Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

O sexu dětem?

22. února 2013 v 19:54 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Je možné, že jste se v knihkupectví či knihovně setkali s knížkou pro děti s názvem "Moje první knížka o sexu." Dámská část generace mých rodičů si nejspíš pamatuje zase "Děvčátko, na slovíčko" a nějakými těmi příručkami pro mladé si prošel v dnešní době snad každý z nás. Impulsem k napsání tohoto článku mi byla moje veselá kamarádka ze školy, která se na věci dívá trošku jinak, než já (což ovšem nevidím jako překážku). A předevčírem se mi o pauze objevila za zády, patrně po návštěvě knihkupectví, páč začala řešit tuhle knížku. Kdo neví, o co jde, jde o tadytu růžovou knížku, která vzbuzuje zájem i debaty tři roky po vydání:
Kamarádka zastává názor, že knížka o sexu pro malé děti (cílová skupina 5-9 let, řekla bych), je vyhrocená. Já měla rázem brouka v hlavě, byť jsem se na to dívala spíš pozitivně. Je opravdu vhodné začít mluvit o sexu s prvňáčky? Přeci jen mezi dětmi v první a čtvrté třídě je velký rozdíl. Pro mě coby prvňačku byli ti čtvrťáci tak velcí! Samozřejmě, že mě zajímá, jak tahle růžová publikace vypadá vevnitř, co přesně a jak je psáno (a to samé mě zajímá i o knížce "Děvčátko, na slovíčko"). Moc su toho nevyzkoumala, obrázky ukazující obsah pod růžovým obalem su našla všehovšudy dva, z toho jeden evidentně odněkud ze začátku, protože toho moc neprozrazoval. Tak jsem si přečetla pět recenzí, asi sedmdesát názorů, převážně rodičů, kteří koupii knížky zvažovali/zvažují nebo těch, kteří už knihu svým ratolestem pořídili. U těch druhých převažovaly kladné názory a nejspíš se taky jedná o nejvhodnější pubĺikaci tohoto typu u nás vydanou. Je prý psaná srozumitelně pro dítě, bohatě ilustrovaná. Abych si mohla udělat vlastní, detailnější obraz, čeká mě nejspíš návštěva knihovny (aneb už vidím, jak se tam na mě s barevnýma vlasama, onášivkovanou bundou a s touhle knížkou v ruce budou koukat jak na blba). Jako spousta dalších zastávám názor, ať je to knížka sebelepší, měli by ji s dětmi číst rodiče. Spíš je to taková obrázková pomůcka rodičům, jakým způsobem se s dětmi o tomto tématu bavit, což jistě je důležité.

Červotoč však v hlavě vrtá dál a já se ptám, kdy je správný čas začít mluvit s dětmi o sexu? Tohle není problém jen jednadvacátého století, týkal se i dob minulých, kdy ho zdánlivě vyřešili vesměs stejným způsobem, protože sex byl pro společnost, která dala na víru a církev, zkrátka tabu. Většinou znalosti týkající se čistě sexu měl muž, u Nebožky jsem se jednou dočetla, že v 19. století dívky a mladé ženy často vůbec netušily, co je o svatební noci čeká. Dnes je toto tabu odbouráno, sexualita nás upozorňuje ze všech stran, z médií, reklamních plakátů i rozmluv lidí na zastávkách MHD. Holá kůže prodává, a čím více jí je, tím líp přeci (← heslo reklamních agentur). Strejda Google vyhodí cca 2 840 000 000 odkazů na zadání "sex," i přesto se v zatím nejtolerantnějším století stává, že se ve zprávách mihne informace o americké dívce, která nevěděla, že při sexu může otěhotnět. Jak uvést do takovéhoto, neznámého světa dítě a kdy s tím uváděním začít? Radim Uzel a další sexuologové nám řeknou, že pomaloučku po lehoučku se má začít už ve školce od pěti let. dejme tomu, že se tohoto doporučení budeme držet. Nepřipraví tyto informace o kus dětství i tajemství dospívání (a to typické deset, jedenáctileté hihňání "Hihi, hahá kondom!" a o všechno, co k veselému objevování patří)? U nás teda sice žádnej čáp neexistoval, existovalo "maminka s tatínkem se mají rádi a narodí se jim miminko," víc mě to nezajímalo. Když mi bylo 7-8, spolužačka nám v družině šeptala, že ví, jak to udělat, aby se jim to miminko narodilo, že se přiloží pindík k pipince. No a já se na to večer zeptala mámy, ta to potvrdila ještě s nějakými komentáři k tomu a obešlo se to bez problému (kupodivu vzhledem k naší rodině :D) a tehdy to bohatě stačilo. Zvídavější dítko by se stejně jednou zeptalo odkud ten čáp bere miminka a jak to maminka s tatínkem zařídí, když chtějí mimčo, co to dělali v ložnici nebo co jsou to ty balíčky s barevnýma obalama a odpoadkový košu záchoda, a tak dál. Čápa bych jednoduše zakázala, podle mě je lepší pomalé rozvíjení vztahu maminka s tatínkem, než pro dětský mozek trošku chaotičtější přechod z čápa na milování.

Je fakt, že každé dítě je individuální, tudíž individuální bude i doba sdělení, kdy se uzná za vhodné. Jenže pak se může stát, že Aničce, Martínkovi a Zuzance to maminka vysvětlí v šesti letech, zatímco u Lucinky doma se počká, a když Anička a spol. zjistí, že to Lucinka ještě neví, začnou se jí smát. V podstatě vysvětlování něčeho takového by se dalo přirovnat k vysvětlování faktu, že Ježíšek neexistuje. Určitě lepší je doma citlivé vysvětlení, než si ve škole vyslechnout posměšky a křik "Ježíšek neexistuje, troubo!" a pak se vracet s brekem domů. Jaké to je si bohužel ty děti neuvědomujou. Dá se však takovým situacím vůbec zabránit? Kdejaké rodičovské podmínky "v šesti ať to vědí" jsou na první pohled přece pitomosti. Oni se stejně najdou tací puritáni, kteří se obdařit své dítě informacemi nechystají (pro jistotu) nikdy a je tedy vysoce pravděpodobné, že když si dnes tříleté děti na internetu paří hry, to osmileté je schopné si informace o sexu najít jednoduše samo. Nebo se k nim dostat necíleně přes odkaz. To s sebou nese nebezpečí nalezení tvrdého porna a malér v podobě následného traumatu může být na světě. Vzpomínám si na loňskou a nesmyslnou snahu o bojkot sexuální výchovy na školách vedenou kontroverznějšími rodiči... Jen ať jdou dospívající na druhý stupeň uvědomnělí u. Teď jsem si vzpomněla, jak jsme před měsícem (v prváku na střední prosím!) vyfasovaly balíček s vložkami a informační knížečkou o dospívání. Říkaly jsme si "no to brzo."

Myslím, že v pěti letech ještě ne, ale v osmi nebo devíti letech se dá hraní s panenkami v pohodě skombinovat s prvními konkrétnějšími informacemi o sexualitě, koneckonců ty bárbíny jsou taky prsaté. (Pro zajímavost, já si s panenkama hrála do dvanácti.) Takže klidně ať dostanou k narozeninám k panence či legu i tuhle růžovou knížku. 8,9 je podle mě nejideálnější věk. A bude-li dítko zvídavé dřív a položí otázku, dává tím najevo, že nastal čas.
Jak se na to díváte vy?


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Martin Martin | Web | 22. února 2013 v 20:08 | Reagovat

Osobně si myslím, že každé dítě je vyzbrojeno zvědavostí a v těch 9-ti letech se zeptá samo, co a jak. Ale na druhou stranu, jak píšeš, každé dítě je individuální a někdy je třeba ho k tomu "nakopnout". Cestu do knihkupectví ti schvaluji, jelikož bych uvítal článek, jak se autor k takovému tématu a pro takovouto věkovou skupinu postavil. Nicméně, někdy nějaká knižní publikace popíše sex tak, že přímo vyzívá ty nezletilé, aby šli a udělali úkon hned s první člověkem, kterého potkají... takže držme se toho, že strejda Googl nám vypustí i rozumné diskuse na toto téma a dospívající tak boud plně a cíleně informováni :)

2 Sasanka Sasanka | Web | 22. února 2013 v 20:09 | Reagovat

Já vlastně ani nevím, jak jsem přišla na to, odkud se berou děti. U nás doma taky fungovalo, že se maminka a tatínek měli moc rádi, na čápy se nehrálo. Nicméně asi ve třetí třídě paní učitelka poslala kluky na sportovky a dvě hodiny se věnovala tomu, že nám vysvětlila, jak funguje ženské tělo. Dozvěděly jsme se o tom, že existuje něco jako menstruace, že se z toho nedá vykrvácet, popsala nám jak to chodí s vložkama a tampónama. Někdo možná tvrdí, že třetí třída je brzo, ale myslím, že to přišlo asi tak akorát (přeci jen jsou případy už devíti- desetiletých holčiček, které si s tím musí poradit úplně samy).
A nakonec není nad bravíčko, tam jsem se už pak dozvěděla všechno potřebný :D nicméně ten základ by měl pocházet z rodiny...

3 es ef es ef | Web | 22. února 2013 v 20:10 | Reagovat

Nejlepší by bylo asi vysledovat to a začít s tím ve chvíli, kdy dítě začně samo zjišťovat, co sex je.

4 Argonna Argonna | Web | 22. února 2013 v 20:18 | Reagovat

Ja si myslim, ze by sa o sexe malo hovorit s detmi, ktore nastupia do skoly cize so 6-7 rocnymi a tato knizka vyzera byt dobra pomocka pre rodicov. Urcite by sa o tom ale malo hovorit uz doma, pretoze v skole budu v kontakte so starsimi detmi a je lepsie, ked sa o sexe dozvedia od rodicov. Ja ucim prave deti od 6 do 10 rokov, su spolu v jednom kruzku, a teda viem, do akej miery sa vedia navzajom aj v tomto smere ovplyvnit. Niekedy sa obavam, ze pri tych sexualnych narazkach stvrtakov by mohli ti prvacikovia, ktori  este nie su o tomto oboznameni, utrpiet nejaky sok :D Dnes su deti ovela vyspelejsie, ako byvali...

5 Stranger_in_darkness Stranger_in_darkness | Web | 22. února 2013 v 20:43 | Reagovat

hmmm ... to by se mi resit moc nechtelo :D

6 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 22. února 2013 v 21:17 | Reagovat

Souhlasím s tebou, věk kolem 8, 9 let mi přijde tak akorát vhodný. Myslím, že v té době už to děti beztak začnou řešit samy od sebe, šeptat si v družině a vyměňovat si na to názory. A i kdyby ne, hezká knížka dítěti vysvětlí, v čem je holčička jiná od chlapečka a jiné věci, které se nemusí ani nutně týkat sexu.
Já sama jsem měla nějakou knížku, myslím, že se jmenovala Dospívajícím dívkám nebo tak nějak a bylo tam kromě sexu i jak se líčit, jak se starat o vlasy a pleť, něco o sportování a myslím, že ještě něco o vztahu k rodičům. Byla moc hezky udělaná a v té době, kdy jsem jí dostala, někdy kolem 11 roku, mi odpověděla na většinu otázek.

7 Toniwolf Toniwolf | Web | 22. února 2013 v 21:25 | Reagovat

Mám sedmiletého syna a to, že existuje něco jako sex se dozvěděl už v pěti letech, kdy poprvé viděl Kukyho. Když mu bylo šest, tak jsem otěhotněla a zrovna tuto problematiku probírali ve školce. Bohužel se děti v současné době dozvědí všechno z televize mnohem dříve, než se rodiče k takovému rozhovoru dostanou. Syn ví, že se sex týká dospělých a že díky tomu se rodí děti. Nic víc. Ovšem už ze školy přišel se slovem "šukat", takže to brzy bude chtít další rozhovor. Ta kniha by mě moc zajímala. Řekla bych, že v mnohém takové rozhovory rodičům usnadní. Je těžké vybrat ta správná slova.

8 Teeda Teeda | Web | 23. února 2013 v 3:08 | Reagovat

Ono to dost často samo vyplyne.. Ale já bych o tom mluvila doma normálně a dávala bych pozor na reakce dítěte. Ono už ve školce vypozoruje určité věci a pak třeba používá slova o kterých ani neví, co znamenají (nadávky samzřejmě).
Nicméně já jsem měla dětskou knihu o sexu s obrovskými fotkami v knihovně od jakživa. Jmenovala se Ukaž mi to. Nikdo mi nic nevysvětloval. Prostě tam byla a já byla zvědavá. Bylo na mě, kdy mě zvědavost přemůže a já po té knize sáhnu.

9 Teeda Teeda | Web | 23. února 2013 v 3:09 | Reagovat

Jo a ještě - to zmíněné Bravíčko, to byla už na prvním stupni vyložená studnice informací. Myslím, že vše opravdu podstatné vím z Bravíčka.:D

10 Luné Luné | Web | 23. února 2013 v 8:56 | Reagovat

Myslím, že by si na tohle mělo každé dítě přijít samo, jenom přeci ve zvědavosti spočívá vývoj růstu a opravdu je nemožné, aby se o sexu v nynější době vůbec nedoslechlo :)
Krásně jsi to napsala :)

11 Mniška Mniška | E-mail | Web | 23. února 2013 v 10:08 | Reagovat

Vážně zajímavá úvaha. A já bych souhlasilas těmi, žeříct, až se o to dítě začne zajímat samo, jelikož, jak jsi také psala, každé dítě je individuální a možná ta zvídavost o tomhle je tím ukazatelem kdy.
Já nevím, pořád zastávám názor, že k dětství to moc nepatří a ať si děti, co nejvíce užijí svou dětskost

12 Kája Kája | Web | 23. února 2013 v 12:20 | Reagovat

Jako úplně jsem věděla, že se rodiče musí mít rádi. V první mi mamka vysvětlila, že se musí spojit dvě buňky, a že má žena měsíčky, protože jsem se vyptávala na jeden obrázek. Co se musí udělat, jsem netušila a dozvěděla jsem se to jen díky spolužákům a knížek. Nemyslím si, že je špatné dětem říkat, jak se věci mají, samozřejmě ne nějak přehnaně nebo tak...

Kdysi jsem napsala článek, kdyby to někoho zajímalo: http://kajajaja.blog.cz/1108/lehnou-si-do-postele-a

13 mengano mengano | E-mail | Web | 24. února 2013 v 9:40 | Reagovat

O sexu je třeba s dětmi začít mluvit v momentě, kdy se začnou vyptávat. A to je poměrně brzy. Už pětileté dítě se zeptá, kde se berou miminka:) Vím to z vlastní zkušenosti.
Tu knihu jsem viděla, není špatná.

14 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 24. února 2013 v 10:45 | Reagovat

[1]: Taktéž jednou učitelka kluky "odehnala," tuším ve čtvrté třídě, za účelem stejné debaty. Ale ok později jsme si začali kupovat bravíčka právě po vzoru starších spolužáků, a to byl největší zdroj informací. :D

[4]: Poslední věta je trefná, tvrdí to tak i mamka, co ve škole taky dělá.

[5]: Tož si toho nevšímej.

[10]: O sexu se asi dozví, ale o antikoncepci už možná ne.

[12]: Hned si jdu přečíst :)

15 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 24. února 2013 v 17:00 | Reagovat

Se mnou o sexu rodiče v životě nemluvili, v naší rodině to je tabu. A to jme kurva těžce ateistická rodina :D Už ani nevím jak sem se o tom dozvěděl, asi od kamarádů, už nevím. A když poslouchám od přátel jejich historky, jak k nim přišly rodiče rudí až na zadku a začali vykládat všelijaký historky, tak jim prostě závidím :) Sice děcka asi nikdy mít nebudu, ale kdybych je měl, tak nemám vůbec žádnou představu jako bych to měl vysvětlit...no, u mě by to bylo ke všemu i komplikovanější. Na můj případ už léty ozkoušené návody neexistují :D

16 Robka Robka | E-mail | Web | 25. února 2013 v 21:42 | Reagovat

Určitě je lepší s dětmi mluvit přiměřeně jejich věku, než jim povídat o čápovi a vráně.:-) Nehledě k tomu, že tomu dnes už asi neuvěří žádné dítě, co se kouká na televizi. Taky seriál O krtečkovi už obsahuje jeden díl o tom, kde se berou miminka a jak se rodí.
Myslím, že s dětmi je třeba o sexu mluvit, když se samy ptají. Určitě bych to nehrotila ve smyslu - ve třech letech už mají vědět tohle, v osmi zas tohle. Každé dítě je trochu jiné. Taky záleží na tom, jestli jde o první dítě - když pak maminka čeká druhé, je dobrá příležitost mu to vysvětlit.
S námi doma nikdo o sexu nemluvil, informace jsme sbírali od kamarádů a z knížek. Naše generace taky byla, co se týče sexu, dost nepoučená.

17 Fredy Kruger Fredy Kruger | 2. března 2013 v 22:23 | Reagovat

" Otče !  jsem plný komplexů !

... slyšet chci něco o sexu !"
Hovoří  Frantischek  Dobrota ...

" Synu !  sex kořením života ! "
( dí otec ) ... " Já rady ti učiním !"

Stýc hovoří :  " Začněme náčiním !
.... já přispěji do mlýna trocha !"...

Teta řve :  " Nekažte hocha !!!
ještě jest  mladým tenagerem !"

" Vždyť se kluk z toho neposere !
však půjdeme na to od lesa  !
před týdnem bylo mu šedesát " !
( muži se chechtají oplzle )

" Nuž dívej se hochu na to zde ! "

... strýc maluje nechutné obrázky ...
cože to maluje ???  kozu !

" Měli byste mít rozum !"
hovoří teta ( též něco nesa )
" Každému z vás je již devadesát,
... jak malí se chováte kluci !!!"

" Drž bábo hubu už !  kruci ! "
... hovoří strýc celý rozčilený
... dokresliv  dva páry přirození ....

18 DK DK | Web | 5. března 2013 v 13:24 | Reagovat

Už pěkně dlouho se chystám hodit sem komentář, ale vyšlo mi to až dneska. :D

Na tu knížku su sama zvědavá, asi si taky udělám menší výlet kamsi, kde na mě budou zvláštně hledět. :D Nevadí. :D

Kdy s dětmi mluvit o sexu je obtížné. Zastávám názor, že je to indivuduální. Ale v těch osmi už by povědomí mít určitě měli...

19 Luz Luz | 11. března 2013 v 17:20 | Reagovat

Myslím, že první, zdroj, ze kterého jsem se něco o tom dozvěděla, byla knížka Co ještě nevím. http://www.databazeknih.cz/knihy/co-jeste-nevim-27071 Jako dítě jsem ji měla hodně ráda (není to jen o sexu, jsou tam různá témata, která se předpokládá, že děti zajímají). Ale myslím, že ty technické detaily tam uvedené nejsou, to si už nepamatuju, kdy a odkud jsem se dozvěděla. Ideální věk bych řekla pro začátek asi tak v 8 letech, nemá cenu čekat déle, protože leccos se dozví od spolužáků apod. a lepší, když mu to vysvětlí rodiče srozumitelně a smysluplně, než když bude věřit nějakým dezinformacím, které se dozvěděl od jiných děcek.

20 Kariol Kariol | Web | 11. března 2013 v 22:05 | Reagovat

Tuhle knížku dostala ségra v roce 2009 k Vánocům.
V té době mi ještě bylo devět, měsíc do deseti let. Samozřejmě, že jsem byla v tomhle oboru znalá, i když z té špatné stránky. Ve škole se pomalu jiné pojmy než ty sexuální nepoužívaly, takže jsem měla přehled o slovech i činech, dá se říct :D
Ale když mi v deseti (jo, pamatuju jak sestra vždycky řekla "tahle knížka je přístupná až od deseti!") knížka padla do rukou, dozvěděla jsem se spoustu jiných, užitečnějších věcí.
Dneska už to sice znám, mám přehled, občas i s mámou musím, nebo nemusím, o tom mluvit.
Rozhodně si však myslím, že deset, jedenáct let, je opravdu věk, kdy by se  na to děti měly trošku zaměřit, samozřejmě nezačít se dozvídat informace z videí na pornostránkách.
Já jsem to znala od třetí třídy. Jenže to jsem to viděla jako šílenou zábavu, které jsem vlastně ani pořádně nerozuměla... :-)

Zase jsem se rozkecala :-D
Zkrátka, tohle je téma, o kterém by se mělo mluvit, ale až ve chvíli, kdy je na to dítě připravené a kdy to dokáže vstřebat bez toho, aby používal pohlavní orgány jako oslovení pro profesory :-? :-)

21 Houp Houp | Web | 29. března 2013 v 12:01 | Reagovat

Co jsem tak četla, tak nejlepší je o toms  dětmi mluvit dokud nemají z této věci rozum a nepociťují stud, když o tom s nima rodiče mluví. Sex je prostě dneska všude a když to budeme před dětmi tutlat, ničemu se tím nepomůže. Myslím, že i ten prvňáček, pokud se mu to řekne pěkně v klidu - tak si myslím, že z toho může mít dítě rozum a nakonec se předejde třeba těhotenství v 13 letech. :O Protože mluvit s dětmi o sexu ve 13 letech je už jaksi pozdě :D já si myslím, že čím dřív tím líp, i když nějaká hranice tady je. Myslím, že u každého dítěte je to dost individuální, takže rozhodnutí je vždy na rodičích, které své děti znají. :D

22 TomkoV TomkoV | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:33 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick