Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Zachraňujeme Falku

2. července 2012 v 15:43 | Monica Otmili |  Život kolem nás

Kdo z milovníků fantastiky myslel, že jde o rebelku Falku Andrzeje Sapkowského, je ke skutečnosti celkem daleko. Ale ta inspirace ve jméně, které jsme dali našemu chvilkovému hostu, je tady jasná. A má to dobrý důvod. Jak jsme příšli k Falce?

Ve čtvrtek večer jsem přišla domů a vidím, že velká papouščí klec, která už je rok a půl neobydlená, je uprostřed obýváku. A není prázdná. Na její podlaze se krčí jakýsi pták. Poměrně mladá hrdlička. Upřímně řečeno, neříct mi to táta, nevěděla bych, co za ptáčka nám to tam sedí. Prý když šel z práce, našel jí vysílenou na zemi v jedné ulici. Nenechal jí tam, protože je zraněná. Celkem dost. Sázíme na to, že je ještě mladá, neuměla pořádně létat a vypadla z hnízda nebo nápodobně, a první pes (kočka), který šel kolem, jí potrhal. Chybí jí velká část levého křídla a má poraněný zadek a část břicha. Bůhví, jestli bude moct někdy ještě lítat.


Původně jsme plánovali, že bychom si jí nechali. Pokud nebude moci lítat, dlouho by v "přírodě" (přesněji řečeno ve městě - v Praze) stejně nepřežila. Jaké jí dáme jméno, to mi bylo hned jasné. Falka. Původně se tak měla jmenovat myš, kterou jsme měli v plánu pořídit si, což se nakonec nestalo a nestane. Stejně by to nebylo dobré jméno pro strakatou myš. Pro šedou ano, ale strakatou?
Legendární rebelka Falka, jejíž jméno mi poslední dobou vlezlo do paměti, ze Sapkowského ságy o zaklínači Geraltovi (zbývá mi přečíst už jen poslední díl!) má jizvu přes obličej. Hrdličce chybí část těla, což jí bude provázet po celý život jako jizva. A tak máme Falku.

Vyfotit a zároveň jí vyplašit co nejméně mi dalo taky celkem zabrat.

Ten večer byla klidná, seděla převážně na jednom místě a jen nás pozorovala s občasným mrknutím. Žrádla pro papoušky i křečka máme dost, tak jsme jí něco nasypali do misky, do druhé dali vodu. Říkali jsme si, že jestli přežije noc, tak má vyhráno. Nebyla jsem si jistá, či jí máme vůbec krmit a napájet, když je zraněná, abychom jí neublížili ještě víc.
Přežila však a druhý den i zobala a pila. A že je pěkně hladová, žere každou chvilku.
Byť v kleci maximálně přešlapovala, nadělala si tam pěkný binec. Krmítka, ve kterých má stravu, se jí zalíbila jako bidýlka (která tam má mimochodem taky, ale vůbec jí nezajímají), tudíž si neustále zněčišťuje vodu i žrádlo.
Jenže původní klid, kdy jsme jí mohli dát nové žrádlo bez jakéhokoliv problému, je pryč a vyměnit jí vodu za čistou je teď složitý výkon a Falka začíná jančit, když se přiblížím ke kleci.


To je bordelu!

Má pěkná očka.

Přece jí však nemůžeme dát dostatečnou péči a kvůli prázdninám si jí nemůžeme nechat doma, takže jí večer odvezeme na záchrannou stanici. Byli jsme sice varovaní, že jí tam nemusí být líp, jelikož tam mají spoustu zvířat. Pokud tam však budou dobří lidé, tak se postarají o její zranění a alespoň bude mezi zvířaty, u nás je celkem izolovaná. V noci jí necháváme na terase, ptáci kolem "blbnou" už ve čtyři. Předevčírem jsem na té terase spala i s tátou a kolem čtvrté jsem se vzbudila na záchod. Už zpívali. Bohužel tohle pražské spaní pod širákem překazila bouřka a tak honem hodit věci dom.

Nepovedená fotka, jelikož začala blbnout. Je tady ale vidět její zranění...


Nám nezbývá, než doufat, že se její zranění zahojí a bude žít dál.

Objevili jste někdy zraněné zvíře a vzali si ho do péče či ho dopravili na veterinu nebo záchrannou stanici?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Taychi Taychi | Web | 2. července 2012 v 16:34 | Reagovat

Ne, nikdy jsem zraněné zvíře neviděla a ani si ho domů nevzala. Táta však jednou našel vrabčáka a tak ho měl pod bedýnkou na hradě. Chodil ho krmit a bratránek ho naučil kývat hlavou do rytmu jedné písničky. Nakonec nám vrabčák umřel, tak mu udělali hrobeček pod velkým stromem a měl i náhrobní desku s datem úmrtí.

2 Gabriel Dantes Decay Gabriel Dantes Decay | Web | 2. července 2012 v 17:28 | Reagovat

ouu...chudáček..to muselo bolet

3 Mniška Mniška | E-mail | Web | 2. července 2012 v 18:54 | Reagovat

Hmmm, tak Tobě už zbývá poslední díl? Tak to už Tě asi jen tak nedoženu, raději ani nebudu říkat, na jaký díl Zaklínače se momentálně chystám. Každopádně jméno Falka má mé sympatie stejně jako oná hrdlička, které přeji, aby svůj život ještě prožila v rámci mezí dobře.
Já bych také chtěla takhle zachraňovat zvířata, ale máme by se nelíbilo, kdybych si domů nějaké přivedla. Navíc jsem dost váhavá. Asi dvakrát jsem teď nedávno natrefila na toulavého psa bez obojku a jediné čeho jsem byla schopná bylo přemýšlet, jestli ho můžu prostě popadnout a někam s ním jít. A pak jsem přemýšlela a kam. A přitom přemýšlení byl pes ta tam a já pokaždé litovala, že jsem tak nerozhodná, měla bych si už dopředu vymyslet, co s takovým psem, až na nějakého zase narazím. Domů ho vzít určitě nemůžu, to by mě máma musela vynést v zubech do pryč.
Je fajn, že celá Vaše rodina vypadá na takové záchranáře, hrozně Vám fandím a jednou si taky takovou rodinu pořídím :D

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 2. července 2012 v 21:03 | Reagovat

Tak Falku si vzali na stanici, řekli, že bude muset na chirurgii a pokud se jí do toho nedostane infekce, tak přežije i s tím, že se go zahojí a bude moci pravděpodobně i lítat. :) Prý má dobře nakročeno, když je vitální, sama žere i pije.

[3]: Jako malá jsem chodila krmit kočky, že bych si ale nějakou mně dobře známou toulavou vzala domů? Neexistovalo by. Naši to úplně nesnášeli.

5 Vendy Vendy | Web | 3. července 2012 v 9:40 | Reagovat

K Sapkowskému - počítám, že tě nadchnul, když už ti chybí poslední díl. Fantastická sága, jedna z nejlepších co jsem četla. Je neuvěřitelný vypravěč a líbí se mi jeho hlášky i občas morbidní smysl pro humor. Excelentní!

6 Vendy Vendy | Web | 3. července 2012 v 9:52 | Reagovat

K hrdličce - oni ti ptáčci prostě kadí, kde jim to přijde, nechodí na wc. To se musí překousnout.Je dobré, že začala zobat a pít, znamená to, že se uzdravuje. Křídlo jí může trochu dorůst. S tou veterinou nebo záchrannou stanicí... nevím, ale zkus to. Stejně, jestli jedete někam na dovolenou, hrdličku si nemůžete nechat. A taky by potřebovala větší klec, nejlépe voliéru, tohle je malé, ale chápu, že je stav nouze a Falka musí prostě vydržet.
Možná by bylo dobré na té záchranné stanici říct, že byste se rádi podívali, jak pokračuje její uzdravování.
Jinak, ke zraněným zvířatům - jednou jsem sebrala z ulice polomrtvé kotě, které už sotva lezlo, řádně pochroumané. Byla šance 50 na 50 - jestli přežije. Přežilo a prodloužilo si život o dalších 12 let. Nesl jméno Vlčinek, Vlčin nebo Vlček. Nebo potvora jedna nenažraná.
Druhé zraněné, to bylo mládě rorýse, ještě hole, které dotáhl náš připitomělý Mates (kocourek). Hrál si s ním a mamka mu na to přišla a sebrala mu ho, ještě živé. Mělo jen pár dní, ani nebylo opeřené.
Nevěděli jsme, co je zač, jen jsem tipovala možná mládě vlaštovky. Piplala jsem ho sama, po týdnu piplačky jsem ho nechtěla dávat ani na záchrannou stanici, ani do zoo (obvolávala jsem i tyto instituce, bo jsme nevěděla co s ním. Ale věřila jsem tomu, že mládě by posloužilo jako potrava - pro dravce nebo hady. A tak když už jsem se s ním hňácala týden (krmení od rána do večera asi po 40 minutách), tak jsem si řekla, že ho zkusim dopiplat, dokud to půjde. Šlo to, rostli, cvrčil, žral jak divej a dorostl. Byl to rorýs. Jedna blogerka, která studovala veterinu (Kittanya) pak říkala, že rorýs je jeden z nejtěžších na odchování. Vědět to na začátku, tak to vzdám...
Jo, vypustila jsem ho do vzduchu někdy v srpnu, je to asi dva roky...
Kdyby ses chtěla podívat, tak můžeš tady:
http://eumenidas.blog.cz/1007/dona-kichota-prichazi
http://eumenidas.blog.cz/1007/piskle-druhy-tyden
http://eumenidas.blog.cz/1007/s-piskletem-je-taky-sranda-neverila-bych
http://eumenidas.blog.cz/1007/mrnous-rorys-a-statisticke-udaje
http://eumenidas.blog.cz/1008/mame-doma-pubertaka
http://eumenidas.blog.cz/1008/rorysku-let
Omlouvám se za to množství odkazů, ale psala jsem postupně, jak roste... a taky jsou tam fotky.
Takže se můžeš podívat, jestli se ti bude chtít... nebo nemusíš, jasně... :-)

7 Vendy Vendy | Web | 3. července 2012 v 9:55 | Reagovat

P.S. teď jsem si všimla, že jste už hrdličku dali na záchrannou stanici... asi ji dopiplají. Jak říkali sami, jestli žere a pije, je to dobré znamení...

8 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 5. července 2012 v 23:15 | Reagovat

[1]: Když nám umřela andulka, vyrobili jsme pro ní hotový svatostánek.

[5]: Naprosto výstižné. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick