Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Ve jménu rovnováhy

10. května 2015 v 23:42 | Monica Otmili
Několik poslední dnů jsem prožila mnohé a sled všech těch událostí u mě zapříčinil, že jsem si začala všímat jistého jevu. Jakéhosi nepsaného přírodního pravidla, které platí stále, napříč věky, ale v souvislosti se zážitky vyvrcholilo před pár dny mé uvědomění si jeho existence.Svět je plný protikladů a zažívám to na vlastní kůži. Jako jing a jang, přičemž rozhodně není černobílý jako onen čínský symbol. Představte si pocit, kdy si uvědomíte, že vše, co znělo jako filozofické, ale prázdné fráze, je skutečně tak. Že není dobro beze zla, štěstí bez neštěstí, krása bez ošklivosti, život bez smrti a podobně. A zároveň, že hranice mezi oběma antonymy je tak tenká, až je směšnou. Život je jako počasí, člověk se chvíli raduje, je tím nejjasnějším sluníčkem, aby pak pocítil blížící se bouři (kterou jako přírodní jev miluji, jako životní překážku bych ji však raději vynechala), a ono slunné veselí je ta-tam.

Protiklady, někdy opravdu extrémní. Nevěřila bych dosud, že mohou probíhat zároveň. Náhoda je skutečně blbec a zákon schválnosti funguje. Že se jedni dohadují, zda budou večeřet kaviár či humra a druzí někde jinde řeší, zda budou večeřet vůbec, to není žádná novinka. Je to smutné, ale je to tak, uvědomujeme si to všichni. Absolutní dobro a štěstí jsou zkrátka utopií. Pak jsou ale i jiné protichůdné skutečnosti, daleko méně globální. Jednotlivě jsou všude kolem nás, ale člověk je začne řešit ve chvíli, kdy se jej bezprostředně dotknou tak, že si stojí v opozici. Zajímavý zážitek, skoro až neuvěřitelný. Jakmile se jedna bytost z mého okolí dá psychicky dohromady, zhroutí se jiná. Má bohyně se mnou na čas nemluví. A zatímco si vyřeším problém ve vztahu s ní i s mou drahou polovičkou, něco podobného se objeví v bezprostřední rodinné blízkosti. Člověk si něco vydělá a ihned jsou tu nutné platby. Raduji se, že se kamarádka bude vdávat, o to víc mě raní fakt, že druhé hrozí rozvod. Je tohle rovnováha? Že nic nemá jen ty světlé stránky a každá radost přináší i oběť? Nebo je tohle všechno jen velká shoda náhod? Alespoň na jednu z otázek mi dala příroda sama odpověď hned vzápětí.

Vrchol totiž tvoří rovnou extrém nejvyšší - život a smrt. Navštívila jsem kraj mých kořenů, abych tam zanechala dědu, tedy to, co zbylo z jeho tělesné schránky. Vrátila jej na místo, kam opravdu patří. V podobě popela se setkal s rodnou zemí, a když jsme nad něj zasadili malou dubinku, vše mi přišlo tak přirozené, vůbec ne smutné, až mě to překvapovalo. Něco končí a něco začíná. Něco umře, něco se narodí. Naše milované rodné lány severní Moravy zažily stovky let, ta půda nikdy nebyla ve stejné podobě a přesto je chemicky stále stejná, prošla jí válka i komunistický režim. A víte co, je na tom až k nevíře, byť je to zároveň to nejkrásnější? Půda se stokrát obrodí, opět vyroste lipnice až do pasu a ptáci stejně jako tehdá, zpívají dál.

Tehdy si člověk uvědomí, jak vše funguje v kruzích, životním koloběhu, který nemá konce a proto skýtá naději. Život bývá někdy krutý, ale to je asi ta rovnováha. Ta velká, na níž funguje Svět, Příroda, Vesmír, v rámci níž je každý kapkou v obrovském oceánu. Kapkou, která se vlně zvedne pokaždé, když jí Nitro impulz. Přijme radost i bolest, občas vyšplouchne nad hladinu, ale zase se vrátí tam, kam patří. Jak nesmírně promyšlené a nádherné!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Executor Executor | E-mail | Web | 3. prosince 2015 v 9:24 | Reagovat

Niekoľkokrát som mal také podozrenie, že keď človeku niečo pribudne, tak iné zas ubudne. Momentálne sa mi to ale nepotvrdzuje. Keď sa darí, život je ajtak ako sínusovka, ale ten stred medzi amplitúdami sa dvíha k lepšiemu. A vec o ktorú ťa nik neoberie je vzrast vedomia, prevažovanie nad egom, tou časťou osobnosti ktorá je plná strachu, uráža sa a hnevá. Áno, je pozitívne uvedomiť si, že sme vo svete a v čase len smietka. Teda aspoň pre mňa je upokojujúce vedieť, že Zem sa bude točiť ďalej, aj keď tu už nebudem. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick