Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Chci hlavně za přírodou

24. června 2012 v 22:51 | Monica Otmili
Před pár dny jsem pustila do vod internetu článek se seznamem mých snů a přání, a jeden bod se týkal cestování. Celkem pět zemí + ostrovy patřící jedné z nich, které bych si přála navštívit. Finsko, Norsko + Špicberky, Island, Grónsko a Kiribati. Vesměs ledové země až na exotické tichomořské souostroví. Proč jsem si vybrala krajiny ledu?Za svůj život jsem toho nacestovala poměrně hodně, byť to není nic závraťného, čemuž dost vděčím. Šlo hlavně o rodinné dovolené u moře, kde bylo moře hlavní prioritou. Inu nemáme ho, tak za ním pojedeme. Navštívila jsem několikrát různé ostrovy Řecka (ale na mé oblíbené Ithace jsme nebyli), Bulharsko, Španělsko, Egypt, Džerbu. Na ozdravné pobyty jsem jezdila do Chorvatska a se školou do Anglie a Španělska. Čím jsem byla starší, tím mě víc zajímala i historie a zajímavosti, a tak jsem s radostí jezdila na okružní jízdy.
Ačkoliv se mi ve všech zmiňovaných zemích líbilo, zvlášť v Řecku a Bulharsku, možná jsem toho moře už prostě přejezená. Nikdy mě nebavilo ležet na pláži tři hodiny a nedělat nic. Oprava - ležet na pláži a opalovat se. Musela jsem něco dělat, takže jsem byla celý den ve vodě, nejen v moři, ale i v bazénech, kde se dalo vyblbnout se. A později se taky začaly objevovat moje problémy se sluníčkem. Ačkoliv jsem se pravidelně mazala opalovákem, jednou jsem se v Egyptě spálila a jakmile jsem vlezla do moře, objevila se alergická reakce, já se třásla jak ratlík, celá rudá a celé tělo pálilo...

Na teplé přímořské země jsem nezanevřela, ale když se na to tak podíváme, z čeho země jako Chorvatsko a Řecko žijou? Hlavně z turistiky a většina turistů jezdí zrovna tam za mořem. Já zatoužila poznat něco nového. Úžasnou přírodu severských zemí, kde sice taky mají moře, ale na koupání to zrovna ideální nebude. Pro někoho nic, pro mě z nich sálá nespoutaná volnost a fantazie přírody. Jiný vzduch a vše je mi k srdci bližší. Nepotřebuju to vedro.

Finsko. Chci poznat krajinu tisíce jezer, kde žijí miliony komárů, kteří čekají jen na to, až půjde člověk za keřík vykonat potřebu. Pravda, že mě na tuhle zemi navnadil hlavně finský metal a pěkně těžká, ale krásná finština. Láká mě melanchonie studeného rána v chatce na menším kopečku s výhledem na jezera, nad nimiž se vznáší mlžný opar.

Island. Pro mě přírodní ráj na Zemi. Jednoduše řečeno úchvatná příroda, z níž dýchá harmonická atmosféra. Sopky, termální prameny, ledovec a travnaté pláně zároveň. Legendy o elfech a podobných bytostech žijicích v této nádherné krajině. A kolem příjemný klid, protože široko daleko nepotkáte živou duši. Asi bych se bála, bydlet sama v chatičce na úpatí nějakého kopce. Jsem sice tvor, který samotu ocení, ale spíš ve dne. Představa vyjít si s fujarou na kopec, dívat se do dálky a jen tak si pískat, je však nesmírně lákavá. Severem prosáklá hudba na lidové nástroje, cítím charakter té země z ní. Šeříková víla mi napsala do komentáře, že si mě představuje jako elfku s fujarou na servrském kopci. Překvapilo mě, jak mi vidí do duše, protože přesně tuhle představu bych chtěla zažít i doopravdy. (S mýma vyrobenýma elfíma ušima samozřejmě. :)) A taky mě inspirovala k nakreslení obrázku.

Norsko. Zima, hory, tisíce fjordů, sem tam nějaká červenobílá chatka. Kdybych si neprohlížela fotky a zápisky z Old Boyovy expedice, nejspíš by mě Norsko tolik neuchvátilo. A já jsem mu vděčná, protože mi představil další krásnou zemi. Zemi, která je pro mě na stejném místě jako Island. Má tu příjemnou atmosféru své přírody a kultury. Island a Norsko, země, kde se lidé sžili s přírodou. Jejich folklór musí být určitě zajímavý. Proletět se nad Norskem musí být nezapomenutelné. Nejlíp vzducholodí nebo balónem; to bych to nebyla já.

Špicberky, ledové ostrovy patřící k Norsku, ale nějak mi k němu nesedí. Už je to ta pravá ledová krajina, v níž je mimochodem velká semenná banka pro celý svět. Jaké jsou asi ledové ostrovy? Nebezpečné, ale krásné svým způsobem?

Grónsko. Možná se ptáte, když už na Špicberky, proč tam? A co tam? Fascinovalo mě prakticky od dětství. Táta mi kdysi řekl, že se tam nikdy nepodívám, když jsem básnila o tom, že bych se tam chtěla podívat. tak co se splní, jeho tvrzení, nebo moje přání? Polární záře, snad nekonečný led, ledovce plující po moři, když už slunce zapadá, na kost ledové moře, kde by člověk nepřežil déle, než dvě minuty... A taky život místních lidí a jejich historie, dřevěné vesničky. Jak moc se liší od našeho způsobu života hlavní město Nuuk? Najdeme tam obchoďáky?

Tichomořské souostroví Kiribati mi do toho výčtu severských zemí nezapadá. Psala jsem, že bych se vzdala horka. Přesto bych chtěla vidět další ráj na Zemi. Spoustu korálových ostrůvků s nádherným mořem, které mě nepřestane fascinovat a děsit zároveň. Projít se pod palmami na bílém písku, jíst čerstvý kokos, pozorovat západ slunce s palmovým klišé. Zažít to na vlastní kůži a ne jenom z televize z reklamy na Margot. Jak dokáže být příroda tak jiná v různých koutech Země. Jedno velké umělecké dílo, jehož my jsme součástí. Otázka je, jak moc se s ním spojíme a jak moc ho zničíme... My patříme Zemi a ne ona nám. Být cestovatelem musí být úžasné, plné zážitků a poznat spoustu přírodních krás od severu k tropům a všechno je tak jiné, jiná příroda, lidé a kultura. A co teprv být cestovatelem před dvěma stoletími, kdy jsme neměli tu možnost oblétnout za den a půl celou zeměkouli.
Zkrátka a dobře, velkoměsta si nechte. Byť mají své památky. Tisíckrát víc mě láká sever, než New York City. Kdo to má naopak, tomu to neberu. A kdybych měla příležitost, možnost jet do new Yorku, nejspíš bych jela, ze zvědavosti, ale návštavu Yellowstonu bych ocenila víc.

Dřív byl mým snem třeba Karibik a Venezuela, doufám, že osobité severní země brzo nevyměním za jiné. Nebo nebudu jednou zklamaná, kdybych je opravdu navštívila a ta kouzelná atmosféra nikde.
Víte, co mě mrzí? Cestovala jsem přes kus Evropy, ale pořádně neznám vlastní zemi, Česko. naši nikdy nebyli na cestování na Šumavu v létě (ostatně ani v zimě) a docela mi to i chybí. Mám tipy na pár hradů a zámků, kam bych se ráda podívala, na Macochu, do Novohradských hor a dál. Už se těším na letošní cimbálovou Soláň.
Mimochodem zítra mířím na školní výlet směr Boubín, doufejme, že to počasí nepoondí a možná tuplem tu uvidíte i reportáž. :)

A teď už jen séverskou atmosférou protkané sny. :)
Mějte se a sněte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | Web | 24. června 2012 v 23:42 | Reagovat

Hezký výčet. Láká mě taky poznávat spíš přírodní krásy, než města, byť jsou krásná a historická. Sever musí být nádherný, ta čistá příroda tam. Nebyla bych rozhodně proti Islandu, Norsku, ani Grónsku. A naše příroda je taky krásná. Je toho ještě hodně, co jsem neviděla.Třeba zrovna Šumavu.

2 Glukoza Glukoza | Web | 25. června 2012 v 0:58 | Reagovat

Jsi můj člověk. Nejraději bych (znovu) do Norska, ale všechny ty severské země musí být překrásné. Taky jsme jezdili spíš na jih a není to ono, to vedro a moc turistů a pláže...Když už moře, tak severské, divoké, s vikingskými legendami. A krásnou skandinávskou krajinu.Tak jednou uděláme výlet :)

3 Taychi Taychi | Web | 25. června 2012 v 6:07 | Reagovat

Semenná banka, to jako spermobanka? :-D

Já bych se chtěla podívat kamkoliv, ale asi taky spíše Anglie, Island. Já byla nejdále v Italli na gargánu se školou.

4 Glukoza Glukoza | Web | 25. června 2012 v 6:28 | Reagovat

Hej ne, semenná banka jsou prostě semínka rostlinek :) Je jich tam pro případ hrozně moc.

5 veruce veruce | Web | 25. června 2012 v 6:47 | Reagovat

Cíle, co se týče cestování, máme dost podobné. Kdysi jsem měla jiné představy o tom, kam někdy pojedu, ale už několik let je mi jasné, že na jih a západ mě nikdo dobrovolně nedostane :)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 25. června 2012 v 8:51 | Reagovat

Špicberky schvaluji!

7 Prcek prcek Prcek prcek | 25. června 2012 v 9:20 | Reagovat

Dobře se to čte! :)

8 FanFiction-Klub FanFiction-Klub | Web | 25. června 2012 v 9:47 | Reagovat

Ahoj :) Najskôr asi patríš k ľuďom, ktorí keď uvidia reklamu, bez milosti ju vymažú. Prosím ťa, aspoň v tomto prípade nám venuj minútku pozornosti :) V prípade že rada píšeš, chceš sa stať spisovateľkou alebo žurnalistkou, navyše máš dostatok fantázie, navštív náš blog, ktorý je akýmsi centrom príbehov- fanfictions, no zároveň aj strediskom potencionálnych spisovateľov, ktorí sa neboja ukázať svetu svoj talent. Ak medzi nich patríš aj ty, neváhaj a zaregistuj sa u nás. Podrobné info nájdeš na blogu. Vopred ti Ďakujeme :)

9 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 25. června 2012 v 15:32 | Reagovat

Zlatý sever :-)

10 Lucerna Lucerna | Web | 29. června 2012 v 13:46 | Reagovat

Sestra isla do Norska ako dobrovolnik. Ma sa tam uzasne! Vyhlad na more a fjordy.. Polarne dni, ked nezapada slnko. Fantazia :).
Ale zas opacne, ked je skoro stale zapadnute, musi byt dost depresivne..
Severne krajiny su, ale take mile, pohodvejsie.

11 Mniška Mniška | E-mail | Web | 1. července 2012 v 15:32 | Reagovat

Tohle byl vážně pěkný článek. Říkala jsemsi, že by se Ti na sever chtělo hlavně kvůli tomu, že odtamtud pochází kvalitní metalové kapely :) ale asi jsem se zmýlila v tom, že to bude ten hlavní důvod. A že je jím hlavně příroda, kterou jsi pěkně vykreslila ve slovních obratech, tak tím jsi navnadila i mě. Já osobně jsem teplomilná, jsem takový plaz, který i v 30 stupňových vedrech doma nosí ponožky, moje končetiny se prostě špatně prokrvují. Z toho důvodu bych měla obavy, jestli bych na severu nezmrzla a někdo by mě pak neuledoval. Nicméně polární záře a tundry musí být asi nádherné, navíc tady v Česku neustále postrádám ten pravý, nefalšovaný sníh, který zbožňuji.
Já Ti twen Tvůj výběr normálně schvaluji. Koukám, že jsi taky taková osoba protikladů :) nečekala bych, že se Ti také líbí u moře

12 Miriamme Miriamme | Web | 3. července 2012 v 14:30 | Reagovat

počuj ak pôjdeš do toho fínska(ktore je fakt nadherne, paci sa mi ta príroda, ich hudba je tiez pekna,...To by som sa tu vykecala :))vezmes ma so sebou?

13 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 5. července 2012 v 23:17 | Reagovat

[11]: No, nebýt těch kapel, tak krásu severu pořádně nepoznám. :) Ale říkám, do Grónska jsem chtěla od mala.

[12]: A tak jo. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick