Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Paraziti

8. října 2013 v 22:16 | Monica Otmili |  Život kolem nás
Na úvod se pochlubím, že kniha v níž jsem se naučila ve svých pěti letech číst, nese název Přírodopis pro 6. ročník ZŠ. Kapitola hlísti, článek Škrkavka dětská. Nevšímejme si však nyní těchto dvanácticentimetrových potvůrek, tasemnic či blech, ale zabrouzdejme do jiných vod. Třeba do vod kultury.

Dnes ráno jsem si uvědomila, kolik lidí se snaží vytěžit na cizím nápadu.
Je 7:41, lokalita Eskalátor na stanici metra Můstek. Ve sluchátkách mám Wintersun a očima sleduju bez většího zaujetí reklamní plakáty. "Odstíny skončily, přicházejí Stíny," hlásal na mě jeden z nich, který propaguje knihy s kýčovitým obalem na motivy slavných 50-ti odstínů šedi.
Jde snad o parodii nebo další rybu z rybníků se souhrnným názvem Erotické romány, jejichž výstavba zažívá boom? Ať už je to jedno i druhé, samotný název publikace mi jasně evokuje pocit, že nejde o nic jiného, než o dílo člověka parazitujícího na jméně "50 odstínů."

Tak parazitujícího, že to bije do očí jak býka rudý praporek. S erotickými romány se teď roztrhl pytel. Před nedávnem to byli upíři díky Stmívání od Meyerové, potom andělé a vlkodlaci, teď je to erotika. Inspirace je krásná věc, ale kdy už hraničí s parazitováním? (Když se člověk pokusí na stejném nápadu vydělávat.) Po vydání Stmívání se na pultech knihkupců objevily desítky titulů s veskrze stejnou tematikou, mezi nimiž jsou jasní paraziti pyšnící se díly bez nějaké valné literární hodnoty. Od Stínů a 80-ti barev (které na mě před nedávnem vyplivl jiný plakát) si neslibuji nic jiného.

(Zdroj obrázku zde.)
Chápu, že ekonomická otázka je v případě nakladatelství velkou roli hrající skutečnost, mrzí mě však, že nakladatelství i i největší knihkupectví se tímto nechají natolik ovlivnit, že podobné parazity hrdě prezentují. Nálepky 50 odstínů nebo upíři jasně znamenají sázku na tutovku, lidi to budou kupovat, prodává to stejně jako nálepky Troška a letní komedie lístky do kina na Babovřesky. Přitom zrovna ta vydavatelství by měla vydávat knihy na základě originality nápadu a talentu spisovatele. Pětkrát vykradený dobrý nápad (neříkejte mi, že 50 odstínů nebyl nápad dobrý, kdyby skutečně nebyl, nezvedl by ohromný zájem) přinese firmě zisk jak prase, tož proč ho na trh nepustit i po šesté, že? Nezlobím se pouze na firmy, ty budou vždy primárně hledět na zisk bez ohledu na to, zda se to líbí původním autorům nápadu či nám. Ale že má někdo tu drzost chtít zbohatnout na cizím jméně?!
Když dva dělají totéž, není to totéž. To je fakt, ale něco jiného je, pokud se jeden z těch dvou tváří, že to totéž je (či to na totéž navazuje)!

Módní průmysl je na tom podobně jako knihy. Na trička Fuma s kouřící pumou jsme nejen z vietnamských tržnic snad už i zvyklí. Že se akce "Prague Fashion Week" a "Prague Fashion Weekend" jmenují téměř shodně, to není náhoda. Parazitující konkurence si je moc dobře vědoma, že se dopouští porušování autorských práv na registrovaném názvu. Pamatujete si prodejně - výstavním festivalu Code:Mode? Organizátorky minulý rok oznámily, že projekt ukončily. A hned se vyrojily samozvanci, dle vlastních slov organizátorek (cituji z 25.9.2012, odkaz): "...následnovníci CODE:MODE. Pokud někde uvidíte nějakou akci, která používá naše slogany, odkazy, či dokonce tvrdí, že na nás navazuje - měli byste vědět, že se jedná o člověka parazitujícího, o akci, která se živí podvodem na cizím snažení. Nepěkná, ale očekávatelná věc.
..."
Citace č. 2: "Za těch pár let už jsme se hodněkrát setkali s tím, že se někdo tvářil jako "taky-CODE:MODE," popřípadě nám vyhrožoval "anti-CODE:MODE."

Třeba to moc hrotím a mohla bych se rovnou rozčilovat nad každou firmou vyrábějící žárovky, jakožto nad zloději Edisonova nápadu. Tváří se však tyto firmy jako autoři vynálezu žárovky? Podívejme se na situaci žijících autorů. Lidí, jejichž nápad se stal hostitelem škůdců, upřímně lituju, je to nezáviděníhodná situace.
Zatímco škrkavek, vší, tasemnic a roupů se zbavíme pomocí speciálně určených prostředků či po návštěvě lékaře, je na čase vymyslet, jak účinně zatočit i s tímto druhem prachsprostých parazitů, kteří ačkoliv jsou pasivní, žijí ze zlodějského příjmu. Protože boj jednotlivce-autora mnohdy nestačí.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 8. října 2013 v 22:48 | Reagovat

Dobře napsané a rozumím tomu, že tě to štve. Ale v tomhle světě to tak bylo vždycky! Žije jen pár jedinců, kteří jsou opravdu talentovaní, originální a svými nápady a činy mění svět. Ostatní se na tom vezou. Je to tak v muzice, literatuře, módě, technice a všem ostatním. V článku mi ale chybí úvaha, proč je to možné? Proč ti paraziti mnohdy vydělávají ještě větší peníze než ten, kdo přišel s původním dílem? A odpovím si. Protože my - zákazníci - jsme ochotní to těm příživníkům žrát! My kupujeme cower písničky, čteme knihy na stokrát vykradené téma, mnozí kupují i čínské iPhony. Dokud my nebudeme náročnější, bude se parazitům náramně dařit. A my náročnější nebudeme nikdy. Ježíš mluvil o svém lidu jako o ovečkách. Prostě jakožto společnost jsme a budeme tupým stádem, snadno ovladatelným silnými osobnostmi a mediální masáží. Moc ti přeju, aby se ti podařilo zůstat sama sebou celý život!

2 Adelaine Adelaine | Web | 8. října 2013 v 23:09 | Reagovat

Souhlasím no, máš pravdu. Mě to nejvíc štve třeba i na módě. Budu teď znít zbytek komentáře jako hroznej hipster, ale - černá, vojenská móda, hroty atd, to jsem vždycky milovala, a teď to vykrádají módní řetězce a nosí to bárbíny. Stejně jako upíři, psala jsem o nich od nepamatuju, dokonce než vyšlo Stmívání jsem si psala povídky o upírech a pak se s tím roztrhl pytel a z člověka je pak jenom další kopírka a nic víc. A to je nejsmutnější. Není to smutný celkově, že lidi kopírujou, ale jaké je to pro ty autory, kteří to nedělají. Doufám, že ta móda rychle přejde, přijde do ní něco, co se mi zdá hrozný, stejně jako s filmy nebo knihami a bude klid.
Kéž by bylo víc lidé originálnějších... no.

3 Kariol Kariol | 9. října 2013 v 7:05 | Reagovat

Také si říkám, že se hodně kopíruje. U Padesátí odstínů šedi vidím průhledně stejný jen název, takže to nemohu soudit.
Ale jelikož jsem přečetla všechno, co se Stmívání od Meyerové týče, a mám za sebou i několik jiných upířích knížek, vím, jací autoři se až přespříliš inspirovali. Neříkám, že inspirace je zakázaná, všichni autoři se předchozí literaturou inspirují (konkrétně Meyerová například Janou Eyerovou, Romeem a Julií nebo Kupcem benátským). Ale co je moc, to je moc...
Pěkná úvaha! :-)

4 Alča Alča | E-mail | Web | 9. října 2013 v 8:50 | Reagovat

Ani nevíš, jak moc s tebou musím souhlasit. Jen já jsem se s tímhle vykrádáním setkala v oblasti focení... Jedna slečna si mě velmi oblíbila, tak nějak víc než je zdrávo - a skončilo to tak, že spousta jejích nápadů je hodně podobná těm mým a lidé si sem tam pletou její fotky s mými :-/ Je to smutné a k naštvání...ale jak píšeš na konci - bohužel se s tím nedá nic moc dělat...

5 Alis Alis | 10. října 2013 v 10:15 | Reagovat

Kebyže som bola E.L. James, tak by som sa možno hnevala, ale osobne sa teda nemôžem sťažovať, že mi niekto kradne nápady. Neviem načo sa rozčuľovať nad niečím, čo sa ma netýka lol...

6 Dráče Dráče | E-mail | Web | 10. října 2013 v 12:05 | Reagovat

Já si tohohle vykrádání všímám hlavně u fanfikcí. Pravidelně chodím na jeden teplý blog, kam autoři posílají povídky... V jedné povídce udělají z postavy policajta, vyrojí se další. Pak se zase dostanou do módy upíři a vlkodlaci, a najednou se vyrojí další o těch potvorách. Jednou je postava prostitut, a najednou je z něj šlapka v každé druhé povídce. Jak přes kopírák. To je jen několik málo příkladů, ale to i tak mluví za vše. Když si chci přečíst něco originálního, tak mám jen málo možností... Sama píšu a vím, že odněkud musí člověk čerpat inspiraci, ale přímo původní nápad "vykrást", to už je moc...

7 MadameRogue MadameRogue | Web | 10. října 2013 v 13:26 | Reagovat

Vcelku s tebou souhlasím (tenhle ten "trend" je tu už hodně dlouho), ale na druhou stranu nemůžeš všechny házet do jednoho pytle (ona se ta troška sice v davu bláznů ztratí, ale pořád tu je).
Párkrát se mi už stalo, že jsem přišla s nějakým nápadem na příběh, rozepsala jsem se a najednou bum, koupím si nějakou knížku a zjistím, že to mé rozepsané amatérské dílečko je téměř totožné s obsahem knihy až na nějakou tu zápletku a jména postav. Nezbývá mi tedy nic jiného, než se smířit s tím, že to nedopíšu, protože by mi ostatní vmetli do tváře, že jen kopíruju toho a toho autora.
Jasně, u valné většiny to tak není a je mi jasné, že si to tady myslela tak všeobecně, ale bylo by fajn, kdyby lidi mysleli i na ty, kteří se jen trefili do stejné noty jako jiný autor a tudíž na ně spadne špína, když jejich kniha vyjde později, než ta toho druhého. :)

8 Micc ^^ Micc ^^ | E-mail | Web | 10. října 2013 v 13:27 | Reagovat

To je pekne napísané :)

9 LoveShy LoveShy | 10. října 2013 v 14:48 | Reagovat

[2]: S tou módou souhlasím, včera mi spolužačka ve škole říkala, jak má ráda na oblečení takové ty kříže a znak "moustache" a Jack Daniel's trička.. a tak dále. Zeptala jsem se jí, proč to nosí, co to má za význam a ona nevěděla - jen proto, že to nosí každej okolo. A u nás se teď rozmohla další móda - holky nosej pořád čepice. BOŽE.

A s článkem taky souhlasím a nesnáším, když někdo někoho kopíruje nebo parazituje na jeho jméně. Je to ubohý, že ten dotyčný nevymyslí nic lepšího sám. Jsem na to alergická i ve svém okolí, nejen v byznysu.

10 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 10. října 2013 v 16:13 | Reagovat

Ač nejsem příznivcem těchto románů, musím i tak souhlasit. Roztrhl se s nimi pytel a všichni se rádoby inspirují, píší, vydávají, kapsu mastí na něčem, co nemá ani hlavu, ani patu...

11 LuSsy LuSsy | Web | 10. října 2013 v 16:55 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Taky se mi to nelíbí a divím se, že si to ti lidé kupují. A netvrď mi, že si to kupují v nevědomosti. Taky jsem nedávno narazila na tu knížku a říkala jsem si, že je to pěkná vykrádačka.
Ovšem tohle není jenom v knihách, ale i písničky a také se jedná o módu. Pamatuji si, že už několik let dozadu jsem sháněla věci s ostny a teď se s nimi roztrhl pytel a nosí je kdejaká čúza. Jako bonus si už něco přes čtyři roky barvím hlavu na červeno a prostě teď ji má červenou skoro každá pátá. Ty lidi jsou na zabití... -.-

12 Houp Houp | Web | 10. října 2013 v 17:46 | Reagovat

Víš, že něco podobného mě napadlo, když jsem stejný plakát a ještě jeden tomu dost podobný, který se jmenoval snad nějak 80 barev touhy nebo něco takového, když jsem jela po eskalátoru, akorát na jiném stanovišti metra? :O :D
Mě upřímně je tohle proti srsti tak strašně moc, že pak nic z těchto žánrů nečtu - tak jako jsem měla plné zuby upírů, vlků a všech bájných potvor, které jsou tak nádherné, uhrančivé a nebezpečné, že mě teď naprosto odpuzuje jakýkoliv erotický román. Ach, ještě že mám tu povinnou četbu a zní jsem schopná si vybrat stará dobrá neokoukaná témata knih :D

[9]: Souhlasím i s druhým komentářem. Jak mě se líbí(líbili hroty), jak mě se líbí lehké elegantní klouboučky, nebo třeba lehce army styl kombinovaný s elegatními kousky, nebo mám ráda košile pánského střihu, ale teď když si mám něco podobného vzít nebo koupit tak nevím... vždyť když si to obleču tak potom vypadám jako každá druhá trošku hubenější bruneta :O Vypadám jako hnědá vovce! :O
Musím sehnat finance a koupit si nějaké dobré, pokud možno nadčasové kousky do šatníku a trošku vybočit z řady, protože jinak se zblázním.

[11]: Červenou hlavu jsem si přála už od nějakých 10 let a asi před rokem jsem k tomu začala dostávat odvahu a teď? Teď to prostě udělat nemůžu, protože to teď má opravdu hodně lidí, takže to odsunu na někdy jindy a to stejné je i s ombré. Každý má teď ombré. :D
Nemám proti módním trendům naprosto nic, ale když má pak každý ten stejný módní trend jako přes kopírák, tak je to smutný pohled.

13 Bewlyer Bewlyer | Web | 10. října 2013 v 19:30 | Reagovat

pekný článok, parazitov nemám rada :) a ešte sa mi aj trilógia 50 odtieňov páči, oddychové čítanie... možno si niekto pomyslí, že svoj čas by mohol stráviť aj nad lepšou knihou a rozmýšlať pritom, ale sú aj chvíle, keď vám stačí čítať a brať vec takú, aká je a ničím iným sa nezaoberať

14 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 10. října 2013 v 19:32 | Reagovat

Jen jedna věta: Postmoderna je založená na kopírování, parafrázi, citaci, kvazicitaci a parodii.

15 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 10. října 2013 v 20:04 | Reagovat

Bohužel nezbývá než souhlasit. Lidé jsou svině, touha po výdělku zastírá veškeré morální hranice a tohle jsou ještě ty méně vážné případy.

16 ELie ELie | E-mail | Web | 10. října 2013 v 20:34 | Reagovat

Tohle se mi stalo u povidky, kterou pisu hrozne dlouho a zjistila jsem, ze thomas brezina vydal knizku, kde se snad i hlavni hrdinka jmenuje stejne, takze povidka zustala rozepsana..proste mi to bylo blby a nechtela jsem proste budit dojem, ze jsem to obslehla...:(

17 Normální člověk Normální člověk | 10. října 2013 v 22:11 | Reagovat

*clap clap* souhlasím!!!

18 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 10. října 2013 v 22:47 | Reagovat

[4]: Aj, toto je pěkně nepříjemné! přiznává alespoň dotyčná slečna, kde bere nápady?

[5]: Podle mě se mě plakáty, které vídám každý den a cosi mi vzkazují, celkem týkají jakožto že se média dotýkají téměř všech. Nebo nejsem jen toliko sebestředná?

[7]: To beru, víc lidí napadnou stejné věci. Připomíná mi to vlastní zkušenost - před třemi lety jsem si vyrobila náušnice - dopravní značky STOP. Kamarádky jely do Dánska a pak mi vyprávěly, že stejné náušnice tam prodávají v bižu obchodě. Smutné je, že když už se to opravdu stane nezávisle na sobě, jeden z autorů je v nevýhodě, když to ten druhý stihne prezentovat o chvíli dřív. Jenže speciálně tyhle knížky, je nějak moc podezřelé, že podobné nápady přicházejí ve stejnou dobu v tak masovém měřítku.

[11]: Ostny... Jakožto osoba do metalové hudby zamilovaná su to ze začátku vnímala dost negativně. Nezbývá, než věřit, že to zas jednou bude out a to ve všech oblastech.

[12]: Jo, 80 barev touhy, díky! Nestihla su si zapamatovat přesný název. :D

[16]: Jak píšu výš, mají-li dva stejný nápad, vítězí ten, kdo je známější, či byl rychlejší.

19 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 11. října 2013 v 10:33 | Reagovat

Chtěl jsem k tomu něco napsat, ale Tygr Bachmann to zcela vyčerpávajícně popsal v prvním komentáři. Tak bych k tomu jen dodal, že lidé jsou holt takoví odjakživa a pravděpodobně takoví budou i v budoucnu.;-)

20 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 12. října 2013 v 8:03 | Reagovat

Tu "parazitující" knihu jsem viděla a hned jsem dostala chut si ji přečíst, protože mi byla tak nějak víc sympatická, než onen originál.
No jo, spisovatelství je velice těžké řemeslo....

21 Zdebra Zdebra | Web | 23. října 2013 v 0:02 | Reagovat

Narazila jsem i na 50 stínů Adama a podle pdf ukázky se zdá, že se to vysmívá původním knihám. A celkově nějakým těm ideálům, co nám vnucují v pohádkách atd. Asi ti to přečtu (pokud to někde seženu), ať se pobavím. :D
Ale parazitovat na názvu a grafické podobě... Lidi neumí být kreativní.

22 Amia Amia | Web | 1. listopadu 2013 v 10:40 | Reagovat

Hm, móda je móda a týká se to všeho, i knih. Potom, co se stále více dozvídám, jak knižní trh ve sktečnosti funguje, jsem vůči takovýmto módním vlnám stále tolerantnější. Ono i na Potterovi se ,,parazitovalo", všude se prodávali hůlky, pláště, kulaté brýle a spousta knih hlásajících, že jsou ,,lepší než Harry Potter! Nemůžete se dočkat dalšího dílu? Kupte si našeho Tentononce, potom už vás Potter ani nebude bavit!"
Umění obchodu je i v odhadnutí toho, co se bude líbit. A když lidi chtějí, tak to taky dostanou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick