Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Než vytáhneš s kůží na trh

19. prosince 2014 v 16:49 | Monica Otmili |  Rukověť spotřebitele
"No jako napadlo mě, že bych to mohla prodávat," vyhrkla na mě slečna, která začala se svou tvorbou z korálků sotva před čtrnácti dny. Prosím?! Asi bych se neudržela, kdyby vzápětí nedodala: " Ale já bych se s těma věcma nemohla rozloučit. Přece jenom když už to člověk sám vyrobil..." Popravdě řečeno, mnohem lepším argumentem by bylo, kdyby si slečna přiznala, že se sotva něco naučila a teď jí čeká fáze trénování a zdokonalování se.

Dva roky aktivně sleduji Fler.cz. Za tu dobu si nešlo nevšimnout, že Češi a naši bratři Slováci jsou neskutečně šikovní a nabízí různorodé věci. A stejně tak, jak je různorodá nabídka, je různorodá i kvalita, v jaké bylo ono zboží vyhotoveno. Co mě však překvapuje, je přístup zákazníků. Typický zákazník, který nakupuju na Fleru hledá originály a něčím výjimečné věci (třeba právě tou kvalitou), které nesežene v obchodě. Není to nelogické, kdyby jejich potřebám stačily kamenné obchody, málokdo z nich by na Fleru nakupující účet měl. Vzhledem k tomu, že se dělá o ručně tvořené věci, které nejčastěji od návrhu až po realizaci hotovil celou dobu sám autor-prodejce a ten se nebojí svou práci náležitě ocenit, odvíjí se od toho i cena, která někdy převýší standart běžný v obchodech. A za tu cenu si zákazník samozřejmě přeje zboží v prvotřídní kvalitě. Jak jsem si všimla, na Fleru se pohybují zákazníci vesměs znalí a ví dle čeho poměřovat kvalitu v jednotlivých odvětvích. Jenže to bude z důvodu, že se zajímají. Kéž by tací byli všichni...


V hodnocení různých prodejců jsem se setkala s oprávněnou až kuriózní kritikou zakoupeného zboží. (Ano, i ta neoprávněná tam je, ale ta není předmětem mého zamyšlení.) Zákazníci vytýkají, že dorazilo zboží o odstín tmavší/světlejší/sytější, za což pravděpodobně může nevhodné světlo při focení, nebo taky rozlišení monitoru zákazníkova počítače. Že má oblečení/taška křivé švy (záleží na závažnosti, ale nemělo by být). Nebo si stěžují na nevhodný způsob zabalení zboží a zaregistrovala jsem i výtku v podobě otisku prstu na přívěsku z Fima (z toho bych se osobně nehroutila). Pročetla jsem toho hodně, a byť zde zmiňuji spíše to rýpavé jako byl třeba onen otisk, uvědomila jsem si, že kritizujícími nejsou pouze nerudní hnidopiši (které najdeme úplně všude). Kritika prodejců dokazuje to, že spousta zákazníků ví něco o tom, co kupuje. A není-li to dle jejich představ, nemají strach se ozvat. Jak už jsem však zmínila, ne každý je všeználek a možná právě proto, že přibývá těch, kteří nevědí, jak má vypadat kvalitně vytvořený cínovaný šperk (třeba), objevuje se na Fleru takový nešvar, jemuž nahrává i skutečnost, že se zde může jako prodejce registrovat kdokoliv.

Na portálu začínají prodávat i lidé, kteří s prominutím neměli do čeho píchnout, tož začali tvořit. Většinou se jedná o maminky na mateřské či důchodkyně. Podotýkám, že i některým z nich se daří vytvářet krásné výrobky, stejně často však mají problém s oceněním své práce. Nejen velká spousta z nich, ale i živnostníci prodávají své zboží pod cenou, často na hranici ceny za materiál. Jaký vliv to má na zákazníky a ostatní prodejce, si dokáže domyslet každý sám... Ale zkuste jim to vytknout, to máte vidět kolikrát.
Tuto skupinu "tvořilek," jak bývají tyto ženy často označovány nepříliš lichotivě, lze rozdělit do dvou skupin. Té první se tvorba daří a myslí-li to vážně, zdokonalují se. Ta druhá to jednoduše neumí, často ani nevidí, co je špatně, nebo to neřeší a zlepšovat se nemá zájem. Problém je, že osobám z druhé skupiny málokdo napíše konstruktivní kritiku natvrdo. Pokud to někdo udělá, často je jeho komentář smazán či je odbyt stylem: "Vždyť co, lidi to kupujou a Máňa říkala, že je to nádherný." Snažím se psát jim konstruktivní kritiku. Pokud jde vyloženě o paskvil nebo mi nad tím stojí hlava. Administrace serveru takové výrobky odstraní z nabídky pouze tehdy, uzná-li, že je na nich málo rukodělné práce (odstraňují se jednokorálkové náušnice a rivole Swarovski vlepené do kotlíků), nebo porušuje-li výrobek pravidla Fleru/zákony. Zbytek je na zákaznících. Avizovala jsem, že přibývá těch, kteří nedokáží kvalitu posoudit, a tak se stane, že se najdou tací, kteří ten totální paskvil koupí. Dodnes nepochopím, jak mohly být prodány třeba tyto sutašky:

Hlubina
(Autorkou Just Me And Cat)
Přitom na Fleru jsou i ti, kteří je ovládají mistrovsky a za stejnou cenu by tak mohl mít nynější majitel kvalitnější šperk. Autorka to pravděpodobně pochopila, protože zbylé zboží stáhla. A takto to vypadá, když je to správně:

Volcano Hues
Theterezkad

Fler svou disponzibilitou nechtěně svádí k tomu, aby tam začal prodávat každý, který dokáže něco rukama vyrobit. A dopadá to tak, že ten který včera začal, to dnes nafotí a zítra na Fleru zveřejní. Prvotiny. A k tomu se někteří odvážlivci dokonce v popisu zboží i přiznají. Jako vážně? (Tohle slovní spojení nesnáším, ale víc slov pro takové počiny fakt nemám.) To nemají ani kousek soudnosti a sebekritiky? Koupili byste si kalhoty od člověka, který je ušil poprvé? Objednali byste si na výmalbu bytu osobu, která s tím nemá žádné zkušenosti? Blogeři-literáti ve svých článcích o psaní píší, že není radno začít psát a rovnou román, či poslat svou první povídku do literární soutěže. A stejně tak není vhodné vkládat prvotiny na prodejní servery. Chápu, že autorům dělá hotová práce radost a vystaví-li ji na Fleru, tak se cítí hrdí, ale ty důsledky, které to zveřejnění zanechá, si už neuvědomí - jdou mimo ně. Kvalita zboží pozvolna klesá a s ní i ceny, zákazníci prvního typu znechuceně odcházejí a u těch druhých klesá v očích hranice nekvality. To, že dá prvotině někdo srdíčko, komentář, či ji dokonce koupí, to není žádný měřič kvality, dnes již opravdu ne. Naopak více to svědčí o zákazníkově zaslepenosti. Naštěstí si toto spousta dobrých prodejců uvědomuje a nejen pro své zákazníky vytváří blogy a rady, jak v tom či onom oboru poznat zboží kvalitní. Poctivý člověk mnohdy nepustí do prodeje ani desátý výrobek. A proto začínám být poněkud skeptická, když mi lidé z okolí, kteří s tvorbou začali před nedávnem, oznamují, že si budou zakládat profil na Fleru či fanstránku na Facebooku a přes ně své výrobky nabízet.

U všeho kreativního to chodí stejně - nejprve se člověk učí a vyrábí si pro radost sobě či rodině a blízkým kamarádům, po nějaké době, kdy je vidět zlepšení, začíná svou tvorbu ukazovat světu - publikuje na blog, sociální síť, posílá vzdálenějším kamarádům a teprve pak začne prodávat (a ještě později učit). Není na škodu nechat si posoudit výrobek dle fotografií ze všech stran zkušenějším kolegou z oboru. Avšak zde je třeba počítat se skutečnou a upřímnou kritikou. Nic vás neposune dál víc, než konstruktivní kritika. Budou-li vám od začátku mazat med kolem pusy, jak je to všechno skvělé, tak nemáte-li talent od bohů, bude vám to prd platné a nezlepšíte se, jelikož si budete myslet, že to nepotřebujete.

Dlouho jsem zvažovala, zda mám jakou součást článku zveřejnit i obrazovou část a vzít si tak někoho de facto na mušku, což nemusí být příjemné. Myšlenka rozšířit vám obzory však vyhrála - a když jsou ti lidé schopni to publikovat na internet, musí počítat s následky. A ti, kteří kritiku nevítají, či dokonce nesnesou, by měli předem uvážit, zda se tedy do prezentace na netu vůbec pouštět.

Fimo a polymery: kabošony pro další tvorbu
Vážka
Jestli máte pocit, že to nahoře vaše dcera zvládne taky, tak máte naprostou pravdu.

textury
Ovšem toto už je jiná liga. (nonika-materiál)

Melounové
Vidíte ten rozdíl? (↑ haakl)
Melouny
( ↑Circus mind)
4. BASTOR - pro štěstí
Toto je snad nejkurióznější věc na Fleru vůbec. Paní, co dělá esoteriku, tvrdí, že to je jakýsi rezonátor nehmotné energie a prostřednictvím tohoto nevkusného kamene ji přivedete až k vám do bytu. Její obhajoba je dost zajímavá, odkazuje se na molekuly křemíku, což by dávalo logiku, ovšem za předpokladu, že si zakoupíte kámen. V nabídce má sice několik druhů těchto hnusných šutrů, ale ona prodává pouze jejich fotografie! Ráda vám je zarámuje, neberte to za 230...

DEEP PURPLE L♥VE
Též bohové za tu cenu, to nahoře. Dole prsten od stejné autorky, avšak o 100% lepší. (Barbeque - BBQ Prstenstvo)
CHAI LATTÉ LEMONGRASS

Beru na mušku sama sebe na ukázku, že pouze nepindám na ostatní. I já nevyrobím vše v dokonalé kvalitě napoprvé. V důsledku sebekritiky byly z mého blogu odstraněny články prezentující otřesné kresby na otřesných fotografiích a také šperky, které se dříve nepovedly. Zároveň přefocuji, a tak jsou ve starých článcích s ukázkou tvorby zaktualizovány i fotky.

Horní obrázek: náušnice z Fima vytvořené před 4,5 lety a ve stejné době otřesně vyfoceny mobilem. Dole stejný motiv vytvořen před dvěma lety.
Radioaktivní

Možná to nevíte, ale učím se s křišťálovou pryskyřicí. A jedny ze zkušebních kousků dopadly takto. Fleky a bublinky aneb špatně.
A takto to vypadá, když už to člověk umí. (↓ ingrid.h)
Nu, to by snad stačilo.

Ten nejhorší přístup k vlastní tvorbě, s nímž se můžete setkat, jsou tvůrci tvořící pouze za vidinou peněz. Zeptejte se někoho, kdo se vypracoval tak vysoko, že jej jeho tvorba začala živit, zda je spokojený se svým zaměstnáním. Nevím o nikom, kdo by vám odpověděl, že jej nebaví a dělá to jen kvůli penězům. Proto jsem se pěkně mračila po shlédnutí jednoho motivačního videa, které má sloužit jako lákadlo k přihlášení se do nejmenované online školy. Jedná se o soubor placených online kurzů přes video a skype. Video jsem shlédla, abych zjistila, kdo všechno se na projektu podílí, vůbec jsem nepřemýšlela, že bych se chtěla přihlásit. Poté, co začala slečna/paní ve videu hovořit o výdělcích, které nám tvorba přinese, o tom přemýšlím ještě míň. Spolu s videem byl i první kurz zdarma, kde učili tvorbu přívěsku a ona slečna/paní nabádala, že jakmile se jej naučíme, můžeme uspořádat kurz na jeho tvorbu a cituji: "...tím vydělat další peníze." To už beru jako vrchol, nabádat ty, které teprve čeká dlouhá cesta zkoušení a učení, aby to rovnou začali vyučovat ostatní...

Huh, tento článek bude evidentně vyčerpávající i pro mě, takže nebojte, už se chýlím ke konci. Co bych vám poradila na závěr? Pokud tvoříte a koketujete s myšlenkou začít nabízet své práce ostatním za peníze, dobře popřemýšlejte a skutečně buďte sebekritičtí (byť to po hodinách práce bolí), posuďte, zda jste na to již připraveni. Položte si otázku, proč vlastně tvoříte. Mají vaše výrobky, které chcete prodat, nějaké nedostatky, které by tam na druhý pokus už být nemusely? Koupili byste si takový výrobek vy sami? Jste si jistí s použitými materiály a tak dále? Opravdu, věřte mi, neprodávejte své prvotiny. Myšlenka výdělku za vlastnoručně stvořenou věc může hřát u srdce, ale není-li onen výrobek dostatečně dobrý, shazujete tím sami sebe. Je lepší začít se prezentovat již jako zkušený tvůrce, který umí, na zákazníky to působí lépe. A máte-li časem pocit, že to, co bylo vytvořeno před rokem, se vám již tolik nezdá, raději to z prodeje stáhněte. A nakonec to hlavní - nezapomeňte, že vašim hlavním motorem pro kreativní tvoření má být vždy radost z vytváření a chuť se zlepšovat.

S přáním radosti do další tvorby či radosti z nákupu krásných a kvalitních handmade výrobků,
Vaše Mon

Zdroje neautorských obrázků jsou u každého zvlášť uvedeny prostřednictvím hypertextového odkazu - jakmile kliknete na obrázek, zobrazí se vám v novém okně.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kupujete ručně dělané výrobky?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 19. prosince 2014 v 19:32 | Reagovat

Výtvory jsou překrásné, stejně tak jako tvé stránky. Moc se mi tu líbí. :)

2 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 20:21 | Reagovat

No jo - zručnost:-). Když to někdo nosit chce, nikdo mu to nevymluví. Já mám z Fleru vyplétaný prstýnek z korálků z ametystu, s tepaným cínovaným kroužkem. Cena mezi 400 až 500 Kč, většina lidí by to za takový prstýnek nedala, ale kvalita, práce a autorský vklad se musejí někde promítnout:-).

3 K. K. | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 23:20 | Reagovat

No nené, ta fotografie šutru je prostě božsky absurdně dementní. :D Achjo.

Jinak naprosto souhlasím, sama korálkuju a tvořím už od dětství, mám založený i ŽL a koupenou doménu pro vlastní eshop, ale výrobků, které by stály za to zatím moc nemám, takže kdo si počká, ten se dočká... :)

4 Dragita Dragita | E-mail | Web | 20. prosince 2014 v 20:27 | Reagovat

Velmi dobře sepsaný článek :) také jsem měla začátky ve tvorbě a většina mi zůstala doma v krabici, protože mi bylo blbé to nabízet. Teď už sice nešiju, ani rukodělně netvořím, ale článek nabízí ono poučení pro každého, kdo něco s láskou vyrobí.

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 20. prosince 2014 v 22:29 | Reagovat

Výborný článek, Moničko! A tohle neplatí jenom u těch handmade výrobků, ale úplně u čehokoliv. Radost z tvorby, ochota přijímat výtky a chuť udělat příští kousek ještě o něco lépe, to je ono! :-)

6 Lúmenn Lúmenn | Web | 21. prosince 2014 v 2:36 | Reagovat

Tenhle článek je super, ačkoli nevěřím, že otevře "potrefeným husám" oči. Soudnost a přiměřená sebekritika by při kreativitě měla rozhodně hrát svoji roli a znám bohužel sama pár lidí, kterým obé vrchovatě chybí.

7 Dragell Dragell | Web | 21. prosince 2014 v 10:54 | Reagovat

Celkem mě i překvapuje, co dokážou lidi nabízet k prodeji. Měli by se pořádně podívat a zamyslet se, jestli by si to v první řadě koupili oni, což pochybuji.

8 Viollet Viollet | E-mail | Web | 21. prosince 2014 v 14:38 | Reagovat

Mela bys ten clanek nejak zviditelnit, at si ho precte vic lidi. Bo nekeri by fakt potrebovali otevrit oci. Ja na fleru posledni dobou nenarazim snad na nic ineho, nez na takove skarede (a vzhledem ke kvalite dost predrazene) shity.

9 Mniška Mniška | E-mail | Web | 23. prosince 2014 v 22:00 | Reagovat

Ahoj, Mon, tak jsem zas po dlouhé době zavítala k Tobě na blog. Máš opravdu nádherný layout! Moc se mi líbí. Je takový mysteriózní. Jen se přiznám, že se mi trošku hůř čtou ta prťavá světlá písmenka na tmavém podkladu. Už to s tím mým zrakem také není, jak to bývalo.
Nicméně ten článek je vážně povedený. Nikdy jsem tuhle problematiku nestudovala tolik do hloubky. Je vidět, že Ty už máš vysledováno, jak to v této oblasti chodí. Inu, jakpak by ne, dívala jsem se nedávno na Tvoje výrobky, konkrétně mě zaujaly Tvoje gotické náhrdelníky. Povedené kousky!
K tomu ještě snad mohu říci to, že naopak zase znám jednu moc šikovnou holčinu, která vyrábí kde co, čistě pro to, že jí to baví, ale je neskutečně šikovná a na co sáhne, to se jí daří, dneska jsem od ní zrovna dostala vlastnoručně vyrobený lapač snů a musím říct, že hezčí jsem snad neviděla ani v obchodě. Neprodává to, vyrábí to pro radost pro sebe a ostatní.

10 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 26. prosince 2014 v 16:57 | Reagovat

Ups, tak snad se tím nenaráželo na mou osobu, když jsem se ti jednou svěřila, že bych mohla někdy své náramky nabízet :D

Samozřejmě, teď bych na to stejně neměla odvahu. Náramky sice fotím na blog, odesílám je kamarádům a těm se líbí, ale rozhodně bych si neřekla "Jo a teď to prdnu na Fler." Protože to prostě ještě není ono.

Tenhle článek by si měly některé autorky těch svých výrobků na Fleru přečíst a poučit se z něj. I když je jasné, že ty své výrobky považují za nejkrásnější a takové, po jakých se můžeme utlouct.

P.S.: To s tím kamenem a fotkou za 230 mě zabilo :D

11 Ekyelka Ekyelka | 28. prosince 2014 v 20:26 | Reagovat

Tady měl být dlouhý komentář, ale pak jsem mávla rukou.
To v článku je pravda (až na otisk prstu ve fimu. Nesnáším autorský podpis papilárními liniemi ve svých špercích - ale očividně ne každý je takový pintlich jako já.) a je zbytečné cokoliv dodávat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick