Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Kladivo na živnostníky

22. března 2015 v 19:04 | Monica Otmili |  Politické okénko
Málokterý podnikatel má radost z března, jelikož březen je období podávání daňového přiznání a s ním spojené povinnosti placení daně z příjmu fyzických i právnických osob. Existuje však ještě jedno slovní spojení, které nenechává chladným snad každého živnostníka, u spousty z nich naopak vyvolává hrůzu větší, než vidina papírování spojeného s podáním přiznání k dani. Je to téma velmi aktuální a nazývá se registrační pokladna.Ministr financí, podnikatel Andrej Babiš navrhl novelu zákona o registračních pokladnách, která by v případě jejího schválení dávala v průběhu od ledna (hoteliéři, restaurace) do července (všichni ostatní podnikatelé) 2016 téměř každému držiteli živnostenského oprávnění za povinnost evidovat tržby pomocí registračních pokladen, které by byly napojeny na centrální evidenci tržeb. Pochopitelně všichni živnostníci, jichž by se plánovaný zákon týkal a pokladnu nevlastní, by si onu diskutovanou mašinu museli pořídit. Výjimku tvoří pouze ti, jejichž výdělečná činnost není vázaná na nějakou kamennou provozovnu či sídlo, nýbrž za prací "dojíždějí" a místo výkonu jejich činnosti je proměnné. Šlo by tedy převážně o řemeslníky typu instalatéři apod.

Cílem celoplošného zavedení registračních pokladen je vyšší kontrola podnikatelských subjektů, jakási prevence daňových úniků, která by měla eliminovat nepoctivé podnikatele. Tento zákon by se však netýkal pouze prodávajících či poskytovatelů služeb. Zasáhl by i do života zákazníků, kteří by byli povinni odebrat účtenku (a pokud tak neučiní, počítá se i s jejich pokutováním).

Jako drobný podnikatel tuto situaci sleduju znepokojeně. Pan Babiš na svém blogu sice uvádí, že drobných podnikatelů a kadeřnic se opatření týkat nebude, novela zákona počítá se všemi podnikateli v horizontu delšího časového období. Má obava je tedy pochopitelná, nespadám totiž do řemeslnické výjimky a zákon evidentně nehodlá rozlišovat osoby s výdělečnou činností hlavní a vedlejší, kam spadají podnikající studenti, zaměstnanci, i maminky na mateřské, které si podnikáním přivydělávají (a které jsou obecně jakýmsi populárním cílem změn a reforem), z toho vyplývá, že nutnost opatřit si registrační pokladnu by mohla v roce 2016 připadnout i na mě. A tahle mašina něco stojí, konkrétněji od čtyř a půl do třiceti tisíc. Ovšem zde jsou zahrnuty i pokladny, které plánovanému systému svými dovednostmi nemusí vyhovovat. Doporučované by měly po zaplacení zákazníka automaticky odeslat zprávu o transakci prostřednictvím internetu do centrální evidence, což spousta dnes používaných pokladen nedokáže.

Budu počítat s předpokládanou částkou za levnější, ale vhodnou variantu bez certifikace a nezbytného software a tuto částku stanovím na 9 tisíc. Představa, že 9 tisíc je pro některé zaměstnané lidi jejich měsíční příjem, jdou na mě mdloby. Takže já jako podnikající studentka na živnosti vedlejší bych si měla pořídit krám za necelých deset tisíc a ještě se v maturitním ročníku zabývat intenzivní evidencí příjmů. Ne, že bych to do teď nedělala, ale je mi jasné, že se registrační pokladnou mi to zabere nejméně dvojnásobek času, co nyní).

Abych uvedla na pravou míru své rozhořčení, já nemám problém přiznat oprávněným úřadům své příjmy z podnikání, ale mám problém s pořízením zařízení a k němu nutných serepetiček za šílené peníze (zajímalo by mě, kde na to jako studentka podnikající právě za účelem si při studiu přivydělat, vezmu) a s ním spojeným elektronickým papírováním. O buzeraci zákazníků ani nemluvně. Nedokážu si představit, že bych si vozila registrační pokladnu na trhy, když nejsem pojízdná autem. Taková mašina nebude vážit půl kila a jistojistě by mi na zpoplatněném prodejním prostoru zabrala určité místo.

Pan Babiš argumentuje na pořizovací cenu "kasiček" i potřebných operačních programů velmi úsměvně - živnostníci si budou moci tuto částku odečíst z daní. Člověku, který přemýšlí, honem rychle dojde, že to absolutně neřeší problém, že i tak za pořízení kasy vyplácne tisíce, které rozhodně nebudou pokryty slevou na dani za jejich pořízení. A já proto jasně říkám: "NE registračním pokladnám!"

Náš ministr financí co by úspěšný podnikatel byl atraktivní osobou v očích voličů, kteří doufali, že vede-li si úspěšně na poli vlastního obohacování, dokázal by své metody aplikovat i na náš stát a jeho ekonomickou situaci. Zatím to ovšem vypadá tak, že se na politickém poli chová jako na (ekonomickém) trhu, kde vnímá podnikající obyvatelstvo jako zlikvidováníhodnou konkurenci, byť mu většina příjmově nesaháni po kotníky, což mimochodem sám potvrdil tvrzením, že malé firmy jsou na prd. Logicky se neumí do malých podnikatelů vcítit, protože to, co je pro miliardový Agrofert pořízení spár dalších registračních pokladen, může být pro malý podnik závažnou překážkou. Lze tedy očekávat, že tuto reformu zákona by někteří živnostníci nemuseli podnikatelsky přežít, velký strach mají právě trhovci.

Stále doufám, že i ti nahoře si uvědomí, kolik by je provoz toho všeho i je ve finále stál, zejména ty tisíce nových úředníků pečujících o centrální evidenci. Krom toho si dokážu představit velikost problémů, které by v souvislosti s internetovou evidencí mohly nastat; aby to nedopadlo jako s centrálním registrem vozidel. Snad se alespoň někteří vládní činitelé zamyslí, že to spíš směřuje k ekonomické degradaci, nikoliv prosperitě, a my, ti skutečně nejdrobnější živnostníci, kteří si za měsíc svou činností přijdeme na pár tisícovek, budeme moci zase klidně spát.

Mimochodem, zákon o registračních pokladnách tohoto typu už v ČR jednou byl, dříve než ale stačil vstoupit v platnost, zrušila jej nová vláda. Tak snad že by příště?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 22. března 2015 v 19:20 | Reagovat

Máš nádherný design stránek :)

2 Čevi Čevi | Web | 22. března 2015 v 20:04 | Reagovat

Nejen podnikatelé nemají rádi březen. Pro účetní je to nejhorší měsíc v roce, protože se dokončují různé blbosti z minulého roku atd. Když ještě musí člověk dělat věci dvakrát, jen kvůli debilním zákonům, je to ke zblbnutí.

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 22. března 2015 v 20:09 | Reagovat

A jaký řešení bys navrhla ty?

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 22. března 2015 v 20:41 | Reagovat

Doporučuji http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/215411030500322 cca čas 60:00 až do konce.

Ve zkratce:

a) Povinnost odebrat účtenku zákazník nemá (nejspíš podle nějaké poslední úpravy toho návrhu zákona). Plus možnost do budoucna třeba zavést účtenkovou loterii jakou mají napr. na Slovensku.

b) Možnost si "pokladnu" a co je k ní potřeba pronajmout v řádech několika set měsíčně. Tedy ne nutně vypláznout jednorázově 9 táců.

c) Otázka je, jak moc záleží na jedné straně na tom uchránit si svoji malou živnost jakou máš třeba ty k přvydělání si ke studiu a na druhé straně celkový vliv tohoto opatření.

d) když se budou efektivněji vybírat daně, tak se tím pádem bude moct snížit jejich výše. Budou na tom líp jak prodejci, tak zákazníci. pokud se nepletu.

e) a to vše říkám i přesto, že rozhodně nejsem obdivovatel nebo volič pana Babiše.

5 userka userka | E-mail | Web | 22. března 2015 v 22:44 | Reagovat

Taky jsem to řešila, ale zdá se mi, že nic ještě není jistý, takže pořád čekám, až to někdo z těch prvních (od ledna) vyzkouší.

6 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. března 2015 v 10:18 | Reagovat

[4]: a) pokud neexituje povinnost vzít si účtenku, evidence je k ničemu. Nenaklikat tržbu do evidence a nezdanit příjem tedy půjde úplně v klidu;)
b) a to je argument? Já prostě nechci platit stokoruny měsíčně za krám, který k ničemu nepotřebuji;)
c) celkový vliv toho opatření je nula, viz bod a), jediné, co se tím docílí je krach živnostníků jako jsem já nebo Otmílie
d) heh, kdyby to takhle fungovalo:D Ale dejme tomu že ano, že když se efektivněji budou vybírat daně, tak se celkově sníží. Jak přispěje tohle k lepšímu výběru daní?

7 Egoped Egoped | E-mail | Web | 23. března 2015 v 11:07 | Reagovat

[6]: a) zrušení povinnosti vzít si účtenku znamená to, že nebude žádné "buzerování zákazníků". Navíc jak jsem psal, ta loterie je jeden z nástrojů, jak lidi nenutit, ale přitom motivovat k tomu, aby si o ně říkali.

b) je to argmument proti těm hlasům, které říkají, že takový výdaj je pro ně katastrofální / likvidační. Tvůj argument, že nechceš něco, co nepotřebuješ, mi přijde teda zbytečnější :) Nejde jen o tebe. Taky si člověk musí zaplatit třeba živnosťák, aby mohl provozovat činnost. V čem je to jiné?

c) proč to teda vůbec chce někdo prosadit a je to tak v některých státech prosazeno? aby se velké firmy zbavily malých nepotřebných živnostníků?  

d) Chápu, že nadáváte a nechcete to, když v tom pro vás vidíte jenom práci a investici navíc.. Nejspíš na to existují nějaké analýzy a studie, které říkají, že to svůj vliv na lepší výběr má, ne?

Nebo jak psal Bloud v komentáři č.4. Jak to tedy zkusit spoluvyřešit jinak?

8 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 23. března 2015 v 16:20 | Reagovat

[6]: ad b - budeš ho potřebovat, pokud budeš chtít podnikat - chceš podnikat?:)

Jinak na tebe taky mám stejnou otázku jako na Moniku.

a ad c, kdyby těch pár stokorun jak píšeš v b zapříčinilo krach, má smysl hrát si na živnostníka?

9 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 23. března 2015 v 16:59 | Reagovat

[4]: c) Chápu, že má živnost nemá oproti jiným firmám nějakou extra společenskou důležitost a daně mnou odvedené přinesou do státní kasy několikanásobně méně. Na druhou stranu nemůžeš srovnávat dejme tomu stavební firmu s člověkem, který prodává svou autorskou tvorbu a na to, aby jí dostal mezi lidi jinou možnost, než stát se živnostníkem nemá. Já si nehraju na kdovíjakého podnikatele v kvádru s hromadou chytrých keců, v první řadě jsem šperkařka, ale jednou ten živnostňák k tomu mít musím, tak jsem taky živnostníkem a změny, které se chystají i na mě dolehnou. Logicky má takové opatření na mě daleko větší dopad, než na nějakou stavební firmu. Chci dělat to, co mě baví jak nyní, tak v době, kdy budou má studia ukončena a mrzelo by mě, kdyby mi v tom bránila kdejaká nařízení, jejichž dodržování bych za své stávající situace mohla horko těžko mohla splnit. Co se týče celkového dopadu opatření, jak už jsem se vyjádřila v posledních 2 odstavcích článku, myslím si, že ty peníze, které by od nepoctivců touto cestou do státní kasy přišly, by vzápětí odešly na platy novým úředníkům, které centrální evidence přinese + krachy dalších malých podnikatelů neznamenají nic jiného, než menší přínos do státní pokladny Pochybuji, že  nás takových jsou dvě desítky, spousta zaměstnaných lidí má živnost jako vedlejšák a byť z ní mají malé částky a malé částky zdaní, do oběhu dohromady přinesou peněz dost a ty díky blížícímu se opatření vůbec nemusí být.

Jak zmínila Lúmenn, kdo zajistí, že dotyčný částku zadá do evidence v případě, že zákazník na otázku: "Doklad budete chtít?" odpoví "ne"? Není to pak celé zbytečné?
d) Čím efektivnější výběr daní, tím nižší jejich výše? Pochybuju, že by se u nás dalo něco takového aplikovat, jelikož se stále (a často dost oprávněně) nachází díry, které je třeba zalepit z peněz od daňových poplatníků.

[3]: Nebylo by lepší zaměřit se ať už novelami, či spíše zvýšenými kontrolami ČOI a FÚ na resorty a osoby, kde podezření o daňových únicích nějakou dobu panuje? U větších podniků s obratem v desetitisících měsíčně se snadno "přehlédne" pár stokorun, než u podnikavých jednotlivců. Čímž netvrdím, že by velké firmy nemohly být poctivé a malí živnostníci naopak. A co bys navrhla ty, opomineme-li registrační pokladny?

10 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 24. března 2015 v 20:42 | Reagovat

Můj otec podniká, takže docela dost dobře vím, jaké to je těžké řemeslo. Dříve mě to taky lákalo, ale teď když se dívám, jak nám Babiš likviduje malé firmy... (včetné té od táty...) Snad se vody uklidní, až dostuduju. Ovšem taky si vzpomínám, že zakládal firmu za komunistů a to teprve bylo složitostí :D

11 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 31. března 2015 v 18:12 | Reagovat

Občas něco vyrábím a pak s tím někoho podaruju, takže čas od času se mi dostane otázky, proč to neprodávám. Prodat něco někomu jen tak - nechci riskovat, že to na mě někdo bonzne a já pak budu mít průšvih. A kvůli "pár korunám" mít tolik zařizování a starostí, to také není ideální. Navíc mi není jasné, jak je to u živnostníků třeba se sociálním a zdravotním - zda ho platí i za měsíc, kdy třeba nic neprodají, nebo pokud mají i zaměstnání, zda se to vlastně platí dvakrát a tak....

12 Makita Makita | 29. prosince 2016 v 8:46 | Reagovat

Vše o elektronických pokladnách-
http://www.eet1online.cz/
Zde najdete důležité informace, ale také produkty

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick