Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Tady je Tolkienovo!

24. prosince 2013 v 14:33 | Monica Otmili |  Postřehy (nejen) odjinud
Elf, skřet, lidský bojovník, trpaslík nebo dokonce i Nazgúl! Jestli jste v pátek 13.12. někde v Praze měli dojem, že vás šálí zrak, nebo jste si dali o pár skleniček vína víc, tak jste se spletli. Možnost, že se otevřel portál do Středozemě je totiž mnohem pravděpodobnejší. Největší výskyt nejrůznějších bytostí původem ze světa, jež vzniknul pod perem pana Tolkiena, byl zaznamenán v pražské Hostivaři, a to dokonce v nákupním centru OC Hostivař. Že by šli lidé nakoupit vánoční dárky ve zbroji či středověkém kroji? Nebo ještě lépe - že by trpaslíkům a elfům zachutnalo v KFC či Nazgúlové a bosí hobiti objevili kouzlo veřejných toalet? A proč si vybrali zrovna Hostivař? Pro odpověď nepotřebujeme Gandalfa ani Sarumanovu věštící kouli, stačí znát skutečnost, že skoro v každém OCéčku či poblíž se dnes nachází kino a 12.12. přesně o půlnoci vstoupil do našich kin očekávaný druhý díl Hobita, česky nazvaný Šmakova dračí poušť.


To byli totiž jednou moc úžasní organizátoři, čili 'orgové' (nikoli orkové!), mezi nimi např. Anna 'Elda' Šišková, kteří dali hlavy dohromady, aby mohli udělat radost všem po Tolkienově fantazii toužícím existencím (psát 'lidičkám' se mi nyní zdá nemístné a dokonce i rasově nevhodné). Až za velkou louži psali, aby mohl být film spuštěn v Praze speciálně pro přihlášené a řádně okostýmované fanoušky, a to ještě ke všemu za zvýhodněnou cenu. Dost možná jste taky potkali hobity, skřety, whateverlivinginmiddleearth i v jiných městech - k akci se připojilo Brno i Olomouc a tu a tam můžete stále zahlédnout neorganizované jednotlivce či skupinky, jak si to šinou směrem kino ve fantasy kostýmu.

Nebyla bych to elf, kdybych akci nezavětřila, což vyústilo v několik věcí - drahý se kvůli mě stal elfem, jehož bylo třeba zaopatřit elfskými kalhotami a doplňky, které ještě nevlastnil. To si Mon vzala na starost i za cenu, že se dva dny nevyspí. Ona totiž moc dobře věděla, že to bude stát za to. Oba dva následně v pátek dorazili do Premiere Cinemas v Hostivaři, jako správní elfové se nechali vyfotit (aniž by tu fotku potom někde našli) a začali se ládovat popcornem. Cítili kolektivní nadšení, že v tom nejsou vůbec sami a smáli se rozčilené skřetí chásce v perfektních kostýmech, která si s hromadou nadávek sedala na zajednaná místa ve druhé řadě odspoda. (Podle lístku, který se mi válí na stole a připomíná, že jsme na tom taky nebyli zrovna nejlíp, bych měla mlčet - jen o řadu výš, ale nikde jinde místo nebylo [na což doplatili i skřeti] a hlavně, BYLI JSME TAM!) Jeden skřet nám zatancoval kozáček, načež celé kino prohrálo Hru (takovou tu hru, co se jmenuje Hra a když si na ní vzpomenete, tak ji prohrajete. Což mi připomíná...kurde, prohrála su!). A pak to vypuklo.

!!!BACHA, NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST ČLÁNKU OBSAHUJE SPOILER(Y)!!!

Ne, že by se mi chtělo popisovat celý děj do detailu, napíšu jen pár postřehů, tak aby o dávalo hlavu a patu a abych vyzdvihla momenty, které se mi líbily či naopak. V prvé řadě, kdo četl knížku, se nad ní musí povznést. To já su doázala, přítel o něco hůř. Věc druhá - Thranduil, král lesních elfů a otec Legolase je super (teplý). Ne, je jenom super! Super krutý. A věc třetí, odmysleme si zelené plátno a zaměřme se pouze na příběh, ne na technické zpracování filmu.
Navzdory tomu, že se film i kniha jmenují "Hobit", zdá se mi, že je tam samotného Bilba trochu málo. Ale když už tam je, tak nezklame. Přiznejme si, bez něj by byla trpasličí kompanie v háji. Jej samotného začíná ovládat prsten, který v předchozím díle našel ve skřetích chodbách v Mlžných horách. Gandalf se vydá do Dol Guldur a odhalí totožnost nekromanta. Ostatně že celou dobu jde o "Velké oko," je nad slunce jasné. Trpaslíci po návštěvě Medděda pokračují zeleným, tedy spíše Temným hvozdem, kde se poperou s pavouky a následně padnou do zajetí elfů. Na scénu přichází úžasný Thranduil a taky jeho čím dál více vyumělkovaný syn Legolas, který se zamilovává do elfky Tauriel, zbrusu nové postavy, která z pera mistra Tolkiena vůbec nepochází. Ale ona je super, takže budiž. Film se neobejde bez lovestory, která však nenechává v klidu nikoho, protože je naprosto proti zásadám Středozemě. Spekulace, že se jedná o dvojici Tauriel + Bard Lučištník (který je mimojiné pěkně vypočítavý a ve filmu mi je míň sympatický než v knize) nebyly na místě a byl to nakonec Kili, který padl zrzavé elfce do oka. Díky důmyslnému Bilbovi (a jeho prstenu) se dostanou v prázdných sudech po řece ven z elfského království, kde už na ně číhají skřeti. A nastává nejvtipnější část filmu, kdy jsem se smála na celé kolo. Trpaslíci v sudech na řece zápasí s vodním živlem i skřety, elfové jim pomáhají, avšak Kili schytá morgulský šíp a od té doby to s ním jde z kopce. Přes nesnáze nakonec dorazí výprava do Esgarothu, skřeti taktéž a rázem je Bardův dům vzhůru nohama. Umírajícího Kiliho zachrání Tauriel ve scéně, která působí jako laciné porno od pasu nahoru. (Kdo viděl, ví o čem mluvím. :D) Mám sto chutí prozradit všem, co nečetli knihu, jak to s Kilim dopadne příště. Po chvíli napětí před dvěřmi Osamělé hory se přeci jen dostanou dovnitř a začíná hodina zbytečného natahování, je jasné jak cyp, že ničím ze svých pokusů draka nezabijí. Zabil to konec, utnout film se moc nepovedlo. Anebo povedlo (v nejnevhodnějším okamžiku), že všichni se budem těšit na příští rok, abychom viděli, jak skončí Esgaroth a bitva pěti armád.

I přes nějaké slabší pasáže mě film dostal a v sobotu jsem jej s partou kamarádů absolvovala ve 3D.
Jestli toužíte po fotografii zvěčňující mě a drahého ve svém elfím živlu, máte smůlu, drahého jsem se nestihla optat, zda by mu zveřejnění nevadilo. Ale můžu vám ukázat, jak vypadá můj elfský civil. A je-li libo reportáže i s fotografiemi, tak šup k Šárce.


Proč mám ve fastfoodu sekyru a rýč, se neptejte. To už je historie o zakopávání zesnulých potkanů před návštěvou kina se stejným filmem ve 3D.

Doma mi nešly elfské uši sundat, tož jsem si je nechala, asi je to můj osud. :D Asi se odstěhuju na Island, tam kvůli mému národu totiž bojkotují stavbu dálnice!

P.S. Dostali jsme se i na širší internet - třeba na Novinky.cz, centrumovskou fotogalerii možno shlédnout zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 24. prosince 2013 v 14:55 | Reagovat

Díky moc za recenzi! Kvůli takovým prohledávám celý Blog!

2 sarush ef sarush ef | Web | 24. prosince 2013 v 15:42 | Reagovat

Fajn recenze. Mně se tyhle akce vyhýbaj, nejsem z Prahy ani z nějakýho většího města, ale muselo to bejt výborný.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. prosince 2013 v 17:22 | Reagovat

Musím ten film vidět znova. Už jen kvůli tomu, že po laciném pornu od pasu nahoru se na tu scénu nikdy nebudu dívat stejně :D
Ale lituju, že jsem měla 13. zápočet, takže jsem v noci nemohla jít a šla jsem až v sobotu :D Sice v Plzni asi žádní okostýmovaní fanoušci nebyli, ale i tak je to o něčem jiném, než když je to o dva dny později.

4 sarush ef sarush ef | Web | 24. prosince 2013 v 17:39 | Reagovat

Hele, já je taky nemusím, vlastně mi víceméně nic neříkaj, prostě jsem potřebovala něco do opozice k tradičním koledám apod. :D

5 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 25. prosince 2013 v 1:16 | Reagovat

Ja som na Hobbita bola s priateľom v sobotu. Je mi jasné, že nie všetko bolo podľa knihy a mnohé veci boli pridané, no ak by išli podľa knihy, to by na tri filmy nenatiahli zrejme, takže som s tým počítala už od začiaatku. A popravde, Legolasa mám rada a bola by som totálne nadšená z páriku Kiliho a Tauriel (len si nie som istá, či mne a podobným spravia takú radosť :D). Celkovo sa mi to páčilo a Smaug ma úplne uchvátil a jeho hlas tiež...a to som sa výberu trochu obávala.
Som proste rada a neľutujem tých takmer 6€ hoci mi to bude chýbať pri kupovaní stravy :D

6 Šárka Šárka | Web | 25. prosince 2013 v 18:45 | Reagovat

Jů, konečně tvá recenze! Mimochodem z premiéry si tě nepamatuju, ale s elfskýma ušima ti to fakt sluší! :)) Říkáš dobře že bylo potřeba se povznést, aby si člověk ten film užil, ale i kdyby to byl propadák, tak ten jeden večer ve Středozemi byl nadevšecko, tolik úžasných národů všude kolem, to se jen tak nevidí. Už teď si říkám, co budeme dělat až žádná další premiéra nebude :D
Jo a prohrála jsem. :(

7 Lawiane Lawiane | Web | 26. prosince 2013 v 18:17 | Reagovat

Jééé, sekyrka! Hej tím bosí hobiti objevili kouzlo veřejných toalet" jsi to fakt zabila. :D :D
A chceme víc Bilba! Víc Bilba! Určitě bude v dalším díle ještě méně. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick