Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Pro královnu regentku

7. prosince 2014 v 17:45 | Monica Otmili |  Šperkařská tvorba
Před časem vzniknul prostřednictvím mých rukou jeden honosný historizující šitý náhrdelník. A jelikož jsem stejně jako tisíce dalších lidí na světě propadla románové sáze Hra o trůny, alespoň v její seriálové podobě - zatím (čtenáři, pojďte do mě, jsem připravena na kamenopalbu), svět George R.R. Martina a zvláště pak jedna z hlavných postav, mi byl inspirací. Náhrdelník se nese v tónech zlaté, měděné a hnědé barvy (doplňkově pak i barvy fialové), z čehož se dá jasně odvodit, že ona velmi inspirativní postava pochází z rodu Lannisterů. V průběhu sledování seriálu neunikly mé pozornosti ani úžasné kostýmy, ani vydařené šperky. Celá rešerše dala za vzniku náhrdelníku tvořenému z kvalitního japonského rokajlu TOHO, českých broušených korálků s pokovem, českého rokajlu Preciosa, japonských dvoudírkových čtverečků Miyuki Tila a třech krásných fimošonů s pudry z dílny mé kolegyně Kat-ji. Jsem zvědavá, jak se vám bude líbit výsledek.Teď už mi zbývá doufat, aby jím nepohrdla samotná Cersei, kdyby měla tu možnost jej vlastnit.

Náhrdelník byl vytvořen technikou korálkové výšivky a šitého šperku. Tři obšívané fimošony tvaru kapek se zahnutými špičkami jsou zespodu začištěny plstí a ozdobeny závěsy z českých skleněných broušených korálků v kombinaci s českým zlatým rokajlem. Nosnice náhrdelníku tvoří šité pásky s dvoudírkovými čtvercovými korálky Miyuki Tila a korálkovou síťovinou.

Celý náhrdelník byl pro mě i menší zkouškou barvocitu, jelikož jsem si myslela, že efektní kombinace barev nejsou mou silnou stránkou a vesměs jsem dávala přednost šperkům s jasnými barevnými kontrasty, přičemž byla každá barva použita pouze v jednom, maximálně dvou odstínech. Na barevnost tohoto náhrdelníku mi však přišly pozitivní ohlasy a skrytě doufám, že právě ta bude jedním z klíčových kritérií pro výběr tohoto šperku v očích své budoucí budu-doufat-že-hrdé majitelky.

Povrch fimošonů tvoří texturovaný vzor, inu Kat-ja je opravdu šikovná.

V souvislosti s prezentací tohoto šperku na Facebooku jsem uspořádala soutěž o 15-tiprocentní slevu. Soutěžní otázka zněla asi takto: "Kterou ženskou postavou ze Hry o trůny byl tento náhrdelník inspirován a nese po ní její jméno?" Dámy tipovaly vše možné, nakonec však přece jen jedna uhádla správnou odpověď. Největší kuriozitou, která v komentářích přistála, byla Brienne. Pro ty, kteří stojí v souvislosti Hry o trůny mimo dění, vysvětlím. Brienne se rozhodně necítí být křehkou lady, k tomu jí příroda nenadělila ani oku lahodící vzhled, zato si libuje v šermu, v němž by předčila i spoustu mužů. A z toho důvodu je jejím nejoblíbenějším oděvem zbroj. Navíc by se náhrdelník k jejímu rodu nehodil ani barevně.
Poté jsem vážně měla dilema, zda nejsem schopná ztvárnit svou myšlenku či jsou ektěří jedinci "pouze" natvrdlí.

Kdysi prohlásila jedna má kolegyně, že zapínání je klenotem šperku, a jelikož jsem nechtěla tomu svému ubrat na exkluzivitě ani o píď, je i zde zapínání zároveň zdobným prvkem. Tvoří jej šitá "středová" část z fialových ohňovek, hnědé kapky a zlatého rokajlu a dvě karabinky z chirurgické oceli, které se zapínají na dvě pevná šitá očka s šitých pásků - nosnic.


Při vzpomínce na onu kolegyni se mi vybaví také celosvětová korálkářská soutěž Battle Of The Beadsmith, jíž se minulý a předminulý rok účastnila. Soutěže se pravidelně účastní přes 200 šperkařek a šperkařů, ať už profesionálů či tvůrců, kteří mají tvorbu šitých šperků jako svůj koníček. Ano, účastní se i chlapi, z nichž minimálně jeden, respektivě jeho výrobky, se těší velké oblibě. A leto se stalo něco úžasného - poprvé v této soutěži zvítězla Češka! Je to úspěch nejen pro autorku - Ditu Koksovou - samotnou, ale pro celou českou korálkovou komunitu. Vítězný šperk si můžete prohlédnout zde. A nebudete mi věřit, když vám řeknu, že právě té soutěže se příští rok zúčastním i já a přihlásila jsem se omylem. Né, že bych s touto myšlenkou nekoketovala, samozřejmě čistě pro pocit, žádné ambice na vítězství si nědělám, když jsem se neumístila ani v tuzemské soutěži Letní tvoření Na Spirále), avšak nebyla jsem si úplně jistá. Pro hraje skutečnost, že rok následující bych si to kvůli maturitě a příjmačkám na vysokou školu dovolit nemohla, proti zase fakt, že šperk do soutěže pro mě bude maximálně materiálově nákladný a jelikož se chystám své šperky příštím rokem více prezentovat, nemuselo by se mi to dvakrát finančně hodit. Každopádně v domění, že vyplňuji dotazník určený pro ty, kdož soutěž sledují, vyplnila jsem přihlášku na příští rok. Asi to byla karma, teď už nelze couvnout a mě čeká navrhování a spousta neprospaných nocí. Chlácholit se mohu myšlenkou, že je to vše ještě daleko.

Nazávěr přidávám fortku od Alenky, která díky výběru zajímavé modelky i jejího ošacení prezentuje náhrdelník v pro něj netypickém stylu a tím dokazuje, že i tak historizující šperk, jakým je Cersei Lannister - Pro královnu regentku, není určen pouze pro plesy a jiné společensky významné události.


Šperk si lze v případě zájmu zakoupit přes facebook či zde na Fleru. Do zítřejšího dne máte možnost uplatnit při koupi přes Fler slevu na celý nákup, více informací najdete na stránce. A jelikož se blíží zimní Slunovrat a s ním Vánoce, pokud náhodou váháte nad koupií šperku z mé dílny pro vaše blízké, je nejvyšší čas. Šperky, které mají být dárky pod stromečkem budu odesílat nejpozději 15. prosince, po tomto datu už nebudu moci ručit za případné zpožděné doručení.

Užívejte zimy a nezapomeňte mi sdělit, jak se vám náhrdelník líbí/nelíbí.
Vaše Mon
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kupujete ručně dělané výrobky?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 7. prosince 2014 v 18:57 | Reagovat

Náhrdelníky vypadají dokonale, jsi velmi šikovná. Poklona!

2 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 13. prosince 2014 v 16:21 | Reagovat

Mistrovské dílo, jako vždy :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick