :).

12 Fellien Fellien | Web | 7. února 2016 v 12:31 | Reagovat

[10]: Taky mám hodně suchou pokožku, na to je super tělový peeling od Saloosu, je to v podstatě jen mořská sůl a oleje a člověk je po tom peelingu tak promaštěný, že už nemusí ani používat žádné další mazadlo :).

13 Mniška Mniška | E-mail | Web | 9. února 2016 v 22:38 | Reagovat

Hele, to je fakt dobrá frajeřina, udělalo to na mě dojem. A to i přesto, že kosmetiku moc nepoužívám. Možná by nebylo špatné vyrobit si šampon, pořád sháním nějaký kvalitní a přijde mi, že všechny jsou jedno a to samé. Taky by mi nevadilo opravdu něco účinného na akné.
Nicméně ta Tvoje vyrobená kosmetika vypadá i na pohled dobře, takže při čtení jsem si představovala, jak asi voní a jak se to dobře roztírá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick