Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Tři velikáni

11. března 2015 v 20:14 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Jsou tři, jsou na krk a všechny patří k těm větším a dost časově náročným kouskům z mé tvorby. (Byť bych si byla schopná pod pojmem "velikáni" představit ještě větší kousky zhotovené technikou šití z korálků - beadweaving - a korálkové výšivky - bead embroidery, jimiž se zabývám) Jde o tři velmi osobité náhrdelníky vytvořené jehlou a nití po dlouhých večerech. A krom žluté zahrnují dohromady snad každou barvu, přesto nepatří k mým typickým, výraznými barvami hýřícím kouskům. račte si prohlédnout tři velikány, seřazené dle doby jejich vzniku.Nejstarším jest černočervený s názvem Blood Eagle. Někteří z vás si možná vybaví brutální metodu vikinské popravy, při níž jsou odsouzenému zaživa proříznuty záda a vytaženy plíce směrem ven, na ramena nebohého. Ani já, ani můj šperk však nikomu plíce zaživa nevytáhneme, inspirací pro tvorbu mi byl nález kovového uzávěru kapesních hodinek s motivem dravého ptáka. A nápad byl na světě. A nakonec jsem se přece jen kapánek (che, jak morbidní v tento moment) inspirovala ve výše popsaném způsobu popravy. Na šitý límec, který je důležitou součástí náhrdelníku, jsem zvolila do ruda zbarvené korálky evokující na ramena spadající krev.

Kovový motiv s orlem je zakomponován do dílu s korálkovou výšivkou, obšit českým rokajlem a doplněn obšitými mačkanými trny v rudé barvě. Dále je hlavní motiv doplněn rokajlovými třásněmi zakončenými praskanými kapkami (krve). ze zadní strany podšitý plstí a poté důkladně zavěšený na síťovaný límec, v němž se střídá červená barva s černou. Zapínání je na korálek - černou ohňovku a očko šité z korálků, nedochází tak k žádnému kontaktu kovu s kůží, tudíž je šperk vhodný i pro alergiky na běžné kovy.

Byl vytvořen na začátku září...
... a hned po prvním "vyvětrání" na prodejní akci navštívil Alču AH Photography...
... která pro něj vybrala zajímavou modelku.

Tím druhým velikánem je Minehava, náhrdelník inspirován stejnojmennou hrdinkou Štorchova neolitického románu. Divoký, nespoutaný, stylově neotřelý a nenuceně barvený. Základem tohoto šperku je obšitý kámen efektního jaspisu picasso, je obšitý a ozdobený desítkami druhů českého i japonského rokajlu značek Myiuki, TOHO, Matubo, Preciosa. Vzhledem k inspiraci jsem se nebála experimentovat s nejrůznějšími typy dvoudírkových korálků, traverninových úprav a ohňovek, najdete tedy na něm mačkané trojúhelníčky, fialové "čepičky" - Piggy korálky, zemi evokující rokajl Matubo i různě pokovované a listrované broušené skleněné ohňovky.
Ze zadní strany je kámen řádně začištěn Alcantarou - speciální umělou semiší, která neplstnatí a je na omak velmi příjemná. Veškeré nové šperky nyní podšívám výhradně tímto materiálem.
Přívěsek je zavěšen na dvou kovem vyztužených pevných lankách s návlekem japonského a českého rokajlu, dvoudírkových trojúhelníků a hlavně dřevěných kuliček obšitých rozličným rokajlem technikou freeform. Ty jsou navlečeny na každé straně v jiných rozestupech a doplňují je broušené ohňovky a dřevěné korálky. Lanka jsou ukončena plochými koncovkami z chirurgické oceli, z níž je zhotoveno také zapínání na karabinku a protikroužek.
Snad je zbytečné snažit se Minehavu blíže popsat a přejdeme k fotografiím. Jen dodám, že ji považuji za vrchol svého experimentování a jeden z nejlepších mnou vytvořených šperků vůbec.

Od detailů...
...poodhalujeme podobu celého šperku.
Vytvořen v období zimního Slunovratu a Vánoc,...
...nyní dostupný v pražském BJ Shopu v pasáži Lucerna.

Nejmladší šperk má sotva týden a jeho vytvořením byly zabity dvě mouchy jednou ranou. Dlouhou dobu jsem se nechala unášet melodiemi i oku libým cover artem finské kapely Wintersun, až jsem si říkala, že samotné téma jejich názvu, charakter hudby i barevnost doplňující grafiky by nebylo špatné propojit do šperku.

Přebal alba Time I od Wintersun

K realizaci došlo poté, co má kolegyně, která mimo šperků vyrábí také skleněné ručně podmalované kabošony - kameny k obšívání - vyhlásila klubovou soutěž na Fleru na téma Zimní slunce. Podmínka byla jediná - šperk musí obsahovat alespoň jeden kabošonek z její dílny. V ten moment bylo jasno, co budu tvořit. Čas, kdy dojde tento šperk na řadu, jsem si naplánovala na poslední dva únorové týdny, poté došlo na zveřejnění soutěže. Avšak co se nestalo, počas jarních prázdnin jsem onemocněla a musela trávit čas ležením v posteli. Na korálky nebylo ani pomyšlení, představa, že bych kašlající šila šperky, se mi už z hlediska zákazníků příčí. Počkala jsem si do vyléčení a pak teprve nastal hon s časem. Vše naštěstí dobře dopadlo, stihlo se a teď bojuje o umístění, čemuž se mu dost pravděpodobně nedostane, když je zítra uzávěrka a vévodící šperk má 61 hlasů, kdežto ten můj pouze 19. Nevadí, na kráse mu to v mých očích neubírá.

Zuzčin kabošon, plst, alcantara, skleněné korálky české a japonské, kameny Swarovski Rivoli, tvarované korálky Preciosa SOLO, Preciosa Villa, ohňovky, mačkané trny Spikes a lístky, to vše je materiál, z nějž byl vytvořen náhrdelník Wintersun inspirován zimním sluncem i stejnojmennou kapelou. Slabě zářivé paprsky symbolizují slabou sílu zimního slunce. Samotný střed slunce - kabošon - se svou barevností však stále hlásí o slovo, že v dobách sněhu Slunce ještě nezaniklo a jednou také přijde jaro. Na síťkách, které doprovází slunce, najdete zamrzlé květiny, listy a větvičky, rampouchy pevně zmrzlé i tající i kapky vody.

V časové tísni...
...tvořen i focen...
...bez opomenutí detailů,...
...které dodávají šperku novou úroveň.

Všechny tři šperky jsou autorskými originály, které se nebudou opakovat. Pokud by vás Blood eagle či Wintersun oslovili, k zakoupení jsou na mém Fleru či facebookové stránce spolu s dalšími šperky. Minehavu lze vyzkoušet a zakoupit osobně v Praze v BJ Shopu.

Jak se vám líbí tři velikáni a který je vašim favoritem?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kupujete ručně dělané výrobky?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 hellboy hellboy | Web | 11. března 2015 v 20:26 | Reagovat

to vypadá skvěle!

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 11. března 2015 v 20:29 | Reagovat

Minehava má super barvy. Musela to být piplačka, kolik hodin?

3 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 11. března 2015 v 21:17 | Reagovat

[2]: Něco kolem deseti, jedenácti?

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 13. března 2015 v 20:00 | Reagovat

Musím říci, že tvoje tvorba je opravdu úžasná! :) A ty detaily... Jde vidět, že si s tím opravdu hezky hraješ :)

Škoda že se prostě se šperkami cítím tak nějak spoutaná. V poslední době snesu jen náušnice a to jenom ty malinké...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick