Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Tramvajový názor

5. října 2012 v 19:51 | Monica Otmili |  Život kolem nás
Že okupuju MHD je o mě všeobecně známo (stejně jako fakt, že jsem do nedávna nevěděla, kde přesně je Kampa). Mám svoje tramvajová čísla, v nichž je možno mě občas potkat, stejně tak mám "své" jednotlivé soupravy/vozy, které rozlišuju díky amatérskému graffiti zevnitř. Že v jedné takové tramvaji objevím názor neznámého autora v jiné než vandalismové podobě či telefonním rozhovoru, by mě ani nenapadlo. A tak jsem objevila jistý podtácek.

Text se dá sice přečíst i z fotky, ale stejně jej sem ještě opíšu pro mé nevidomé čtenáře i ostatní, jimž dělají slůvka problém přečíst.

Strana 1.:
"Ženy zvané slepice jsou jen lidské samice. Lesby-atrapy bez dětí. Co je slepice bez dítěte? Spolu s teplouši slizouni a zoufalci. Nezajímá je lidská populace. Být jich víc než 4% vymřeme.
Každý debil má mobil. Vynalezl ho Švéd, magor to koupil hned. A kdo má mobilů nejvíce? Kdo asi - slepice. Nic nevynalezly."

Strana 2.:
"Definice cikáni:
Zdegenerovaná banda uzených debilů z Indie. Paraziti a zloději č. 1. Nejen v ČR. Nemají vlastní obchody ani sportovce. Umí jen lopata, krumpáč a vysávat stát na soc. dávkách. Zničili Chánov a jiné domy. Slováci a Maďaři by se jich taky rádi zbavili. Hovada, až na výjimky. Všechno co mají je od Čechů. Od bot po auta!!"

Především doufám, že se snad autor těchto "podtáckových" textů nenaštve, že jsem si dovolila veřejně se k nim vyjádřit. Ale tak když to zanechal na veřejném místě, nejspíš měl zájem, aby si to lidé přečetli a musel i počítat, že se tak stane. Tak to pojďme rozpitvat.

Vzhledem k první straně je zřejmé, že autorem je muž. Nejsem si jistá, jestli se jeho názor týká čistě žen, jejichž chování by jim vynášelo označení slepice (a otázka je, jak se vhodná adeptka posuzuje), nebo všech. Že by se zrovna v některé nedávno zklamal? Kdo ví. Zato víme, že mezi vynálezci se našly i ženy.

Začněme třeba Mary Phels Jacobs, která vymyslela první klasickou podprsenku. Dotyčný autor by však mohl argumentovat, že to byl "vynález slepice pro slepice" a tento vynález neuznat. Dobrá, jedeme dál.
Americká vynálezkyně Margareth E. Knight někdy zvaná "ženský Edison." Na svém kontě má přes dvacet patentů. Papírovou tašku zná dnes každý, málokdo však ví (nebýt podtácku, nevěděla bych ani já), že stroj na jejich výrobu vymyslela právě Margareth.
Polka Marie Curie Sklodowska nebyla ani tak vynálezkyní, jako výzkumnicí, s manželem však dospěli k významnému objevu radiace či polonia. V roce 1903 získala Nobelovu cenu za fyziku.
A když už jsme u toho mobilu, u jeho zrodu stála i jedna žena - Hedy Lamarrová, vlastním jménem Hedwig Eva Maria Kiesler, která zazářila i na filmovém plátně. S kolegou Georgem Antheilem vynalezli postup přelaďování vysílače a přijímače na další frekvence přímo při přesunu informací, aby byl znemožněn odposlech. Patent na to získali v roce 1941, později se myšlenky ujala jistá elektrotechnická firma a tento systém zvaný FHSS (frequency-hopping-spread-spectrum) právě mobilní telefony využívají.

Pravda je, že žen vynálezkyň je mnohonásobně méně než mužů. Jen jestli by jich nebylo více, kdyby tehdá měly stejná práva jako muži. To už nechme být, co bylo, bylo, s tím už teď ni neuděláme. Anebo pošleme paní Julii zmíněný podtácek, která by na základě něj napsala pětistránkovou esej na obhajobu žen. (Kdo se hlásí dobrovolně? :))

Druhá strana nese téma zajímavější. A hodně aktuální. Nepřizpůsobiví, romský problém, říkejme tomu, jak chceme, nic to nemění na tom, že tady tento problém konflikt máme. Tak si uvědomuju, že jsem se k němu přesto ve svých článcích nikdy nevyjádřila. Budeme se držet starého známého, ale mocného "neházejme je do jednoho pytle." No, tak si pořídíme pytle dva. Oba pytle obsahují lidi jako každé jiné. Oba pytle obsahují stejné etnikum. Přesto se ty pytle od sebe liší.

Umím si představit, jak moc se tahle kauza dotýká prvního pytle Romů - těch, kteří pracují, chovají se víceméně slušně (kdo jste v poslední době potkal nějakého absolutně slušného člověka?) a nemají opletačky s kriminalitou.
S tím známějším a nejspíš i větším druhým pytlem má své zkušenosti dnes už taky téměř každý. Bydlí-li na severu Čech či na Moravě, tak tuplem. Navíc to je pořád v telce, tu krádež, tam přepadení, sebrali nám dávky, my chcem prácu, práca není, (nejen) jejich děcka dělaj bordel ve veřejných prostorách. A tak dále, atakdále, atakdálebylibysmetudorána... (Jakožto člověk, který má školy až nad hlavu su ráda, že jsem se k tomuto článku vůbec dokopala, musím ostatní serepetičky vypustit.)

Na podtácku je to napsáno krutě, pořád je však tam ta fráze "až na výjimky." Faktem zůstává, že romský obchod jsem ještě neviděla (a podnik vlastně taky ne, nejde-li teda o kartářky, cikánku Jolanku z nějaké prapodivného ezoterického pořadu), sportovce taky ne. (O sport se ale moc nezajímám, a jelikož Romové nemají vlastní stát, jejich sportovci pokud nějací vůbec jsou, vystupují pod vlajkou státu, kde žijí. A který možná okrádají, dodal by někdo. Já.) Shrnuto, souhlasím, že stát okrádají a moc by mě zajímalo to číslo, které putuje k těm, kteří nikdy nepracovali ani s krumpáčem.

Třeba by něco bylo jinak, kdyby jim v roce 48 nebylo zakázáno kočovat. Ale kradli i předtím. Romská mentalita je třeba opravdu tak jiná, ve svých velkých rodinách v polorozpadlých domech se jim žije šťastně a práce a oni, to nikdy nešlo dohromady. Pochopím jiný způsob života a budu ho tolerovat, ale ne pokud je to na úkor ostatních, či to ničí morálku. Já nevím, nejsem zas takovej moralista, ovšem bydlet v místě, kde si každej den člověk musí dávat extra bacha na to, aby se ho nepokusili okrást ať už za či bez použití násilí. A zdá se mi, že jsme pro tento pytel jako stát vytvořili ideální podmínky. Vždyť jim se ani nevyplatí najít si práci. Evidentně ani to jim nestačí.

Dá se s tím vůbec něco dělat? Protože když si dovolíme něco říct, tu zas někdo vyrukuje s rasismem. Ohrazujme se tím teda na všechny strany, ale jednou někomu ty nervy rupnou znova. Vůbec se nedivím, prachobyčejný zneužívání systému + kriminalita k tomu.

Možná by se dalo něco udělat. Romové nikdy vlastní stát nevytvoří, nemají-li své území, o nějž by mohli bojovat. Kdo ví, možná bychom se divili, na jakých pravidlech by takový stát fungovalo, a třeba by tam nebyla pověstná černá díra za dva týdny. Takový experiment by se mohl vyzkoušet, ovšem kde? Znamenalo by to obrovské lidské přesuny a kdejaké další problémy.

K zlepšení vztahů mezi "běžným" obyvatelstvem a tím romským rozhodně nepřispěl jistý mladík z Břeclavi, který jako důvod svých četných zranění uvedl napadení romskou trojicí. Ten případ obletěl celou republiku, na jeho popud bylo hafo demonstrací, sám starosta Břeclavi slíbil rodině pomoc. A pak najednou vyplave na hladinu fakt, že si vymýšlel. Beru, že se někde ta potyčka mezi oběma stranami stane (bezdůvodné napadení vynecháme, to zkrátka nasrat). Máme-li romské sousedy, kteří nám zapálej auto, chápu, že dojde na pěsti rasismus nerasismus. Ale tohle je fakt přilívání oleje do ohně, facku by zasloužil.

Co víc napsat, každý to známe, řešení v nedohlednu. Zkusme si pustit cikánský folklór (mimochodem cikáni jsou výborní cimbalisti!) a udělat si názor každý sám.
Asi začnu sbírat všechny tyhle vzkazy i sama nějaké vytvářet. Jsem ráda za ten podtácek, díky němu jsem se obohatila o pár vynálezkyň, dokopala se k smysluplnému článku a v neposlední řadě se zamyslela.

Užívejte podzimu,
ta, která neví, kde jí hlava stojí - Monica Otmili.

Pár zdrojů:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lily* Lily* | Web | 5. října 2012 v 20:12 | Reagovat

S podtáckovými názory nesouhlasím, ale je to krásně napsaný :3 Hezký blog!

Budu ráda, když se podíváš na i na ten můj blog - dnes je poslední den hlasování ohledně nové povídky, viz motto (článek Getting Started). Ale opravdu jenom jestli chceš. Nechci tu strašit s reklamou 3:D ^-^

2 Matthias Matthias | E-mail | Web | 5. října 2012 v 20:13 | Reagovat

"Že okupuju MHD je o mě"

- O mně :D

3 David Tygr Bachmann David Tygr Bachmann | E-mail | Web | 5. října 2012 v 20:23 | Reagovat

No, romskou otázku tady řešit nebudu, bo by to bylo na dlouho. Každopádně moc díky za opsání těch slov! Četlo by se to blbě. Mám toho zrovna taky nějak nad hlavu, takže se měj krásně a brzy zase něco napiš!

4 nel-ly nel-ly | Web | 5. října 2012 v 21:13 | Reagovat

Cha :D tak chci něco takovýho najít, sranda, i když autora bych potkat nechtěla - člověk neví, jestli je to nepochopený umělec nebo sociopat

názory možná trochu zcestné, ale zase na zajímavých základech a něco pravdy se v tom taky najde (ať už na první, nebo hlavně na druhé straně - jo, to řeknu klidně takhle a stydět se za to nebudu, i když ty "krumpáče a lopaty" jsou taky potřeba, drahý pane)

pobavila jsem se :-D vážně... a dokonce to chvílemi mělo i hezk rytmus

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 5. října 2012 v 22:38 | Reagovat

Článek si asi rozložím na dvakrát, pekelně mě bolí oči. Každopádně děkuji za tu pasáž o vynálezkyních, opět jsem se dozvěděla něco nového. :-)

[2]: Nepruď pořád s tou gramatikou, hele, přepíše se každý. :-D

6 Matthias Matthias | E-mail | Web | 6. října 2012 v 8:56 | Reagovat

[5]: Tak promiň, ale když já vidím gramatickou chybu, tak dostanu depku a musím se pořezat žiletou a potom volám svému osobnímu psychiatrovi a celou noc mu brečím do telefonu, že si chci vyříznout oči, protože jsem byl svědkem něčeho tak strašného :(

7 Gabriel Dantes Decay Gabriel Dantes Decay | E-mail | Web | 6. října 2012 v 9:20 | Reagovat

No, to je mi tedy názor :D

8 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 6. října 2012 v 11:09 | Reagovat

To první psal nějaký idiot, nebo člověk, co se hodně nudil. Ovšem znám lidi, kteří takové nesmysly produkují pořád, v běžné řeči. Když jsi zmínila vynález podprsenky, to mi připomíná, že jsem slyšela, že se kdesi našla podprsenka z 15. století (!!), ale nevím, co je na tom pravdy....

9 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 6. října 2012 v 12:53 | Reagovat

[2]: No jó porád. :D

[3]: Není za co. Budu se snažit ozývat se častěji. :)

[4]: Právě, základ peavdy tam je a autor se evidentně pokouší o poezii. :D

[6]: Fňuk!

[8]: o té podprdě jsem taky slyšela!

10 punerank punerank | E-mail | Web | 7. října 2012 v 23:16 | Reagovat

Těším se nebo děsím dalších vzkazů?:) Sama nevím!
Nejvíc mě zaujala anketka, ale ten vyyyyyyyyběr je velikej! beru auta a všecko lítací!

11 Čartkovova Čartkovova | Web | 15. října 2012 v 20:53 | Reagovat

Výborný článek, pod který se mohu podepsat.

12 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 24. října 2012 v 0:10 | Reagovat

Místo vyjádření je sice originální, ale obsah je o to horší. Na takové lidi mám vyloženě alergii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick