Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Protože broží je boží!

2. ledna 2016 v 14:55 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Touto větou jsem zakončila úvodní slovo v katalogu k výstavě Broží léto v Karlíně. Již uplynulý druhý ročník výstavy pořádala v minulém roce pražská prodejní galerie Studio Artesilver, které se podařilo do svých prostor sesbírat kolekci broží od čtyřech desítek autorů z celé republiky včetně mé maličkosti. Za uplynulou výstavou nám zůstal vzpomínkový katalog se všemi autory i vyhlídka na následující ročník. U mě to byly i ty brože, které si zatím nenašly své nové majitele. A tak jsem si vzpomněla, že moc broží se tady neblýsklo. Od léta se jich nastřádalo trochu víc, aby v průběhu podzimu a zimy zase postupně mizely. Jako všechny ostatní kousky si však zaslouží svůj článek.

První brože, které jsem kdy vytvořila, byly v gotickém designu a již se tady mihly, stejně tak jako jarní velice hyperrealistická Chudobčina starší sestra, začnu tedy pětičlennou minikolekcí Retrospector vytvořenou právě pro loňské Broží léto v Karlíně.


S myšlenkou zakomponování kazetových pásek do šitého šperku jsem si pohrávala už dlouho. Poté, co jsem si nalámala hlavu s tím, jak správně pásky zafixovat, aby se natočený film nezbortil, ručně jsem přetočila pět kazet do požadovaného průměru kotouče, ze zadní strany řádně zafixovala dvousložkovým polymerem a mohlo se obšívat. Zvolila jsem techniku korálkové výšivky, která byla spolu s barevností základním prvkem těchto broží:

Retrospector: Clasiccal

Retrospector: Jazz

Retrospector: Rock'n'roll

Retrospector: Rock

Retrospector: New Age

Mimochodem, každá z nich je pojenovaná dle žánru hudební nahrávky, kterou daná páska obsahuje. Ne nadarmo jsem je pro katalog charakterizovala větou "Malá hudební tajemství, která zahřejí u srdce."

Důležitým materiálem pro tvorbu broží se mi staly také kameje a ručně podmalované kabošony od mé kolegyně Lillian.

V zákoutí Nezemě

Žena perlou zdobená


Prvním Malovaným kabošonem, který jsem zpracovala do brože, byl zeleno-fialový krasavec. Tu barevnou kombinaci miluji. Pak přišel zeleno-žlutý a krásně zimě laděný fešák:

Sen noci svatojánské

Ancient Forest

Zimní ráno

Pak tu mám dvě brožky se zvířecími motivy.


Arakanga byla vytvřena do prestižní Flerové soutěže MaŘeNa (materiál napříč řemesly) na téma "Všechno lítá, co má peří." Dost jsem si s papouchem, který má na délku skoro 14 centimetrů vyhrála, použila jsem i korálky té nejdrobnější velikosti. Časová náročnost a složitost práce se však pomítla na jeho ceně, tak byť zaujme na stánku většinou jako první, ještě stále zůstává pod rodnou střechou.


Naproti tomu druhé šídlo v pořadí se starožitným knoflíkem odletělo takřka hned, že jsem mu ani nestihla dát jméno.


Nesmím zapomenout na ještě jednu se starožitným knoflíkem a další s broušeným skleněným kabošonem s metalízou.

Kolotoč

I černé slunce září

Vzhledem k aktuálnímu ročnímu období je dost možné, že vytvořím ještě nějakou další ozdůbku na kabát či sáčko. Zatím si s úsměvem oblékám kabát, který konečně zdobí brožka z mé dílny - neodolala jsem a vytvořila pro sebe druhou verzi Ženy perlou zdobené a k tomu jeden jednoduchý prstýnek se Swarovski krystalem.


Co vy, dámy, máte rády brože? A co říkáte na tyto? Pokud by se vám zalíbily, je některé z nich stále možno zakoupit na mém Fleru či raději Facebooku či prostřednictvím e-mailu.


Na žádnou prodekní akci se minimálně dva a půl měsíce nechystám, první polovina letoška bude s korálky o dost volnější aneb maturita je za dveřmi, přijímačky taktéž a bohům žel budou muset korálky na čas počkat. Neznamená to, že končím, ale novinek výrazně ubyde, stejně tak prodejních akcích, kde bude možnost mě potkat se stánkem. Prodlouží se také doba vyhotovení zakázkových prací. Ačkoliv to dělám velice nerada, musí to být, je čas soustředit se na jiné věci, byť mi to trhá srdce. A intenzivně se připravovat na zkoušku dospělosti a vysokou spolu s takovým šperkařským nasazením jako doposud prostě dál nejde. Přesvědčila jsem se o tom v minulém roce, kdy mi můj dosavadní workoholismus přinesl první zdravotní problémy a já si musela uvědomit, co je momentálně nejdůležitější...

Do komentářů se mi podělte o vaše dojmy z těchto brožek.

Mějte se a nešlápněte na korálky!
Vaše Mon
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Korálkové výrobky Moniky Otmili:

Jsou skvělé! 63.2% (139)
Ujdou. 7.7% (17)
Jsou fajn, ale nenosila bych je. 15.9% (35)
Moc se mi nelíbí. 8.2% (18)
Jsou hnusné. 5% (11)

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 2. ledna 2016 v 19:56 | Reagovat

To je úžasný, ani si netroufám říct, který kousek je lepší. :)

2 retrofeeling retrofeeling | Web | 2. ledna 2016 v 20:34 | Reagovat

Do toho papouška jsem se zamilovala! Luxusní kousek! A to šídlo také! :-)

3 Viollet Viollet | E-mail | Web | 6. ledna 2016 v 19:01 | Reagovat

Jsou krasne. Napad s kazetovyma paskama je genialni, ale nejvic se mi stejne libi svatojanska noc - ta kombinace barev je nadherna. @_@

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick