Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Než začneme korálkovat 1 - korálky

26. června 2013 v 21:25 | Monica Otmili |  O šperkaření
Na trhu je nepřeberné množství materiálu pro korálkování. Teď jak se v tom vyznat? Proto je první kapitola o tvorbě bižuterního šperku věnovaná právě materiálu rozdělena do dvou článků. Dnes si povíme něco o druzích korálků a jejich vlastnostech, na co jsou vhodné a kde je sehnat.

V prvé řadě je nutno si ujasnit - pokud to myslíte se svou tvorbou vážně, rozlučte se s dětskými plastovými korálky. Jakkoliv imitují broušené korálky ze skla, jejich vzhled není ve většině případů efektní, šperk z nich zhotovený kazí efektní dojem, působí lacině, dětsky a korálky se navíc snadno ničí.
Pojďme na prohlídku imaginární korálkárny.Poté, co otevřeme dveře a trochu se rozkoukáme, zamíříme ke stojanům s pytlíčky plnými těch nejdrobnějších korálků. Těmto korálkům se říká rokajl, a jsou základním materiálem pro korálkové šití a tvorbu z korálků samotnou.


Toto se myslí rokajlem. Jedná se o korálky skleněné. Ovšem není rokajl jako rokajl. A teď babo raď! Začneme v našich luzích a hájích. Málokdo neslyšel o Jablonexu, dnes již zaniklé firmě. Budete-li se ptát po rokajlu české výroby, budou vám nabídnuty korálky od firmy Preciosa. Nejsou drahé (v Praze kupuju 10 gramů v průhledné či neprůhledné úpravě za 14 korun), jsou dostupné v několika barvách, velikostech a provedeních. Seženeme je i v dobrých galanteriích. Když už mluvíme o provedení a velikostech - všimněte si číslovaní na pytlíčcích. 6/0, 10/0, 15/0, co to je? Toto číslování udává, jak velké korálky jsou, respektivě jaký mají průměr a jak jsou dlouhé. Korálkářka Gianelle bere jako nejzákladnější číslo 11/0 . Tyto korálky by měly mít průměr 2,2 mm a jsou dlouhé 1,6 mm. Začátečníkům doporučuje větší velikost, např. 8/0 (průměr 3mm, délka 2,2 mm). V každém případě platí, čím vyšší je číslo/0, tím drobnější korálky jsou. Nejdrobnější korálky, co znám, najdeme pod označením 15/0 a jsou opravdu droboučké a jsou to korálky výhradně na šití (co jiného také s nimi). Bohužel ne všechny kamenné i internetové obchody své rokajly číslují a mnohdy nezbývá nic, než se zeptat a pokud s tím nepochodíte, tak odhadnout velikost od oka. To by nemusel být problém pro začátečníka. Pro člověka, který se ale věnuje šití z korálků to problém je - na některé techniky je potřeba více velikostí...

Teď k úpravám. K dostání jsou tyto klasické úpravy:
transparent - klaciské průhledné
opaque - neprůhledné
Tyto druhy lze sehnat v podobě lesklé i matné.

Dále můžeme sehnat korálky v těchto úpravách:
AB efekt - jde o korálky povrchově potažené lakem v duhových odstínech
stříbřitý průtah - dírka většinou transparentního korálku je potažena barvou imitující kov, narazit lze i na barevné průtahy
travernin/batika - korálek vypadá, jako by obsahoval prasklinky a tím imituje přírodní kámen
listr - korálek je potažen (většinou) průhlednou lesklou vrstvou
picasso - podobné traverninu, akorát "prasklinky" imitují kov
twin - jsou korálky se dvěma průtahy (dírkami). Dají se zajímavě využít v šitém šperku i jiné korálkové tvorbě, např. jako vodiče.
Rokajlem se mohou myslet i trubičky - cca 0,7 cm dlouhé.

S těmito úpravami se můžeme setkat i u dalších druhů korálků. Ale zpět k českému rokajlu. Má jednu nevýhodu - není úplně pravidelný, velikost korálků se může lišit, tu a tam můžeme najít kazovné korálky, či korálek s příliž úzkou dírkou, kudy vlasec či jehla neprojde. Je však o mnoho kvalitnější, než velice levný rokajl čínský. Ten většina korálkáren ani neprodává (nesetkala jsem se oficiálně s ním, i když soudně dle kvality mám tip, kde ho asi mají), korálky jsou nepravidelné, úzké, kazové, zkrátka se s nimi špatně pracuje. Ve škole jsme to měli po bednách, řekla bych, že mají i svůj specifický zápach.

Dle kvality tuším, že jde o toto, jestli se mýlím, tak se omlouvám. Máte-li doma tyto korálky, na tvoření je nedoporučuju, splňují veškeré aspekty čínských korálků.


Ještě kvalitnější, než český, je japonský rokajl firmy TOHO. Připlatíte si sice, ale vyplatí se to. 10g kupuju v Praze za cca 25 Kč. S korálky se dobře tvoří, jsou v dostání ve velké škále velikostí, barev a úprav a dokonce i tvarů.

Round, to jsou korálky klasického tvaru - malý, na konci zaoblený váleček, jehož číslo 11/0 odpovídá velikosti cca 2 mm.
Treasures jsou korálky ve formě válečků s nezaoblenými kraji. Mají velkou dírku, stěny korálků jsou tenké. Skvělé pro korálkové šití, avšak občas narazíte na malé nepravidelnosti.
Hexagon jsou korálky šestiúhelníkového průřezu ve velikostech 11/0 (menší) a 8/0 (větší)
Triangle, to jsou korálky trojúhelníkového průřezu, opět ve velikostech 8/0 a 11/0
Cubes, korálky tvaru kostičky ve velikosti 6/0 (4x4 mm) s čtvercovým průtahem (dírkou), lesklé i metalické. Narážím v nich na nepravidelnosti.
Mixes - balíčky namixovaných korálků různých velikostí a úprav, včetně trubiček. Vše v ladící barevnosti
Exclusive, speciální korálky v metalickcých barvách kovů pro šitý šperk. Drahé, za 1 gram i 50 Kč.
Hybrids, rokajl v úpravách travernin, mramor, picasso.

TOHO korálky se však nedají sehnat úplně všude. Zajisté je koupíte na internetu.

Nejkvalitnějším dostupným rokajlem je rokajl japonské znaky Miyuki. Jde o velice pravidelné rokajlové korálky v mnoha povrchových úpravách. Prodávají se v malých krabičkách ve formě nasekaných válečků po pěti a jednom gramu. Jsou určeny pro high-level korálkové šití. Skvěle se s nimi pracuje, vzhledem ke své velikosti (dostupné velikosti: 10/0, 11/0 a 15/0) mají úzké stěny a široký průtah. Cenově se pohybují vysoko, za gram Miyuki Delica (klasický tvar těchto korálků) zaplatíte i 32 korun, záleží na povrch. úpravě. Za korálky velikosti 11/0 po pěti gramech dáte 48, 57 nebo i 65 Kč.
Miyuki Magatama jsou korálky zvlášťního tvaru podobné kapce
Miyuki Magatama Long je prodloužená verze Magatamy se zploštělým koncem. Průtah se u obou nachází nahoře.
Miyuki Tila jsou obdélníčky se dvěma průtahy.

Sehnat se dají výhradně na e-shopu a v kamenných prodejnách Korálky.cz Pro začátečníky jsou podle mě zbytečně drahé a nepotřebné.
Pokud není nikde napsáno a vy si nejste jistí, co kupujete, po původu rokajlu se vždy ptejte!


To by byl rokajl. Korálků je ale neuvěřitelné množství.

Např. ohňovky. To je broušený korálek ze skla. Dostupné v mnoha barvách a povrchových úpravách. Velikosti se udávají v milimetrech.
Mačkané perle jsou skleněné korálky různých tvarů, mezi něž patří i Spikes - populární korálky ve tvaru trnů, a tzv. jazýčky, rovněž oblíbené korálky podobající se okvětním lístkům kopretiny.
Voskované perle jsou korálky potažené voskovanou barevnou vrstvou imitující vzhled přírodní perly v několika barvách.
Vinutkou se myslí umělecký zdobený skleněný korálek.
Suníčko, nebo taky cínová perle je korálek precizně broušený do tvaru oboustranného kužele. Velikost se udává v mm.
Batikované korálky jsou perličky v de facto traverninové úpravě
Kočičí oči jsou barvené korálky s efektem kamenů jako je býčí, tygří, sokolí a kočičí oko
Fimo korálky jsou korálky vytvořené z polymerové hmoty FIMO, nepřeberné varianty
Pandorkami se myslí korálky z různého materiálu tvaru plovacího kruhu s průtahem vytvořeným z kovu.

Dále pak seženete broušené korálky mnoha tvarů, třeba kapiček, hafo korálků dřevěných, kovových, korálků z pravých přírodních i dobarvovaných minerálů, korálky Swarovski (tvary sluníčka, rivoli, kostičky...), korálky z perletě, lávy, porcelánu a samozřejmě i řadu plastových korálků. Dost často "plastovky" imitují broušené korálky, ale nerada s nimi pracuju, jednak nejsou tak kvalitní, snadno se ničí a šperk díky nim ztrácí tu exkluzivitu. Ale zase jsou lehké, co se hmotnosti týče. Tady záleží na vkusu.

V příští kapitole se budeme věnovat nezbytným i doplňkovým komponentům, jako je zapínání, náušnicové háčky, pomůckám jako kleště a návlekovému materiálu.
A teď kde korálky koupit?

Korálky.cz - pobočky v Praze, Brně, Ostravě. TOHO, Miyuki, široký sortiment skleněných korálků, komponentů, Fimo hmoty, pomůcek, časopis Korálki, Bead & Button, odborná literatura, kurzy.
Korallo - pobočka v Praze a Brně. Nepřeberné množství komponentů, skleněné, lávové, plastové i minerální korálky. Peříčka, vinutky, hotové šperky, řetízky, návlekový materiál, stuhy. Nedoporučuju zde kupovat rokajl - nevím jakého původu, každopádně je nepravidelný.
Rooya - korálky, komponenty, hotové výrobky, časopis Korálki, Fimo, kurzy. Pobočka v Praze.
Qítko - korálky, komponenty, Fimo, smaltovací prášky, hobby potřeby. Pobočka v Olomouci a Prostějově.
Koráky u Lenky - korálky, komponenty se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.
Tvořilka.cz - Pobočky v Plzni, Praze, Karvinné a v Českých Budějovicích
Stoklasa - galanterie, korálkárna s pobočkami v Praze a Ostravě
Korálky-komponenty - pobočka v Praze, Chotěboři a Pardubicích
České korálky - pobočka v Hradci Králové, Jablonci nad Nisou a ČB
Svět korálků - pobočka v Šumperku
Bijoux Nonstop - pobočka v Jablonci nad Nisou
Ateliér Mirka - pobočka v Karlových Varech
Navštívila jsem korálkárnu v Turnově, bohužel nepamatuju si jméno obchodu a na internetu nemůžu najít.

Pouze e-shopy:
Fler.cz - stačí hledat a naleznete kromě již hotových děl i tvořivý materiál
...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mniška Mniška | E-mail | Web | 27. června 2013 v 11:35 | Reagovat

Šikovný přehled všech možných korálků. Můžu s Tebou souhlasit, co se týče těch japonských korálků TOHO. Ty já nakupuji také, i v té velikosti 11/0. Používám je na korálková zvířátka a takové rokajly jsou na to nejlepší. I když je fakt, že i tady se najdou kazové, mám jeden "problémový pytlíček" s šedými korálky a tam jich mám dost kazových. Zrovna teď jsem prodala hodně korálkových zvířátek, tak budu nakupovat nové korálky patrně ve velkém, taksi tady aspoň vyberu z nějakých odkazů, které tu máš.
Mimochodem, když tady ty odkazy zkouším - tak quitko-hobby neotevřu.
Jinak taky můžu doporučit obchod http://www.naspirale.cz/ , kde mají široký výběr TOHO korálků.

2 Kariol Kariol | Web | 27. června 2013 v 14:14 | Reagovat

Přiznám se, že korálky, když už si jednou za pár let nějaké koupím, kupuji v papírnictví nebo v takovém malém tvořivém obchůdku u nás ve městě. Na internetu moc ráda nebloudím, protože jednak musím platit poštovné a jednak poštu vidí i mamka a upřímně, nesnáším, když se ptá co a proč :-D A v článku zmíněné korálkové pobočky bohužel v našem zapadákově nenajdu :D

3 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 27. června 2013 v 21:24 | Reagovat

[1]: Tvoje zvířátka bych chtěla vidět. :) Odkaz spraven.

[2]: Mrknu se, jestli se náhodou nenachází nějakej obchůdek poblíž u vás.

4 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 28. června 2013 v 19:41 | Reagovat

Tak tomu říkám popsat něco dopodrobna :-)

5 Luné Luné | Web | 29. června 2013 v 14:34 | Reagovat

V kupování korálků jsem byla doteď naprostý barbar :)

6 Any :) Any :) | Web | 2. srpna 2013 v 12:30 | Reagovat

Miluji korálkování.
Jelikož si potrpím na kvalitu, tak volím TOHO korálky na obšívání a ty české na ostatní výrobky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick