Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Iron Maiden v Edenu (29.7.2013)

1. srpna 2013 v 19:58 | Monica Otmili |  Hudební okénko
Večer devětadvacátého jsem zažila něco, co budu ještě nějakou chvíli rozdýchávat. Na slávistickém stadionu zahrála britská ikona heavy metalu, legendární Iron Maiden. Tož tam su nemohla chybět! Když tu byli v roce 2005, byla jsem ještě moc malá na to, aby mě naši vláčeli po koncertech, a zůstala su doma, zatímco táta pařil. 8.8.2008, kdy tu opět hráli, jsem zase byla v Chorvatsku, šel zase táta, tentokrát s bratrancem. V červnu 2011 jsme museli z rodinných důvodů koncert Maidenů vynechat. A konečně, v pondělí se podařilo je vidět a slyšet naživo i mně. Řeknu vám, stálo to za to, i přes dešťové komplikace.


Ještě, než jsme s tátou odcházeli z baráku, ozvala se mi má slovenská kamarádka, či nemáme lístek navíc. Měli jsme, ale před čtrnácti dny... Opravdu brzo si uvědomila, že koncert chce vidět a na cestě do Prahy se pokoušela sehnat lístek. Má drahá polovička jí tedy na internetu objevila kohosi, kdo by lístek za dobrou cenu prodal přímo před místem konání. Že se druhého dne dozvíme, že nakonec sehnala lístek zadarmo od kamaráda, to jsme netušili. No, vyšli jsme z domu akorát tak, abychom tam byli těsně před otevřením haly (že ju otevřou dřív, to jsme taky nečekali.). Už v autobuse mi bylo pořádné vedro a došla jsem k závěru, že jsem se vlastně vůbec nemusela sprchovat. To jsem ještě nevěděla, co na nás nebesa chystala.

Po příjezdu se obchodním centrem procházel dav metalistů, v okolí se sedělo na zemi, u kašny, zkrátka všude proudili fanoušci. Chvíli trvalo, než jsme odchytili mého drahého (o němž je otec stále přesvědčen, že jde "jen" o kamaráda. Chtěli jsme mu to ten den vyvrátit, ale nepovedlo se nakonec.) a pak už šupky hupky do sektoru "STÁNÍ U PÓDIA." Probojovali jsme se asi tak do osmé řady, kde i má trošku nižší osoba dobře viděla. Seznámili jsme se s partičkou fajn týpků, co byli taktéž na Masters a na dalších koncertech, kde my též. Pokecali jsme, pozpívali, smáli se Dádě a žížale Jůlii. Pak začala hrát předkapela Voodoo Six. Byla su obeznámena, že prý to nebude nic moc, ale překvapili mé očekávání. Povedlo se jim to, na rozjezd zkrátka supr, potěšila mě i opona s přebalem alba, kde byly i vzducholodě.


Ale nebyli to naši vytoužení "Maideni." Ještě než se objevili na pódiu, stalo se něco (ne)čekaného. Vedro nemůže trvat věčně, a tak Perun udeřil a seslal na nás bouřku. Nebyl to ledajaký deštík, který by za deset minut přešel. To vám byl takovej slejvák, jako když z konve lije, trval celou dobu, než se kapely vystřídaly. A publikum pěkně spláchl, za pár minut jsme měli oblečení totálně promočené. "To je vše, co dokážeš," tázali jsme se s hlavou otočenou k nebesům. Měla su promočené všechno, včetně spodního prádla. Nejdéle v suchu zůstala chodidla - glády zprvu odolávaly ještě ve chvíli, kdy už měli okolní účastníci boty naskrz promočené. Ale voda si nakonec našla cestu i ke mně do bot, které su dvakrát musela vylévat. Nohy to odnesly ze všeho nejvíce, protože ta voda se tam uhnízdila a celý koncert jsem stála v bazénku. Ta sprcha byla opravdu zbytečná.

Jenže mně to vlastně skoro vůbec nevadilo a většině fanoušků taktéž ne. Když na nás uklízecí četa smetla vodu z pódia, bylo nám jasné, že už se to blíží. Adrenalin stoupal, jelikož za chvíli jsem měla spatřit legendu. A hle, Dickinson na pět metrů ode mě a z podia se line Moonchild. Zážitek, kdy vidíte před sebou lidi, jejichž hudbu vám pouštěli od mimina a ve třech letech jste si o ně bez problému uměli říct, to je zážitek takřka nepopsatelný. Brzy jsem se ocitla ve čtvrté řadě s výhledem na kytaristu Janicka Gerse, který má ve tváři dědečkovské rysy, ale pořád je to pařmen velkého kalibru. Dobře jsem viděla i zakladatele, basáka Steva Harisse. Pršet začalo znova, ale to už nikdo nevnímal. "Fuck the rain!," zakřičel Bruce do mikrofonu. Nechyběla samozřejmě smrtka Eddie v několika podobách, byť nebyla přítomna po celou dobu vystoupení.

Musím pochválit opravdu podařený playlist. Zmiňovaná Moonchild, The Number Of The Beast, The Trooper, Wasted Years, Seventh Son Of Seventh Son, Running Free, Aces High, Can I Play With Madness, The Evil That Men Do, Prisoner, Run To The Hills,...samé pecky. Omlouvám se všem, co stali vedle mě a mokrými vlasy jsem jim máchala do tváře. Nemohla jsem zůstat v klidu. Přece jen nám promoklým jak slípka, byla trochu zima, tudíž jsme uvítali ohňové efekty nejen z estetického hlediska.
Bruce se sice trochu uléval, když nechal zpívat publikum, ale v další písni nám hned ukázal, že stále umí. Janick neustále blbnul s kytarou a na závěr už už to vypadalo, že jí hodí do publika, ale na poslední chvíli jí se smíchem stáhnul zpět k sobě. Nemohla bych, kdyby mu z těch ruk vyletěla. Jeden z kluků, s nimiž jsme se bavili a zpívali, chytil dokonce paličku. Koncert skončil a já promočená na kost bych si jej klidně zopakovala ještě tu noc znovu.


Iron Maiden, heavy metal z Británie, to jsou:
Steve Harris - baskytara
Dave Murray - kytara
Adrian Smith - kytara
Janick Gers - kytara
Bruce Dickinson - zpěv, pilot
Nicko McBrain - bicí

Třeba takhle to v pondělí v Edenu vypadalo ↓

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 1. srpna 2013 v 20:58 | Reagovat

Jé, tam jsem taky byla! Tedy, ne úplně u pódia, protože mi moc decibelů nedělá dobře, popravdě jsem seděla na druhé straně arény, ale užila jsem si to dokonale. Maideny mám moc ráda, tohle byl opravdu parádní zážitek. A k tomu ta bouřka! Konečně po tom vedru nějaký déšť, moc jsem si ten den užila. :D

Ještě musím zmínit jednu hlášku mého otce, která padla, týkající se metalistů na každém rohu: „Konečně slušně oblečený lidi!"

2 bria-they bria-they | Web | 1. srpna 2013 v 21:44 | Reagovat

Jé právě o tom jsem před chvílí dopsala. Nejlepší koncert vůbec!

3 es ef es ef | Web | 1. srpna 2013 v 22:19 | Reagovat

To muselo bejt epický! Přístě jedu taky!

4 V. V. | Web | 2. srpna 2013 v 7:20 | Reagovat

Někde ve skrytu duše závidím a vzpomínám na koncert před 5 lety. Asi by stálo za to je ještě jednou vidět, i když už je léta neposlouchám, ale ten počet lidí na jednom místě mě od toho silně odrazuje.

5 Kariol Kariol | Web | 4. srpna 2013 v 11:26 | Reagovat

Určitě to je nezapomenutelný zážitek! :-)

6 inside-me inside-me | Web | 5. září 2013 v 18:01 | Reagovat

Mám husinu, jak to čtu, tuhle kapelu mám moc ráda :-)

7 Kája Kája | Web | 27. listopadu 2015 v 21:00 | Reagovat

Nikdy nezapomenu na ten déšť! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick