Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Papoušci na sociálních sítích

14. července 2015 v 22:32 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
V plánu jsem měla sluníčkový prázdninový článek, leč mé internetové okolí si to evidentně nepřálo. Vzhledem k situaci, v níž se Evropa nachází a zároveň k vzrůstající vlně xenofobie naprosto cíleně podporované médii všeho druhu, se vracím k jednomu z rozepsaných článků, který se k aktuální společenské náladě na internetu dost hodí.
Ačkoliv se čas od času stane, že někdo založí facebookový profil svému psovi, kočce, či právě papouškovi, opeřenci, o nichž chci dnes psát, nemají křídla ani barevné peří. Ovšem papouškují o sto šest a stačí jim k tomu tlačítka typu Sdílet, Ctrl+Alt+C a Ctrl+Alt+V. Řeč je o jedincích na internetu, kteří dostanou li-se k nějaké informaci/názoru, ideálně nespokojivé/mu, tuto informaci okamžitě šíří dál bez jakéhokoliv zamyšlení nad daným problémem.


V podstatě by předchozí větou mohl článek končit. To bych to ovšem nebyla já, abych to nerozebrala do detailů. I přesto, že je dnes internet téměř nezbytnou součástí každého studujícího či pracujícího, stále existuje dost vysoké procento lidí, kteří jsou sice se sítí obeznámeni léta, ale třídění informací a porozumění textu je pro ně španělskou vesnicí. Pár takových, kteří hltají všemožné hoaxy a šíří je dál mám v rodině i v přátelích na Facebooku. Nejen mou e-mailovou schránku zaplavují krom čas od času zajímavých věcí zejména všemožnými nesmysly. Dříve, když mi bylo nějakých 13,14 let, jsem byla schopná na to naletět. Dnes, pokud si udělám čas, jim v odpověď posílám články z internetové stránky www.hoax.cz, kde všechny internetové mýty od potravin po zločiny evidují. Případně si dám tu práci a na ověřených spolehlivých zdrojích najdu informaci protichůdnou a tu pošlu zpět. Ovšem poslední dobou už nehnu ani brvou a zprávy plné nesmyslů ignoruji. Ne všem, jimž jsem posílala opakovaně odpovědi, totiž svitlo a zamysleli se nad původem pochybných informací, které bez rozmyslu šíří dál.


Čas, velmi důležitý faktor, který patrně chybí každému z nás. Nemám na to čas, argumentují internetoví papoušci na komentáře odkazující na pochybnost sdíleného obsahu. Sociální sítě se hemží tisícovkami stránek o politice, náboženství či konspiracích a jejich autoři ne vždy čerpají z kvalitních zdrojů. Jistě, každý má práci, studium, koníčky, blízké (ideálně vše dohromady) či jiné aktivity, jimž věnuje svůj čas a nechce se o něj obírat hledáním informací, hledáním pravdy. Takovým mohu doporučit jediné. Pokud je vám osobně jedno, zda byl text, který jste si právě přečetli, pravdiví či ne, budiž, ale pro bohy vás prosím, nesdílejte vše, co si někde přečtete. Napomáháte tím pouze autorům oněch výmyslů vyděsit co nejvíce lidí, případně krmíte trolla. Jak již prokázaly kdejaké výzkumy, lidi zajímají primárně informace negativní a šokující. A protože spousta z nich pravděpodobně nemá čas, nebo pozbývá zdravého úsudku, bezmyšlenkovitě plni strachu "varují" po internetu své známé aneb jsme zase tam, kde jsme byli a takto v kruhu to běží do nekonečna.
Takových článků o tom, jak nám EU zakazuje bylinky, americké letecké společnosti nás práškují, prošlé mléko převařují v mlékárnách a posílají zpět do prodeje, už jsem četla snad stovky. Před několika lety jsem některým z nich uvěřila a dokonce se podílela na jejich šíření. Dnes už si dávám sakramentsky bacha na to, co považuji za holý fakt. Nemám-li n něco čas, názor si o tom prostě neudělám, abych někdy v budoucnu na jeho základu náhodou nešířila bludy (což se mi jako každému už párkrát povedlo...).

V návaznosti na velice kontroverzní téma přílivu uprchlíků a migrantů (prosím nezaměňovat tyto dvě slova!*) do Evropy můžeme na internetu sledovat všelijaké reakce. Zejména vzrůstající vlnu obav, co bude. Dle mého názoru jsou obavy z cizího do určité míry oprávněné. Teď nemám na mysli obavy vzniklé z absolutní neznalosti, nýbrž skutečnost, že to, co přinese/nepřinese příchod uprchlíků a migrantů nedokáže spolehlivě odhadnout snad vůbec nikdo, jisté však je, že tato změna Evropu nějak zasáhne. Jak, toť otázka. Co však považuji za naprosto nepřístupné je cílené podněcování k masové xenofobii prostřednictvím médií a to často odpornými způsoby. Například právě všemožnými hoaxy, které v dnešních dnech dosahují hranice etiky. Zdá se, jako by média cílila právě na tyto papoušky. A jak je známo, kde se objeví pták jeden, většinou je jich tam za chvíli celé hejno (které nyní evidentně trpí zažívacími potížemi).
Objevují se názory, že aktuální podoba nálady ve společnosti má co dočinění s atmosférou před vypuknutím druhé světové války. Opravdu máme za potřebí přilévat olej do ohně věcmi jako je toto:

...nebo toto?

...(velebnosti, jdu blejt)...
Dva 'bonusy' bez komentáře.Stále věřím, že český národ není národ hloupý, nýbrž "pouze" zatraceně líný. Apeluji na váš zdravý selský rozum, než kliknete na tlačítko Sdílet, napočítejte do deseti, neboť něco už je opravdu do očí bijící. Prosím, nenechte se semlít. Držím nám všem palce, jak sleduji kolem sebe, je to třeba. Vždyť sdílet lze i smysluplné věci!
Užívejte léta a nepanikařte (znáte to, muslimů je tu 3x míň než fanoušků nejmenované protiislámské FB stránky)
Vaše Mon
*Definice slova uprchlík dle Mighealth.net: Uprchlík je podle zjednodušené definice obsažené v Úmluvě o právním postavení uprchlíků z r. 1951 (dále Úmluva) a dále v Protokolu týkajícího se právního postavení uprchlíků z roku 1967 osoba, která se nachází mimo svou vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských, národnostních nebo z důvodů zastávání určitých politických názorů. Vzhledem ke shora uvedeným obavám odmítá ochranu své vlasti. Pojem uprchlík zná český právní řád jen v souvislosti s Úmluvou, ke které ČR přistoupila. V ČR je osoba, které bylo přiznáno postavení uprchlíka, označována jako azylant.
Veškeré ostatní osoby opustivší svou vlast jsou migranti.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 14. července 2015 v 22:44 | Reagovat

Ha, tak já do teď viděla hlavně pana Okamuru a strážce koruny české, tihle "vlastneci" mně naštěstí míjeli. A ano, Člověk není tvor společenský, ale stádovitý a snadno přejímá líbivá jednoduchá slova, která jsou opatřena hezkým obrázkem a hlavně... Pepa s Frantou v hospodě říkaly to samý, no žejo, to dá rozum....

2 Viollet Viollet | E-mail | Web | 14. července 2015 v 22:49 | Reagovat

Ten poslední obrázek :D :D Fotošop lvl 200.

3 Nebožka Nebožka | Web | 14. července 2015 v 23:00 | Reagovat

Ani nevíš, jak mi mluvíš z duše. Každý den se pravidelně zvednu ze židle, když vidím, co zase kdo kde sdílel za nesmysly. Co mě na tom děsí, je, že to jsou často jinak inteligentní lidi. Ale nějak jim v této souvislosti chybí selský rozum.
Lidi pletou pátý přes devátý, bojí se něčeho, co znají z 90 % pouze z médií, ale stejně jsou kovaní experti na všechno. Politici typu Tomio Okamura tomu ještě přidávají. A co mě nejvíc rozladilo a bylo mi skoro do pláče, to byla ta nešťastná demonstrace se šibenicemi. Na argument Policie ČR, že to toto pro ně byla nová situace a než zjistí, jak s tím zacházet, budou to muset odborně prošetřit, jsem jenom nevěřícně zírala. Občas se člověka nabízí podezření, že i tenhle státní orgán s xenofoby sympatizuje. Jinak se to neumím vysvětlit.

A nedávno jsem narazila na výstižný článek, kde autor píše, že se nebojí migrantů nebo uprchlíků, ale krátkozraké Máni, Pepy, Franty... Já se jim bojím taky.

4 Mariella Mariella | E-mail | 14. července 2015 v 23:04 | Reagovat

Ne vše, co tyto stránky sdílí, je vymyšlené. IvČRN má dost dobre informace, ověřené a já se osobně nestydím za nošení jejich placky. Nelze sice věřit všemu, co se objeví v médiích, s tím souhlasím - zároveň tedy nelze věřit tomu, že to bude bezproblémové a sluníčkové - stačí se podívat na západ a poučit se, v tom není nic xenofobního.
A co se týče zaměňování těch pojmů... Myslím, že to zaměňuje už samotná EU - respektive není schopna rozlišit, kdo je uprchlík a kdo migrant - a migrantů je upřímně víc (či jdou alespoň víc slyšet).
Mimochodem, pokud si myslíš, že islám je mírové náboženství, které je schopno se přizpůsobit v duchu toho sebevražedného multikultarismu, přečti si Korán. Aktuálně ho mám rozečtený a utvrdil mě ve spoustě mých názorů, upřímně.

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 15. července 2015 v 0:02 | Reagovat

Tak jsi naletěla sama:) Ty poslední dva obrázky jsou ze stránky, která tyhle hejtery zesměšňuje a zveřejňuje právě takovéto absurdity záměrně;)

6 Sarka Sarka | Web | 15. července 2015 v 8:19 | Reagovat

Perfektní článek.  Papouškum by možná stačilo z začít třeba zamyšlením se nad lákavou genialitou příspěvků jako "pokud tohle nebudeš sdílet, tak tva babička umře. "...i přesto, že je všem jasne, že jde o past, nasdílí to desetitisice. A co teprve když se jedna o údajne nebezpečí z uprchlíků,  tak moderni téma,  ke kteremu se chce každý hned  vyjádřit.  Přitom nebyt médií, 00% občanů by o nich nemělo ani tucha. A když už se jednou za čas objevi pozitivne  laděny sdilenec,  lidé ho zase čtou bez rozmyslu a jeho poselství se na nich stejne moc nepodepíše.  Aspoň se lze občas pobavit,  obrázky jsou skvěle :D

[5]: myslím že Mon to velice dobře ví :)

7 Kelíns Kelíns | E-mail | Web | 15. července 2015 v 11:50 | Reagovat

Ještě, že na facebooku netrávim moc času a nemusím se tímhle rozčilovat :D

8 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 15. července 2015 v 14:23 | Reagovat

[4]: Neboj, gaky jsem viděla videa, jak migranti ve Francii naskakují na kamiony... Z přílivu migrantů (nikoliv uprchlíků) taky nemám jen sluníčkové pocity, narážím zde zejména na média podněcující obavy a xenofobii. na knížky bych vinu neházela, ono si taky stačí přečíst i Bibli a to nevolno v žaludku se dostaví, zejména při Starém zákoně. Nezapomeňme, jak jsme se před šestisty lety "my," křesťanská Evropa chovali k nim. Všechno je to o lidech a taky o schopnosti nenechat se zmanipulovat.

[5]: Neboj, toto jim opravdu jako upřímně míněná "fakta" nežeru. ;) Všimla sis, kolikrát bývají jejich fotky sdílené? A kolik lidí se v komentářích nedokáže dohodnout, zda je to pravdivě myšleno, či recese? Kolik "papoušků" to nasdílené od kdekoho nepochopí? Na mě už je tahle sranda vzhledem k situaci za hranicí. A to že mě dokáže pobavit i černý humor.

[1]: Joj, ten se na plakátech proti migraci před x měsíci vyjímal dost povedeně. tady už jsou mé znalosti krátké ale stačila chvíle jeho působení v politice a neskutečně se mi zprotivil.

[2]: Ještě by to chtělo obrovský vodoznak. :D

9 Čartkovova Čartkovova | Web | 15. července 2015 v 14:30 | Reagovat

Facebook nemám (a jsem za to ráda), proto jsem se s mnoha sprostými a útočnými obrázky a texty nesetkala. Stačí však, jaké nestoudnosti píší komentující na Novinkách. Lidé jsou zaslepeni, všem skočí na špek, věří každé zprávě a tím vyvolávají větší a větší paniku.

Lidé, kteří s přijímáním uprchlíků a migrantů do naší země nesouhlasí, se dělí na dva druhy. Jedním druhem jsou oni Tebou zmiňovaní "papoušci", kteří vezmou každou zprávu smrtelně vážně, víří a "sdílejí" nenávist a paniku a zobou populistům typu Okamura z ruky. Druhým typem jsou lidé, kteří se snaží se nad danou problematikou zamyslet, a kulantně [bez (rasistických) urážek a sprosťáren] odůvodnit, proč by se uprchlíci a migranti přijímat neměli.

Mimochodem, z počtu "lajků" u druhého (záměrně poplašného) textu je mi vážně smutno.

10 mengano mengano | E-mail | Web | 15. července 2015 v 15:09 | Reagovat

No, každopádně je zapotřebí neskákat na žádný špek. Ani na ten rasistický, ani na ten multikulti sluníčkový.

11 Lenny Lenny | Web | 15. července 2015 v 15:18 | Reagovat

Konečně to někdo napsal.. -_-

12 alka-fejetony alka-fejetony | E-mail | 15. července 2015 v 19:36 | Reagovat

To přeposílání resp. sdílení kdečeho mne vedlo k tomu, že jsem fb už před lety zrušila...stačí, co za neuvěřitelnosti mi pošlou kámoši mejlem...
Naprosto s Vámi souhlasím najmě v tom, že jsme líní myslet vlastní hlavou ( a média nás zásobují tím, co se jim zrovna hodí...).

13 Mniška Mniška | E-mail | Web | 17. července 2015 v 19:35 | Reagovat

Zajímavý článek, který dlouho v české společnosti chybí. Lidem chybí schopnost analyzování, vlastní kritické myšlení, které bychom měli získávat zvláště už na středních školách a i proto je mimochodem dobré se učit...
Ovšem toto kritické myšlení se nám hodí nejen při čtení článků na internetu, ale vůbec je třeba opatrnosti při čtení novin nebo sledování televizních zpráv. Média lžou neustále i v těch případech, kdy se to nezdá. Mám kamaráda policistu a ten se přestal na zprávy dívat, protože ho rozčilovalo, že se překrucuje totálně všecko. Dal mi příklad, takže rozhodně věděl, o čem mluvil, kór když u takových situací přímo je. Je tedy nasnadě číst mezi řádky i ze zpráv.

14 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. července 2015 v 22:31 | Reagovat

Tak tyhle obrázky jsou teda pěkná síla... Jak se tím někdo může nechat zblbnout?

Ano, dříve jsem taky věřila pomalu všemu, ale můj nízký věk mě omlouval... jak tomu ale můžou věřit dospělí lidé, co už mají něco za sebou a nemusí poslouchat rodiče na slovo?

15 Van Vendy Van Vendy | Web | 20. července 2015 v 11:29 | Reagovat

[8]:Moni, máš pravdu v tom, že Bible je stejně děsivá a církev má v minulosti hodně co k zúčtování. Problom je v tom, že křesťanství se během staletí někam vyvinulo, když vystoupíš z církve, nikdo tě neukamenuje, a jestli nebudeš chodit každou neděli do kostela a ke zpovědi, nikdo tě za to nebude pranýřovat.
Korán oproti tomu je údajně neměnný, nezměnil se, ani se nezměnil, protože v jejich učení znamená, že je od Boha, tedy od Alláha, a že je dokonalý. Jen pochybovat nebo zkoušet reformovat znamená rouhání, které se trestá. V tom je rozdíl mezi křesťanstvím a islámem. Islám se nikdy nezmění a nikdy neprojde vývojem a v tom je jeho nebezpečí.
Ale kdoví, možná že přeháním. Možná že jsou fakt mírumilovní. Možná to poznáme za pár(desítek)let.
Já bych to řekla takhle - nemusí člověk věřit všemu, co se mu předhodí, ale na každým šprochu pravdy je trochu. Takže, strkat hlavu do písku a tvářit se, že se nic neděje, taky není dobrá volba.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick