Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Metal ostrovů Faerských

4. listopadu 2012 v 16:07 | Monica Otmili |  Hudební okénko
Není to tak dávno, co jsem si posvítila jednu kapelu. Týr, Týr, Týr. Jejich název kolem mě pořád lítal, občas jsem ho zahlédla a já pořád v domění, že jde o něco českého. Aneb dlouhé tvrdé "ý" mě mátlo. To bude tím, že jsem do té doby severskou mytologii znala jen okrajově - Odin, Frigga, Thór, Loki, Freya, Ragnarök a Valhalla. Ovšem díky skupinám jako Ensiferum či Amon Amarth jsem se se severem začala seznamovat ještě víc.


To počká, říkala jsem si. Mám toho přece tolik na naposlouchání! Ne, nepočká to. A tak se bytem neslo album Ragnarök. A okamžitě si mě dostaly dvě písničky. "The Hammer of Thor" a "Torsteins Kvaedi". To není nic českýho, počkat, jakým jazykem to zpívají? A tak se Monica dozvěděla, že pocházejí z ostrovů Faerských. Což odstartovalo šílený sled událostí. Text zmiňované Torsteins Kvaedi, která působí jako zaříkávání, už téměř umím. Líbí se mi, když kapela zpívá alespoň někdy v mateřském jazyce. Zní to přesvědčivě.


Částečně jsem se propitvala severskou mytologií, takže už vím, že Týr byl původně nejvyšším germánským bohem. Úloha nejvyššího boha byla později však připsána Ódinovi. Zároveň jde o boha války. Týr je jediným bohem, kterýž se nebál krmit vlka Fenrira (syna Lokiho a obryně; jejich děti mají přinést bohům potíže) a také je bohem nejstatečnějším. Vlk Fenrir se má podle věštby při Ragnaröku vytrhnout z pout a pozřít samotného Ódina.

Se zájmem o mytologii, která se mi zalíbila už před pár lety, kdy byla táborovým tématem, zároveň taky stoupl můj zájem o tyto ostrovy ležící v Atlantiku západně od Norska. Stačilo si prohlédnout fotky z této úžasné krajiny a jako správné puberťačce, co se každou chvíli nadchne pro něco nového, se mi v hlavě rozsvítil nápis "ZAMILOVALA JSEM SE!" Do krajiny, jazyka i faerského metalu. Faerština mi padla do oka snad dokonce víc, než finština. Proto mě mírně namíchnul češtinář při probíraní rozdělení germánských jazyků. Poté, co su přispěla do seznamu "svojí" faerštinou, pochválil mě sice, ale označil tyto ostrovy za tři kusy holé skály a faerštinu za žalostně málo používaný jazyk, který používá pět lidí. (Víte, že kapela Týr má čtyři členy? Kdo je ten pátý?) Grrr, nikdo nebude urážet mnou oblíbené severské krajiny! :D Tak jsme se málem pohádali, načež jsme další den oba uznali svou chybu, jelikož pravdu ohledě obyvatelstva neměl ani jeden z nás. Pětset dvacet tisíc tvrzeno mnou na základě mylné internetové informace (že je mylná su však nevěděla), je moc. Ale pětset dvacet je tak málo, až je to hloupost. Faerské ostrovy s hlavním městem Tórshavn čítají k roku 2011 kolem 48 500 obyvatel.

Ale zpět k hudbě. Viking metaloví Faeřané prý drží 88. místo na listině nejlépe prodávajících kapel v Německu. Na oficiálních stránkách o sobě mimojiné píší, že každá píseň je založená na faerské či norské tradici oděná do kabátu folkmetalu. takovýto přístup nepochybně vytváří velmi věrný, přesvědivý viking metal.
Když mi doma hrálo první album "How Far To Asgaard," ptal se táta, že cože mi to hraje. Po mé odpovědi, že jde o Týr se ozval s otázkou: "A oni napodobujou Metallicu?" Z části musím s touhle otázkou souhlasit, z riffů i zpěvu z některých písní cítím metallikovskou atmosféru s cizím kořením. A řekla bych že, že určitá inspirace tady možná opravdu byla. Konkrétně v písních "Excavation", částečně "The Rune", která mi však připomíná i někoho jiného, ale nemůžu si vzpomenout koho (jo, vím, jak blbě to zní, ale ta písnička nezní "týrovsky" a zároveň míň "metallikovsky" než ta předchozí), "God Of War" a "Stand In The Wind". "Ormurin Langi" chytla za srdce, jak hudebně, tak jazykově; jejich mateřština se tam krásně hodí. Tady už je týrovský pocit usazen.


Druhé album nesoucí jméno Erika Rudého (Eric The Red), vyvržence a oficiálního objevitele Grónska. Skladby mají svou rychlost, přesto první, co mě napadlo bylo "táhne se." Jako putování armády. Tuhle myšlenku částečně rozpouští "Dreams." Z úst zpěváka Heriho zní angličtina dobře, melodicky. Hospodsky laděná "The Wild Rover" mi vykouzlí úsměv, je úžasně pohodová. Dotyčný divoký tulák se vrátil do rodné vesnice a líčí svůj příběh kde jinde, než v dřevěné hospodě. Palec nahoru za ní. Pěkná hra kytar zaujala v "Styrisvolurin."
Ta jednolitost se tam zase vrací, celkově mě tohle album moc nechytlo, nezaujalo.


Narozdíl od následujícího.
(Prý) Třetí album často rozhoduje o budoucnosti kapely. Album Ragnarök z roku 2006 přitvrdilo a přesvědčilo. Pořádně šlapající metal. (Šlape to i v albu předchozím, ale to mi zkrátka padlo méně do oka.) Drží se svého stylu a pochodují dál. Album už mi zůstalo v hlavě. "The Hammer Of Thor" s pozitivním nábojem patří k těm nejoblíbenějším. Při poslechu mám chuť usmívat se na podzimní svět a kdyby to šlo, tak i vzlítnout. Text je sice úplně jinde, ale jako spousta dalších lidí se stotožňuju s faktem, že poslouchám hudbu kvůli hudbě samotné, texty jsou až na druhém místě.
"Thorsteins Kvæði" navazující na melodii "The Beginning", je vůbec první písnička, kterou jsem si od nich oblíbila. Ona rozhodla, že se mi zalíbí na germánský jazyk překvapivě melodická faerština. Byla jsem schopná jí poslouchat několikrát za sebou. Zní jako zaříkávání.
Většina písní se mi líbí, "Brother's Bane" hlavně pro svůj procítěný refrém, instrumentálka "The Burning" pro krásnou příjemnou kytarovou melodii (ono by to možná šlo zahrát na cimbál!), drsnější "The Ride To Hell". "Grimur A Midalnesi" má snad nějaký folklórní původ. Táta prohlásil, že to zní jak Hitlerjugend. Prolíná se do následující Wings Of Time, respektivě spíš upozorňuje, že to není jen faerská folklórní vložka, ale součást další písně. A kdyby jen do ní. Vím, že nahráli peště jednu píseň, kdy je podobé zaříkávání se stejnou melodií pronášeno na konci té písně a to tolikrát za sebou, že si člověk říká "Tak kdy už to skončí? Teď," jenže ono ne, ještě jedna sloka. A další. Ať hledám, jak hledám, nemůžu tu píseň najít.
"Valkyries Flight" drží ten správný folkmetalový náboj. Setlist 18-ti písní uzavírá "Valhalla," obsahjící i melodii z předchozí písně. Líbí se mi, jak to mají vymyšlené. Občas se melodie, zpěv z předchozí skladby objeví i v další.
CDéčko má i pěkný obal, respektivě pěkný, jak se to vezme. Válečný, a válka není nic pěkného, ovšem obraz z bitvy na obalu se mi líbí. Inspirace mytologií, historií a válkou je u Týr více než patrná. Něco jiného je o válce zpívat, mluvit, malovat a válku zažívat. A války, kterým vévodil měč a brnění už jsou nejspíš dávno pryč.Promiňte mi přeskočení čtvrtého alba Land, které si moc nepouštím. Chci se totiž dostat k tomu mému nejoblíbenějšímu. A to jest By The Light Of The Northern Star z roku 2009. Poslouchám ho téměř pořád. Ráno mě budí zvolavá Turid Torkilsdottir, když jedu do školy, tak mi hraje tohle album ve sluchátkách. Nářez, co vždycky probere, kvalitní album obsahující skvělá kytarová sóla, melodie typické pro severský metal, nechybí faerština. Spousta písní je taky pěkně chytlavá a z hlavy jdou pryč dost těžko. (Znám se; o tom, co se mi líbí nejvíc napíšu nejmíň.)Týr minulý rok vydali ještě jedno album, The Lay Of Thrym, které moc naposlouchané zatím nemám. Kapela se objevila v roce 2007 a 2009 na německém Ragnarök Festivalu.

Nejsem dobrý recezent, vím to. A tak prosím můj rozbor alb za recenzi s velkým "r" rozhodně neberte. Jde jen o můj subjektivní dojem, pocity z jejich hudby. Faeřané sice nezapadlou do mé celkové Top Metal, budou si však držet své místo v Top podzim a zajímavých objevech. Jejich jazyk ale v žebříčku zajímavých a oblíbených jazyků už zůstane. Umím pár slov. Vesměs jde oslova taková, jimiž bych se neměla chlubit. Může za to pondělní čtyřhodinovka šití. Veškerý průmyslový stroje mě nenávidí a každý ze třídy už si obohatil svůj vulgární slovník. Momentálně umím říci alespoň jedno takové slovo v těchto jazycích: angličtina, španělština, němčina, finština, faerština, estonština, norština, islandština, ruština + čeština, slovenčina.

Co vy říkáte na Týr a faerštinu?

O Faerských ostrovech - http://faroeislands.com (Odtud pochází i obrázek ze začátku lánku. Jde o fotku města Tórshavn.)
Oficiální stránka kapely Týr - http://tyr.fo

Heri Joensen - zpěv, kytara
Terij Skibenæs - kytara, doprovodné vokály
Gunnar H. Thomsen - baskytara, doprovodné vokály
Kári Streymoy - bicí, doprovodné vokály

Faerská tetička wiki: http://fo.wikipedia.org
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 4. listopadu 2012 v 16:35 | Reagovat

Týr jsem, jednou, možná i dvakrát viděla naživo, líbili se mi, ale nikdy jsem se nějak nedostala k tomu, abych si je naposlouchala. Ani už nedokážu říct, kterou písničku jsem tehdy měla ráda. Přeci jen je to už pár let... XD Možná bych jim ještě mohla dát šanci, až mě přejdou Sabaton. Mimochodem, v písničce i taková švédština umí znít dobře... XD

2 Taychi Taychi | Web | 4. listopadu 2012 v 16:51 | Reagovat

Nezní to vůbec špatně! Asi si to přidám do playlistu na ytb. Díky za obeznámení, nikdy předtím jsem je neslyšela.

3 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 4. listopadu 2012 v 20:58 | Reagovat

O Týr jsem slyšel už dávno, ale ještě jsem je nikdy neslyšel.
Faerština je vážně krásná. Nějaké podobnosti s němčinou a spol. tam slyším, ale jinak je vážně mnohem víc melodická.

4 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 5. listopadu 2012 v 10:08 | Reagovat

Z mého pohledu mají ostrované stejně špatnou muziku, jako fotbal. Já už holt zůstanu u svých Iron Maiden, Judas Priest a Black Sabbath. Tomuhle nerozumím.

5 Babe Babe | 6. listopadu 2012 v 21:08 | Reagovat

Já četlo, že faeřané mají v sobě hodně rtuti, protože se živí hlavně mořem a to je rtutí hezky zamořeno. Určitě tě to zajímá :D.

6 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 7. listopadu 2012 v 17:22 | Reagovat

Ha, Týr čistě náhodou znám :-)

7 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 18:38 | Reagovat

Hudba je to dobrá, díky za tip! Přesně něco takového jsem hledala.

8 Vendy Vendy | Web | 11. listopadu 2012 v 10:21 | Reagovat

Poslouchám tu první. Zvláštní muzika. Připadá mi to jako klasická lidová písnička, převedená do metalové podoby. Docela ráda bych ji slyšela i v tom lidovém podání...
Týr... to mi připadá jako obdoba slova Thor. Zejména pokud se jedná o božstvo. :-) (Nadsázka, nic vážného)
Tento jazyk a tato zemička mě překvapily. No, svět už je úplně jinačí než co jsem byla ve školních letech.

9 Mniška Mniška | Web | 11. listopadu 2012 v 12:16 | Reagovat

Nechtěla bys někdy napsat něco o severské mytologii? Je to pěkné téma, ale přiznám se, že o tom nevím víc, než bych chtěla. Pártěch severských bohů samozřejmě znám, ale i tak by to chtělo do toho nakouknout více.
Týr jsem neznala, ale po poslechu budu muset přiznat, že si zahraju na piráta. Zní to slibně, to rozhodně :)
I já jsem překvapená jazykem a zemí, kterou jsem dosd rovněž neznala, ten svět je opravdu velký a širý!

10 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 11. listopadu 2012 v 14:42 | Reagovat

[1]: Nejen švédština; sabatony mám taky ráda. :)

[4]: Forbal faerských ostrovů, to je taky téma k diskuzi, ovšem tvé srovnání mě i přes své nadšení do těchto Faeřanů pobavilo. :)

[5]: Zajímá! To prozkoumáme.

[8]: Zní to podobně, ale jde o dva různé bohy. Thor je syn Odinův, bůh hromu, Týr byl pravděpodobně původně uctíván jakožto nejvyšší bůh. Jak jsem se v článku zmínila, toto postavení bylo připsáno Odinovi a dočetla jsem se, že Týra dokonce někde označují za Odinova syna.

[9]: Zatím si na něco takového netroufám, zajímám se teprve krátce.
Doporučuju nakouknout sem: http://valhalla.curiavitkov.cz/
http://mytologie.mysteria.cz/
nebo třeba zapátrat u Veruce- http://blog.veruce.cz :)

11 LibiAn LibiAn | Web | 14. listopadu 2012 v 19:33 | Reagovat

Nechceš se zaregistrovat a soutěžit o 106? Při troše trpělivosti vyhraješ různé ceny a poukazy :) Více viz web :)

12 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 14. listopadu 2012 v 19:36 | Reagovat

[11]: → Reyvarhol (až to budeš hledat ve slovníku, je to faersky).

13 Megan Megan | 14. listopadu 2012 v 19:37 | Reagovat

Ahoj na internetu jsem hledala něco jak si vydělat doma i kdyby to mělo bejt jen pár stovek. A ejhle narazila jsem na slušnou věc nainstalujete si lištu do pc a stačí trávit pár hodin denně na internetu a peníze se načítají samy. Přes lištu kterou si nainstalujete projde až 100 reklam za hodinu. Takže žádné klikání a podobné věci. Stačí být jen na internetu, vše je bez poplatků takže za zkoušku nic nedáte, zrušit se to dá vždycky :). A záleží jen ná Vás kolik si budete chtít vydělat, pokud trávíte hodně času doma stačí zapnout pc najet na libovolnou internetovou stránku a jít koukat na tv nebo vařit :D. Doporučuji zkuste to :) http://www.revolucnireklama.cz/index.php?ido2=6626

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick