Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

3 minuty na čištění zubů

4. května 2012 v 18:07 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Aneb jak moc záleží na tom mít zdravý chrup?
Nebýt tady Madraka a našeho rozhovoru o rovnátkách, vlastně bych o zubech a nutnosti jejich kvality ani tak nepřemýšlela, přitom naši se nemají moc čím chlubit. Čistím, čistím, čistím, to to musí trvat tak dlouho? Nestíhám! Zabijou mě ty tři minuty? Do nedávna byla pro mě tato činost omezená ze tří minut na minutu jednu. Ráno i večer, minuta. Od malička jsem měla zuby zdravé, žádné kazy v době, kdy děcka ze školy měla první plomby. "Dospělácké" zuby se prorazily rychle, posledního mléčného zubu jsem se zbavila asi ve 13,5 letech. A pak jsem znenadání zjistila, že jeden zub, parchatn, horní šestka, bolí. Tak vemu mezizubní kartáček (zuby mám rovné a těsně u sebe, že ani tu nejmenší velikost mezizubního kartáčku tam nedostanu, aniž by nezačala téct krev, což je docela problém), že to prozkoumám a tmavý kus zubu je venku. A je to jasné, kaz je na světě. Ta potvora bolela dlouho i po zaplombování, půlka zubu musela pryč. Doktorka mě sprdla, že jsem tam prý nebyla tři roky. Jenže já pako a naši evidentně také jsme si mysleli, že chodit pravidelně na rovnátka (která jsem po dlouhé době konečně odložila) stačí. Objevila mi dva malinké kazy na dolních šestkách a já lítala k zubařce měsíčně snad dvakrát.
Dopadlo to tak, že tam mám dvě modré (jakési divné) plomby. Přitom to byly téměř neviditelné a bezbolestné kazy a po vrtání to byla díra jak cyp. A to jsem se ještě divila, že za to chce pětistovku...Když mě nedávno řekla nějaká sedmačka ironicky, že prý mám dobrý plomby (všimla si, když jsem se smála na celé kolo něčemu), utvrdila se mi ještě myšlenka, že mít zuby v pořádku je důležité, ještě víc. Ne nadarmo se říká "Ráno pro krásu, večer pro zdraví.". Takže ano, slibuju, budu se snažit o ty tři minuty. Fakt, tyhle dvě jsou na špatným místě, snad je budu moct brzo nahradit bílými.
Bolí-li zub, tak to každý, co zažil, ví, jak to dokáže naštvat a ničit život. Lítání po zubařích taktéž a kousání půl roku na jedné straně je jen a jen na obtíž. To by byla stránka zdraví, ale v dnešní době je na snad na stejném místě stránka estetická. Pardon, vlastně už dříve pro krásu ženy umíraly.
Zuby, neříkejte, že si jich u druhých nevšimnete. Máme učitelku, mladou, tak 24 let, pěkná a jediné, co jí ten dojem kazí jsou ty křivé zuby. Přitom s tím se ještě dá něco udělat. Jak jsem zmiňovala, že naši se nemají čím chlubit, mamka v mládí brala spoustu léků a odnesly to ty zuby. Barva do hněda, neustálé problémy, každou chvíli je u zubaře. Na to si člověk zvykne, má-li takový problém někdo blízký, a vlastně ho ani nevnímáte.
Teď ani nemluvím (nepíšu) o zubech některých kuřáků, taktéž, na slečně z jednoho obchodu to člověk pozná okamžitě.

Zuby jsou prakticky jako tetování. Až na to, že zda se někdo nechá potetovat, to si může vybrat, zuby máme, nebo jsme měli (tady se nechci dotknout starší části populace, právěže znám i jednoho vrstevníka, co prostě základy na dospělé zuby z poloviny nemá) všichni. Jak Madrak správně poznamenal, při hledání práce to může být potíž. Lidé dají na první dojem nejen z chování, ale i ten estetický. Člověk majíc tetování na ruce sežene práci v bance hůř než ten, co má ruku bez něj. Typický příklad, jak v Americe tetovaní nemohli sehnat práci, protože si nadřízení vybírali raději jiné. S tím má co dočinění i obecně známý fenomén, že tetování mívají hlavně kriminálníci. Zdravý chrup však může mít i ten krimininálník i každý jiný člověk. Na estetiku prostě lidé dají, nebude-i nám někdo v MHD vonět a bude-li svým zjevem působit divně na okolí, my se mu budeme vyhýbat. Automaticky nás napadne, že může být nebezpečný, nebo že vylezl z hospody. (Opilci jsou nebezpeční, někteří.)
Co takhle pěkná recepční s chrupem v naprosto špatném stavu? Snesli byste představu, že může váš úsměv někoho odpuzovat?

No jo, Mon má totiž ráda sladkosti a dost si jich dopřává. Nikdy dříve zuby nezlobily, teď začaly. Jídlo, další věc, co kvalitu těch našich ovlivňuje. Málokdo si může dovolit čistit je po každém jídle, nebo žvýkat ty tolik propagované orbitky. Škola, zaměstnání, vzdálenost od vhodného místa a další věci nám to znemožňují. Určitě nejen sladkosti jsou zkázou pro zuby. Co taková Coca-Colanebo energetické nápoje? Cola je tak napchaná cukrem a kdejakýma kyselinama, že prý při nadměrném pití poškozuje a rozpouští zubní sklovinu. Zkuste ju nalít do záchoda a vyčistit ho s tím. Jako čistící prostředek funguje dobře, což o něčem svědčí.

Tak co, věnujeme těm našim zubům alespoň ty tři minuty? A dobrý kartáček, nebo třeba rovnátka, když je třeba? Jak jste na tom vy s vaším chrupem?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 4. května 2012 v 18:25 | Reagovat

Ze zubařů a stejně tak i z ostatních doktorů mám hrůzu. Naposledy jsem byla u zubařky tak měsíc zpátky, když se mi ulomil kousek zubu...

2 Viollet Viollet | Web | 4. května 2012 v 18:29 | Reagovat

Právě jsi mi tímto článkem vervala schízu do hlavy. Já u zubařky nebyla snad 5 let 8-) Jednou jsem si zuby nečistila dokonce půlrok vkuse... :D To bylo hodně dávno, teď už to nezanedbávám. Ráda bych je ještě ve 30ti měla... :X:X

3 kirma-lee kirma-lee | Web | 4. května 2012 v 18:30 | Reagovat

Byla jsem u dentální hygienistky a jakmile uviděla (díky genciálce, která mi odhalila zubní plak) tu mojí odbytou péči o zuby, okamžitě na mě vychrstla megaseznam rad, jak se o ně starat a já z toho měla hlavu jak pátrací balon. Od té návštěvy se ale o zuby starám pečlivěji, než kdy jindy, navíc mi ta dentistka zaručovala, že dlouho neuvidím zubní kaz a zubařku :D Ok, tak se na to těším. Skvělý článek :D

4 Madrak Madrak | Web | 4. května 2012 v 18:54 | Reagovat

Zuby, milované téma o kterém tak rád mluvím :-D Člověk si řekne, co to je, nějaké zuby, ale jsou opravdu důležité.

5 Nikolas Nikolas | Web | 4. května 2012 v 19:03 | Reagovat

No já na to taky nějak kašlala, ale poslední dobou se snažím věnovat zubům maximum (dřív jsem si je ani nečistila před spaním), protože vidím, co to udělalo s tátovými zuby, když na to kašlal. A to teda fakt nechci. :D

[2]: Půl roku? To by mě zajímalo, co tě k tomu vedlo a jak to bralo okolí :D

6 jenny11 jenny11 | 4. května 2012 v 19:04 | Reagovat

Já upřímně jsem šťastná, že mám zdravé zuby. Každý den si je opravdu čistím ráno i večer, ale jelikož ráno většinou nestíhám, tak si je vyčistím docela rychle. Ale musím říct, že za celý svůj život jsem měla asi jen jeden kaz a to k tomu ještě maličký, proto jsem asi i jedna z mála, která k zubařce chodí ráda. Ještě k tomu, když mi pokaždé pochválí, že mám jedny z nejkrásnějších zubů, jaké zatím viděla.Což mi fakt potěší :) Jinak skvěle napsaný článek! :))

7 Viollet Viollet | Web | 4. května 2012 v 19:32 | Reagovat

[5]: Období vzdoru, měl to být jakýsi protest 8-)

8 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 4. května 2012 v 19:43 | Reagovat

Já už jsem si navykla čistit zuby ráno v obýváku u zapnutého Óčka, takže mi čas čištění měří jeden klip - ten bývá plus mínus 3 minuty. Ale občas jsem to HODNĚ flákala. Od té doby, co jsem dostala rovnátka to šla péče o hodně nahoru a teď už si to tak nějak udržuju :)
A svoji zubařku mám ráda, takže chodím na pravidelné kontroly a všechno, jako malé mi říkávala pohádku :D

9 Aelis Aelis | Web | 4. května 2012 v 20:28 | Reagovat

O tomhle tématu bych mohla psát slohovku. Je mi patnáct a už příští pondělí se chystám na další korunku. Zuby si čistím a vždycky jsem si je čistila. Řeknu ti, neni nic příjemnějšího než když ti zubařka vyndává nervy ze zubu nebo, když ti vypaluje dáseň, která přerostla (ano i tím jsem si prošla a je to zážitek). Moje mamka je na tom stejně jako ta tvoje. Zuby má zkažené po lécích, které v dětství brala kvůli nemocem, teď má celou řadu umělých zubů (ne vyndavacích jako babičky, protože to bych se asi dost smála - nic proti nikomu). Naštěstí chytla dobrou zubařku, která její zuby udržuje v dobrém stavu.
Můj problém se zuby nezavinily jen špatné geny (mamka má zuby příšerný, ale otec má kupodivu první plombu ve čtyřiceti), ale taky špatná zubařka. Zub, se kterým jsem poprvé nevýslovně trpěla už jsem měla jednou vyvrtaný, ale špatně, a tak to šlo se mnou z kopce. Začala jsem se cpát práškama proti bolesti (v době, kdy se moje matka panicky bála zubařů, dokonce mlátila hlavou do zdi, aby zvládla bolest - její zubařka jí tahala nervy bez umrtvení a ječela na ní, že při tom skučí) a svalovala jsem vinu na citlivé zuby. Moje přesvědčení, že je vše v naprostém pořádku upevnila moje stará zubařka, která mi při prohlídce řekla, že je vše v pohodě. No... nebylo. Na zubu jsem měla černý kaz ve velikosti makového semínka, a tak jsme začali hledat novou zubařku. Ta mě zachránila a jsem nadevše vděčná, ale ty peníze, co na to padly... Uff! Dřív jsem k zubařce chodila každý půl rok, teď tam chodím každé dva měsíce. Díky milé slečně, které se stará o moje zuby přestaly být moje návštěvy noční můrou. Vrtá vždy s umrtvením a dbá na to, aby mě nic nebolelo.
Není opravdu nic lepšího než vyhodit nějakou tu stovku dvě za věci na zubní hygienu, než platit několik tisíc na jednu korunku. :)
Chápu tvojí bolest. xD Zuby jsou to nejhorší, někdy si říkám, že bych se bez nich nějak obešla.
Já si vydržím zuby čistit až pět minut. Ne že by se mi chtělo. Ráno se cítím jako sjetá, jsem unavená a tak jen stojím před zrcadlem, hypnotizuju ho a čistím si zuby. Nic nevnímám, ani čas. Večer si čistím zuby pod sprchou. Vydržím to dýl, když mi na záda dopadá horká voda. :)
S těma zubama hodně štěstí! *D
Snad jsem tě moc nevyděsila... :)

10 Aelis Aelis | Web | 4. května 2012 v 20:30 | Reagovat

[2]: Joj. To už by mi vypadaly. xD Ale myslim si, že kdybys s nima něco měla, ozvaly by se. :D

11 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 4. května 2012 v 20:55 | Reagovat

Ussurijský tygr, když mu vypadají zuby, umře.

12 Aailyyn Aailyyn | Web | 5. května 2012 v 12:31 | Reagovat

Mně je dvaadvacet a ještě nemám ani jeden kaz. :-) Je to spíš o genech, kdo k tomu má sklony, měl by o zuby pečovat, ale všechno se péčí zachránit nedá. Jen tomu jde pomoct. Moje maminka měla první kaz snad po třicítce, dodnes má jen asi tři, to mají dávno mnohem mladší lidi, než jsem i já.
Je to jako se vším. Může to vypadat neférově, že někdo má něco bez práce (pěkné zuby, štíhlou postavu) a někoho to stojí strašného úsilí a stejně to není ono, ale ten, který se snaží, kdyby pro sebe něco nedělal, bude na tom mnohem mnohem hůř.

13 Vendy Vendy | Web | 7. května 2012 v 13:09 | Reagovat

Čištění zubů? Ano. Ale není zas tak důležité, jestli tři minuty nebo minutu. Kamarádka si čistí zuby aspoň pět minut, ne-li dýl a má pořád se zubama potíže a u zubaře je každou chvilku.
Zčásti je to dané geneticky, bohužel. Nemám ráda výmluvy na dědičné dispozice, ale někdy je to opravdu výmluva oprávněná.
Jinak, k problémům zubů - ano, estetika hraje velkou roli, ale není jedinečná. Viděla jsem pokus, kdy mladá slečna rozdávala jakési informační letáky ohledně příspěvků a bavila se s lidmi. Měla velký úspěch, byl velký zájem a byla velká ochota.
Potom té slečně opticky poškodili chrup - nažloutli jí zuby, namaskovali jakýsi malý kaz.
Měla provést totéž - rozdávat letáky, informovat a lákat lidi, aby přispěli.
A výsledek?
Zájem byl sice o něco menší, ale zas o tolik ne. Asi o čtvrtinu. Autoři pokusu (a zejména stomatologická společnost, která si chtěla potvrdit své teorie o perfektním chrupu a vlivu vzhledu na okolí) byli docela zklamaní. Čekali totiž, že slečna nebude mít žádný úspěch, nebo jen minimální.
V čem spočívalo to kouzlo? V jejím vystupování. V obou případech se totiž chovala sympaticky a příjemně a mluvila inteligentně a se zaujetím.
Špatný chrup totiž neodrazuje tolik, jako špatné chování. I lidé, kterých se pak ptali(lidé, kteří se zastavili u slečny s dobrým a špatným chrupem), říkali, že špatné zuby jim zas tolik nevadily. Že je spíš zaujal její projev, její řeč a její chování.
Takže, ano, zoubky čisti. Ale zkus je posilovat vnitřně - vápník, hořčík nebo vitamín D.

14 Vendy Vendy | Web | 7. května 2012 v 13:16 | Reagovat

P.S. - sama jsem měla první plombu v osmnácti a pak do pětatřiceti žádný kaz. K zubařovi jsem chodila jednou za rok, a většinou jen odstranil zubní kámen.
Pak jsem měla nějaké zdravotní problémy a během krátké doby vystřídala asi patero antibiotik. A od té doby se mi zuby kazí jeden za druhým, u dvou stoliček (naštěstí protipóly) se mi i vylomily. Katastrofa.
Myslím, že to bylo těmi antibiotiky, a že jsem v té době nenasadila něco, co by ztrátu imunity rychle navrátilo.

15 quick quick | 9. května 2012 v 10:32 | Reagovat

11 - Proto se stahují z volné přírody do zoo, kde v takové případě dostanou karbenátky.

16 quick quick | 9. května 2012 v 10:36 | Reagovat

Úsměvný článek.
Jeden náš pan profesor, který měl dva doktoráty zdůrazňoval, že mu nevyrostly zuby moudrosti. Doktoráty jsme mu nezpochybnili, to druhé občas.

17 Katherine Katherine | Web | 10. května 2012 v 16:25 | Reagovat

Já jsem na čištění dřív dost kašlala, ale ani jednou jsem neměla kaz. Vždycky když jsem šla k zubaři, pochválil mě, jak mám krásný a bílý zuby a jak si je krásně čistím, ale přitom jsem si je většinou večer nečistila. Je možný, že to mám po otci, ten neměl v životě ani jeden kaz a měl krásný zuby. Za to mamka má několik plomb, korunky a jeden zub umělý (ale za to nemůže nesprávná hygiena, nýbrž sestra co jí omylem schodila ze židle).

Já si teď zuby čistím dvakrát denně, jak dlouho nevím, ale vždy si u toho vyslechnu nějakou písničku z mobilu, takže +- 3 minuty. Teď se o ně musím dost starat, protože mi před půl rokem dali rovnátka a nechci aby se mi tam hned něco objevilo. Stačí, že mám vytrhlou dvojku vepředu a mezeru mezi jedničkama.

18 Mniška Mniška | Web | 12. května 2012 v 13:15 | Reagovat

Čím vším ty se nezabýváš? Ten tvůj život musí být tak strašně zajímavý, když dokážeš přemýšlet i o věcech jako jsou zuby :) Nj, i já jsem milovník sladkého, ale zatím mám zuby zdravé (nechci to zakřiknout, ale plombu nemám dosud žádnou), mamka říká, že v tom hraje roli taky genetika.
Já jsem si už od malička čistila zuby pilně tři minutky, ale pro mé citlivé dásně to bylo moc a často krvácely, takže si od té doby čistím zuby každý den 2x denně 2 minuty a zatím nevypadá, že by to nepomáhalo.

19 Darion Darion | Web | 16. května 2012 v 20:12 | Reagovat

Trpím panickou hrůzou ze zubařů, nebyla jsem tam asi od páté třídy. Hehe. A zuby si systematicky ničím kouřením a pojídáním hor sladkostí. Hehe, jediný, co mě trápí jsou sem tam krvácející dásně. Ale kašlu na to, k zubaři mě dostanou až dojdou všechny ibalginy a paraleny. Muhehe.

20 Saša Saša | E-mail | 17. února 2015 v 13:57 | Reagovat

Ahoj, ono jde jak o geny, ale zásadně i o správnou péči o zuby. Záleží, jaké máte složení slin i kolik máte v puse kazotvorných bakterií. Ty se tam dostávají už v dětském věku, přenáší je už matka na dítě pusinkováním atp. Dají se na to udělat jednoduché testy - Dentocult, běžně u zubaře a ten pak poradí podle výsledku další postup. Na http://www.dentocult.cz je toho víc ;)

21 Nuna Nuna | 30. srpna 2015 v 13:45 | Reagovat

Estetika zubů je důležitá jen pro lidi, co je ukazují veřejně. Ale proč se jí nevěnovat..

http://www.zubni-praha.cz/Poskytovana-pece/Estetika/

22 Bětka Bětka | 5. července 2018 v 10:35 | Reagovat

Já se snažím o svoje zuby starat, jak nejlépe to jde. Šulit péči o chrup se pak nevyplácí a představa toho, jak by mě zubař "mučil" v křesle mě vždycky vyburcuje k tomu si zuby čistit opravdu pořádně. Chodím i 2x ročně sem: https://stom.salius.cz/dentalni-hygiena/ na dentální hygienu, kde mi bylo i vysvětleno čím a jak správně se o zuby starat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick