Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Islamoskeptik

2. června 2014 v 19:55 | Monica Otmili |  Život kolem nás
K tématu expanze islámu mě nakopla médii probíraná událost ze Súdánu (opravdu nevím, či Jižního nebo Severního; je to tak tři čtvrtě roku zpátky, co se oddělily), která možná neunikla ani vaší pozornosti. V Súdánu byla za konverzi ke křesťanství zadržena a uvězněna šestadvacetiletá těhotná žena. Odsoudili jí k oběšení dle islámského práva šaría. S tím, že se trest odkládá o dva roky, aby mohla vychovávat nyní již narozené dítě. Žena ve věznici porodila spoutaná v řetězech...
Upřímně se mi chtělo brečet, když jsem to slyšela poprvé i podruhé. Nejsem vyznavačem ani jednoho ze zmíněných náboženství, ale tohle je fakt moc. Nechutné, kam ten svět spěje. Svět se v prdel obrací.
Nic takového by se nemuselo stát, kdyby byli obyvatelé naší planety nábožensky tolerantní.

Když se podíváme do historie, uvidíme, že náboženství bylo příčinou několika válečných sporů. Husité, Křižáci, Reconquista. Dozvíme se o zvráceném kázání mírumilovného křesťanství s mečem v ruce a o válkách vedených ve jménu božím. Hnus a drzost. A nyní křesťanská Evropa pomalu brojí proti islámu. Skeptickému názoru (nejen) Evropanů na toto náboženství se nedivím ani trochu, taky se nechci dožít doby, kdy bude místo chrámu svatého Víta stát u hradu mešita Al-Hradčaná (dobře, vrátíme se zase do vod reality), ale mně jako člověku, jehož náboženská problematika zajímá, nemohl uniknout fakt, že západ hrozbu islámu poněkud zveličuje a ne vždy úplně právem.

Skutečnost se má tak, že na evropskou rodinu připadají průměru dvě děti, kdežto na tu muslimskou je toto číslo čtyřnásobné. To by mohlo logicky vést k populační explzi. Tito lidé budou potřebovat místo k životu. Co z toho plyne si všichni umíme představit. Jenže aktuální problém v podobě muslimských imigrantů dle mého leží jinde. Ne že by se na území Turecka mělo v budoucnu mačkat 500 osob na kilometr čtvereční, nýbrž tito lidé spíš prchají z domoviny z důvodu nepříznivé situace politické či nevyhovujících podmínek pro život. To by bylo víceméně v pořádku. Ovšem v případě, kdy imigranti ctí či alespoň tolerují tradice země, kam se přistěhují.

Su-li nespokojená se situací v naší republice a rozhodnu-li se emigrovat do Norska, naučím se postupně norštinu a česky budu hovořit pouze v prostředí domácím. Začlením se nějak do místní společnosti i ekonomického systému (= najdu si zaměstnání). A né že půjdu na nejbližší úřad požadovat cedule či bohoslužby v českém jazyce, na náměstí sochu Karla IV., Masaryka nebo nedejtebohové Zemana. Nebudu odsuzovat norskou mentalitu, způsob života a nebudu se snažit nastolit vlastní pohled na svět a náboženství. Vidíte ten rozdíl? Stěhuju-li se do Norska za účelem žít tam na trvalo, beru na vědomí, že se ze mě částečně stane Norka a ne že udělám z Norů Čechy (a hezky po našem způsobu Norsko vytuneluju). Kdežto spousta imigrantů z islámských republik zastává názor opačný, což pochopitelně vede k mezikulturním sporům. Kdyby totiž oni ctili norskou kulturu (u Norska zůstaneme, jelikož této tolerantní zemi začali imigranti přerůstat přes hlavu. Jako důkaz můžeme vzít motiv masové vraždy spáchané Andresem Breivikem.), pak by se muslimští násilníci nemohli hájit tvrzením, že jimi znásilněné norské ženy si za to mohou samy z důvodu, že nebyly zahaleny, ale oblečeny po evropském způsobu a tím dle jejich názoru dávaly najevo, že jsou po vůli a chtějí to.

Do prdele, co to má být?

Když se tu dějí tyto věci, pak je fobie z muslimů (záměrně nepíšu "z islámu") právem na místě. Aby mi cizí národ diktoval zvyky ve vlastní zemi... Pohár trpělivosti začíná přetékat. Nastává otázka co se s tím dá dělat? Přehlížení je totiž příliš rizikové, to musíme uznat všichni. Nebo snad vykázat imigranty tak, jak se o to s Romy pokoušel bývalý francouzský prezident Sarkozy?

Chtěla bych se vrátit k myšlence, že problém islámského náboženství je západem zveličován. Tisíce lidí mají v hlavě zakořeněnou myšlenku, že co muslim, to terorista. Především od 11. září 2001 panuje světem obava z terorismu, který mají na svědomí právě muslimové. Otázka je, zda není terorismus částečně uměle vyprodukován Spojenými státy. S tímto názorem se ocitáme na poli čistých konspirací, ale zamysleme se nad tím. Že je Amerika ochotna pro své záměry obětovat vlastní lidi, to není žádná novinka, zavzpomínejme na Vietnam. Navíc Spojené státy by k takovému chování měly své velké důvody. (Vítej, má milá skepse vůči USA.) Vemte si, jak velkou roli tam hraje křesťanství. Amerika je plná křesťanských fanatiků a taky velmi ráda ovládá svět. Vnutit mu názor toho brutálního náboženství z východu jim jako nástroj zastrašování lidí hraje do karet. Imigranti k nám přiváží cizí kulturu, jíž se přirozeně bojíme, a náš strach je podněcován. Média nás neustále zásobují příběhy házejícími negativní světlo na islám. Nechci popírat jejich pravdivost a zkušenosti, jimiž si někdo skutečně prošel, zároveň se mi ale nechce věřit, že by neexistovala spokojená muslimská rodina či oboustranně spokojené manželství. Ano, zdá se, že islám je jak stvořený pro muže a ženám jsou vyhrazeny nižší příčky. (Zajímalo by mě ovšem, jak to bylo s Araby a jejich vztahy k ženám v době předmuslimské.) Navzdory tomu, sňatková politika není pouze záležitostí islámskou, nebyla nám cizí v Evropě v dobách minulých, a že se pár sezdaný po domluvě do sebe následně zamiluje není zas až taková výjimka. Takové informace se k nám nedostanou, jednoduše se nepovažují za důležité, protože takový článek by masy lidí nezajímal. Ale kolikrát už se ke mně dostaly fotky chudé, pravděpodobně africké muslimské rodiny se samopalem na zdi. Z jakého důvodu ten samopal mají, to už se nedozvíme. Situace v některých afrických státech je natolik vážná, že bych se nedivila, kdyby místní nenechávali nic náhodě a nalezené zbraně si ponechávali na případnou nutnost obrany. Myslíte si, že každá alžírská či irácká rodina chce odpálit bombu v berlínském metru? Prosímvás, vždyť oni nás mají úplně u zadku...

Civilní obyvatelstvo se nerovná vláda či organizovaná zločinecká skupina (působící ať už na svém či zahraničním území).

A vůbec, nehážeme náhodou vinu zbytečně na pouhé náboženství samo o sobě? Zásadní problém není v Koránu, ale ve fanaticích. Ty ať vpustíme kamkoliv, vždycky to bude špatně. Víte, kolik existuje výkladů Bible? Například pouhá věta "Střež se krve" vyústila v odmítání transfuze u Svědků Jehovových. Stejně tak výroky psané v Koránu se dají vykládat z různých úhlů pohledu a dle toho následně konat. Zase záleží pouze na lidech a jejich fanatismu.
Ještě horší je, když má takový fanatik moc. Tací udělali z Íránu teokratickou republiku. Čímž narážím i na nekompromisní právo šaría, které je v Koránu v nějaké podobě a v jiné podobě se v praxi používá. Stejně jako se křesťanství v evropských dějinách stalo nástrojem politické moci, je tímto prostředkem islám v Asii a Africe nyní. A kdo má moc, ten je kouzelník a čarovat a upravovat se nebude zdráhat ani v náboženství.

Všechno je to o lidech, ne o náboženství samotném. Vždyť i ve jménu křesťanského Boha zahynuly tisíce lidí. Avšak i když se budeme na islámské věřící dívat z tohoto pohledu, stále tu budou převažovat negativní důsledky jejich činů, jako výše zmíněný případ ze Súdánu. Příliš mnoho lidí se zkušenostmi, příliš mnoho knih od žen, jimž se podařilo uniknout, příliš mnoho uprchlíků. To vše nasvědčuje tomu, že něco nebude v pořádku a část našich obav je na místě. Budeme-li veřejně prosazovat názor, že prorok Mohamed byl pedofil (protože jeho nejoblíbenější manželce Ajiše bylo nejspíš 9 let), nebo šířit karikatury, za chvíli tu máme hrozbu bombového útoku. Konkrétně v tomto případě si o to ovšem sami koledujeme, jelikož něco je vlastní názor a něco jiného cílená provokace. Všimněte si, oni naše náboženství neurážejí tak okatě. Sice si na jejich území kostel nepostavíme, ale oni se v Británii budou dožadovat šarí'i... I když stavba křesťanského kostela bude pravděpodobnější v Libanonu nebo v Turecku, než v Saudské Arábii. Ovšem oni by si taky nevydupali další mešitu v Polsku (kde stojí aktuálně dvě dřevěné), kdežto Německo, to je jiná. Mimochodem všimněte si, že o muslimských komunitách v Polsku se téměř vůbec nemluví. Čím to? Protože jich je tam málo. Že by se jednoduše "necpali" někam, kde by pro ně nebyla úrodná půda, což Polsko opravdu být nemůže? Zase záleží na lidech - toleranci státu.

Ať už se to zdá kruté, měla by se nastavit nějaká pravidla, která budou imigranty jakéhokoliv původu trochu usměrňovat. Ale všeho s mírou. Neměli bychom hned házet všechny muslimy do jednoho pytle. Věřím, že v tom negativním světle je vidět pouze radikální menšina.

Jaký je váš názor na islám a muslimy?
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 2. června 2014 v 20:21 | Reagovat

Moni souhlasím s tím, že když jdu do dané země žít natrvalo, tak se musím přizpůsobit jejím zvykům. A je jedno za jsem žid, křesťan anebo právě muslim. Náboženství jako takové neodsuzuji, odsuzuji fanatiky, kteří díky němu prosazují svoji moc a těch je bohužel v dnešní době čím dál víc.
Člověk/věřící by neměl svoji víru prosazovat jako štítku svému vlastnímu prospěchu. Ty obavy z muslimských přistěhovalců jsou oprávněné a tím nemyslím jenom to, co do nás denně hustí média.

2 Robka Robka | E-mail | Web | 2. června 2014 v 20:36 | Reagovat

Je to složitější problém. Myslím, že se k nám dostane jen střípek informací, takže soudit islám a muslimy si netroufám.
Co se týče toho příkladu stěhování - ty, jakožto Čech, který vyrostl na úplně jiných kulturních tradicích a také v téměř ateistické zemi - nebudeš mít problém se přizpůsobit. Muslimové svým náboženstvím žijí (i když většina z nich nejsou extremisté ani teroristé), takže pro ně v případě stěhování do jiné země je jaksi přirozené, že se ho nevzdají a budou chtít mít své svatostánky. Je to prostě rozpor jak náboženský, tak kulturní.

3 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 2. června 2014 v 21:13 | Reagovat

Tvůj článek mě velmi zaujal. Tématika Islámu a muslimů ve světě i v Evropě je velmi obsáhlá a jistě bychom neměli soudit podle jedné zprávy, nicméně přijde mi velmi nepředvídavé, zejména od EU, že tento problém přehlíží (uvidíme, jak to změní nové složení parlamentu).
Nechci se moc rozepisovat, ale za všechny informace v této oblasti doporučuji toto video (AJ): https://www.youtube.com/watch?v=egjo70WM4Oc. Oni možná tvrdí,že nejsou extrémisté, ale podívejte se, jak ten pojem definují. ;-)
A je to ve Švédsku. Na mírové konferenci.
Samozřejmě nechci generalizovat, ale tohle docela otřáslo mou vírou v klidné soužití.

4 Den Den | 2. června 2014 v 21:57 | Reagovat

Tak ja som muslimka, ešte stále maloletá :) a musím povedať, že ma ešte nikdy nikto neučil že mám vraždiť nevercov alebo zaviesť na Slovensku islamske právo,,je to smiešne :) problém je v tom že Islám to nie je žiaden Vatikán, nikto vám tu nenariadi že tomu a tomu veršu v Koráne musíte takto chápať, a potom vznikajú nedorozumenia aj medzi muslimami...je to o tom že sa niekto nebude držať výkladu učencov, ale si povie že si daný verš vyloží sám  a s takýmto postojom je z toho rýchlo extremisticky názor alebo aj čin, problém nie je v náboženstvách ale v ľuďoch, ak si niekto chce nájsť v biblii či koráne verš ktorý mu umožní vraždiť tak si ho proste nájde a my s tým nič nespravíme aj ked vieme kde je pravda.
Toľko môj pohľad na vec...inač pekne napísany članok

5 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 3. června 2014 v 10:15 | Reagovat

Presne! Presne, presne, presne....Toto je tu podľa mňa najväčší problém...myslím, že väčšina by nemala problémy s tolerovaním imigrantov a celkovo cudzincov, keby proste niektorí nežiadali také hlúposti a nesnažili sa meniť tradície a zvyky krajiny, do ktorej sa ONI ROZHODLI prisťahovať. Menšinám sa podľa môjho názoru až príliš ustupuje. Nehovorím, že sa musia prispôsobiť úplne...nech si ponechajú svoju vieru, svoje tradície a podobne, na to majú plné právo, ale nech sa jednoducho nesnažia pretlačiť ich v inej krajine, v ktorej je to úplne inak.
Keď je ich viac niekde a chcú mešitu...fajn, nejakú menšiu môžu mať...ale nie presadzovať svoje zákony a zvyky u iných.

A čo sa fanatikov týka, tí sú popravde ten skutočný problém, či už ide o kresťanov, moslimov alebo hocikoho iného. Bežní občania bývajú zvyčajne relatívne v pohode, akéhokoľvek náboženstva sú, myslím, že tam aj tá tolerancia nezvykne byť nejakým veľkým problémom.  Najmä u mladých mám pocit, že dokážu spolu mnohokrát vychádzať bezohľadu na vieru...
Ale fanatici a tí, ktorí to všetko berú príliš vážne a extrémne sú bohužiaľ iní prípad.

6 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 3. června 2014 v 19:52 | Reagovat

Můj názor na islám se více blíží k negativnímu náhledu, protože přeci jen jako náboženství potřebuje dospět a najít si takový mírný nezávislý střed, kde se nebude zabíjet kvůli tomu, že žena odhalila kotníček.
Ale jinak mi Islám nevadí, nemám problém se bavit o dovolených s muslimy, nemám problém se zahalit, když chci do jejich města, když po mně taky v Římě v kostele chtěli, at si zahalím ramena.

7 Verča Verča | E-mail | 4. června 2014 v 19:09 | Reagovat

Pravda. Je to hlavně o lidech...

8 El El | Web | 11. června 2014 v 13:54 | Reagovat

Já jim to neberu, každej věříme v něco jinýho a z toho žijem

9 Will-R Will-R | Web | 11. června 2014 v 13:59 | Reagovat

Boh je len jeden a pomenovaní môže mať aj 100 tisíc. Každý si veríme v to čo chceme a žijeme jak chceme. Len by ma nebavilo byť zahalená v burke keď je vonku 48 stupňov :D a určite by som sa nezahalovala ani keby idem do ich krajiny, to by som tam radšej nešla

10 Takara Takara | Web | 11. června 2014 v 14:07 | Reagovat

Je třeba rozlišovat mezi radikálními, konzervativními muslimy a liberálními muslimy. Jsou muslimové, křesťané aj.,kteří svoji víru nikomu necpou, a chovají se podle pravidel a zákonů země, ve které žijí. No a pak jsou radikálové, kteří budou nutit majoritní společnost žít podle koránu a neustále se domáhat nějakých specialitek. Ve třídě mám Pákistánku a i když některé věci, které ona vidí jako normální např. obhajovala fakt, že manžel si může vzít druhou ženu, pokud jeho první žena nemůže mít děti, což s určitého hlediska je pochopitelné, chtějí mít dědice (ona v tom vyrostla, takže pro ni je to normální) a já s tím úplně nesouhlasím, tak spolu nemáme problém. Mnohé zvyky v Pákistánu jsou krásné např. když se v Pakistánu narodí dítě bohaté rodině, tak rodina obdaruje rodiny chudých v sousedství. A spousta dalších, ale tuhle stránku jejich života média vůbec nezmiňují. Neustále se píše o ukamenování, vraždách ze cti, případ křesťanky, která rodila v řetězech, protože odmítla přestoupit k islámu apod. Jsou to hrozně smutné příběhy, ale už se nedozvíme, o jiných zvycích muslimské komunity. Takže tyhle články v nás vzbuzují oprávněně obavy a pocity, že o takové lidi v Evropě vůbec nestojíme. V Japonsku muslimové žijí velmi tiše a spokojeně, nevím, čím to je, ale problémy s muslimskou komunitou jsou zde minimální a muslimů je zde hodně. Něco jiného je, když Sudánky zmlátí v VB Angličanku, protože je venku bez mužského doprovodu a ožralá a u soudu se pak hájí náboženským vyznáním. Takové imigranty bych hnala karabáčem, ať si šíří svojí víru ve své domovině. Vždy platí, že pokud jsme v cizí zemi, pak se budeme chovat podle pravidel daného státu. Lidi jsou různí, bylo by hloupé zavrhnout někoho, jen na základě víry. Radikalismus je špatný, ať se jedná o jakoukoli víru či filozofii. I Evropa pamatuje radikální křesťanství, které stálo život mnoha lidí.

11 lilienviv lilienviv | Web | 11. června 2014 v 14:34 | Reagovat

Já právě v Německu žiju, takže o téhle problematice přece jenom něco vím.

U nás ve třídě jsou muslimky 3, přičemž jenom jedna pochází z radikální rodiny, musí nosit burku, neodhalovat kotníky a zápěstí... Ale není to taková ta "celozahalená" muslimka, do obličeje jí vidět je. Je tichá a s kluky se bavit vůbec NESMÍ, nebo by ji stihnul trest.

Druhá chodí bez burky, ale taky oblečená do dlouhých kalhot a sukní a ta třetí chodí "po evropsku".

Dneska se mi na zdi na FB objevilo:
"Ich liebe Allah, lebe für Allah, bete zu Allah. Der, wer glaubt Islam nicht, nur im Schmerz sterben will!!!!"

Hned jsem odesílatele zablokovala. Doufám, že mě nehodí do povětří.

Když jsem se do Německa přistěhovala, měla jsem z muslimů vážně strach (který mám do teď, smůla). Ještě jsem nepoznala muslima, který se k ženě chová hezky. Ať šlo o to, že se mě jeden pokusil uhodit (dostal kopanec do koulí), nebo po mně chtěli abych jim nosila tašky (no jo, byla jsem nová, mysleli, že se podvolím).

Zatím se mi NIKDY NESTALO, že by po mně chtěl normální Evropan (potažmo Američan, Asiat) abych mu nosila tašku.

Tohle je přesně ten problém, že vidí ve VŠECH ženách, nejen těch muslimských něco NIŽŠÍHO, PODŘADNĚJŠÍHO. Třeba tě ani nenechají mluvit, protože na to prostě NEMÁŠ PRÁVO.

Já jsem pro to, aby při přestěhování do Evropy odložily Burky, nechali za sebou staré tradice a prostě žili "po našem". Proč já nemůžu nosit do školy na hlavě šátek a muslimky ano? Kde je ta rovnost? Proč by muslimky měly mít oddělené šatny aby na ně ostatní holky neviděly? Proč by nesměly chodit společně na plavání? Když má na sobě muslimka ty svoje burkiny (neopren, taky černý -.-), proč bych ho měla mít i já? Bylo mi řečeno, že jestli chci chodit plavat, musím je nosit. Řekla jsem že ne, pochopitelně.

Jinak, já celkově jsem asi proti každému náboženství. Protože radikální ateismus se tak často nevidí ;)

12 Wlcky Wlcky | E-mail | Web | 11. června 2014 v 15:08 | Reagovat

Náboženství nadělalo ve světě už takových problémů a tolik lidí zemřelo jen kvůli takové abstraktní věci jako je víra.

Největší problém u muslimů je džihád (hlavně vedený "mečem") a všechny ty jejich kruté zvyky, které jsou u nich zakořeněny hluboko v tradicích. A taky rozdělování na radikální muslimy a umírněné. Popravdě si nemyslím, že by vyznavači islámu si nějak diktovali podmínky v cizí zemi, do které se nastěhovali. Naopak se pak chovají téměř podle našich zvyků, když nejsou v rozporu s jejich. Proto je tolik problémů s dívkami, které se zamilují do muslima a pak se s ním odstěhují do jeho země. Když je v cizí zemi, chová se dobře. Jenže když se vrátí domů, začne se chovat znovu podle pravidel své země. Takže si nemyslím, že by zrovna třeba u nás dělali tolik problémů.

Náboženství je dobrá věc pouze do doby, než ublíží prvnímu člověku.

13 whynotzoidberg whynotzoidberg | 11. června 2014 v 15:22 | Reagovat

nejde o toleranci vůči náboženství ale o netoleranci náboženství vůči čemukoliv co se vymyká jeho vizi světa. a ta je jen jedna a jen jedna je správná a nezpochybnitelná. a to je netolerovatelné.

14 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 11. června 2014 v 15:30 | Reagovat

Hmmm...
Sama jsem křesťanka a troufám si tvrdit, že většina křižáků, inkvizitorů a podobných (třeba vzdoropapežů) vůbec křesťany nebyla, protože absolutně nemají ponětí o tom, co je podstatou toho náboženství...

Islám má své kouzlo... a své démony.
Bohužel mi připadá, že to kouzlo je výhradně na povrchu a démoni uvnitř.

Neznám natolik toto náboženství, ale nelíbí se mi jejich netolerance a chování k ženám.

Snažím se neházet všechny do jednoho pytle, ale... tohle se mi na islámu opravdu nelíbí.

(Vraždění homosexuálů, týrání žen, ponižování a utlačování ateistů či osob jiného vyznání, cenzura - protože nemůžeš říct, co se jim nelíbí...)

15 Gil Gil | Web | 11. června 2014 v 15:42 | Reagovat

Chtěla jsem vypsat názor, ale bylo to strašně dlouhé, tak to pošlu takto: http://gil-od-mily.blog.cz/1401/islam
kdyby jste se zlobili, že je to jako reklama, smažte♥
Taky se snažím neházet do jednoho pytle. Mrzí mne tam to zlé a těší mne tam to dobré :-)

16 Alma Alma | Web | 11. června 2014 v 16:46 | Reagovat

Mám v podstatě stejný názor.
Vždyť je to skoro popírání lidskosti, nechápu, jak někteří lidé (ať už jsou jakéhokoli vyznání) mohou tak chladnokrevně rozhodovat o životech jiných. I když sami moc dobře ví, že by se nikdy nechtěli ocitnout v jejich kůži.

S tím Norskem je to zajímavé přirovnání. Myslím, že i kdyby se někde vyskytlo více Čechů, nebudou tam nic chtít měnit, protože prostě nejsme patrioti. Kdežto muslimové ano, věří, že je to jediná pravda.

A to s tou Amerikou by mě vůbec nenapadlo.

17 T(h)om T(h)om | Web | 11. června 2014 v 17:07 | Reagovat

Jak tu padlo, je to spíš o lidech než o náboženství. Podívejte se na to ale i jinak. Křesťanství, které považujeme tak nějak za "svoje", třebaže většina obyvatel se řadí k ateistů, je cca o 670 let starší než islám. Pátrání v historii odhalí, že v dobách, kdy křesťanství bylo stejně staré jako islám dnes (tedy někdy ve 14.-15.století), křesťané také nebyli zrovna míliusové. Vzpomeňme křížové výpravy, kolonizaci, násilnou katolizaci domorodců kdekoliv na světě... Z tohoto úhlu pohledu není islám o nic horší, jen má ještě necelých 700 let na to, aby "dostal rozum". Takový věroukový pubescent, dalo by se říci. Ono se nikde v Koránu ani Bibli nepíše nic o terorismu a vraždění. Tohle je smutná zásluha lidí, kteří si učení vyložili podle svého a zneužili jej.
A jen pro pořádek je dobré vědět, že většinu vědění, medicínu, astronomii a matematiku do Evropy přinesli právě muslimové. To abychom se vyhnuli názoru, že Arabové jsou jen zaostalí pastevci velbloudů a příležitostní atentátníci.

18 Marie Bernadeta Marie Bernadeta | Web | 11. června 2014 v 18:08 | Reagovat

Změň sám sebe a změníš celý svět...

19 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 11. června 2014 v 18:25 | Reagovat

Pod tenhle článek bych se klidně podepsala :) už mě začíná pěkně štvát to, že bychom my s naší kulturou měli ustupovat na našem území jiný kultuře. Když bych já jela na dovolenou do muslimskýho státu, respektovala bych to, že ženy se u nich zahalují a ten šátek přes hlavu bych si uvázala, možná i krátkou sukni bych oželela. Tak ať je sakra nepotkávám u nás zahalený, když u nás je běžný ženy nezahalovat.

20 queen6 queen6 | E-mail | Web | 11. června 2014 v 18:27 | Reagovat

[17]:Snad jediný objektivní komentář z celé diskuze, který uvádí i důležitá fakta, která nelze při vytváření názoru pominout.
Katolická církev má na svědomí mnohem více životů než nějací muslimové. Od doby středověku islám jako takový dosti upadl a lidé si ho začali přizpůsobovat a překrucovat Korán, jak se jim to hodí.
Osobně proti muslimům, ani lidem jakéhokoliv jiného náboženství nic nemám, pokud se chovají jako lidé a ne hůře, než zvířata.
Jediné proto čemu se můžu ohradit je, nošení burek a podobných hábitů zahalujících celou postavu i většinu obličeje, které tak extrémistům pomáhají v páchání zla, jelikož se dá jen těžko zjistit, kdo se pod ním ukrývá a nenese-li pod ním nějakou zbraň nebo vestu s výbušninou. Takže jsem jednoznačně pro jejich zakázání nebo omezení jejich nošení v nemuslimských zemích. Doma ať si nosí, co chtějí.

21 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 11. června 2014 v 18:40 | Reagovat

Problém je v tom, že mnoho náboženství původně bylo myšlena dobře, protože se zakládala na víře - byly dva směry - náboženské skupiny, které měly snahu                             přetransformovat stávají náboženství, které se postupem času zkazilo a potom druhý proud, který měl už hned ze začátku za úkol zfanatizovat a získat lidi pro nečisté účely. Bohužel dnešní obraz jakéhokoliv náboženství má s vírou společné leda..., vlastně vůbec nic! A to je ten základní problém. Každý národ či etnická skupina ať má co je jejich, pokud chci žít v jejich zemi, pokud tam jedu, musím se přizpůsobit já. Oni mi na oplátku mohou v některých věcech vyjít vstříc. Je velmi těžké tyto roviny oddělit. Jako všude, je to hlavně o lidech, nemůžeme hned všechny muslimy pasovat na teroristy, to je jako kdybychom z němců udělaly hitlery. Je to hodně složité a bohužel to bude čímdál horší, jestli lidi nezačnou vnímat víru a nevyserou se na náboženství...

22 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 11. června 2014 v 18:51 | Reagovat

Jsem ráda, že se tu sešlo tolik komentářů. :-)

[3]: Bohům žel nemám přístup k Youtube tak, aby se mi oné video načetlo...

[5]: Jak su psala, fanatismus kdekoliv je zlo.

[6]: Mám právě pocit, že tyto kulturní "problémy" jako nesmíme odhalit kotníček jsou dávno zakořeněné v arabském světě jako tradice ještě předtím, než tu vůbec nějaký islám byl. Ono se i říká, že Mohamed se hodně držel již zažitých tradicí, ovšem nejsem ethnolog, a tak se můžeme jen dohadovat, zda část kultury dnešních muslimů nepochází ještě z doby, kdy na jejich území nebylo islámu. Koneckonců i spousta našich zvyků (typicky například pomlázka) má kořeny daleko starší, než křesťanství na našem území.

[9]: To zas já kdybych už tam byla a byla bych požádána o zahalení, tak to přijmu, brala bych to jako vyjádření úcty k jejich tradici a také, co si budeme povídat, bylo by to i kvůli vlastní bezpečnosti.

[11]: To je ovšem brutus. Jednou si přečtu i ten Korán, abych měla jasnou informaci, jak se Korán staví k ženám.

[12]: Našla su si nějaké úryvky popisující džihád mečem a osobně jsem to pochopila spíš jako pravidlo pro případ nutné obrany. Něco podobného má i Vatikán, jelikož úkolem papeže je zachovat církev jako instituci (což je mimochodem kapitola sama o sobě) a je-li nějak ohrožena zvenčí (např. že má armádu přede dveřma Vatikánu), tak papež musí dělat vše proto, aby ho nedobyli a nezničili (což za druhé světové udělal Pius tak, že jim otevřel bránu).

[14]: Víra a církve a knížky jsou dvě rozdílné věci. Víra musí být v srdci. :-) A pochybuju že to tak ti inkvizitoři měli.

[17]: Nebo třeba takovou hygienu pravidelného mytí. :-) jen bych trochu podotkla k tomu, že se většina lidí řadí k ateistům. Tenhle pojem se dnes užívá špatně. Ateista není nevěřící, nýbrž ten, který přímo odmítá jakékoliv náboženství a je vyloženě protináboženský.

23 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 11. června 2014 v 18:55 | Reagovat

[19]: Za mě ať se klidně zahalujou, ale ať nenutí svoje české sousedky, aby se zahalovaly taky a taky ať nemají na pase a občance zahalený celý obličej.

24 Hannah Hannah | Web | 11. června 2014 v 20:07 | Reagovat

Nejsem zastánce žádného náboženství, snad kromě buddhismu, který mi přijde celkem mírumilovný. Všechna náboženství říkají akorát tohle nesmíš a tohle musíš.
Islám vyloženě nesnáším. Když čtu ty hrůzy, co se páchají na ženách v muslimských zemích, vstávají mi vlasy hrůzou. Souhlasím s tím, že když emigrují do Evropy, tak by měli přijmout naše zvyky a jestli se jim to nelíbí, tak ať si zůstanou ve svojí zemi...

A souhlasím i s tím, co píše  T(h)om. Křesťanství na tom bylo téhož času úplně stejně jako islám.

25 hogreta hogreta | E-mail | Web | 11. června 2014 v 20:11 | Reagovat

[17]: Tenhle komentář je hodně přínosný, lépe bych to nenapsala.

Se článkem více méně souhlasím:). Nemyslím si, že je nutné "nutit" muslimky u nás, aby se odkryly. Věřím tomu, že by se tak cítily špatně. Každý si může zvolit, co si obleče, a pokud se rozhodne být zahalený od hlavy až k patě, je to jeho věc. Když přijedu do nějakého domorodého kmene v džungli a ženy tam chodí "nahoře bez", tak si taky jen tak neřeknu "jsem tu cizí, musím se přizpůsobit" a to tričko jen tak nesvléknu. Dokážu si představit, že stejně obtížné, jako by v takovém kmenu bylo pro mě sundat podprsenku, může být pro muslimku sundat ten svůj dlouhý hábit.
Ale samozřejmě všechno má své meze. Dokud se tak dívka sama obléká, nikomu tím neškodí - tak ať to klidně dělá. Jen nemá žádné právo mluvit do oblékání ostatním, nemuslimským obyvatelům.
Pokud se v nějakém městě sejde hodně muslimů/buddhistů/vyznavačů jiných náboženství, tak mi ani nevadí, když si postaví mešitu/buddhistickou pagodu/jiné náboženské budovy. Dokud je to všechno "v míru" a podle zákona, pokud nikdo nikoho nenutí vyznávat nějaké náboženství, může mi to být jedno.

A když už jsme u toho, vzpomněla jsem si, jak jsem se divila, když jsem ve Vung Tau (město ve Vietnamu) viděla buddhistickou pagodu a křesťanský kostel postavené od sebe pár set metrů. Navíc na jednom kopci stála obrovská socha Ježíše a na druhém kopci byli sochy všelijakých bohů a bůžků. A úplně nejvíc mě dostalo, když jsem navštívila hřbitov - hned vedle sebe stála buddhistická "hrobka" a normální křesťanský hrob i s křížem a mrtvou holubicí. Takže vidím, že když se chce, tak to jde. Dokonce je i možné, že jsou k sobě různá náboženství tolerantní. Všechno je o lidech.

26 merlik6886 merlik6886 | 11. června 2014 v 20:59 | Reagovat

Ahoj, článek jsi napsala moc pěkně, i když mi dal docela zabrat :)
Myslím, že každý člověk má právo hlásat se k náboženství, jaké se mu zdá ,,přitažlivé".
Ano, je tu problém v lidech, v 17. století se rozvíjela mořeplavba a též pro lid byla snazší komunikace se světem.
A Evropa byla v raném novověku ze všech kontinentů nejvyspělejší.
Tedy se nezdráhala šířit křesťanství po dalších zemích - Asie, Afrika, někteří se snadno podvolili a přizpůsobili, k jiným bylo potřeba přistupovat radikálněji a tvrději s použitím násilí.
Evropani prostě museli mít své, podmanit si svět křesťanstvím a narušit, zlomit původní vyznávání domorodých kmenů a lidí. Bůh obdařil člověka rozumem, aby přemýšlel, a lidé jsou stále stejní, to a to je lepší, ty se podle toho musíš řídit a jestli se nepřizpůsobíš, tak si s tebou naložíme podle rozmaru svého.
Shoduji se se s názorem T(h)oma, je to jen o pár stovek let později.

27 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 12. června 2014 v 0:52 | Reagovat

[17]:Připomenu jen to, že nejen náboženstvím byla omezována skoro neustále práva žen žít stejně jako muži. Vemte si naše vesnice v minulém a předminulých stoletích. Vdaná žena bez pokrývky hlavy  nevylezla ani na dvorek málem. Mezi lidi jen na lehko oděná, do kostela taky. Je to v lidech, zvycích. Když přijeli příbuzní manžela ze Slovenska na naši svatbu, bylo jeho mamince 44 let. Na fotografii ze svatby vypadá jako babička. Vlasy zčesané do drdolu, černé šaty upnuté ke krku, dlouhé rukávy, polobotky.  Když jsme byli na dovolené, cjhtěla jsem se trochu opálit na zahradě, v opalovačkách a maminka se mi posmívala a pleskala mě po nohách. Ať se prý tak neukazuji blízko branky lidem na oči. U nich tak chodit mohou jen malé děti v létě.

28 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 12. června 2014 v 7:49 | Reagovat

Pod tvůj článek se klidně podepíšu...
Já mám s jakýmkoliv náboženstvím problém. Připádá mi absolutně nelogické takový krávoviny vyznávat, ale když někomu vyhovuje, jak ho jeho náboženství omezuje, prosim. Jeho blbost, moje ne...
Četla jsem celý Korán, to znamená, že můj pohled na Islám je hodně, ale opravdu hodně negativní. Je mi těch lidí, co jsou v tom vychovaní nebo si to zvolili sami vlastně vcelku líto, ale co, jak sem řekla, je to jejich život. Fanatismus v jakýkoliv podobě je zlo. Když chtěj uznávat náboženství postavený na nenávisti, právu Šaría a vyvraždování nevěřících psů, tak at', ale hlavně at' mi s tim svinstvem nelezou tam, kde žiju. Navíc Islám je mladší náboženství než třeba křest'anství, takže si timhle roztahovačnym a krvavym vývojem musí projít, stejně jako to dělali dříve křest'anští kolonizátoři. A eště ty kecy jakože Islám je náboženství míru! Pche!
P.S: Každýmu extrémě tolerantnímu multikulturalistovi bych doporučila přečíst si ten Korán. Opravdu. Třeba se jim  v hlavě konečně rozsvítí a změní názor na poněkud více sebezachovávající...

29 Amia Amia | Web | 3. července 2014 v 15:59 | Reagovat

Jsem ráda že to někdo nejen sepsal, ale že si i můžu ztotožnit. Bohužel mi úderné pravdivé články nejdou.
Hlavě bože ano, pokud se někam vystěhuju tak počítám s tím, že se změním podle zvyků hostitelské země. Jsem sice pro boj za právo prosazovat vlastní názor, tahle tolerance ale musí být oboustraná.
Tak to prostě je, střetávání kultur má obě obohatit, ne že jedna bude pohlcená.

Nemyslím že si lidi myslí, že co muslim to terorista, možná si to myslí tak amíci (ano, také mám averzi vůči USA :) ). Třeba já osobně ten strach z islamistů beru tak, že se stěhují a chtějí proměnit hostitelskou zemi k obrazu svému. Kdybych si měla vybrat, zda mě vyhodí do vzduchu bombou nebo pošlapou mou kulturu, zahalí mě do hábitu a stanu se majetkem, tak beru tu bombu.

Na konci: Arabové to v době předmuslimské měli k ženám stejně jako většina světa. Muži tam, ženy sem, ale zahalovat? A proč jako?
Ani původní islám (nebo muslismus nebo já nevím jak) nemluvil o zahalování to přišlo až někdy později. Z hlediska stáří toho náboženství vlastně docela nedávno.

30 Mia Mia | Web | 5. července 2014 v 14:29 | Reagovat

Nikdy to není o náboženství ale o lidech. Existují zlí muslimové i hodní muslimové. Existují zlí křesťané i hodní křesťané. Existují zlí ateisti i hodní ateisti. Nejhorší je však rozeznat od sebe toho hodného a toho zlého. Protože i když se zdá, že člověka znáš, tak se nakonec ukáže, že ho vlastně neznáš. Celkově si myslím, že jít do vztahu či později do manželství s člověkem, který v těchto věcech smýšlí jinak než ty, je docela riskantní. Co se týče emigrantů. Souhlasím s tím, že když se člověk někam přestěhuje, měl by se chovat tak, jak daná země vyžaduje. Pokud se mu nelíbí, že se lidé nechovají jako zemi, odkud přišel, tak ať se tam vrátí. Předpokládám, že je nikdo nedrží. A kdo ví, jestli jim nestaví ty mešity jen proto, že se jich bojí, aby na ně náhodou nespáchali nějaký atentát...

31 Luz Luz | 4. srpna 2014 v 18:34 | Reagovat

[11]: Když znáš ty muslimky, tak bys snad mohla vědět, že to, co popisuješ, není burka, tím se označuje právě to úplné zahalení, kdy jim není vidět obličej. To není obvyklé ani v arabských zemích kromě velmi extremistických skupin. Typický styl pro ženy muslimky je, že mají mít šátek přes vlasy a hrudník, oděv sahající až k zápěstím a kotníkům a nemá být přiléhavý ani průhledný. Zahalovat obličej není nutné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick