Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Proč kupovat handmade

18. října 2013 v 20:59 | Monica Otmili |  Rukověť spotřebitele
Jak mnozí z vás vědí, nejvíce mého volného času momentálně zabírá tvorba šperků, které taktéž prodávám. A každý, kdo prodává, ten taky ví, že ne vždy se daří. Tož mě jednou tak napadlo sepsat seznam důvodů čítající pár bodů, proč je dobré kupovat ručně dělané výrobky. Jelikož nahlížím na různé stránky týkající se domácí výroby ať už přímo či nepřímo, všimla jsem si, že ohledně koupi těchto výrobků panuje nejistota či dokonce dezinformace, s nimiž jako informovaný prodejce nesouhlasím. Tudíž i na tento problém se chci zaměřit. Možná budu více zaměřená konkrétně na handmade šperky, poněvadž k nim mám nejblíže, tato fakta se ale shodují s většinou prodávaných rukodělných výrobků.

Teď už k tématu. Otázka, která se vám právě honí hlavou, zní pravděpodobně "A proč jo?"

1) Originalita
Kupujete-li speciálně šperk nebo cokoliv jiného, například bytovou dekoraci, svíčky či oblečení, díky autorské tvorbě máte jedinečnou možnost zakoupit si originální věc s nápadem, dost často jediný kus, který nebude mít už nikdo jiný, než vy.

Obchody jsou plné třpytivé čínské bižuterie, oblečení na jedno kopyto a najít zajímavý kus se zdá nemožné? Pravdou je, že člověk který umí hledat, je schopen dohledat si jiné, zajímavější obchody. A těm, kteří to tak nemají, mnohdy stačí otevřít internetový server nabízející autorskou tvorbu a objeví se před nimi doposud skrytý svět plný designových originálů, že nebudou stačit žasnout. Navíc jedná-li se o domácí prodejce, dost často se přizpůsobí zákazníkovi a vyrobí mu požadovanou věc na míru dle jeho vlastních preferencí.

2) Když není k sehnání
Máte vizi určitého výrobku, který byste si chtěli pořídit a ne a ne na něj narazit? Pokud nejste zruční vy sami, možná jej objevíte právě u některého výrobce. Česko je plné kreativních lidí, ačkoliv se to třeba na první pohled nezdá, takže sháníte-li třeba šaty na ples, kostým na maškarní pro děti či na larp, brnění, longboard s vlastním motivem, přívěsek s motivem píča, kožený korzet, vyřezávanou fujaru, rozličné bytové dekorace, vamberskou krajku, hrnek netradičního tvaru či deštník ve stylu gejš, nic není nemožné aneb tohle všechno u nás lidé vyrábějí. Jak už jsem psala o odstavec výše, nebývá problémem nechat si u tvůrců realizovat vlastní nápad.

3) Kvalita
Tvůrci tvoří s láskou, vybírají kvalitní materiály (někteří si je dokonce nechávají vozit z druhého konce světa) a spousta z nich je neuvěřitelně pečlivá a jejich výrobky vydrží i vypadají kolikrát mnohem více jak ty sériově vyráběné, např. levné cetky z Číny považované za bižuterii.

4) Podpora domácích výrobců či dobročinných organizací
Zakoupením takovýchto výrobků podpoříte domácí drobné podnikatele, jimž stát nenaservíroval zrovna lehkou cestu.
Ručně dělané zboží nabízí často také nejrůznější nadace či dobročinné organizace a nákupem takových výrobků pomůžete od koček po nemocné děti. Není výjimkou ani zahraniční handmade zboží, jehož nákupem podpoříte obyvatele rozvojových zemí či humanitární pomoc.

5) Osobnější přístup k zákazníkům
Myslím, že zde není třeba komentovat, nemá-li tvůrce pověst komunikačně nepříjemného, prodavačky a asistentky z obchodů se jim nemají šanci vyrovnat.

A teď k těm mýtům.

1) Handmade výrobky jsou drahé.
Dost častý argument našinců. My Češi nejsme schopni ocenit ruční práci. Lolitky si stěžují na místní švadlenky, že prodávají sukně za pět set, přitom cena za materiál jsou tři stovky. Zapomíná se, že vytvořit originální výrobek zabírá spoustu času v řádu klidně i desítek hodin. Výrobci nezaplatí materiál za bonbóny a živí-li se svou tvorbou, skutečně si z existenčního hlediska nemohou dovolit účtovat si padesát korun za hodinu. Ano, je zde spousta takových, jejichž tvorba je brána jako příležitostný koníček a své zboží prodávají pod cenou i za cenu materiálu. Nemá to žádný vliv na kvalitu, pokud je autor pečlivý, ovšem z hlediska ekonomického je to spíš smutné, než dobré. Materiál není levná věc, což si neuvědomujeme, protože kupujeme převážně velkovýrobní levnější zboží (mnohdy vyrobené dělníky jedoucími na tři směny za minimální mzdu). Působí to jako by si tvůrce nebyl schopen říct o skutečnou cenu výrobku.
Materiál je jedna věc, ale co teprve doba výroby? Práce není zanedbatelná položka, na což v Česku zapomínáme, protože ve velkých řetězcích koupíme zboží klidně i za cenu materiálu. Přitom kalkulace je jednoduchá - materiál + cena za práci (informačně minimální mzda na brigádě je 50 Kč/hodina a málokdo z českých živnostníků si může účtovat za hodinu astronomické ceny v řádu stovek) x počet odpracovaných hodin + energetické výdaje na výrobu + autorský design. Pokud tedy švadlenka šije sukni o spotřebě dvou metrů materiálu za cenu 150 Kč/metr + 50 Kč za cenu funkčních detailů (zip, knoflíky, nitě, výztuž, mašličky, kdovíco), máme to 350 Kč jen za materiál. Šije-li ji slečna dohromady po dobu tří hodin a účtuje si 75 kč/hod, máme cenu za práci na dvě stě dvaceti pěti korunách. Výsledná cena za sukni je 575 (to pokud si nezapočítává návrh a spotřebu elektřiny šicím strojem a žehličkou) a ano, tohle je naprosto normální cena. Komu se to nelíbí, ať si tedy ušije sám. Nechť však nezapomíná na autorská práva na návrh.

2) Ručně dělané zboží je nekvalitní
Bohužel tento argument bývá čas od času pravdivý, má to však jedno ale. Dnes je snadné založit si profil na prodejním serveru či jakkoliv jinak začít prodávat na internetu. A tak prodávají své výrobky i lidé, co s tvorbou sotva začali a viditelně to ještě není ono nebo je to rovnou příšerný. Fler je podobnými věcmi doslova zahlcen. Pozná-li i laik z fotky, že zboží není dobré, nekoupí jej (máme i náročné zákaznictvo) a tito prodejci mají dost malou šanci na úspěch. Řada výrobců si na kvalitě naopak zakládá, a i kdyby se náhodou s výrobkem něco stalo, bývají ochotni jej opravit.

3) Handmade je levnější napodobenina známých značek
I toto na mě bylo plivnuto. Ano, jsou takoví, kteří to tak skutečně mají, vím dokonce o jedné slečně na Fleru, která pořizujebroušené rivolky Swarovski a následně je lepí do předem připravených na trhu dostupných kotlíků, určených právě pro rivoli. Její jedinou ruční prací je vlepení kamene do kotlíku a šperky vypadají identicky, jako ty ve Swarovski obchodě, jen jsou o dost levnější. Většina výrobců však nabízí vlastní kreativní svět nekonečných možností.

Už mi zbývá vás jen navigovat na autorské obchody a internetové servery. Jakožto Pražák uvádím ty pražské, jinoměstští snad nebudou mít problém dohledat si na googlu obchůdky ve svém okolí. Platí, že drobné podnikatele objevíte na trzích, poutích a jarmarcích po celé republice.

www.fler.cz - Největší český prodejní server handmade výrobků. Naleznete zde od oblečení přes potřeby pro mazlíčky, obrazy, fotky až po kreativní materiál a výtvarné kurzy.
www.simira.cz - Design a řemeslo
www.potvor.cz - Pomáhat tvořit
www.sikovni-lide.cz - Obdoba Fleru
www.mwl.cz - Made With Love - specializace na ne úplně tradiční materiály, profil zde nezaloží jen tak někdo
www.sashe.cz - slovenský prodejní portál
Seznam podobných portálů najdete zde.

Občas narazíte na ruční práce také na aukru, mimibazaru či votočvohozu.

Mně známé stránky soukromých osob:
...a miliarda dalších

V Praze lze nakoupit v těchto mně známých kamenných obchodech:
Artěl
V mechu a kapradí
...a několik dalších

Nezávislou módu a doplňky prezentuje pravidelně akce DyzájnMárket na piazettě u Národního divadla či Be:šik konaný na různých místech.
Pokud byste si chtěli koupit něco už tento víkend, stavte se sem a můžete si prohlédnout i mnou dělané šperky:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kupujete ručně dělané výrobky?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Katrin Katrin | Web | 18. října 2013 v 21:21 | Reagovat

Byla jsem kdysi na blešáku a bylo to tam hrozné, tak to mě na chvíli odradilo. Ale je pravda, že to je zas něco trošku jiného než vyloženě handmade akce...

2 Kariol Kariol | Web | 18. října 2013 v 21:31 | Reagovat

Kolikrát mě lákalo si na Fleru něco koupit, handmade výrobky jsou prostě krásné. (Tedy, pokud mluvíme o těch opravdu kvalitně vyrobených ;-)) Těm cenám se nedivím, protože fakta, která jsi popsala, mi jsou známá, ale nehledě na to, co cena obnáší, je často vysoká a já si to ze svého kapesného sotva můžu dovolit. :-)

3 ELie ELie | E-mail | Web | 18. října 2013 v 22:26 | Reagovat

Skvely clanek , ja sama vyrabim naramky a ruzne doplnky a siju satecky na panenky a s tema sateckama jsem hodne pod hodnotou toho vyrobku, protoze to lidi proste neumi ocenit a svatebni saticky za 300 jim prijde moc, ale to, ze jsem u toho ohybala zada a delala miniaturni stehy, co ani nejsou videt uz oni nevidi...

4 Viollet Viollet | E-mail | Web | 18. října 2013 v 23:28 | Reagovat

Máš recht. Já si nedokážu představit, že bych měla obraz prodat enem za cenu materiálu. Přitom ide o to samé...

Kosočtvercový přivešek už sem snad aj někde viděla, ale diadém by vypadal líp...

Pjekný článek!

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 19. října 2013 v 11:07 | Reagovat

Právě originalita a jistota, že to samé neuvidím na sto jiných dívkách, je to, co se mi na ručně vyrobených špercích (a nebo jiných věcech) od autorů nejvíce líbí. Navíc, jak jsi sama zmínila, jsou autoři kolikrát ochotni vyrobit zadanou věc na míru a to může být k neocenění, obzvláště pokud člověk určitou věc prostě strašlivě chce a nemůže ji nikde najít.

S cenami je to na druhou stranu trochu problém. Já chápu, že výrobci potřebují z doby, kterou strávili výrobou díla také něco mít (o ceně materiálu ani nemluvě), ale jakožto studentka, která v současné době ani nemá brigádu, si vážně nemohu dovolit dát třeba pětistovku za prstýnek nebo něco podobného. Kdybych ale měla dostatek peněz a něco se mi vážně líbilo... proč ne? :-) Prozatím to ale nepřichází v úvahu.

Díky za odkazy přiložené k článku, většinu z nich neznám, takže aspoň budu mít co k prohlížení :-)

6 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 21. října 2013 v 20:38 | Reagovat

[1]: Třeba já mám s blešáky dobré zkušenosti, teda až na nepříjemnou prodejkyni, která si nechtěla přeparkovat auto z mého prodejního místa... :D

[2]: To je druhá strana věci. I kdybys byla pracující, je spousta lidí, kteří si nemůžou dovolit nakupovat věci, které nejsou pod cenou. S malým kapesným jsem to vždy řešila stylem, "našetřím si a pak z toho  budu mít větší radost". věřím, že jej znáš. ;-)

[3]: Jak říkám, lidi, co nejsou "z kumštu" to těžko dokážou ocenit.

[4]: Ty, to je ukázkový příklad, díky!

7 Mniška Mniška | E-mail | Web | 22. října 2013 v 20:07 | Reagovat

Myslím, že s Tebou mohu souhlasit ve všech bodech. A přeci se možná zachovám jako ta "Češka". Ano, sama moc dobře vím ze své vlastní zkušenosti, že když by si člověk měl vydělávat jen tímto, tak si asi ve většině případů nevydělá. Materiál je opravdu drahý. Já když dělám obyčejné pryskyřicové šperky, tak vím, kolik času a hlavně peněz mě to stojí. Ale když jsem pak prodávala, musela jsem to často prodat pod cenou, protože jsem to jinak prostě neprodala. Na druhou stranu, i když jsem si vědoma, kolik výhod handmade výrobky mají a taky jsem jeden ze slintačů u stránek Fler.cz, jen výjimečně si můžu dovolit něco koupit. Jsou pro mě ty věci drahé, nikoli v rámci toho, že bych se na to dívala, že cena je nadsazená, jak už jsi psala a já vím, kolik stojí ten materiál, čas, práce... ale drahý z hlediska toho, že si to zkrátka nemohu dovolit. To je na tom to smutné, protože to jistě nebude jen můj případ, jak už tu ostatně také někdo píše. A i já jsem ceny svých výrobků musela na tržištích snižovat, když jsem z toho chtěla vidět aspoň nějakou korunku a nevrátit se domů s celým nákladem.

8 Amia Amia | Web | 1. listopadu 2013 v 10:23 | Reagovat

Taky jsem vyrábívala, nějak užmi ale nezbývá čas a energie. Rozhodně souhlasím s originalitou, kvalitu si podle mě ale musí člověk hlídat (stejně jako všude jinde) a třeba nsouhlasím s cenou, konkrétně za oblečení.
Je, bohužel, známý fakt, že oblečení u nás je nejpředraženější na světě, ta trika v H§M, co kupujeme za tři a víc stovek, mají výrobní cenu 20 korun. A tak.
A tu bižuterii máš ověřenou? Protože česká bižu je přece dost slavná, v podstatě hned za broušeným sklem :-(
Jestli i tady prodáváme čínu, tak je to nesmyslně deprimující, stejně jako vývoz česneku do Číny a čínského sem.

Děkuju za odkazy na obchody, jsem moc líná hledat něco sama a tady to mám rovnou pod nosem :-D

9 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 1. listopadu 2013 v 19:13 | Reagovat

[8]: Já myslela Čínu zvláště pak v obchodech vietnamských, na tržnicích a také v těch řetězcích jako H&M. Pokud to není specializovaná prodejna, tak česká bižu těžko. Mimochodem víš, že Jablonex zkrachoval a z budov jsou sklady španělské firmy?

[7]: To beru, z výrobního hlediska ty věci drahé nejsou, ovšem na to, aby je mohl běžný člověk nakupovat pravidelně, to může být problém.

10 Puff Puff | E-mail | Web | 2. listopadu 2013 v 16:10 | Reagovat

Týýjo, dík za dobré tipy :)) Je pravda, že některý z těch mýtů jsem si taky myslela... No, na ty stránky určitě mrknu :)

11 Boudicca Boudicca | Web | 4. listopadu 2013 v 14:45 | Reagovat

Mně osobně se na rukodělných věcech mimo zmiňovanou originalitu líbí to, že si můžu nechat šperk či jiný výrobek přizpůsobit právě mým představám. Jinak souhlasím s tím, že se ceny někdy může zdát přehnaná, zvláště pak u oblečení, ale  moje nedávná zkušenost jen potvrzuje názor autorky - potřebovala jsem si něco málo ušít a tak jsem se vydala do prodejny látek. A když jsem viděla astronomické částky za m2, málem mi vypadly oči z důlků. Na druhou stranu, třeba u kabelek mi přijde, že je rozdíl u většiny prodejců na Fleru (i z Fler Craft a Cool) oproti běžnému obchodu celkem zanedbatelný. Právě na kabelky chodím slintat nejčastěji, teď si budu objednávat na zakázku další kousek, těším se. A šperky vyrábí přímo má mamka, takže tam mám dodavatele jistého :) Je pravda, že je ruční výroba u nás stále poněkud nedoceněná a je to dost škoda. Ale co si budeme povídat, zrovna na tom Fleru to chce dost vybírat, než se člověk dostane k něčemu použitelnému.

12 Amia Amia | Web | 25. listopadu 2013 v 10:30 | Reagovat

[9]: Cooo? Ne, to nevím! :(

13 kekorenum kekorenum | Web | 21. února 2015 v 23:54 | Reagovat

Fler jsem znala a pár věcí jsem tam i koupila, ale to ostatní ne!
Můžu doporučit třeba skvělé ručně vyráběné bloky, které mají duši:
www.bloker.cz

14 BenyM BenyM | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:12 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

15 WaclawN WaclawN | E-mail | 17. ledna 2017 v 17:59 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na me-for-all.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

16 FelixZ FelixZ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:58 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick