Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Song Challenge po dvou letech 2/2

9. června 2014 v 22:45 | Monica Otmili |  Hudební okénko
Slíbené pokračování rekapitulace hudební challenge, jíž jsem věnovala čas v létě před dvěma lety. A jelikož se má osobnost neustále vyvíjí (a já pevně věřím, že je na tom stejně i osobnost vaše :-)), vyvíjí se i mé hudební preference. Právě proto jsem se vrátila k tomuto projektu, jehož první zrekapitulovanou polovinu si můžete poslechnout prostřednictvím článku z předminulého týdne zde. Ta druhá je na řadě právě teď.

16) Píseň, kterou jsem zbožňovala a nyní nenávidím?
Říká se, že nenávidět začnete tu písničku, kterou si nastavíte jako budík. U spousty lidí to funguje, mně se to vyhlo. Doháje, já můžu rovnou citovat předminulý rok! Ovšem na rozdíl od minule už vím o písni, která se mi doslova přeposlouchala. Ne, že bych jí před tím nějak zbožňovala a nyní přímo nenáviděla, ale už jí mám dost a když se mi spustí v přehravači, tak hned přepínám. Helloween tady už sice jsou v minulém díle, tak co se dá dělat, jsou všudypřítomní.17) Píseň, kterou často slyším v rádiu?
Vzhledem k tomu, že rádio neposlouchám, maximálně nám doma jede Beat jakožto kulisa, kterou taky nijak zvlášť nevnímám, tak budu muset zapřemýšlet. Před třemi týdny jsem byla na praxích v jedné české firmě, která se zabývá šitím profesních oděvů. Švadlenky v dílně poslouchaly Radiožurnál a nebyl den, kdy by tam nezazněla tato píseň. O co se vlastně jedná jsem se dozvěděla náhodou od kamarádky. Francouzska ZAZ, aneb správná hipster muzika. Francouzsky však neumím ani měkké F a youtube mi a poslech nefunguje, takže písnička je náhodná.


18) Píseň, kterou bych chtěla slyšet z rádia?
Jak su psala výše, rádio je mi šumák. A však vím, že jich u nás působí několik a kdybych chtěla, tak si to své najdu, třeba na RockMaxu. Vítě, že Rádio Wave vede pořad Scéna, v němž se občas zaměřuje i na gothic muziku? No, zpět k mému rádiovému přání. Není to zas až tak nemožné, abych tam slyšela něco, co se mi líbí, takže sem můžu plácnout prakticky cokoliv mně libého. Tak prosím, Amon Amarth a jejich Live For A Kill s úžasnou pasáží s violoncellem.


19) Píseň z mého oblíbeného/nejoblíbenějšího alba?
Dělat tuto výzvu před pěti lety, to album by bylo Once od Nightwish. Před dvěma lety jsem jím označila zase The Number Of The Beast od Iron Maiden. Dnes už jsem si jistá, které album se pro mě stalo osudovým a tím pádem nejoblíbenějším. Jenže hned dvě písně z něj dostanou prostor o pár otázek níž, proto musím vybrat nějaké jiné. Nebo jednoduše nechat Wisdom Of The Kings od Rhapsody? Něco mi však říká, že přišel konečně čas na Iron Maiden a jejich album The Number Of The Beast z osmdesátého druhého. Teď ještě vybrat píseň. Stejnojmennou? Hit o útěku do hor? Houby, Prisoner!


20) Píseň, kterou poslouchám, když jsem naštvaná?
Zde se nic nemění a na svém místě nechávám Kreator a jejich Enemy Of God.


21) Píseň, kterou poslouchám, když jsem smutná?
Nemám nějaká specifika, většinou se nesnažím smutek nějak prohlubovat tesknivými písněmi. Většinou pouštím právě tu, která mě dokáže rozveselit - Stratovarius s jejich Glory Of The World. Když už prohlubuju, tak mám okruh asi pěti písniček, které rozesmutní ještě víc. Včetně již zmiňované Tallulah nebo Rivers Of Lust z minulého roku. A taky Allways Will Be od Hammerfall.


22) Píseň, kterou poslouchám, když jsem šťastná, veselá?
Nebojte, nevytasím na vás žádnou koledu, jak by tomu mohlo nasvědčovat spojení "šťastná veselá." Jenže zase, takových písní je mnoho, každopádně vybrat si nebude problém. Mezi veselými folkmetalovými odrhovačkami od Korpiklaanů, jimiž hromada metalistů pohrdá a ta druhá je miluje (hádejte, kam se řadím?) je to třeba tahle:


23) Píseň, kterou chci hrát na mé svatbě?
Na které z nich? Té "ofišl" nebo té s uvolněnou atmosférou v lese? Ano, když už, tak dvě. Jednu oficiální převážně v rodinných kruzích a druhou v lese oddáni pod stromy ve fantasy kostýmech a s přípitek medoviny z rohů. Nyní se konečně dostáváme k tomu osudovému albu. Uritě tam zahrají i ty výše zmíněné Korpiklaany, ale taky píseň s názvem New Century's Tarantella. Není vůbec svatební, dokonce když se rozjede, dokážu si jí představit líp při nějaké rvačce, než na svatbě, tudíž bude stoprocentně nepochopena mnohými svatebčany. Ale já to tak cítím a vím, že ji chci. Tato píseň od stejnojmenné kapely kytaristy Rhapsody - Luca Turilli pochází z alba The Prophet Of The Last Eclipse, které mě ovlivňilo natolik, že zvažuji každou píseň ztvárnit štětcem, respektivě ztvárnit nejčastější imaginaci ke každé z písní. A k ní bych přidala od stejného autora ještě jednu, The Ancient Forest Of Elves, taktéž na tu svatbu.
24) Píseň, kterou si přeju hrát na svém pohřbu?
I ta je vybrána z alba Prophet Of The Last Eclipse a na rozdíl od té "svatební" byla jasná už před dvěma lety. Tomuto albu bych se ráda věnovala v samostatném článku, jelikož žádné jiné si jej v mých očí nezaslouží více. Teď už melancholická píseň, v níž je stále cítit naděje, že to nekončí. Modrá a oranžová, oheň a voda, západ slunce... Timeless Oceans.


25) Píseň, která mě rozesmívá?
Je to myšleno jakožto rozesmívání příjemné či posměšné? Smutné je, že víc asociací se mi vybaví u druhého slova. PatCrycheer, Vlastík Plamínek... Ovšem odpad nepublikuji, tož smůla pro tebe, Patriku a Vlastík mi snad odpustí, přecejen netvoří hudbu, ale dynamickou medfitaci. Minule se zde slunila "izbina" od Beatles, tož sem s ní.

26) Píseň, kterou umím zahrát na hudební nástroj?
Přišel čas na Metallicu a jejich nejprofláklejší ploužák - Nothing Else matters. K této písni jsem kdysi měla dost silný vztah díky jedné osobě. To už je však dávno a já jí opět vnímám jen jako pěknou písničku. Takovou, kterou dokáži zahrát na cimbál. S ním to šlo z kopce. Vypadá to, že letos se neúčastním cimbálové Soláně, jelikož jsem nejen díky časové tísni musela přestat. Nebyla motivace, k tomu se přidal šílený rozvrh a bylo to jasné. Kdybyste mě však požádali, ať vám něco zahraju (což prosím nedělejte), byla by to nejspíš první píseň, pro kterou bych sáhla.

27) Píseň, kterou bych si přála umět zahrát?
Minule to byl Ozzy, dnes jednoznačně Wintersun. Noty k jejich dvěma písním sháním márně už dlouho. Nádherné melodie a atmosféra, kterou v hudbě vnímám jako velmi důležitou. Jsem ochotna odpustit i falešné tóny (které z 90% stejně neslyším), když to má skvělou atmosféru. Tady však není co vytýkat, počin bývalého zpěváka a kytaristy Ensiferum - Jariho Mäenpää - se mi dostal pod kůži dost hluboko. Natolik, že mě jejich všudypřítomná zima inspirovala k výrobě dvou párů náušnic, které nesou název "Winter Madness." Jestli mě někdy přepadne cimbálová touha, tak tehdy, až budu mít noty k Death And The Healing a When Time Fades Away.


28) Píseň, u níž se cítím provinile?
Naštěstí mohu tuto otázku opět nechat bez hudební odpovědi - taková písnička neexistuje.

29) Píseň z dětství?
Co su milovala jako dítě? Dáda to rozhodně nebyla, obecně jsem nebyla na písničky pro děti, však táta tvrdí, že ve třech letech jsem si byla schopná říct o Iron Maiden. Žrala jsem třeba taky Láďu Křížka a jeho Damiens, Philla Collinse, Nataliu Oreiro (vliv mé máti se nezapře) a taky Odysseu. Nejspíš jsem tehdy neměla rozum z významu jejich textů, i tak jsem je měla ráda.


30) Oblíbená píseň, kterou jsem poslouchala před rokem?
Ajtakrajta, že já si zas nevzpomenu. Už vím, zlaté naše luhy a háje. Ethnometalová kapela s dlouhým názvem Silent Stream Of The Godless Elegy, která spolupracovala i s cimbálem!


A toť vše, přátelé. Užívejte si horkých letních dnů po svém (třeba zalezlí někde v chladu jako já).
Jen mi povězte, jakou píseň byste si přáli mít na svatbě a pohřbu vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 V. V. | Web | 15. června 2014 v 22:52 | Reagovat

Je zajímavé uvědomit si, jak se člověku mění hudební vkus. Z uvedených jsem ještě před 5 lety poslouchala skoro polovinu, teď už si pustím jen SSOGE :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick