Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

NE konopným monopolům

20. května 2014 v 20:36 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Téma legalizace konopí je stále aktuální věc a konečně nastal čas, abych se k němu vyjádřila i já zde na blogu. Mileráda vám vysvětlím, proč je mým názorem na celoplošnou legalizaci konopí "ANO."

Určitě si pamatujete případ, kdy si tuto kontroverzí rostlinu pěstovala pouze pro své zdravotnické záměry jedna důchodkyně. Tehdá nebylo povoleno rostlinu vlastnit ani v omezeném množství. Tuto důchodkyni evidentně někdo napráskal, policie jí rostliny, které zabíraly téměř celý skleník, zabavila a milé paní hrozilo, že si půjde sednout do chládku za to, že jí domácí zábaly z listů cannabis indica dělají dobře. Z ničeho takového by si seniorka nemusela dělat hlavu, kdyby na pěstování konopí nebylo nic ilegálního.
Že je marihuana velmi účinný přírodní medikament, to se všeobecně ví. Jenže taktéž je to droga. A výsledky analýz na téma Češi a drogy jsou alarmující, tudíž se není čemu divit, že na konopí máme převážně negativní názor. Fakt číslo jedna ovšem potvrzují i lékaři, a tak to vypadá, že bude konopí povoleno pro zdravotnické účely. To zní moc hezky a vypadá to, že problém je vyřešen. Jenomže právě naopak.

Zajímáte-li se o tuto problematiku, tak víte, že plán naší republiky je takový: "Ano, my konopí pro zdravotnické účely povolíme. Ovšem prodávat se bude (za velké peníze) pouze v lékárnách na předpis a prodávané rostliny se budou pěstovat ve Švýcarsku, odkud je (za ještě větší peníze) budeme dovážet."
Kde je sakra ten problém, který nám nedovolí pěstovat je u nás?! Podnebný pás a přírodní podmínky obecně to nebudou. Pro zajímavost, konopí pro textilní průmysl se pěstuje například ve Finsku. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, známe každý. Někdo se rozhodnul, že si přivydělá. Tím pádem položíme základní kámen v budování konopného monopolu a tomu říkám jasně NE!

I když bychom si rostliny pro zdravotnictví pěstovali u nás, problém se prakticky nevyřeší. Díky vysoké ceně a omezenosti budou lidé hledat cenově výhodnější alternativu k rostlinám z lékáren. Dnes sice koupíte v lékárnách různé konopné masti. Jejich účinnost je však velmi omezena koncentrací a taky všudypřítomnou vazelínou, což je vlastně ropný produkt. Mým známým zabírají konopné masti a krémy na nejrůznější (a to i závažné) kožní problémy. Má to ovšem jedinou podmínku. Tyto krémy musí být domácí výroby, kdy může být léčivá síla konopí maximálně využita v nejpřirozenější podobě. Takže u většiny potřebných by to pravděpodobně skončilo rozhodnutím pěstovat si své rostliny doma. Nelegálně samozřejmě.

Aktuální množství k pěstování pro soukromou potřebu je 5 rostlin. Avšak nejedná se o počet rostlin, které si můžete pěstovat beztrestně. Hranice pěti sazenic odděluje přestupek od trestného činu. Povoleny k pěstování jsou pouze ty rostliny, jejichž obsah THC je nižší než 0, 3 %. Jak už jsem psala o několik řádků více, Češi v žebříčcích na téma drogy stojí velmi vysoko, takže důležitou roli zde hraje i osvěta boje proti drogám. Někteří z vás si můžou myslet, že legalizace konopí je v mém zájmu právě z důvodu, že užívám marihuanu jako kuřivo. Můžu vám upřímně s čistým svědomím říct, že konopí jako droga je mi skutečně u zadku. Nekouřím ani cigarety natož trávu. Tím pádem je mi úplně jedno, zda se k ní její poživatelé dostanou legální či nelegální cestou. A platí pravidlo, že ten kdo chce, se k jakékoliv droze dostane a je mu šumafuk, že je to protizákonné. Jde mi ovšem o princip, kvůli kterému vláda nechce legalizaci dovolit. Samozřejmě, otázka drog je tady pořád, ale já už mám dávno názor jiný.

Přiznávám, že je dost ovlivněn článkem, který zhruba před 3/4 rokem vyšel na jednom blogu na iDNES.cz. Článek je dnes pravděpodobně nedohledatelný, pokoušela jsem se o to několikrát a pokaždé neúspěšně. Ve stručnosti - hlavní pointou článku byla skutečnost, že konopí jakožto rostlina je zužitkovatelná naprosto celá a tudíž je velkou konkurencí pro ropu. Vyrobíte z ní jak diskutovatelná léčiva, kosmetiku, slisovanou rostlinu využijete jako brikety a vlákno na oblečení. Konopné vlákno patří mezi ta nejpevnější a nejodolnější z přírodních vláken. Vyrobíte s nich hrubé loďařské provazy i tenká plátna na letní oblečení. Vlákno je velice odolně i proti hnilobě. Málokdo si dnes bude vlastnoručně příst na kolovrátku, ale i takovou osobu jsem měla čest poznat. A dovolit něčemu, aby konkurovalo ropě, je přeci nežádoucí. Zvláště pak, když si onou věc bude moci každý vypěstovat sám doma. I kdybychom se na to nedívali z hlediska ropného konkurenta, což nepřekousnou ropné společnosti po celém světě, v případě legálního konopí by z toho stát neměl ani korunu. Kdo si půjde koupit něco do obchodu, když není problém si vypěstovat si vlastní? To (nejen) náš stát nikdy nedovolí (obzvlášť když vezmeme v potaz, že díra ve státní pokladně je zalepována miliony z prodeje cigaret a alkoholu; tomu říkám osvěta proti drogám jen co je pravda...).

Kdo ví, třeba by se našli lidé, kteří by si v případě zájmu rostlinu koupili ochotně i v obchodě, když už jsou schopní kupovat bizarnosti jako je balená voda. Tu když začal v minulém století ve Francii propagovat jeden člověk, myslel si, že tento produkt nemá šanci udržet se na trhu. O pár let později v nějakém rozhovoru prohlásil, že se mu podařilo něco téměř neuvěřitelného - prodal lidem za peníze to, co mohou mít prakticky zadarmo. Což mimochodem ukazuje, jak moc reklamami zdegenerovanou a konzumní společností jsme. (Zajímalo by mě, kdy někdo udělá senzaci z hovna na chodníku. Teď nechci srovnávat pitnou vodu, ke které stále nemá přístup miliarda lidí, s extrementem, ovšem princip je stejný.) V průmyslu balených vod jedou velké peníze a svým dílem jsme přispěli ke vzniku vodních gigantů. Na rozdíl od konopí nám však pitnou vodu nikdo nezakáže.
Není to zarážející? Takový muškátový oříšek, jehož plodem není těžké se otrávit (a možná i zfetovat), je v obchodech běžně dostupný, zatímco konopí, které je kompletně celé využitelné, s zakazuje. Legalizace konopí je totiž krokem k soběstačnosti, a takové nás stát nepotřebuje, protože z toho nebude nic mít.

Jaký je váš názor na legalizaci konopí?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 20. května 2014 v 20:53 | Reagovat

No, myslím, že je úplně jedno, jaký na to má člověk názor, ti nahoře si stejně budou dělat, co chtějí, ať chceme, nebo ne.

2 Viollet Viollet | E-mail | Web | 20. května 2014 v 21:58 | Reagovat

Zajímavé, že zrovna tohle sme posledmí dobou s přítelem řešili docela často... Určitě sem pro, farmaceutický průmysl si chce akurát namastit kapsy a o tom to je (na trávu z lékárny se můžu pěkně vysrat, tak jako jim seru na prášky a jiné hovadiny). Být soběstačný je v dnešní době čímdál těžší, a právě kvůli těm důvodům, kterés zmínila, se podle mě k lepšímu nic nezmění, bo na to maj peníze až moc velkou váhu...

3 Skitty2 Skitty2 | E-mail | Web | 20. května 2014 v 23:01 | Reagovat

Jen k té balené vodě... v mnohých částech Prahy je voda z kohoutka vážně nepitná. Někde jsou ty rozvody vody docela šílený. S ostatním souhlasím. :)

4 SchwarzRosen SchwarzRosen | 20. května 2014 v 23:55 | Reagovat

Přesně, když to bude někdo chtít kouřit, tak si to stejně sežene. Mám několik spolužáků, kteří chodí zhulení i do školy.
Taky mám v blízkosti lidi, kterým mastičky z konopí pomáhají od bolesti. Úplně na palici ty jejich vysoký ceny. Ale kdejakej prášek nás stojí kdoví kolik, tak proč by něco účinného, přirozenějšího, mělo stát míň? Jednou tu všichni chcípnem v bolestech.

5 Robka Robka | E-mail | Web | 21. května 2014 v 5:26 | Reagovat

Jsem téhož názoru - nakonec už jsem o legalizaci konopí jednou taky psala článek. Ve všem se točí peníze a léčiva jsou byznys - proto je nežádoucí, aby se lidé léčili svépomocí bylinami a mastičkami. Masti z konopí z lékárny nemají téměř žádný účinek.
Mé kolegyni jsem nedávno sehnala domácí marihuanovou mast na ekzém a pomohla jí. Bylo vidět, že za pár dnů se jí kůže zlepšila. Po průmyslově vyráběných mastech se problém téměř nezlepšil. Jsou dělané tak, aby trochu pomohly, ale ne moc - aby člověka směrovaly k dalším lékům a v podstatě tahají další peníze z jeho peněženky.

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. května 2014 v 8:30 | Reagovat

Jsem moc ráda, že vím, kam zajít, když chci opravdovou konopnou mast (a dostat ji s košíkem jablek za dvacet vajec a ne pár set nebo kolik) a ne skorokonopnou. Ta věc je opravdu skvělá a tak rychlé hojení všeho možného jsem ještě neviděla. A taky konečně nemám nechutně suché lokty, co mi dřou o každý rukáv. Ale přirozeně - ono to pomáhá, a to doopravdy, tak to přece nemůže být volné.

7 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 21. května 2014 v 16:51 | Reagovat

Sdílím tvůj názor. Konopí je úžasná rostlina a nevidím důvod v tom, aby se proti ní takhle bojkotovalo.
Monopol je ovšem monopol a peníze jsou peníze - podobně tomu tak je s cigaretovým a zdravotním průmyslem.

Používám domácí konopnou mast, ta z lékáren obsahuje nula nula nic účinných látek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick