Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Existuje důvod života?

8. července 2012 v 21:06 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Jedu tramvají, v uších sluchátka s nespoustanou hudbou, koukám z okna, jak míjíme domy, značky, fůru lidí, z nichž je každý jiný. Sleduju normální den, všechno je tak normální a běžné, až je to neuvěřitelné a děsně zvláštní. To, že Něco existuje. Že existuje vesmír, v něm malá planetka a na ní život. Samozřejmě nevěřím v to, že je jedniná. Ale ty další nebudou stejné a život na nich bude rozdílný. Poslední, jaká může tato skutečnost být, je obyčejná. Proč existuje něco jako bytí? A co je to vlastně existence?


Nevím, kolik lidí tam venku nebo v tramvaji myslelo v tu samou chvíli na to samé co já. Jak je úžasné, že bylo něco takového, jako je Život, umožněno. Jaké má formy, jak úžasná forma života jsme my, lidé, a co všechno dokážeme. Vybudovat město, být si vzájemě prospěšní (nebo taky neprospěšní) a vykonávat lidské činnosti, které jsme postupem času a našeho vývoje vytvořili. Vybudovali jsme politické i sociální systémy. Snažili si život zjednodušit, co to jde. A jak nám to čím dál víc připadá úplně běžné a tu genialitu si v tom neuvědomujeme (a čím dál víc ničíme sami sebe). Někdo si řekne "Prostě to tak je, narodíme se, žijeme a zemřeme." Je to pro něj samozřejmé. Takového člověka však snad neznám. Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak je život úžasný? Věřím, že ano. Zároveň je mi jasné, že takoví, kteří nad tím nikdy nepomýšleli, stejně existujou.

Život jako skutečnost je složitá na vysvětlení. Jak byste se jej snažili vysvětlit např. někomu s těžkým mentálním postižením? Jak ho vysvětlit obecně? Lze ho nějak popsat fyzikálně a chemicky? Chemicky ano, ale jen co se týče složení dané životní formy a ne, jak by se vysvětlila ta skutečnost. Reakce různých chemických látek, které umožnily toto? To se však bavíme jen o životě, jako skutečnosti, která prostě je a nějak vznikla. Stojí-li za tím něco víc, Bůh (bohové), energie Vesmíru, zkrátka nějaká Vyšší moc, nebude všechno jen o chemických procesech, musí to mít důvod. I láska je chemický proces, ale nesouhlasím s tím úplně, není to zdaleka všechno. je to energie, pocit, atmosféra. Pocity se ale dají vyjádřit chemicky, zas jsou tam ty látky. Je to propojení chemie, fyziky a duchovna?
Kamarádka se ptala chemikáře, co je to v chemickém hledisku oheň a nedokázal nám to pořádně vysvětlit. Prostě je to energie, síla. A co je to tedy samotná existence, něco nevysvětlitelného, jako oheň?

Je úžasné, že existuje možnost bytí, která dala možnost života zvířatům, rostlinám, nám i jiným bytostem. Zajímalo by mě, jestli je život jediná možná forma existence. Tím bych přeskočila k otázce Boha i Vyšší moci. Žije, nebo je to nějaký jiný druh existence? Bytí, které prostě bylo od počátku? I to přece muselo někde vzniknout! Chtěla bych se zeptat těch z vás, kteří se zajímáte o ezoteriku a s přírodními či energetickými bytostmi (jak to souhrnně nazvat?) komunikujete. Žijí, nebo existují jinak?
Lidé si života neváží, přijde jim to samozřejmé, hazardují (ale láká to, i já uvažovala, či bych nechtěla vyzkoušet skok s padákem) či ubližují zvířatům nebo přírodě. A nebo si ho váží, ale ne tolik, jak lidé dříve. Právě proto uctívali různá božstva či bohy, přinášeli jim oběti (to samozřejmě dělali i když žádali o dobrou úrodu). Děkujete za svůj život? Komu/čemu?
Jako malá holčiččka, která se večer modlila večerní modlitbu, v níž pasáž o děkování za život byla, jsem jejím slovům nedávala takový důraz ani upřímnost. Prostě jsem přeslabikovala to, co každý večer a hotovo. Víra v Boha nebo cokoliv jiného je podle mě pro dítě složitá věc a dítě spíš dělá to, co se po něm chce, než aby se nad tím zamýšlelo. A myslím, že to nemůžeme mít za zlé. Člověk se vyvíjí fyzicky, mentálně i duchovně a třeba to jednou pochopí, zavrhne, nebo si najde jinou cestu.
Dnes děkuju upřímně, uvědomuju si, že je to pomíjivý dar a jeho trvání může skončit prakticky kdykoliv, ale pořádně nevím komu/čemu. Stojím na pochybách mezi Vesmírem a Bohem a v podstatě by se dalo říct, že uznávám obojí. Bůh je Vesmír.

Jednu otázku jsem před dvěma odstavci mírně odstavila. Proč vlastně život existuje, stojí-li za ním něco Vyššího, co jej má na svědomí? (Protože pokud nic takového není, život se prostě vyvinul a tahle otázka je zbytečná. To by však neznamenalo snížení ceny, hodnoty života jako umožněné skutečnosti.) Cítily se energetické bytosti osamělé? Chtěly tu energii vložit do něčeho smysluplného? Jaký máme význam pro ně, když jsme je určitě tolikrát zarmoutili? A začali se chovat tak, že si našeho daru života nevážíme, nevážíme si ničeho kolem ani sebe navzájem. Musí mít vlastně život nějaký důvod? A má cenu po něm pátrat? Místo toho, abychom se z něj radovali, vždyť si to ti/ten/to "nad náma" třeba ani nepřejí. Oni nás milují (mluvím souhrnně, nechť každý věří v to, co věří) jako Tolkienovi Valar a Ilúvátar svoje děti - lidi a elfy. A občas litují, že nejsou jako my - smrtelní. A prakticky bezstarostní, protože ty starosti si předěláváme sami našim světem a tím, jak ho vidíme.

Přeneseme se do sfér Země. Rodí se každá naše duše s nějakým posláním? Máme tady úkol, účel? (Krom úkolu duchovně dospět.) Nebo je náš život předurčený a předem někde "nalajnovaný"? Osobně v osud nevěřím. Mělo by to pak nějaký smysl, narodit se podle pravidel? Ne. Vždyť by to byla nuda. Osud si utváříme sami, každým svým rozhodnutím. Jak moc toto ovlivňujeme, jak moc ovlivňuje budoucnost nás všech jedinec, mávnutí motýlím křídlem, to se asi nedozvíme. Stejně tak se já i ostatní nedozvíme všechny odpovědi na mé otázky, ale někdy není špatné je položit a uvědomit si, jaký úžasný dar jsem to dostali. Dar existovat.
Děkuju!

Život a lásku si za peníze nekoupíme. Je to kus kovu či papíru, pro mnohé má však cenu větší, než život zvířat či osob.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 8. července 2012 v 21:26 | Reagovat

Zrovna o tomto jsem přemýšlela o víkendu....a k žádnému závěru jsem nedošla...

2 Mathie D. Mathie D. | Web | 8. července 2012 v 21:49 | Reagovat

ja verím v Boha a teda aj v niečo, pre čo sa žiť oplatí
myslím, že každý je tu pre ničo poslaný, ale koná podľa svojho vedomia a svedomia a čo dosiahne je len na ňom! :)

3 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 8. července 2012 v 21:53 | Reagovat

Ani nevíš jak často nad tím přemýšlím! Spolužák má jednu teorii: cílem života je další generace (prostě mít děti) a cílem těch dětí je znovu mít děti...
Ale to se náš smysl skoro neliší od toho zvířecího, takže nevím... myslím, že je to jedna z otázek, na kterou nikdo nezná odpověď...

4 Áchjo... Nic novýho Áchjo... Nic novýho | 9. července 2012 v 18:19 | Reagovat

Strašně často nad tím přemýšlím!!! A napadá mě to samé.. A víš co to znamená? Žes nenapsala nic novýho... Tohle znaj všichni. Kolik ti může být? Víc než 15 to nebude... No ono i v 15 by mohl mít člověk vlastní názory... a né tyhlety profláknutý  fráze. My opinion!

5 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 9. července 2012 v 20:37 | Reagovat

[1]: Dá se vůbec k nějakému dojít? :)

[4]: To jsem ráda, že je nás tolik, co o tom přemýšlíme. Možná to není nic novýho, ale je to můj vlastní názor. Že ho sdílí více lidí ještě neznamená, že by nemohl být můj.
Podle stylu psaní soudím, že jsem tě (zase) něčím naštvala (že by tím, že ten sraz dneska nevyšel a já napsala trošku blbou reakci na facebooku?), protože jinak bys mi tady ten komentář nezanechal a když už, by ses neptal na věk, když mě znáš osobně, osobo mně blízká. Vyřešíme si to? :)

6 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 9. července 2012 v 22:37 | Reagovat

I mě velice těší, že nad smyslem života uvažuje čím dál víc lidí. Jako věřící si na některé tvé otázky odpovědět umím, u jiných by to ovšem byly jen spekulace a mé vlastní teorie. Myslím, že důkazem boží existence je sám fakt, že ač v něj nevěříš, svými otázkami ho hledáš! Nerad komukoli diktuju, co má dělat, ale můžu-li ti poradit, pak se vyhýbej ezoterice, jak jen můžeš!!! Lidé, kteří o sobě prohlašují, že se ezoterikou zabývají, mají velmi často jen povrchní znalost duchovního světa. Je to stejné, jako bys šla za někým, kdo umí zapnout počítač, ale ty by ses u něj chtěla dozvědět, jak se programuje. Ezoterika je velmi úspěšná právě proto, že nejsou úspěšné tradiční církve a lidé prostě potřebují v něco věřit. Jenže je to spatlanina ze všech možných náboženství, doprovázená neznalostí, povrchností a touhou být výjmečný. Bůh odpoví každému, kdo Ho bude hledat! K tomu není potřeba ani církev, ani nějaké čarodejnice, moderně se označující za ezoteričky.

7 Mniška Mniška | E-mail | Web | 10. července 2012 v 12:16 | Reagovat

Mně se moclíbíTvé uvažování, často v tom najdu i své vlastní myšlenky a přemýšlení o důvodu, smyslu a podstatě života jevíce než zajímavé a pro mě rovněž něco nutkavého. Taky často přemýšlím, jak je to úžasné vlastně žít a také o tom, co naše bytí vlastně způsobuje. Neumím si to vysvětlit, a tak mám za to, že v nás existuje nějaká duše, která je za našeho života zaklíněná do fyzického těla, aby se mohla projevovat a hýbat. Nějak se mi nechce věřit tomu, žejen chemie stačí k tomu, abysme žili. Navíc jenaše tělo zasesloženo z nějakých buněk, které taky žijí sami za sebe a de facto jednají taky samy za sebe. Tělo totiž samo ví, co má dělat, když je zraněno a samo se regeneruje, bez Tvé vůle, to je víc životů dohromady v jednom. Je to úžasné.
Co se týče té otázky, zda Bůh žije, nebo má jinou formu bytí, nenapadlo mě ještě se na něco takového ptát, jen si můžu myslet. A myslím, že nežije jako my lidé, já osobněsi Boha neumím fyzicky představit, vždycky vidím jen kousek oblohy, mraky a představuji si Boha jako velké nic. Tedy, ne, že by Bůh byl nic, on je, ale já prostě nemám konkrétní představu, jen občas třeba vidím jeho ruce, jak mě objímají, ale nikdy ne tvář nebo tělo, on je pro mě tak obrovský, že je nepředstavitelný

8 Lucerna Lucerna | Web | 10. července 2012 v 16:21 | Reagovat

Vynikajuci clanok. Ludia vzdy sa pitai ma zivot zmysel? A aky? Obcas zabudali pri tom uvazovani, zit a smiat sa :). U tych elfov.. vsetko je smrtelne, podla mna aj oni, len ziju dlksie. Teda ak odhliadneme to ze su fantazy :D.
Treba vyuzivat veci a vazitsi, mat rad ludi. Problem je v tom ze casto sa to deje opacne.
Zmysel zivota je vediet to, spravne si to uvedomit a nasledne to praktizovat. To je job na cely zivot :D.

9 Lucerna Lucerna | Web | 10. července 2012 v 16:23 | Reagovat

[7]: Ja som citala peknu myslienku.
"Kde je more a existuje vobec??" pitala sa kvapka v mori:))

10 Šeříková Šeříková | Web | 11. července 2012 v 19:53 | Reagovat

Tohle je moc krásné. Takové křehké, jemné a jsem si jistá, že tvá slůvka ucítila u srdíčka spousta bytostí, které se s lidmi přátelí. Tvůj andílek musí být neuvěřitelně šťastný :-)
Já věřím v Boha a nebeské mistry, přírodu a v obrovský počet vesmírů, do kterých se můžeme dostat. Moc se těším na část nekonečna, kde navždy opustíme těla s myslí. Přála bych si stát se andělem, abych mohla napořád pomáhat druhým, abych dokázala pod svá křídla schovat co nejvíce lidí, ale hlavně, abych mohla cítit Jeho lásku celou svou dušičkou. Chce se mi skoro plakat, když si představím to množství světélek, co dříve bývaly lidmi. Když si představím místo pro volná stvoření, plné líbezné hudby beze slov a to, jak se všude line láska. Toužím s ní splynout, stejně jako s tvým článkem. :-)

11 Vendy Vendy | Web | 11. července 2012 v 21:06 | Reagovat

[4]: Profláknutý fráze? Nezdá se mi. Některé věci se popíšou stejnými slovy. Jak jinak bys chtěl pojmenovat třeba den, jiným slovem než den?
Opak noci?
Časový úsek, kdy je vidět bez baterky?
Od úsvitu do soumraku?
Tohle jsem psala jako příklad.
Pokud teda slovo příklad není profláknutá fráze...

12 Vendy Vendy | Web | 11. července 2012 v 21:13 | Reagovat

K článku - zaujal mě název samotný, důvod žití - nikoliv smysl žití. Ono je to trošku podobné, ale v něčem odlišné.
Jinak, podobné otázky mívám taky, dnes ještě víc než kdykoliv dřív. A nevím, jak sama sobě odpovědět. Někdy mi připadá, že nad námi musí být něco většího, něco co nakoplo tenhle řítící se perpetuum mobile, jinak zvaný život a svět. Už jen zázrak zrození, jak jsem měla v minulém úvahovém článku, je jako zázrak. Malinkaté nic a z toho se vyvine kompletní človíček, s očima, s řasama, nosíkem, prstíky a dokonce nehtíky... to samé u zvířat. Ba i květina, když to tak vezmeš, tak z obyčejného semínka vyroste stonek, stvol, listy a květ - tolik barev, tolik vůní.
Tohle jsou věci, kdy mi možnost vzniku nahodilostí připadá téměř urážlivá.
Nevím, jestli byla dřív slepice nebo vejce, ani jestli byl dřív Bůh nebo vesmír, to jsou otázky, na které asi nelze odpovědět.
Ale připadá mi divné, že na tomto světě existuje gravitace, ale taková akorát - abychom se unesli při chůzi či běhu, ale abychom neodlétali při každém kroku či skoku. Že existují barvy, spektrum barev, které jsme schopni rozlišovat. Že existují vůně různých druhů - proč není jen jedna univerzální, například. Nebo taky by nemusela být žádná vůně.
Některé věci se dají vysvětlit chemicky, ale to je jenom vysvětlení - jak to může probíhat.
Ale proč to probíhá zrovna takhle, to mi žádný chemikář nevysvětlí...

13 Vendy Vendy | Web | 11. července 2012 v 21:18 | Reagovat

[11]: Ještě jsem chtěla říct - profláknutý fráze to nebyly. A jestli máš pocit, že jsi podobná slova někde četl (četla), může to taky znamenat jenom to, že podobně smýšlí a uvažují ještě jiní lidé.

14 Cleia Scampish Cleia Scampish | Web | 12. července 2012 v 17:10 | Reagovat

Otázka, kterou pokládá titulek článku, je hodně zajímavá a nutí člověka k přemýšlení. Jak jsou prázdniny, já jsem částečně doma a pozoruji rodiče jako chodí z práce a do práce a dělají z téhle činnosti každodenní rituál, pomali si uvědomu, že být studentem je vlastně dobré. Dochází mi, že bych si ty studentský léta měla víc užívat, protože pak už nebudou.. Kdybych měla vysvětlit život asi bych řekla, že je to něco nutného po narození.. Že Bůh je vesmír, s tím bych nejspíš souhlasila. Na Boha jako takového nevěřím. Nevěřím, že tam někde je. A pokud by byl, nedovolil by takové katastrofy jako záplavy nebo tornáda. Nedokážu odpovědět na to, zda na osud věřím či ne, ale rozhodně souhlasím s tím, že každý si píšeme svůj vlastní příběh.

15 Lady Diabolus Lady Diabolus | Web | 13. července 2012 v 20:26 | Reagovat

Důvod života, život... Vsadím se, že nás o tom přemýšlí hodně. Někdo třeba až moc a "vydeptá" se natolik, že skočí z mostu. Jednoho takového znám, byl to můj vzdálený příbuzný. Bohužel tohle asi nikdo nevysvětlí fyzikou nebo chemií...
Nicméně, já osobně o tom přemýšlím hodně. A jsem ráda, že je to tak, jak to je. ^^

16 Eveleen Eveleen | E-mail | Web | 14. července 2012 v 22:41 | Reagovat

Důvod života - hodně často to vidím jen jako utrpení... způsob nekončící bolesti, často přemýšlím nad tím, jestli to má cenu - jenže zabít se, bojím se bolesti, nejradši bych usnula a neprobudila se... Ne, v klidu, v jádru bych se nezabila, asi... jsem za život ráda, konec konců, musí se bojovat. Umění je v tom, vstát při každém pádu a život je někdy tak šikovný a štědrý, že ti při pádu ještě víc nakope prdel, aby to bylo k nevydržění....

17 Minou Minou | E-mail | 4. června 2013 v 7:32 | Reagovat

Tenhle článek se ti vážně povedl! Ale z komentů jsem vyčetl, že každý hledá svůj vlastní způsob života. Trochu jsem zagoogloval a našel jsem články s mimotělním cestováním jinak OBE(anglicky). Prakticky se ne/vědomě odputáte od svého těla a pak můžete například hledat otázky života a smrti jako zde. Bohužel na youtube jsem našel zvláště u některých (hlavně amerických) věřících opovržení nad tímto tématem. Dílo ďáblovo, démonové přestrojení za anděly atd. Mnoho lidí se OBE chtějí naučit z důvodu smrti některého blízkého, kterého chtějí navštívit, protože za života si nestihli dát poslední sbohem. Pokud si pro toto najdete čas, doporučuji pro začátek knihy Roberta Monroea. (jsou i na inernetu v pdf :D).

18 Executor Executor | E-mail | Web | 20. prosince 2015 v 11:56 | Reagovat

Existencia je sen ktorý sa sníva sám. :D Nerád drístam takéto blbosti, nedávno sa dokázalo že osoby ktoré vidia duchovné posolstvo v podobných tvrdeniach sú menej inteligentné. Život a príroda sú to, čo cítim, keď počúvam niektoré skladby od Lustre (SWE). V osud neverím hlavne preto, že mi to berie pocit slobody. Mám dojem, že v neho veria predovšetkým osoby pasívne, ktoré málo robia pre svoje zdokonaľovanie sa. Keď majú osud, tak necítia tú krásnu neistotu, že sa môže stať hocičo - aj negatívne a nemajú potrebu byť pripravený na všetko.

19 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 20. prosince 2015 v 23:00 | Reagovat

[18]: Děsíš mě, jak starými články se tu prohrabáváš. :D
Spousta z nich totiž obsahuje názory, které jsem časem změnila či odklonila. :D

20 Executor Executor | E-mail | Web | 21. prosince 2015 v 9:43 | Reagovat

[19]: Muhaha, to ma motivuje hrabať sa viac! :D Aspoň som si uvedomil, čo ľudstvo potrebuje: stavať rakety s dračími hlavami a cez Prdelovice ich teleportovať do iných galaxií na lúpežné výpravy. :D

21 Monica Otmili Monica Otmili | 21. prosince 2015 v 10:04 | Reagovat

[20]: Daj bacha, neh ich nepošlem na Slovensko. :D

22 Executor Executor | E-mail | Web | 21. prosince 2015 v 10:35 | Reagovat

[21]: A čo by tu vzali? :D :D

23 Monica Otmili Monica Otmili | 21. prosince 2015 v 16:18 | Reagovat

[22]: Spodné prádlo tvojej mamky. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick