Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Devatero řemesel aneb čeká mě bída?

16. září 2013 v 21:18 | Monica Otmili
Přečetla jsem si článek, v němž byla do Autorského klubu přijata Vyděšená prvorodička. Ti, kteří četli, vědí, že obsahoval i mírné rýpnutí na stranu blogerů, jejichž blog není zaměřen na konkrétní téma a jeho obsah by se dal označit pojmem "mišmaš." Vlastně se mě to ani nedotklo a četla jsem to s lehkým pousmáním. Za tu dobu, co jsem členem AK či jeho dění sleduju, vím, že i Standa mívá špatnou náladu, takže co se nad tím pohoršovat. Není to poprvé, ani naposled. Třeba je to právě záměrem, rozproudit lidi k reakcím, a tím, že píšu tento článek, jsem mu v tom prakticky pomohla. Jenomže on vlastně pomohl zase mně.

Už dlouho jsem chtěkla napsat článek k tématu "Devatero řemesel, desátá bída." Aneb je lepší se specializovat na málo, nejlépe jednu věc a dělat ji kvalitně. Dnes nastal čas se vyjádřit. Protože mám obavy, aby mě toto přísloví jednou nevystihovalo.


Když jsem před více jak třemi lety "me-for-all" zakládala, jeho myšlenka byla jasná. Já pro všechny a já pro všechno. Není všechno ale v některých případech nic? Na začátku bylo pět rubrik - Moje tvorba, Hudba, Co se kde děje, Monica Otmili a Moje názory a úvahy. Za ty roky se to rozrostlo díky třídění podle přísnějších kritérií. Rubrika Moje tvorba, která ostatně nikdy neobsahovala obrázky, se přejmenovala na Literární(pseudo)tvorbu, pro kresby vzniklo Amatérské kreslení a za tu dobu jsem se začala věnovat i novým věcem. Pro ruční práce, převážně korálkování je to Hand(š)made, nemohla jsem si nechat ujít rýpání do stavu našeho státu v Politice, méně propracovaným úvahám připadlo Zamyšlení. Začala jsem psát o Gothic subkultuře a tak dále. Z toho všeho se dá usuzovat, že věcí, kterým se věnuju, je hodně.
Shrňme si veškeré činnosti koníčky, jimiž se zabývám:

1. korálkování
Je to můj "number one" koníček, jemuž se věnuju nejvíce a chci v něm být maximálně dobrá. Naplňuje mě a zároveň uklidňuje. Je velmi variabilní a má uplatnění. Při své práci se snažím o preciznost a kvalitu svých produktů. Na Fleru vídám kolikrát dobré nápady, ale nekvalitní provedení a to je to nejhorší, co se tady může stát. Chci, aby mé šperky měly úroveň a zákazníci z nich měli radost co nejdelší dobu.

Práce z minulého týdne - prsten s obšívanou kamejí.
2. šití
Studuju to, takže mi nemůže být cizí. Po prvních nedorozuměních s šicím strojem mě postupem času začalo bavit. Zrovna si chystám ušít goth sukni a výsledkem se pochlubit v rubrice Hand(š)made. A vidím to tak, že i tomu se chci v budoucnu věnovat a časem z něj učinit i částečný zdroj obživy. Spojit to spolu s korálky pod jednu značku by přece šlo - k oděvu patří i doplňky a řada nejen našich tvůrců to má stejně.

3. paličkování a výšivka
Většina z vás ani neví, že to umím. "A kdo mi to nevěří, nafotím mu herduli." Obojí máme jako předmět ve škole po celé čtyři roky studia. V kombinaci s oděvem se dá obojí využít, krajku mohu spojit s korálky a pod výšivku spadá i výšivka korálková (zatím mám doma cvičební projekty, každopádně na maturiťák chci přijít v šatech kompletně zdobených korálkovou výšivkou). Těším se, až si upaličkuju Thorovo kladivo.

4. kresba a malba
Naučit se kreslit, to byl důvod, proč jsem se vůbec hlásila na uměleckou školu. Za ten rok jsem zvládla něco, o čem bych dřív jen snila.

Detail zátiší z minulého týdne. Tužka a mizerná kvalita fotky.

5. tvorba s polymerové hmoty
Málem bych zapomněla, že dělám i Fimo šperky, v čemž se samozřejmě chci zdokonalovat stejně jako v korálkách. Obojí jde spolu ruku v ruce. Do konce roku bych si chtěla pořídit strojek na blendování, který mi práci podstatně usnadní a otevře mi nové možnosti

Pět, to se nebezpečně blíží devítce, po níž už čeká jedině bída. Jenže. Podívejte se na seznam a zamyslete se. Nedaly by se tyto položky vyjma kresby a malby sloučit pod jednu s názvem "ženské ruční práce"? (Nebo rovnou všechno pod pojem "výtvarničení"? To by bylo už přehnané.) Výborně, tudíž jsem na stavu dvě řemesla a do bídy jich zbývá ještě osm. Takže mám pořád voooolné pole působnosti. Jdeme dál.

3. psaní
Samotná existence tohoto blogu dává najevo mou potřebu vyjadřovat se i slovy. Dokonce se tu nachází i jakýsi paskvil připomínající literární rubriku. Nevidím to s ní tak, že by v ní měly pravidelně vycházet články. Spisovatelské ambice jsem upustila někdy ve čtrnácti letech, o žurnalistiku nemám zájem. Na psaní knih jsou tu zkrátka jiní. Ale v posledních pár dnech uvažuju, že se vrhnu na dopsání své dětské knihy z doby, kdy mi bylo dvanáct. Něco se předělá, něco se dodělá. Navíc psát pro dětské čtenáře se mi zdá snadnější, než pro ty vyspělejší a náročnější. (S argumenty, že i dětskou literatur lze dělit na kvalitní a nekvalitní, počítám.) Budu šťastná, pokud to dokážu.

4. hudba a zpěv
Ambice pěvecké jsou taky za mnou, growlovat jsem se želbohům ještě nenaučila a s cimbálem zase bohůmžel/bohůmdík praštila. Nenaplňuje mě tolik, jako ženské ruční práce, kreslení a slovní projev. Málo jsem se mu věnovala a nepatřila jsem mezi ty dobré. Jasně, mohla bych to změnit, ale já ani nechci. Pokouším brumli, flétnu a fujaru, třeba z toho něco vzejde, ale kariéru v tom nevidím.

To není možné, ale je to tak, jsem skoro u konce výčtu mých činností! Tak dobrá, pořád jsou tu činnosti, na které teprve přijde.

5. jazyky
V žaludku mi leží finština a faerština. Jako malý spratek si v duchu dupnu "Tak, a já to chci umět!" I kdyby mi to bylo k ničemu. Vážně začínám přemýšlet o kurzech finštiny, ještě mít ty peníze. Nebo poprosit Ježíška? Co myslíte, byla jsem hodná? S faerštinou to bude složitější, ale přímo na ostrovech se konají letní kurzy faerštiny, takže jednou by to nemusel být tak velký problém. Navíc jsem definitivně rozhodnutá o svém budoucím studiu, to jest obor skandinavistika, v rámci jehož studia se naučím i jeden z jazyků. Radši bych norštinu. S přípravou na zkoušky jsem už začala.

6. létání
Ne, ta holka co skáče s parapletem, z okna, to nejsem já, to je Pan Tau v sukni. Udělat si licenci alespoň na Cesnu a mám splněný sen. Kdo ví, třeba mi to vyjde. :-) Můžu to však vůbec považovat za činnost, jako řemeslo? Nebudu to počítat, vždyť by to bylo jako započítávat sem řidičák (který mimochodem dělat nechci).

Jsem na krásných pěti bodech. Víte, co to znamená? Že to se mnou vůbec nevypadá tak špatně, jak jsem si myslela. Že se vůbec nemusím strachovat a klidně můžu ještě jednu nebo dvě činnosti přibrat. Třeba lukostřelbu. (Kéž bych mohla chodit...) To je tak pozitivní zjištění, mám z toho radost! Navíc, pořád mě nic nebrání načerpávání vědomostí v různých oblastech.
Když se podívám na blog, vždyť ani ten není žádným mišmašem! Vše zde publikované by se dalo shrnout do pouhých třech kategorií. Myšlení, tvorba a deník. A tak to bylo od začátku přece myšleno.
Tak díky, Stando.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 16. září 2013 v 21:47 | Reagovat

Zajímavé shrnutí. Neumím si představit, jak bych svůj blog shrnula já, určitě nějak chaoticky jako je většina mých žvástovních článků. :D
S tou finštinou držím palce. A pevné nervy. :) Ze začátku by stačilo se podívat po zdrojích z internetu (ale zase nechci navádět ke stahování učebnic).

2 Leeni Leeni | Web | 16. září 2013 v 23:41 | Reagovat

Tu otázku z nadpisu si taky kladu čím dál častěji, ale u mě se to týká hlavně jazyků. Angličtinu nepočítám, to považuju za nutný základ, kromě ní se už celkem domluvím finsky, k tomu umím něco málo estonsky, ještě míň japonsky a zítra mám první hodinu švédštiny. Ale čím dál víc si říkám, jestli se radši nemám soustředit na míň jazyků, abych je dotáhla do použitelné podoby. Na druhou stranu - pořád je spousta dalších jazyků, které mě taky lákají, třeba ta faerština (ať žije Týr :)). Tak uvidím, jak to nakonec se mnou dopadne. A tobě držím palce - hlavně s těma jazykama, ale i se vším ostatním :)

3 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 17. září 2013 v 11:01 | Reagovat

Fíha, takhle jsem nad tím rýpnutím nepřemýšlela, já to brala jako zbytek blogerů, tedy něco, co by se mě mělo dotknout. Ale když to vezmu z tvého pohledu, mohlo by to být vlastně docela užitečné... Ale mám strach se pustit do nějakého takového výčtu, jaký jsi udělala ty. Ono by se totiž mohlo stát, že bych tu devítku překročila hodně, jsem blíženec, snažím se zvládat všechno, ale nic na pořádnou úroveň... :D (ale hlavě, že to mám na co svést :D)

4 Kariol Kariol | Web | 17. září 2013 v 16:21 | Reagovat

Musím přiznat, že v tom případě je můj blog takovým mišmašem. Ale nevadí mi to, mám blog, jaký ho mám. Ráda píšu nějakou svojí tvorbu, i když ne nijak často. Občas si amatérsky něco načmárám nebo ukuchtím. Píšu o svých zážitcích, o knížkách a filmech. Myslím, že kdybych to shrnula, taky bych měla rubriky "Blábolivý sekáč", "V zajetí Múzy" a "Mé kouzelné já". Takže myslím, že jsem na tom taky nějak tak dobře. :-)
Mimochodem, to s tou vysokou zní dobře, norština by mohla být pěkná. :-)

5 Sentencia Sentencia | Web | 19. září 2013 v 9:49 | Reagovat

co na to říct... Standa má vždycky v záloze něco, čím chce rozvířit vody blogosvěta a zatím se mu to vždycky podařilo. :)
Co se mě týče, měl by být blog takový, jaký chce jeho autor. Když chce někdo psát o jednom tématu, dobře... ale pokud má někdo více zájmů a chce se o ně podělit, proč ne? :) Osobně bych nemohla mít jen jednotématový blog. Nudilo by mě to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick