Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Přívěsky pro méně náročné

18. března 2015 v 19:32 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Jak už tomu jednou za čas bývá, tvůrce se ohlíží za svou tvorbou, v myšlenkách ji mapuje, uceluje, přiznává si vlastní styl, posun a s ním související chybu. Já si poměrně nedávno uvědomila tu, že mi v mé šperkařské tvorbě něco chybí. A to něco je docela zásadní. Ráda a často pracuji na velkých projektech, minulý článek prezentuje rovnou tři velké náhrdelníky a věřte mi, už mám v hlavě další. Avšak nedávno mi došlo, že "megáče" nestačí a naopak chybí věci žádanější, jako právě šperky pro méně náročné zákazníky. Tím nemyslím, že bych tou nižší náročností myslela např. nároky na kvalitu, to bych si vůbec nedovolila, ale spíše na velikost, jedinečnost, hromadu detailů a samozřejmě pak cenu.Již před časem jsem si uvědomila akutní nedostatek jednoduchých šperků v mé nabídce, a tak vznikla malá kolekce Bead For Every Day - tedy Korálek pro každý den, která zahrnuje jednoduché a oblíbené obšívané kuličky v podobě barevných setů náušnice + přívěsek. Cíl byl jasný - vytvořit šperky, nad nimiž nebude majitelka muset dumat, kam si je vezme. Prostě si je může vzít kdykoliv, nebudou překážet v práci a není k jejich nošení žádoucí určitý typ oděvu.
Po nějaké době mě však začaly přepadávat myšlenky, zda nejsou tyto sety až hodně jednoduché a drobné a zda díky nim nevzniknul propastný rozdíl mezi šperky velkými a drobnými, kde jaksi chybí ony věci střední. A nyní, když startuje období různých trhů, jsem se rozhodla tuto mezeru zaplnit. Do karet mi hrál i objev "nového" obchůdku s velkým výběrem minerálních kamenů v optimálním tvaru pro obšívání. Pár jsem nasyslila do zásoby a pak se pustila do tvorby nových šperků.

Všechny přívěsky zůstávají v barevné škále odpovídající barvám použitého kamene, případně skleněného ručně podmalovaného kabošonu, a jsou zavěšeny na textilní šňůře z bavlněných voskovaných provázků v kombinaci s organzovou stuhou, které jsou zakončeny bižuterním zapínáním na karabinku a protikroužek. Všechny kameny byly zhotoveny technikou korálkové výšivky na plsti a ze zadní strany jsou řádně začištěny Alcantarou - příjemnou umělou semiší.

Café Latté
A takhle slušel mé kamarádce-fotomodelce Neiře Lohikäärme, s níž jsme na konci února nafotili sérii fotografií s novými gothic šperky v ateliéru Miroslava Ziga.

Pro první z malé série jsem vybrala kámen krásného krajkového achátu, do nějž jsem se v prodejně úplně zamilovala. Vypadá jako rozpouštějící se káva s mlékem, což už od začátku jasně udávalo, v jakých odstínech se budu při tvorbě pohybovat. Hnědá, béžová a aby byl ten důraz na mléko, tak bílá, koneckonců kámen si to vyžaduje. Po obšití byl dozdoben závěsy z rokajlu a skleněných voskovaných perliček.

Krakatoa Volcano

Krom nedostatku šperků pro méně náročné si uvědomuji také nedostatek určitých barev v mé tvorbě, následující šperky proto zalepují díru po červené a hlavně fialové.
Krakatoa Volcano je přívěskem ohnivým, vždyť karneol, který byl na jeho tvorbu použit, vzniká díky sopečné činnosti. Zabrousila jsem do odstínů červené, rudé, ale i oranžové a na přikrášlení jsem vybrala i metalickou zlatou.

Himalayan Air

Konečně fialový šperk! Zde jsem zase pracovala s novým druhem korálků na trhu - českými dvoudírkovými čtverečky, a také s úžasnými barevnými mixy od jedné z mých kolegyň. Nakonec z něj vzniknul takový přívěsek s přívěskem - neodpustila jsem si závěs s obšitou ohňovkou do tvaru květiny a na závěr jeden mačkaný fialový jazýček. Když už fialová, tak pořádně, je to tedy teprve druhý celofialový šperk v mé nabídce a byla by škoda, kdyby byl strohý. Fialová je barvou harmonie a patří k mým nejoblíbenějším barvám, její absence v mých špercích byla tedy dost velkým paradoxem, tak doufám, že tímto přívěskem jsem jí to vynahradila.

Poselství Nótt

První ze série, který nevyužívá minerálů, místo modrého kamene jsem použila originální skleněný, ručně podmalovaný kabošon od mé kolegyně Lillian Bann. Už samotný kabošonek by mohl být šperkem, já jej pouze dozdobila do finální noční podoby za pomoci tmavě modrých rokajlových korálků v kombinaci s šedou, černou a zlatou, co by hvězdami. Nótt je severskou bohyní ztělesňující noc, tento přívěsek je pro všechny noční sovy, které se pod nebem plných hvězd cítí uvolněně a šťastně. Jako ve stopě Nótt...

Amazonský prales

Když už máme šperk modrý, musí být i zelený, který dostal své jméno po největším pralese Jižní Ameriky. A to zejména díky jeho tropicky vzhlížejícímu ozdobení, na nějž jsem použila batikované peří. Nápad přišel spontánně - když se barevná pírka rozlétla po pokoji a zrovna to zelené přistálo poblíž připravovaného materiálu na zelený náhrdelník. Korálky obšíván byl tentokrát valounek jadeitu.

A aby toho nebylo málo, zelený přívěsek není jen jeden. V rámci minikolekce Jarní čarodějka, která navazuje na předešlé sestry - Podzimní loupežnici a Sněhovou královnu, byl vytvořen také přívěsek podobného designu. Obsahuje opět jeden ručně podmalovaný skleněný kabošon a ozdoben je travnatými střapci s drobnými květy. K němu vznikly samozřejmě také náušnice "Kouzla jarní čarodějky: Rozkvetlá louka," dále pak prsten a náušnice "Rozkvétání fuchsií", momentálně vzniká brož "Chudobčina starší sestra" a k ní i náušnice. V plánu jsou ještě zvonky, sněženky a snad i pomněnky. Ale to až někdy příště. :-)

Jarní čarodějka...

...a její rozkvetlá louka.

Ještě tu mám jeden přívěsek s minerálem, pro tentokrát jsem zvolila žlutooranžový kalcit, od něhož se odvíjel charakter celého šperku. Bylo hned jasné, že půjde o zemitější a hlavně hřejivější tóny. Díky hraní si s tvarovanými korálky nakonec vznikla před několika málo dny předzvěst slunných a teplých dnů, na které se jistě těšíte.

Sundance

Všechny dosud neprodané šperky z této kolekce jsou dostupné v pražském specializovaném obchodě BJ Shop v pasáži Lucerna, kde si je můžete osahat, vyzkoušet a případně i zakoupit. :)


Do komentářů mi nezapomeňte napsat svého favorita.
Mějte se krásně a užívejte jara!
Vaše Mon

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Korálkové výrobky Moniky Otmili:

Jsou skvělé! 63.5% (139)
Ujdou. 7.3% (16)
Jsou fajn, ale nenosila bych je. 16% (35)
Moc se mi nelíbí. 8.2% (18)
Jsou hnusné. 5% (11)

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 18. března 2015 v 19:50 | Reagovat

Jarní čarodějka je super.

2 arcana1 arcana1 | Web | 18. března 2015 v 20:59 | Reagovat

Jsou nádherné, jen je umět nosit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick