Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Mezinárodní korálková bitva

21. července 2015 v 11:23 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Tak by se dal volně přeložit název mezinárodní korálkářské soutěže. Co si pod tím představit? Svádí to k myšlenkám na zasypávání nepřátel korálky, ale nasypat co nejvíce korálků na protivníka opravdu není cesta k vítězství. Soutěž organizovaná americkou firmou The Beadsmith je od roku 2012 každoročním soubojem cca 250-ti šperkařů ze všech koutů světa, kteří tvoří technikami beadweaving a bead embroidery - čili šitím z korálků a korálkovou výšivkou, což jsou právě ty techniky, jimiž vytvářím své šperky i já.

Účastníci, kteří jsou vybráni na základě přihlášky (díky nimž organizátor eliminuje neználky technik apod.) mají čas osm týdnu na vytvoření originálního šperku či nositelného doplňku, jeho nafocení a odeslání fotografií na soutěžní e-mail. Letos tomu bylo od 1. dubna do 8. června. Šperk musí obsahovat prvky šitého šperku, korálkové výšivky či sutaškování a hlavním materiálem jsou rokajlové korálky z Čech či Japonska. Zpravidla se jedná o velké autorské kousky, které mnohdy překračují hranici nositelného šperku do vod opravdových uměleckých děl, neboť většina soutěžících ze sebe vydá své maximum.
Bitva probíhá v náhodně slosovaných duelech ve čtyřech skupinách A-D. Každá skupina letos v prvním kole zahrnovala 32 duelů, z nichž jen jeden soutěžní šperk mohl postoupit dál.

Centrálním místem soutěže je skupina na Facebooku, hlasování probíhá v Google dokumentech, přičemž váha hlasů samotných organizátorů a účastníků je vždy vyšší, než váha hlasů veřejnosti. Cena pro vítěze není žádná, soutěž probíhá pro radost i prestiž všech zúčastněných.

Vítězný šperk roku 2012 - Baroque
Autorka: Alla Maslennikova, Rusko

Trvání soutěže je poměrně zdlouhavé, finální duel v sedmém kole bývá vyvěšen většinou na konci září. Po pátém kole zůstane v každé skupině jeden soutěžní šperk a dochází k souboji skupin - A versus B a C versus D. Dva finalisté se potom utkají v posledním duelu, z nějž vzejde vítěz. Je to skoro až smutné, že hned v prvním kole vypadne celá polovina soutěžících, o to napínavější jsou však kola následující. Pro zajímavost, této soutěže se neúčastní pouze dámy, ale i profesionální korálkáři, byť v naprosté menšině - letos se přihlásili 4 pánové, přičemž pouze dva splnili vyhotovení šperku v termínu.

Vítězný šperk roku 2013 - Tenth Wave
Autorka: Ann Braginsky, Izrael

Minulý rok znamenal pro českou korálkovou komunitu obrovský úspěch, neboť vítězkou se k překvapení všech stala Češka, Dita Koksová, která se v době svého vítězství zabývala korálkováním pouhé dva roky.

Vítězný šperk roku 2014 - Dotek ráje/Touch Of Paradise
Autorka: Dita Koksová

Avšak důvodem, proč vás s touto soutěží seznamuji, není ani tak loňské české vítězství, ale skutečnost, že jsem se letos účastnila také. Já, takové korálkové nedochůdče! A mo(u)dří vědí, že ještě ke všemu omylem. V domnění, že vyplňuji dotazník (který se na skupině soutěže objevil o pár dní dříve), jsem vyplnila přihlášku, což mi došlo záhy po odeslání. Nu, asi to tak chtěl osud. Pravdou je, že s myšlenkou na svou účast jsem koketovala, ale tam to také mělo zůstat. Na druhou stranu, bylo by jasné, že příští rok se nebudu moci soutěže účastnit kvůli maturitě.

Tak jsem se sebe vyžvýkla opravdové maximum a začátkem května (ano, proč nezačít takřka na poslední chvíli, že), se pustila do svého doposud největšího díla.

Prophet Of The Last Eclipse (Prorok posledního zatmění) je inspirován stejnojmenným hudebním albem nahraným kapelou Luca Turilli, která nese své jméno dle hlavního mozku skupiny - velmi nadaném skladateli a kytaristovi z italské Pisy. Náhrdelník obsahuje kus mého srdce, jelikož hudbu složenou právě jím poslouchám se zaujetím déle než osm let a speciálně toto album, mé nejoblíbenější vůbec, pro mne znamená tolik, co si málo kdo dokáže vůbec představit. Brzy mu bude věnován samostatný článek. Je to téma pro mě velmi osobní a nekončící - v průběhu práce na náhrdelníku jsem jej poslouchala zhruba dvacetkrát a i přesto ve mě stále zanechává tolik, ne-li více emocí. Je to hudba, u níž se pravidelně raduji i brečím, a protože se jedná o celosvětovou soutěž, sáhla jsem právě po této velmi niterní inspiraci. Nemohla jsem vynechat ani barevně velmi podobný cover art a texty písní. Ve šperku jsou zakomponovány téměř všechny písně z desky, zejména 'Timeless Oceans,' 'Ride Of The Astral Fire' a samozřejmě dvanáctiminutovka 'Prophet Of The Last Eclipse'. Račte si poslechnout alespoň jednu z nich zde.

Asi takto vypadala kompletace - tři tucty nití a tsíce korálků a málo času...

V duelu, který byl oznámen ještě před aprílem, jsem si "vytáhla" Miriam "Cielo" Shimon - jednu z opravdových špiček v oboru. Naděje na vítězství nebyly žádné, ale snaha jí porazit, to jo. Ovšem i to jsem záhy zazdila, když se mi nepodařilo pořádně náhrdelník nafotit ve školním ateliéru, a tak jsem zaslala pouze fotky na modelce, kde ovšem nebyl velký prostor pro detaily, což mi spousta kolegů vytýkala...

A takto vypadá výsledek. (Doporučuju pro větší zobrazení klik zde.)

Náhrdelník sice do dalších kol nepostoupil, ale já už svou bitvu vyhrála samotnou realizací šperku, která zabrala něco kolem padesáti hodin práce. Náhrdelník Prophet Of The Last Eclipse je mým dosud největším a nejnáročnějším dílem plným emocí všech druhů, jelikož se za ním skrývá nejen nádherný námět a obrovský krok v mém šperkařském rozvoji, radost a euforie z dokončení, ale také spousta probděných nosí, potu, dřiny, slz i hladových hodin.

"Prorok" na svém proroku...

...jímž se stala má spolužačka, jejíž jméno Běla je vzhledem k jejímu exotickému charakteru skutečný oxymóron.

Mé poděkování patří kapele, zejména pak Luca Turillimu a zpěvákům Olafu Hayerovi a Amandě Sommerville, bez jejichž hudby by náhrdelník nikdy nevzniknul, dále pak obrovský dík fotografce Lawiane a modelce Běle - s vaší pomocí nabral můj šperk i účast v soutěži nového směru.

Rozměry náhrdelníku: obvod kolem krku: 53 cm
Délka do dekoltu: 12,8 cm
Šířka v nejširší části: 24,5 cm

A konečně nějaký ten pohled zblízka...
...napravo...
...i nalevo.


Zároveň musím poděkovat všem příznivcům a zákazníkům, kteří mě svou podporou posouváte dál až ke krokům, jakým je tento. Díky vám se neustále rozvíjím a objevuji stále novou chuť ke tvoření, jste neuvěřitelně výkonným motorem a motivací pro mou práci. :-)

Popravdě po dokončení jsem nechtěla "Proroka" nějakou dobu ani vidět, ke konci to byly opravdu nervy. Na druhou stranu, zamilovala jsem si techniku freeform - volná forma, kterou hodlám do svých prací zapojovat i nadále. Pokud byste měli zájem shlédnout můj soutěžní kousek na živo, je tomu možné ve výloze obchodu BJ Shop - specializované prodejny šitých šperků, kterou najdete v pražské pasáži Lucerna poblíž Václavského náměstí. Battle Of The Beadsmith v těchto dnech zveřejňuje duely do třetího kola, do nějž se probojovaly tři Češky z původních sedmi. Ovlivnit soutěž můžete i vy díky této FB skupině - sledujte příspěvky a soubory a hlasujte pro ty nejlepší šperky.

Mějte se fanfárově a nešlápněte na korálek!
Vaše Mon

Zdroje obrázků s vítěznými šperky z minulých ročníků:
http://beadlady.ru/eng/Jewellery/index.html
http://annbraginsky.com/product/389
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.733978066677058&type=1
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 21. července 2015 v 12:01 | Reagovat

Jak jsem již vyjádřila dříve - dle mého názoru jsi měla velkou šanci na výhru a třeba se to podaří příště, i v jiných soutěžích! ^_^ Každopádně, náhrdelník je krásný, vážně. Klobouk dolů! :)

2 V. V. | Web | 21. července 2015 v 21:04 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že vůbec nemám ponětí, jak takové šperky vznikají, máš můj obdiv. Škoda, žes nepostoupila, ale i tak je to pěkný kousek :)

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 22. července 2015 v 7:45 | Reagovat

Páni, to ani nevím, že něco takového existuje na mezinárodní úrovni! :)
Náhrdelník je opravdu nádherný, i modelka je nádherná... Já bych v odborné porotě nemohla být, skoro všechno by se mi líbilo :D ... I když nejvíc bodů by ode mě dostal asi Dotek ráje... Potom by se umístil ten tvůj... a pak nevím :D

4 Severka Severka | E-mail | Web | 23. července 2015 v 17:19 | Reagovat

To je nádhera! O fotkách na modelce ani nemluvě :)

5 Šárka Šárka | Web | 2. srpna 2015 v 17:58 | Reagovat

Skvělé, že taková soutěž existuje! ^^ Z vítězných se mi nejvíc zalíbil jak jinak než český šperk, je parádní. A ten Tvůj - panejo! Je nádherný, pokud se tak dá mluvit o něčem, co je pojmenované "Prorok" a co vypadá vskutku novátorsky. Věřím, že s tvým nadšením tě časem úspěchy neminou! :)

6 Kája Kája | Web | 11. srpna 2015 v 7:53 | Reagovat

Tolik práce a nakonec je z vítězství jen dobrý pocit? Tsss. :D I když vlastně podle mé teorie soutěží, kterou jsem vyvinula s kolegou při sledování MS v hokeji, bys měla být nejvíce obdarována ty! Vítěz má radost z vítězství, nic dalšího nepotřebuje, ale tobě by mohlo být strašně moc líto, že jsi skončila tak brzo. Minimálně nějaký bonbonek bys zasloužila!

7 Mniška Mniška | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 11:31 | Reagovat

Tenhle Tvůj šperk jsem viděla už na profilu na Fleru, koukala jsem na něj a myslím, že ještě někde jsem ho viděla... Každopádně rozhodně souhlasím s výhrou alespoň v rovině osobní, je to úžasný kus.
A taky mě zaujalo to, že se nějaká taková soutěž pořádá bez hlavní ceny. Je to úžasné, když se pak nezištně zúčastní ohromně nadaní lidé bez výhledu na to, že něco dostanou. Čistá radost z tvorby...

8 Angel Angel | E-mail | Web | 16. září 2015 v 16:47 | Reagovat

Docela mě zaujalo, že je to soutěž bez jakékoli ceny, to se moc nevidí, ale určitě to spolehlivě odradí lidi, kteří by se zúčastnili jen kvůli ní.
Přiznám se, že vítězové minulých ročníků se mi moc nelíbí. Pro tvoje šperky mám ale slabost a tenhle skvost není výjimkou. Je to neskutečně nádherná práce. Čím dál tím víc se v tom zlepšuješ, a to je super. Opravdu tě obdivuju =)

9 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 17. září 2015 v 20:57 | Reagovat

[1]:

[2]:

[3]:

[4]:

[5]:

[6]:

[7]:

[8]: Děkuji vám, milé dámy, jsem moc ráda, že se vám má práce líbí. I vaše milé komentáře jsou hnacím motorem pro  další zdokonalování se. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick