Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Natascha Scharf: Gotický svět

5. ledna 2014 v 22:38 | Monica Otmili |  Gothic - subkultura pod lupou
Na tuto knihu jsem narazila náhodou, když jsme s kamarádkou brouzdaly po snad největším pražském knihkupectví - Luxor na Václavském náměstí. Nutno podotknout, že jsem ji objevila vedle dosti pochybné publikace, určené zejména Twilightem poblázněným slečnám, s názvem "Jak se stát upírem." Tudíž jsem se domnívala, že se bude jednat o publikaci plnou ne příliš valných informací. Má domněnka však byla mylná a Natasche Scharfové jsem dost ukřivdila. To mi došlo hned, jak jsem knihu otevřela. Z ruky jsem jí nechtěla pustit, věděla jsem, že jí musím mít.


Kdyby se svého času dostala do rukou mého mladšího, dvanácti nebo spíš třináctiletého já, tak pokud bych ji správně pochopila, bylo by leccos jinak. Jenže to nebylo možné, jelikož v originále byla publikována v roce 2011, u nás vyšla v nakladatelství VOLVOX GLOBATOR roku 2012. Takhle jsem aspoň pocítila závan nostalgie nad dobou, která není tak úplně dávno, dobou, kdy jsem informace o gothice hltala a toto téma mě velmi zajímalo. Netvrdím, že mě nyní nezajímá, ale přišly jiné záliby, nový vítr. Navíc jsem starší, už je to jiný pohled či názor na věc.

Kniha mapuje vývoj gothické scény od jejích prvopočátků až po současnost. Začíná konkrétně datem 20. září 1976, koncertem Sex Pistols v Londýně. Čistě náhodou jednou z předskakujících kapel byla Siouxsie And The Banchees. A tak to všechno začalo. Jsme teprve na začátku, na dalších stránkách se postupně dostáváme do epicenter dění okolo této tehdy nové subkultury, z těch epicenter pomalu do všech koutů světa, z nichž vyzařovalo/vyzařuje něco gothického. Zmínku o hnutí zde najdeme nejen v souvislosti s tradičními oblastmi Anglie-Amerika-Německo, dozvíme se i něco málo o tom, jak vypadá gothika vIzraeli či Egyptě. Gól nastává, když se vaše oči zastaví nad slovním spojením Česká Republika. Ano, ani na nás autorka nezapomněla.
Gothika nacházela a stále nachází fanoušky po celém světě, ale jak my více zasvěcení víme, už není taková, jako v letech osmdesátých, ba ani devadesátých. Autorka zmiňuje vlivy, které na subkulturu působily a pomáhaly ji utvářet do dnešní podoby. Píše o metalu jak symfonickém i diskutovaném gotickém, tvrdé elektronice, takže příchází řeč i o cybergoths, dále o steampunku, hnutím novopohanském, kabaretu i o oblíbené Emilii Autumn, o cyberpunku, mittelalteru, neopomíná ani na Japonsko, lolita módu, různé filmy, mezi nimiž i již zmíněný Twilight, vampyrismus…
To vše by nebylo dokonalé a věrohodné, kdyby se kniha částečně neskládala z rozhovorů s předními tvářemi scény, členy kapel i běžnými gothiky. Mezi nimi nechybí ani Ezechiel z CZ Sanctuary. Navíc je knížka i pastva pro oči, protože je plná pěkných fotografií nejen alternativních modelek.
Abych to shrnula, před autorkou smekám pomyslný klobouk, že se odvážně pustila do něčeho takového, jelikož samotný seznam lidí, s nimiž vedla rozhovor je do tří čtvrtin stránky dlouhý, podobně je na tom seznam těch, jimž děkuje. Tato kniha poskytuje kvalitní a správný pohled na věc zapomeňte na nezdařilou knihu Goth od Ravena Digitalise. Gotický svět bych doporučila všem, kteří mají s gothikou co dočinění, ať už těm, kteří k ní zrovna včera nějak přičichli, či ostříleným gotikům (ti ji dost možná už v knihovničce mají, na loňském Prague Gothic Treffen, což je největší český gothic sraz a festival, totiž proběhla diskuze a autogramiáda).

Krom klasických sítí knihkupectví si knuhu můžete zakoupit třeba tady: www.blackcatshop.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 0:44 | Reagovat

po tejto knihe pokukujem už dosť dlho ale u nas ju maju len na metalshope. ale chcela by som tuto aj tu od digitalisa, už len kvoli tomu, že v nasich jazykoch toho vela o goth popísané nie je tak aspon by som mala "zbierku" :D
A myslím, že na knihe od digitalisa sa podpísalo najma to, že je po prvé z ameriky a tam je tá scena predsalen iná než nasa europska a tiež to berie z pohladu seba ako wiccanskeho knaza (či pohanského, už si presne nie som istá :D). Ale pre tých, ktorí sa nevyznaju by som ju rozhodne neodporúčala, to už skor tuto od Natashi :)

2 Šárka Šárka | Web | 6. ledna 2014 v 10:19 | Reagovat

Teda, ani jsem netušila, že gotika začala fungovat už tak "dávno" :) Má to co do sebe! Mám kamarádku-šikovná švadlena-šije si na sebe korzety, krásné sukně s milionem volánků, nosí kameje a sčesává si vlasy do neuvěřitelných podob-no já bét chlap...:-D Ne, vážně, něco na té gotice je :) Snad jen škoda, že má jako většina stylů má lidi/filmy atd...kteří/které se k ní hlásí a přitom ji kazí.
Ovšem vůbec by nebylo těžké tomu propadnout!

3 Luné Luné | Web | 9. ledna 2014 v 18:57 | Reagovat

Páni.. domnívám se, že mě knížka přilákala :)

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 10. ledna 2014 v 18:56 | Reagovat

Hoho, tak podle obálky bych si ji rozhodně nevybrala, ale podle obsahu... ji musím mít! No jo, příště nesoudit knihu podle obalu :D

5 Amia Amia | Web | 18. ledna 2014 v 15:39 | Reagovat

To je správné doporučení! Ehm ehm, teda... díky :)
Sama sobě si připadám dotčená vším, ale do ničeho nespadnutá, protože se bojím. Ale informace hltám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick