Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Důležitost kvality hudební

27. prosince 2013 v 17:34 | Monica Otmili |  Hudební okénko
Asi vás hned napadne, že aby mohla být hudba vůbec publikována a vydávána, měla by být kvalitní. Jenže média, rádia, televize i nákupní centra, z nichž se linou mnohdy prapodivná díla, nás přesvědčují o opaku. Tak měsíc jsem přemítala nad svými starými i novými hudebními objevy: Mezi ně patří i dnes nejspíš zaniklá česká folkmetalová skupina Chernobor a brněnští folk punkáči Barbar Punk. S přítelem a pár dalšími lidmi jsme se vesměs shodli, že nejde o nic, co by oplývalo skvělou kvalitou.
Jsou lidé, jimž při výběru hudby jde primárně o kvalitu. Dalším o text, dalším o chytlavost melodie, rozmanitost nástrojů atd. Žánr nevyjímaje. Kam patříte?Jak si člověk v průběhu života upravuje oblíbený repertoár, vybrušuje svůj hudební vkus, tak se liší a mnohdy se i zvyšují jeho nároky. Co by před dvěma lety nadšeně vítal, tomu dnes zavírá dveře před nosem. Nebo zjistíte, že váš hudebně náročný kamarád s nadšením poslouchá něco, čemuž byste vy dali bez pardonu nálepku "odpad," a vy se ptáte, jak je to možné? Tak jsem v souvislosti se zmíněnými dvěma kapelami začala přemýšlet o tom, zda je pro posluchače kvalita hudebního díla vůbec důležitá.
Hromada lidí nadává na ten nekvalitní, všude podstrkovaný mainstream (přiznávám, že si jednou za čas taky rýpnu). Jde vždycky o něco nekvalitního, bez umělecké hodnoty? Nedivím se, že jedni se naň dívají skrz prsty z důvodu, jak je znatelný použitý syntezátor, jak v jiných žánrech vydávají hudebníci ze sebe naprosto všechno, od vlastně napsané písně, po mistrovské instrumentální provedení. Jenže hromadě jiných lidí je to prostě fuk, jelikož v tom zkrátka najdou něco, co je zaujme, nebo je melodie natolik chytlavá, až se jim to začne líbit.

Můžeme mít vůbec někomu za zlé, že je jeho hudební vkus poněkud...jednodušší? A jak se postavit sám k sobě, když zjistíte, že vás chytlo něco ne-úplně-kvalitního?

Jsem schopná poslouchat méně kvalitní věci, které mají nějaké charisma, něčím mě zaujmou, nebo pobaví. Na druhou stranu když dílo muzikantské správný charakter nemá a je navíc špatně zvládnuté. (Bohůmžel stává se, že i takovéto věci čeká budoucnost a jiné, kvalitnější, čeká záhuba.) Z tohoto důvodu zůstávají Barbaři pořád v mém playlistu, čert vem tu a tam rozladěný nástroj, ale ta energie. Zatímco Chernobor nechávám napospas jiným posluchačům. Je to pár dní zpátky, co jsem se někde dočetla, že se kapela rozpadla a z jejích trosek vznikla nová.

Samozřejmě, existují faktory, které naše vnímání i hudební kvalitu ovlivňují. Nemáme-li hudební sluch, je pravděpodobnější, že se z nás vyklube méně náročný posluchač. A máme-li kapelu, ale naše vybavení zažilo lepší časy, můžeme hrát sebelíp, nebude to úplně ono. (Na druhou stranu, raný black metal pln garážového zvuku si své posluchačstvo také našel.) Tak je to se vším. Ať jste talentovaný tvůrce, ale tvoříte z nekvalitního materiálu, šance na úspěch je menší. (Jak už jsem ale psala, neznamená to, že žádná.) Pak už záleží, o jaké obdivovatele vám osobně jde.

V souvislosti s tímto tématem mě napadá ještě jedna věc. Důležitost žánru. Jsou lidé, držící se svého oblíbeného žánru jako klíště, dalším o žánr absolutně nejde a hudbu si rozdělují na líbí-nelíbí. Držíte se svého žánru jako klíště?
Myslím, že tací lidé o hodně přichází. Automaticky zavrhovat všechen rap, folk, electro nebo rock, to spíš svědčí o malých obzorech. Tím hned nemyslím, že je špatně, když se někomu určitý žánr prostě nelíbí, stává se. Pořád je však lepší říct "Osobně se mi house nelíbí." než "Všechen house je sračka."
Ono by se totiž mohlo stát, že k dotyčnému přijde kamarád, který mu naprosto otevře oči a on zahanbeně objeví, jaké možnosti skýtá žánr jím dosud odsuzovaný.

Protože v každém žánru jsou kvalitní i nekvalitní kapely.
Každý zboží má svýho kupce, z čehož vyplývá, že každá hudba si najde svého posluchače. Anebo si posluchač najde ji. (A proto není důvod se navážet do jiných jen z důvodu, že poslouchají něco jiného...)
A vůbec, jak se správně posuzuje její kvalita? Že nějaký hudební teoretik prohlásí, že kapela XYZ je perfektní, nebo naopak zbytečná? Člověk nemusí být profesionál na to, aby jej oslovilo něco všemi zatracované, nebo jej naopak nechala chladná "absolutní špička."

Jak to máte vy?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Je pro vás důležitá kvalita hudby, kterou posloucháte?

Rozhodně. 38.5% (5)
Jak kdy. 46.2% (6)
Ne. 15.4% (2)

Komentáře

1 Babe Babe | Web | 27. prosince 2013 v 17:50 | Reagovat

Už půl roku poslouchám především ruskou hudbu, hlavně kvůli tomu, že to je další možnost jak mít jazyk v uších. Hudební obrysy ale zůstávají stále stejné.)

2 Natas Natas | Web | 27. prosince 2013 v 18:12 | Reagovat

Co je a co není kvalitní? Kdo si bere odpovědnost na triko a rozhoduje o kvalitě? Řekla bych, že je nám podsouváno vše "kvalitní", co projde cenzurou :)

3 Robka Robka | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 18:40 | Reagovat

Pro mě je hudba záležitost srdce. Myslím, že pro hodně lidí, kteří hudbu mají rádi, je to spíš o emocích. A rozhodně nepatřím k těm, kteří se drží jako klíště toho svého a nic jiného je nezajímá. Člověk nakonec musí poslouchat i to "méně kvalitní", nebo i to méně známé - nejen kvůli rozšíření obzorů, ale i proto, aby poznal, co je dobré a co stojí za to.
Pokud něco doporučí profesionál-teoretik, není to automaticky nejlepší. Může to znamenat, že se ta hudba líbí jemu a nebo (což je horší) to může znamenat, že píše na objednávku a za reklamu dostal tučné provize. Myslím, že dobrá hudba si své posluchače najde - pokud má co sdělit a není jen vyráběna pro jedno použití. Horší je to, že taková hudba dnes v médiích nemá propagaci a je těžší si k ní hledat cestu.

4 NiKi NiKi | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 19:28 | Reagovat

Kazdy na to ma svuj nazor ale pekny clanek :)

5 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 20:24 | Reagovat

Já taky poslouchám Barbar punk :)) Moje nejlepší kamarádka poslouchá JB... ale sedíme si jinak skvěle, já, jakožto mix všech stylů, jsem v hudbě velice pružná. A navíc, když hraju k tomu na pár nástrojů, hudbu vidím víc jako celek a ani ji nijak netřídím. Jedině tak na: mám ráda, nemám ráda :D

6 Edona Edona | Web | 27. prosince 2013 v 21:57 | Reagovat

Kdysi jsem taky psala článek o kvalitní hudbě, ale co vlastně určuje onu kvalitu? Raději jsem to všechno ukončila s tím, že každý má jiný vkus. Samozřejmě u mě by byl takový článek silně ovlivněn The Beatles. :D Ale opravdu nechápu jak někdo může poslouchat písničky ve kterých jde jenom o sex,drogy nebo alkohol. Jasně, na nějaké trsačce proč ne, ale jen tak si pustit něco takového? A už jsme zase u toho - každá ves,jiný pes. Každý máme jiný styl a jiný vkus. :-)

7 angelikam angelikam | E-mail | Web | 25. února 2014 v 19:57 | Reagovat

Kvalitná hudba musí mať u mňa kvalitné prevedenie, to znamená, že nemám rada hudbu, ktorá sa nedá zahrať naživo- akceptujem použitie mixu a iných technológií pri nahrávke aj na vystúpení, ale ľudský faktor je pre mňa nenahraditeľný. Aj ja počúvam pár pesničiek mimo tejto podmienky, ale vyberám si hudbu, ktorú si dokážem aj sama zahrať, štýly sú rôzne, rock, alternatívna, pop-rock, klasika aj ľudovky, ale nie na spôsob Evy a Vaška, ale tradičnú- husle, cimbal, kontrabas, akordeón- vtedy to má pre mňa hodnotu.
Teraz počúvam najmä Keane a Muse, vlastne už dosť dlhú dobu a k tomu priberám po troške ďalšie. Musela by som si založiť pohrebné služby a v rádiách postupne spaľovať tie "hity" čo sa zovšadiaľ valia. Čítala som aj iné články, kde veľa Češiek písalo, že má rado Kristínu, ale ja tie jej texty vôbec nemusím, radšej mám Katku Knechtovú.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick