Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Podzimní loupežnice a Sněhová královna

12. února 2015 v 22:45 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Filmová adaptace pohádky od Hanse Christiana Andersena - Sněhová královna - mě oslovila už jako malou holku. Zhruba před rokem jsem se na film podívala po letech znovu a když jsem jednou na podzim brouzdala podzimní přírodou kousek za Brnem, dostala jsem nápad. Ty bobulky v podobě jeřabin mi nedaly kousek klidu po celou nádhernou procházku na Babí lom. Bylo mi jasné, že je musím ztvárnit korálky a nití. V tu dobu jsem už připravovala velký podzimní náhrdelník, tudíž vznikl nápad pojmout to celé jako minikolekci, která dostala název Podzimní loupežnice. A logicky, když už existuje ztělesnění podzimu, nesmím zapomenoutna zbylé tři sestry - Sněhovou královnu, Jarní čarodějku a Letní princeznu. Kolekce prvních dvou dam jsou hotovy a nyní bych vám je chtěla představit.A začnu drobnostmi:

Prstýek Podzimní loupežnice
Náušnice Podzimní loupežnice s jeřabinami.

Tyto šperky jsou tvořeny ze skleněných kamenů Swarovski Rivoli, které jsou následně obšity mixem českého rokajlu v barvě žluté, oranžové, červené, hnědé a zelené. Barevné tak, jak má podzim být. Následně jsou ozdobeny zajímavými ohňovkami s listrováním evokující přízemní mrazíky a náušnice navíc zdobí obšívané kuličky coby jeřabiny.

Plody podzimu: Jeřabiny

Bobule jeřabin jsou krásné avšak trvanlivost promíjivá, tyto náušnice zajistí podzimní radost klidně po celý rok. :) Každá náušnice obsahuje trs jeřabin o počtu sedmi obšitých kuliček.

Plody podzimu: Okrasné keře

Keř s velice podobnými plody jsem zahlédla na zahradě jednoho z rodinných domů na okraji Brna při cestě do lesa a jeho namodralé plody mi byly ihned sympatické. Žel bohům se mi nepodařilo dohledat, o jaký keř se jedná. Větvička, na níž bobulky visely, přecházela pozvolna z hnědé do červené barvy. Reálné bobule jsou o něco menší, než ty z korálků, na slušivosti to náušnicím ale vůbec neubírá body.

Plody podzimu: Šípek

Co by to bylo za podzim bez červených šípkových plodů? Šípkový keř u našeho domu dal za vznik těchto náušnic. Zdají se mi však jaksi strohé, pravděpodobně jim brzi přišiju drobné lístky.

Až zase skoro za rok podzim udeří. plánuji ztvárnit další jeho plody jako jsou kaštany, žaludy a bukvice. S nimi se počítalo do velkého náhrdelníku, po zkoušce však bylo jasné, že se tam příliš nehodí a budou si muset počkat. A také rozšířím kolekci o fancouzskou sponu, kterou zimní sestra loupežice ve své sadě již má.

Samozřejmě ten hlavní šperk až na závěr.

Ano, ta cedulka tam být nemusela, ale musel se ještě na čas vrátit do obchodu.

Tento náhrdelník tvoří krásný karneol, který je technikou korálkové výšivky obšitý všemi podzimními barvami a ozdoben síťovanými lístky s červenými bobulemi. Motiv je zespodu vyztužen a poté začištěn vrstvou alcantary - příjemné umělé semiše, kterou pro zadní stranu svých vyšívaných šperků nově použvám. Z takto začištěného motivu vychází dva široké síťované pásy v barevnosti zachycující životní etapu listů na podzim - od zelené až po hnědou. Pásy jsou navíc ozdobeny zralými i dozrávajícími jeřabinami na trsu a několika kapkami vody v podobě čirých broušených korálků. Náhrdelník se zapíná na šité očko a jeřabinku. Díky tomu neobsahuje jediný kousek kovu a je tak vhodný i pro alergiky.

Je o mně známo, že patřím k té malé sortě lidí, kteří milují zimu, tudíž jsem se do tvorby kolekce inspirované zimní přírodou a další ze čtyř sester - Sněhovou královnou - pustila opradu s chutí. Zvlášť když jsem měla k dispozici tak úžasný materiál, jako je angelit, kamínky Swarovski, voskované perličky, mačkané trny s povrchovou úpravou frosted hned ve dvou velikostech, čiré roušené ohňovky, chirurgická ocel a kvalitní český a japonský rokajl. Sejně jako Podzimní loupežnice má i Sněhová královna své drobnosti se Swarovski kameny a pak své poklady (plody by v tomto případě nebyly to nejvhodnější slovo).


Prsten a náušnice Sněhové královny. Jak známe zimu v Česku, ne vždy je bílá a ne vždy vodní plochy zamrznou. A právě zamrzajícími/tajícími studánkami je tato kolekce inspirovaná.


Poklady Sněhové královny: Vločky

Náušnice tvořené kovovou obručí s návlekem, v jejímž vnitřku je uazena šitá sněhová vločka z korálků, jejíž střed tvoří malý zamrzlý trn - rampoušek. Tyto náušnice se hodí nejvíce základnímu kamenu soupravy - náhrdelníku - jelikož úplně stejná vločka pokrývá obšitý angelit, jak za chvíli uvidíte.

Poklady Sněhové královny: Rampouchy

V nich se dle mého názoru zrcadlí má láska k zimě nejvíce, tudž si ty samé vytvořím i pro sebe. Taktéž se dají efektně kombinovat s náhrdelníkem.

Než k němu však přejdeme, je na řadě francouzská spona s pěti rampouchy, čitými ohňovkami a zamrzajícím potůčkem.


Sněhová královna

Zimní velkolepý nárdelník je složen z hlavního motivu v podobě obšitého kabošonu angelitu (opět obšito technikou korálkové výšivky a začištěno alcantarou) a šitých pásků tvořených sněhovými vločkami z voskovaných perliček a rokajlu a bčoučenými čirými korálky. Šito na pevném lanku. Zapánání je na karabinku a protikroužek z chirurgické oceli. Motiv zdobí ještě křehké šňůry z rokajlu obohacené o rampouchy a broušenky. Symbolizuje zamrzající či tající studánku uprostřed zimního zasněženého lesa. Tento šperky byl focen pro katalog nabízených svatebních šperků pro BJ Shop, tak třeba si jej pořídí nějaká nevěsta. Koneckonců dle svatební tradice by vdávající žena měla mít na sobě něco starého, nového, vypůjčeného a modrého. :-) Tento náhrdelník vyřeší - jak se říká - dvě mouchy jednou ranou.

Plán je jasný - v průběhu března začnu vytvářet šperky pro Jarní čarodějku, očekávat můžete květinové náušnice, jemné prstýnky, čelenku a přívěsek, zbytek je ve hvězdách. Tentokrát bez velkého náhrdelníku. A v červnu se pustím do hotovení šperků Letní princezny, kterou vám plánuji představit rovnou ve třech podobách - v podobě divoké ve výrazných barvách, v podobě lesní, která s sebou přinese lesní bobulovité plody a v podobě mořské s mušlemi.
Celé sérii čtyřech minikolekcí bude vévodit náhrdelník se zrcadlem obsahující atributy všech čtyř ročních období, který bude vznikat přes letní prázdniny a začátek září. Mů plánj na následující půlrok je plný a zahrnuje nejen tyto minikolekce, ale také tvorbu dvou soutěžních šperků, minikolekci broží a jeden větší náhrdelník se dřevem. A samozřejnmě všechny šperky tvořené na zakázku.

Napiště mi do komenářů, jak se vám tyto minikolekce líbí. Pokud by se vám jednotlivé části líbily natolik, že byste si je chtěli zakoupit, učinit tak můžete zde:
Plody podzimu na mém Fleru či Facebooku, kam bude v horizontu několika dní přidán i náhrdelník Podzimní loupežnice. Sada Sněhové královny se kompletně celá nachází v BJ Shopu a s ní i Prsten a Náušnice Podzimní loupežnice. BJ Shop je specializovaný obchůdek se šitými šperky v pražské pasáži Lucerna na Vodičkově ulici, kousek od Václavského náměstí.

Ještě bych vás chtěla pozvat příští týden v sobotu 14. února na brněnskou Flédu, kde se bude konat gothic&metalová akce Dark Valentine Party 7, na níž mě můžete potkat se stánkem s převážně gothickým sorimentem z mé nabídky.


A aby toho nebylo málo, zvu vás také hned v následujícím pondělí, přesněji řečeno v týdnu 16.-20. února, na studentský festival Trhlina, pořádaný Střední uměleckou školou textilních řemesel na Praze 1 v ulici U Půjčovny, v rámci nějž proběhne pod názvem 3DD výstava mých šperků a netradičních oděvů z dílny mých spolužáků. Uděláte mi velkou radost, když se v některý z těchto dnů zastavíte. Ve středu 18. února si budete moci v místě festivalu mé šperky vyzkoušet a také zakoupit. Více o celé akci zde: odkaz.

Mějte se a zdobte se. :-)
Vaša Mon
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Korálkové výrobky Moniky Otmili:

Jsou skvělé! 63.2% (139)
Ujdou. 7.7% (17)
Jsou fajn, ale nenosila bych je. 15.9% (35)
Moc se mi nelíbí. 8.2% (18)
Jsou hnusné. 5% (11)

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 15. února 2015 v 15:51 | Reagovat

Boží, boží, boží, dokonalé, dokonalé, překrásné a nádherné! Kolik hodin práce jen za tímhle stojí! Už jen ty jeřabinky vypadají v korálkovaném provedení velice efektně :) a oba dva velké náhrdelníky jsou úchvatné a velkolepé.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. února 2015 v 18:56 | Reagovat

Nejvíce mě oslovily šípky a rampouchy... nádhera! :) Momentálně však nosím jenom ty malinké naušničky, které nevisí protože se mi nejvíce hodí k obličeji a oblíbenému účesu.

A nápad s minikolekcí se mi hodně líbí. Jde vidět, že jsi nápaditá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick