Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Gothoom trnem v oku křesťanů

1. srpna 2014 v 17:21 | Monica Otmili |  Hudební okénko
Ve dnech 13.-16.8. se má ve slovenské Nové Báni konat pátý ročník největšího svátku metalové hudby na Slovensku. Festival Gothoom představí především drsnější podžánry metalu v podání celkem čtyřicítky kapel, mezi nimiž najdeme jména jako Hypocrisy, Belphegor, Inquisition, Fleshgod Apocalypse nebo třeba i české blackmetalové Inferno. Tento festival proběhl již čtyřikrát bez velkých problému (počasí a problémy s ubytováním beru nyní jako problémy malé), letos se však začaly objevovat názory hlásající rovnou jeho zrušení. A není tajemství, že pochází od jistého slovenského křesťanského hnutí...

gothoom-poster-2014-web


Copak jsme se vrátili do doby totality či rovnou středověku? Totáče jsem nezažila, i tak si ale myslím, že požadavky onoho hnutí (Kresťansko demokratické hnutie, zkr. KDH) si příliš nezadají s požadavky cenzury, která doléhala na hudební skupiny v době komunistického režimu. Zatímco politický diktát v tomto směru vymizel, objevuje se snaha nastolit diktát náboženský. Kapely, které mají na tomto festivalu vystoupit, jsou trnem v oku křesťanských aktivistu z duvodu, který by se dal jasně shrnout třemi slovy: propagace satanismu a násilí. K tomu upozorňují také na hanění křesťanských symbolu těmito kapelami a prohlašují, že texty těchto interpretu jsou v rozporu s platnými zákony Slovenské republiky. Sbírali podpisy na petici a v červnu napsali dopis organizátorovi festivalu, panu Beťkovi, který si mužete přečíst zde - klik. Pojďme se na to však podívat do hloubky.

Při sčítání lidu na Slovensku v roce 2011 uvedlo pouze 13,4 % obyvatel, že jsou bez vyznání. U dalších 10,6 % nebylo vyznání zjišťeno a 4,7 % lidí spadá pod vyznání jiná než křesťanské římskokatolické, řeckokatolické a evangelické. Zbytek - 71,7 % obyvatel se hlásí ke křesťanskému vyznání. 62% obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi. Oproti tomu v Česku se jedná pouze o 10,37 % obyvatelstva. I tak nejsou stížnosti na metalový festival výjimkou ani v českých končinách. Podobný názor na festival Hell Fast Atack se objevil v jistých lokálních olomouckých novinách. Článek pro přečtení se mi dnes již nepodařilo dohledat.

Ať chceme či nechceme, black a death metal jsou žánry, k nimž kontroverzní, protináboženská, okultistická i násilná témata patří od jejich vzniku. Tyto kapely chtějí nejen svými texty provokovat, jít proti proudu, ale nezřídkazdy také upozornit na problémy ve společnosti. Nutno podotknout, naprostá většina těchto kapel své texty nemyslí vážně a už vubec nenabádají své fanoušky, aby se takových činu dopouštěli! To ani nemluvím o faktu, že zmíněné skupiny sice o násilí zpívají, kdežto křesťanská církev jej v minulosti nejednou přímo páchala...
To, že někteří z nich počas svého vystoupení zapálí kříž, je jen součást show na pódiu. V kolika filmech se zabíjí a nikdo to neřeší? Doba, kdy extrémní norští blackmetalisté zapalovali kostely dávno pominula. Neznám takové, kteří by násilí, o němž dnes zpívají, páchali v civilním životě (vyjma zmíněných Noru v letech devadesátých). Nevím o žádném případu, kdy by metaloví fanoušci z festivalu ohrožovali obyvatele města/vesnice, v němž se akce koná, alespoň ne u nás či u našich slovenských bratru. Nechť si náboženští fanatici myslí, co chtějí, každopádně rýpou do něčeho, čemuž pořádně nerozumí. Neřešme teď texty kapel, z nichž (občas nejen) jim vstávají vlasy hruzou, nejlepší možnost jak zjistit, co se na takovém festivalu děje (a tím pádem zhodnotit, zda se jedná o nebezpečnou akci), je jeho návštěva a přesvědčení se na vlastní oči. Tito lidé, odvolávající se na morální pobuřování obyvatel a podobně nejspíš žádný podobný metalový festival nenavštívili. Kdyby tomu totiž bylo jinak, zjistili by, že žádné orgie ani násilnosti se zde nekonají a metaloví fanoušci nejsou nijak nebezpeční. Naopak, na festivalech tohoto typu mohou objevit i rodiny s dětmi a o bezpečnost je řádně postaráno v podobě sekuriťáku i policistu, kteří v okolí kontrolují také řidiče.
Mimo jiné, festival Gothoom letos pořádá také charitativní akci. Návštěvníci budou sbírat plastová víčka od petlahví, které se přímo na festivalu budou předávat rodině postiženého Michala Minárika. Ten je již čtyři roky ve stavu bdělého kómatu a za peníze utržené z prodeje víček pojede na léčebný pobyt.

Ano, je možné, že členové té či oné kapely budou při svém vystoupení vyřvávat něco jako "Ave Satanas," k uším křesťanu ani místních nezúčastněných obyvatel to však nedolehne a samotní metalisté to berou s rezervou. Garantuji vám však, že je několikanásobně vyšší šance, že se obávané násilí objeví mezi fanoušky na fotbalovém zápase (doporučuju podívat se na záznamy bitek chuligánu v extrémně křesťanském Polsku), než na deathmetalovém festivalu.

Samozřejmě rozumím, že ne každý se na tuto problematiku dívá stejně jako já a black-death metalový festival se mu prostě nelíbí. V tomto případě bych doporučila lidem, kteří to takto vnímají známé pořekadlo "Nehas, co tě nepálí." Na festival stejně nepřijdou a kvuli stížnostem místních obyvatel na hluk nechal organizátor dokonce otočit pódium tak, aby nesměřovalo k obytné čtvrti. Zvukové vlny budou tedy proudit jiným směrem. Krom toho taková akce pořádně zviditelní obec, jíž organizátoři zaplatí tučné nájemné, které se bude hodit na správu daného území. Příliv metalových fanoušku taky zajistí zvýšené tržby obchodníku. A jak jsem již psala, na celou akci budou dohlížet policisté. Ve zkratce řečeno, místní na akci dost vydělají.

Nakonec klidní mohou zustat jak metaloví fanoušci, tak tamní obyvatelstvo i členové křesťanského hnutí. Festival Gothoom se i přes tyto potíže uskuteční. Organizátor slíbil, že v dopise zmíněné konkrétní texty budou pod kontrolou, dokonce hovořil s manažery či samotnými kapelami, od nichž dostal zprávu, že stejně již nejsou součástí běžného repertoáru, tudíž nezazní.
Doufala jsem, že totalitu ať už komunistickou či křesťanskou máme dávno za seboiu, proto se ptám, zda-li je toto dnes ve 21. století opravdu nutné a zda je mezi námi skutečně ještě tolik zabedněncu...

Ať už věříte v kteréhokoliv, bohové s vámi!
Vaše namíchnutá Mon

P.S. To, co vypadá jako bitka v kotli, se nazývá pogo nebo také mosh pit a lidé v něm se jej účastní naprosto dobrovolně.
P.P.S. Omlouvám se za absenci "u" s kroužkem, jsem nyní odkázána na slovenskou klávesnici a dosud jsem nepřišla, jak jej na ní vytvořit.

Podnétem k článku byla reportáž o problémech s festivalem v (tetině) časopise Život č.31/2.8.2014
Následně jsem četla i na této stránce: www.ziar.sme.sk
Plakát festivalu pochází z oficiálních stránek akce: www.gothoom.com
Údaje o náboženském vyznání ze sčítání lidu v SR pochází odtud: www.christnet.cz
A procento českých věřících jsem dopočítala dle těchto výsledku: www.scitani.cz
(Po rozkliknutí se dostanete na konkrétní stránky, z nichž jsem čerpala.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ADahliα Rose ADahliα Rose | Web | 1. srpna 2014 v 17:38 | Reagovat

Křesťanství a podobná náboženství stále nikdy nepřestanou nemile překvapovat, ani v 21. století.

2 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 1. srpna 2014 v 17:53 | Reagovat

V poslednom čase sa mi na nástenke FB vkuse niečo o tomto fesťáku objaví a ja len krútim hlavou. Ale páči sa mi, že vyšší odmietli festival zrušiť. Hoci death metal a podobné tvrdšie záležitosti nie sú u mňa na prvých priečkach obľúbenosti, predsa mám metal ako taký rada a fakt by som bola naštvaná, ak by tí kresťania dosiahli svoje.
Štyri roky prebehli v pohode, neviem o tom, že by niečo návštevníci estivalu spravili obyvateľom, takže nevidím dôvod, prečo by im to teraz zrazu malo vadiť. Niekedy vážne nechápem prečo sa ľudia tak montujú do niektorých vecí.
Ale čo sa čudujem, povaha tých fanatickejších kresťanov je už raz taká, ako ukazuje aj história. Ak je niečo iné, ak sa im niečo nepáči, tak to podľa nich musí preč.  -_-
Dúfam, že festival prebehne bez problémov. :)

Inak, aj keď je tu vraj percento kresťanov tak vysoké, myslím, že skutočnosť je iná. Kopa ľudí odškrtne kresťanstvo, hoci v Boha neverí, je to skôr už len výchova, prostredie, rodina. Proste v zmysle - som pokrstený, som kresťan.
To ma celkom mrzí, pretože ak by každý uvádzal skutočnú vieru, tak by percento ateistov bolo určite omnoho vyššie.
Inak, niekde na nete sa potuluje aj petícia za odluku Slovenska od cirkvi. :P

3 Luz Luz | 4. srpna 2014 v 9:49 | Reagovat

Mne by tohle taky vadilo, ale tak proste takove akce nevyhledavam a je to, nemyslim, ze ma smysl delat proti tomu nejake protesty.
Posloucham metal docela dost ale vetsinou krestansky nebo pozitivne zamereny.
Ty udaje ze scitani bych brala s rezervou, mnoho lidi kolonku o vyznani nevyplnilo, ne protoze nejsou verici, ale protoze usoudili, ze do toho statu nic neni.

4 crank crank | E-mail | 4. srpna 2014 v 11:43 | Reagovat

Vystizny clanok, vo vsetkom s nim suhlasim.
PS: ů (shift+klavesa nad tabulatorom nalavo od klavesy 1, a potom stlacit pismeno u)

5 Angel Angel | E-mail | Web | 4. srpna 2014 v 22:13 | Reagovat

Náboženství ještě nikdy nic dobrého nepřineslo. A už vůbec ne takováhle...hnutí. Moje zkušenosti s křesťany (a bohužel jich není málo) mě akorát přesvědčily o tom, že naopak většina z nich by si měla zjistit, co je morálka. Tyhle zprávy mě akorát tak vždycky zvednou ze židle... Na světě by bylo hned líp, kdyby si každý uchovával svoji vlastní víru a nechtěl po každém, aby ji měl stejnou jako on.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick