Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Příběh ze zverimexu podruhé

13. května 2012 v 11:27 | Monica Otmili |  Život kolem nás
Před rokem a půl jsem psala článek o jednom místním zverimexu a chování ke zvířatům v něm. (Článek si můžete přečíst tady.) Předevčíremjsem navštívila rovnou dva zverimexy a v obou mě moc nepotěšili. Zatímco v tom prvním to byly šílené podmínky, v tom druhém hrála roli neochota pracovníků.


Na plánu jsem měla sraz s Opheliou, bohužel až na místě jsem se dozvěděla, že to nepůjde. Chtěly jsme jít do jistého zverimexu, kde prodávají mladé myšky pro hady. Původně jsem byla s našima domluvená, že si budu moci pořídit myš, jenže kvůli brzkému stěhování a faktu, že jí nebude chtít v nových bytech ani máma ani táta, jsem od plánu upustila. To ale nebránilo v tom alespoň si ten zverimex prohlédnout. Po vyčerpávajícím telefonátu s popisem cesty a následném hledání jsem ten zverimex našla. Zverimex popisovaný v prvním příběhu by oproti tomuto uspěl o mnoho lépe, už jen podmínky v tomto zverimexu nasvědčují, že nemocné zvíře by se zde pomoci nedočkalo. To se stalo i v prvním příběhu, jenže tam bych to nečekala. Zdání klame. Podmínky v něm byly několikanásobně lepší.

Už venku zavál odér zvířecího pachu.
Vstoupím dovnitř a ptám se, kde mají ty zvířátka. "Támhle v rohu," říká mi prodavačka. To byl fakt pohled. To, co se mělo nejlépe, to byly rybičky. Přirozené světlo nulové, do klecí-boxů svítí zářivky. A to jen do některých, jak jsem za pár minut zjistila... Koukám, myši v boxu, těm jestli někdo čistil, to bylo tak o Vánocích. Jsou pro hady, většina zverimexů se jinak stará o krmné myši a myši na lepší prodej. Takže to se dalo čekat. Křečíků bylo v boxu podstatně míň, vypadal o něco čistěji, stejně tak box potkánka.
Jenže co to po chvilce neobjevím? Úplně v tmavém koutě pod poličkami je velké akvárium s morčaty. Beze světla, špinavé, smrad kolem, jednolitá strava, no šílenost, nevyhovující podmínky. Honem rychle jsem z toho zverimexu vyletěla.
Nyní jsem u starého článku s prvním příběhem objevila nepřečtený komentář s odkazem na nahlášení týrání zvířat. Začínám uvažovat, že se na ně obrátím. Tahle zvířata se rozhodně neměla dobře. A zase nadávat, že zvíře nemá být méněcenné, jenže tady jsou méněcenní i určití lidé... Co vy n to, nahlásili byste to?

Vyhodnocení situace: Nevhodné podmínky pro zvířata, řekla bych, že i nevyhovující prostory.
Lokalita: Poblíž tramvajové zastávky Ohrada, akvaristika- zverimex vedle kadeřnictví. Praha.

Nenapadlo by mě, že díky zverimexu budu naštvaná tenhle den ještě jednou. Když nedorazila Ophélka, domlouvám si sraz s naším seletem Babe. Po sektání a procházení olšanskými hřbitovy (kde mimojiné objevíme obrázek nahé ženy na zdi, ovšem oba nechápeme, proč má nakreslenou p*ču na koleni), o nichž stále zjišťuju, že jsou větší a větší, nicméně to nám nezabránilo chodit pořát dokola, mám hlad a tak jdeme do paláce Flóra pro někdo k jídlu. Jé, PetCenter, tak se kouknem dovnitř.
PetCenter, síť zverimexů, kde nakupuju ráda, klece mají čisté, dobré prostory, nedostávají jednolitou stravu, v prodejnách, kam chodím nejčastěji mají i milou obsluhu. Jen je pravda, že se mi nějaká zvířata zdají předražená, jenže kvalita "služeb" pro zvířátka něco stojí, takže tu vyšší cenu chápu. Milá obsluha, to by se nyní říct nedalo.
Prohlížíme zvířata, dojdeme k myškám. Brzo zjišťujeme, že pod velkou miskou pro psy, v níž mají myši krmení, je jedna myš, která se tam nějak dostala, ale teď se snaží dostat ven, máchá tlapkami co nejdál dosáhne a vylézt nedokáže. Chudák myš, si říkáme, tak dojdu za prodavačkou. "Prosimvás, mezi myškama máte jednu, co se nějak dostala pod tu velkou misku a teď nemůže ven." "To je v pohodě, ony am mají velkou vrstvu pilin, tam se prohrabávaj normálně." Že by? Velkou vrstvu pilin nevidíme a škvíra, kterou se snaží myš dostat ven je půlcentimetrová. Stojíme tam, sledujeme, myš už nevidíme, takže vážně asi vylezla. Po pár minutách zjišťujeme, že to byl omyl. Myš si dala přestávku a znova se snaží dostat ven. Smutně se díváme na sebe i na myš a myslíme si svoje. Je mi to blbé, jít tu prodavačku otravovat znova. Ale proč by mi to mělo být blbé, ať si o mě třeba myslí, že su kráva, mně to může být jedno a té myši si nemusí někdo další všimnout. "Pardon, ale my jak pozorujeme, ta myš se vážně nemůže dostat ven." "Ale to je vážně v pohodě, ony se dokážou úplně zplacatět, si tam dělají skrýš." Hm, zase nás odbyla. Nakonec jde přecejen k nám s tónem "já mám pravdu, tak to je a vy mě akorát otravujete" a se slovy: "No, už jdu za váma, říkám, ony tam normálně spinkaj, nic jim není." Otevře sklo, nadzvedne misku a pod ní není jedna myš, ale dvě. Velkou vrstvu pilin nevidím. Ano, myš se dokáže zpacatět, ale ta moje sotva podlezla 1.5 cm škvírou pod dveřma od pokoje. A cesta tam je často lehčí než ta ven, i když se říká, že když to šlo tam, půjde to zpátky.
Příkladem je moje už nežijící andulka, ktéré jsme pořídili plastové krmítko se stříškou, aby nevyhazovala krmení z klece a nezavrtávala se do původního hlubokého krmítka, což jí náramně bavilo. Papouch vlezl celý do toho krmítka, to my jsme zrovna byli pryč a když se vracíme, slyšíme tlumený ptačí křik. Kdybychom jí nevyndali, sama by se ven nedostala. To samé, když nám zapadla za regály s CDčkama. Nebo já, na tyč na těláku vylezu, pět minut mi trvá cesta dolu.
Co mě naprosto naštvalo, že prodavačka tou miskou obě myši zaklopila zpátky...! Nasrat, jinak to říct nejde.
Jestli tohle někoho obtěžuje, tak ať tam nepracuje. Bohužel se potvrdil Kittanyin komentář, že se podobné chování ke zvířatům ve zverimexech stává běžně.

Vyhodnocení situace: Neochota prodavačky, i když se jedná o zvíře.
Lokalita: PetCenter, palác Flóra, Praha.

Vaše zkušenosti se zverimexy? Máte doma zvířátko, jaké?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Christina Christina | Web | 13. května 2012 v 11:43 | Reagovat

Možná je lepší si koupit zvířátko ve zverimexu, jelikož mu pomůžete. Vůbec se mi nelíbí namačkaní potkani v jednom malinkém akváriu, bez kontaktu člověka. Pomalu shnilý chleba leží na pročůraných pilinách. pití žádné. takových zverimexů je většina. Chápu, že ty lidi nemají peníze, ale potom nechápu proč tam teda ty zvířata mají. Jsou vystresovaná :( Já mám potkánka z chovatelské stanice- úplně něco jiného než ze zveráče.!!

2 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 13. května 2012 v 12:05 | Reagovat

Kaufland Uherský Brod. Zvířata tam už nemají, ale já si tam svého času koupila křečka. Ochota prodavačky odpovídající, až na: "Je to sameček nebo samička?" "Tak to slečno opravdu netuším."

Prodavač by podle mě měl  mít přehled, jak má umístěny samce a samice, kdyby náhodou někdo dostal namr... samičku a do týdne měl z jednoho křečka křečků šest, tak mají průser.

3 Erista Erista | Web | 13. května 2012 v 12:20 | Reagovat

Některé podmínky ve zverimexech jsou vážně otřesné. V kauflandu jsme koupili menšího králíka, který byl umístěný v kleci pro křečky, skoro se nemohl hýbat. U nás ve městě jsou 4 zverimexy, z toho ve 2 jsou zvířata chovaná otřesným způsobem, ve 3. moc zvířátek nemají, ale když jo, všechno je v pořádku. Já chodím zásadně do toho 4., ochotný personál, potřebně vzdělaný, zvířata mají myté klece, nikde žádné bobky či plísně, mají dostatnečně velké klece, zvířata jsou tam vymazlená, prostě se to nedá srovnávat se zemrimexem v kaufnadu. Nevím, zda bych to nahlásila, vážně ne...

4 Babe Babe | 13. května 2012 v 12:27 | Reagovat

pýýýčaaa. zejtra bych se tam mohlo jít podívat.

5 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 13. května 2012 v 12:44 | Reagovat

Do zverimexů nakupovat nechodím, jen občas se podívat a to hlavně do toho, který je u Kauflandu (ve Zlíně). Zdá se mi být celkem v pohodě.

6 Dahlia Dahlia | Web | 13. května 2012 v 13:35 | Reagovat

Nesnáším, když lidi takhle chovají ke zvířatům. Mám zvířata snad radši než lidi, za tohle bych jim nakopala a na všechny je poslala ochranáře zvířat.

7 ket ket | 13. května 2012 v 13:46 | Reagovat

Zverimexy jsou zlo.
[1]:Musím tady se slečnou souhlasit, že Chs jsou úplně o něčem jiném a to mluvím z vlastní zkušenosti - a to už ať jako prodávající či kupující...

8 Madrak Madrak | Web | 13. května 2012 v 14:48 | Reagovat

Já mám zkušenosti se zverimexy vcelku špatné, jen pár jich znám dobrých. Ale bojím se, že se to časem nezmění... I když možná by tamten za nahlášení stál.

9 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 13. května 2012 v 15:13 | Reagovat

Klidně je nahlaš! Je jasné, že cílem každého podnikatele je dosažení zisku. To platí i pro obchody se zvířaty. Ale dosahvat zisku tím, že nevytvořím vhodné podmínky, že najmu prodavačku za minimální mzdu a nebudu po ní chtít ani kvalifikaci, ani lásku ke zvířatům, to je přinejmenším nemorální.

10 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 13. května 2012 v 20:14 | Reagovat

[1]: Také si říkám, že to to zvíře zachrání, mnohdy se zvířátka z chovných stanic chovají jinak a lépe se zbavují strachu, právě díky dobrým podmínkám.

[2]: To je další věc, co mě rozčiluje, vím od kamarátky, jaké to je, dostat kotnou myš, na níž to není poznat, respektivě jaké to je probudit se a zjistit, že v kleci nejsou dvě myšli, ale šest. :D V těch zveráčích je to problém, protože by to znemenalo dvakrát víc klecí... Upozornila jsem na to ve zverimexu v Brně a oni že to ty myši ani nestihnou, většina z nich jde jako krmivo pro hady.

[4]: Zkontroluj, jestli není nějaká myš pod miskou.

[5]: Jé, v tom kauflandu jsem byla, když jsem byla ve Zlíně na koncert, ale že je vedle zverák, to nevím. :)

[9]: Máš pravdu, pravděpodobně se tam zajedu ještě podívat a zvážím to nahlášení.

11 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 13. května 2012 v 20:58 | Reagovat

[9]: Byznys vládne světu a etika jde do kopru.
A to všude, nejen ve zverimexu.

12 Viollet Viollet | Web | 13. května 2012 v 21:16 | Reagovat

Už tomu tak asi bude... U nás je taky jeden zverák, kde na ty zvířata nějak nedbají... Je to přeci krmná zvěř. Hlavně ta fretka narvaná do extra malé klícky se netvářila dvakrát šťastně.

13 Šeříková Šeříková | Web | 14. května 2012 v 10:58 | Reagovat

Už jenom když jsi to včera vyprávěla, mrazilo mě po zádech. Proč lidé ve zverimexu pracují, když nemají zvířata příliš v lásce? Možná, až někdy začnou vládnout obři a zavřou prodavače do klece, pak přijde uvědomění si...

14 Darion Darion | Web | 16. května 2012 v 20:09 | Reagovat

Tihle lidé si myslí, že jsou zvířata prostě havěť. Jde jim jen o zisky, které z toho mají. Sice nejsem nějaká citlivka, ale těch zvířat mi je líto, mám radši zvířata než lidi. Upřímně bych nejraději ty prodavače a majitele těhle obchodů zavřela do stejných podmínek, a pak by se vidělo, jak by se změnil jejich přístup. Každopádně, nejspíš by to za nahlášení stálo, ale dělej jak myslíš, já to neposoudím :)

15 Babe Babe | Web | 17. května 2012 v 19:05 | Reagovat

hele otmo nemam ti jak jinak napsat - http://www.jaktak.cz/jak-si-vyrobit-velmi-efektni-sperk.html vyrobíš mi to? :D:D

16 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 18. května 2012 v 22:55 | Reagovat

[15]: Upřímně, když mi dáš prachy na materiál, tak jo. :)

17 Babe Babe | Web | 19. května 2012 v 11:42 | Reagovat

[16]: huora :D

18 Mniška Mniška | E-mail | Web | 19. května 2012 v 16:35 | Reagovat

Ty bys mohla dělat ve veterinární správě! Ale já Ti tohle schvaluju, mám ráda zvířata a je strašně fajn, že nejsi k těm zvířatům lhostejná.
Tu druhou historku jsem slyšela ve Tvém podání naživo, ale i tak jsem si ji s chutí přečetla ještě jednou. Dělá mi dobře, když někdo bojuje za práva zvířat ;)
Nu, já mám kamaráda, který zverimex vlastní. Zprvu se tím chlubil, protože ví, jak miluju zvířata. Jenže kdybys to u něj viděla...myslím, že bys na něj taky někoho zavolala. A představ si, že já můžu mlít pantem stokrát dokola, furt opakovat to samé a on mě stejně neposlouchá, dělá si všechno po svém. Víš co dělá, když mu říkám, že konečně musí dávat zvířatům vodu, hlodavcům seno a snížit vysokou úmrtnost? Založí si ruce na prsou, dívá se někam jinam a počká si až si dokecám. No, mohla bych Ti o něm a jeho zverimexu vyprávět a zhrozila by ses. Taky už na ně nějací lidé zavolali veterinární správu. Jenže chyba je v tom, že oni se hlásí dopředu, takže majitelé zverimexu jsou na ně připravení.
Takže jen tak dál! Já Ti fandím a klidně si vyrobím i transparent, kterým Tě podpořím! :)

19 Kamila Kamila | E-mail | Web | 14. května 2015 v 12:22 | Reagovat

Já si oblíbila nakupování přes internet. Sehnala jsem tam teď úžasně levné svíticí elektronické obojky pro psy https://www.elektro-obojky.cz/obojky/

20 mysikrysa mysikrysa | 2. února 2016 v 8:50 | Reagovat

Naštěstí u nás jsou všechny zverimexy v pohodě, zvířata mají čisto, mají boudičky, běhací kola apod.
Že jsou hlodavci umístění v tmavém koutě pro ně není takový problém. Většina druhů je nejaktivnější v noci nebo ráno a večer a sami se rádi schovávají v přítmí. Spíš jim vadí příliš silné světlo nebo kdyby je měli přímo ve výloze na přímém slunci.
Ale ta špinavá podestýlka a špatná strava by stála za nahlášení na veterinární správu, ať udělají kontrolu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick