Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Propaganda dnes a nyní

15. dubna 2015 v 19:50 | Monica Otmili |  Politické okénko
Pár dní jsem přemýšlela, zda vůbec napíšu tento článek a tím de facto udělám (byť negativní) reklamu něčemu, co mi hodně hnulo žlučí. Hlavou mi jako červ v jablku prolézala myšlenka, zda je správné šířit něco, jehož cílem je dostat se mezi co nejvíce lidí, avšak z mého úhlu pohledu se jedná o totální frašku a věc, od níž by měla být společnost radši daleko. Mé pravé já, které chce, aby můj nesouhlas byl vidět, opět zvítězilo.Nebudeme si nic nahlávat, situace ve světě je na mnoha místech velmi napjatá. A lidé v tomto ohledu nejsou zas tak nevšímaví, ba naopak. V souvislosti s ukrajinskou krizí a čím dál více se vyostřujícími vzahy Západu a Východu se objevuje to, co neminulo Druhou světovou, komunistický režim ani Studenou válku - lidé na politické situace reagují po svém prostřednictvím umění, karikatur a podobně. Ať už osoby či situace zesměšňují, nebo právě prostřednictvím jich vyjádřují své sympatie k tomu či onomu. A tak se v poslední době můžeme setkat se stoupající popularitou tzv. Putin artu, přičemž najdeme díla jej velebící či naopak zesměšňující; dva příklady za všechny:

Je libo Putina až do obýváku?
Hvězda letošního pochodu Prague Pride?

To, co opravdu zvedlo můj "příliš líný zadek" (jak bylo mé pozadí nedávno v jednom komentáři na internetu charakterizováno) není Putin Art ani Vladimir samotný, dokonce ani průjezd amerických vojáků skrze naše území. Je jím video, které při svých toulkách internetem vyštrachal můj přítel. A čuměli jsme na to s otevřenou pusou, jak se říká - jako bába na telenovelu. Netřeba velké znalosti ruštiny, hlavnímu slovnímu spojení porozumí každý, téma písně je dost znatelné i z atmosféry celého videa, navíc k dispozici jsou anglické titulky, doporučuji.


První otázka, co mě napadla po shlédnutí videa byla: Je to recese, nebo je to myšleno vážně?
Samozřejmě než něco budu šířit dál, tak si o tom něco zjistím. Začala jsem tedy bádat po informacích o této interpretce, kontaktovala jsem známé původem z Ruska (kteří mimo jiné sborově písničku odsoudili), aby mi přeložili některé komentáře pod videem. Moje obava, že jde o něco myšlené naprosto vážně, se zatím potvrzuje. Poté mi v hlavě zněl kapánek uklidňující hlásek, že by mohlo jít spíš o provokaci, anebo o pouhou snahu se zviditelnit prostřednictvím velice aktuálního tématu.
Koneckonců jiná videa od zpěvačky Mashany nedosahují ani zdaleka takového shlédnutí, jako právě toto.

Ovšem to slovo, které mě strašilo a straší nejvíce, je propaganda. Je tohle dílem pouhého vlastence či cílená politická propaganda? Na internetu se lze setkat s různými názory Rusů na jejch prezidenta - jedni jej nenávidí, kdežto ti druzí velebí. Pro zajímavost, v Severní Koree existují tisíce lidí, kteří opravdu věří, že se narodili do té nejlepší země na světě; tak, jak jim jejich režim neustále připomíná. Desetitisíce lidí po celém světě mají doslova vymetenou hlavu díky kdejakým ideologiím, manipulacím a podstrčeným myšlenkám. Nikdy jsem Rusko nenavštívila, příliš se nezajímám se o jeho vnitřní politiku, nemohu posoudit, jak moc bývají ruští občané postaveni do role obětí svých politiků. Má ruská spolužačka tvrdí, že v její domovině je politické propagandy plný snad každý druhý televizní kanál. Jsou lidé, kteří si to uvědomují, ale i ti, kterým je to jedno, nebo to vůbec nezaznamenávají a vše, co je jim médii podstrkováno, berou za neoddiskutovatelný fakt. Že média dokáží vymývat mozky, to se zdaleka netýká pouze těch ruských, nemusíme ani opustit naše hranice, abychom si na nějaké kanály či periodika vzpomněli. Kdybych našla podobné video, až příliš propagující nějakou politicky kontroverzní osobnost odkudkoliv ze světa, pobouřilo by mě to pravděpodobně stejně.

Je písnička "Moj Putin" ztvárnění upřímného obdivu autorky ke svému prezidentovi, či je za tím něco víc? Já v tom jasně vidím i tu propagandu - v písni není opominut "návrat" Krymu a k zamyšlení jsou i kostýmy zpěvačky - veselá slečna oblečená do národních barev ruských a ta zoufalá do ukrajinských...
Zatímco naši rodiče a prarodiče vzpomínají na bájného amerického brouka - mandelinku bramborovou, či by jim dnes nostalgický úsměv vykouzlil například plakát pod odstavcem, budeme my vzpomínat na podobná videa jako je Moj Putin? Jak se na propagandě podepíše dostupnost internetu? Čas ukáže, co nás ještě všechno čeká. Momentálně doufám, že to nebude tento song hraný na českých rádiích.


Kde je ta hranice mezi vlastenectvím a slepým následováním politické ideologie? A jsou videokanály jako Youtube budoucím nástrojem moci? Napište mi do komentářů váš postoj k věci.

Vaše Mon

(Zdroje obrázků: Putin1, Putin2,SNB)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mengano mengano | E-mail | Web | 3. května 2015 v 9:43 | Reagovat

Putinův režim má propagandu propracovanou do nejmenších detailů. Tak dlouho omílá lež, až se v očích mnohých méně inteligentních jedinců stává pravdou. A bohužel i inteligentní lidé se nechají zmasírovat a uvěří.
Stejně oblíbené, jako šířit vyloženou lež, je zahltit konzumenty různými leckdy silně protichůdnými "fakty", takže lidé se zcela přestávají orientovat v tom, co by ještě mohlo být pravdivé a co je totální lež.

Na vlastní kůži jsem prožila komunistickou propagandu za totáče a nemůžu ruský režim ani cítit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick