Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Rhapsody of Fire, reportáž ze Zlína 17.4.

21. dubna 2012 v 20:56 | Monica Otmili |  Hudební okénko
V době, kdy jsem zjistila, že se Rhapsody chystají do Česka, by mě nenapadlo, že na koncert do Zlína vážně pojedu. Nicméně s tátou jsme se dohodli a brzo byla naše účast jasná. Ze začátku jsme řešili dilema, v jaké sestavě vlastně přijedou, jelikož kolem podzimu se objevily zprávy o rozpůlení kapely a já neměla moc informací. Kdo přesně přijede jsme se dozvěděli a poslední dny jsme se třásli nedočkavostí.Výlet se rozšířil pro návštěvu známých z vesničky u Uherského Hradiště. Jak na potvoru byla místa v autobuse, co jel z Práglu v sedm, zabraná a tak jsme museli jet o hodinu dřív. Což znamenalo vstávání ve čtyři. (Jakmile je však člověk naučený usínat v jistou dobu, může si jít lehnout v devět a stejně neusne do jedenácti.) Samou natěšeností jsem usnula v půl jedné, takže tři a půl hodiny spánku. Kupodivu jsem byla vyspaná dost, ale zdřímnutí si v autobuse by neuškodilo. Jenže to bych si musela rozvzpomenout na kvalitu d-ddáálniccce-e Dd-déé jedddna. Se divím, že se ty autobusy na lince Praha-Brno nerozpadnou. No spat se nedalo... Po kdejakém přestupování jsme někdy kolem jedné dorazili na požadované místo. Po vítání se byla hlavním tématem hudba. Rychlost jejich internetového připojení a možnost využívat aktivně youtube hrála na můj prospěch a tak jsem si naposlouchala kapely, co už dlouho byly jen na seznamu v pořadí. Jo, Ensiferum jsou dobří, Battlelore taky. Náš známý je navíc hudebně nadaný, takže jsem si poslechla věci, které hráli už na výšce, četla staré i nové texty. A vítězí píseň Krvavé mäso sa rozkládá, kterou nikdo nikdy nenahrál.

Kolem podvečera jsme se museli z vesničky dostat do Zlína. Už ve vlaku jsme potkali lidi, u nichž bylo na pohled jasné, že jedou na stejnou akci. Ve Zlíně ještě rychle do Kauflandu vyvěsit inzerát, že prodáme byt na severu Moravy, sníst gyros a hurá do sálu.
První, co mě trklo do očí, byla budova Masters of Rock Café. To je tak malé? Vevnitř mě zarazilo poměrné málo lidí. Někteří s VIP vstupenkama pořád lítali do sálu, a tak jsme se přesvědčili že ten sál je opravdu malý. Pár lidí ještě dorazilo, zatímco jsme sledovali záznamy z letního MoRu a popíjeli. Za chvilku začal běhat trhač lístků a vyfasovala jsem razítko-propustku ná ruku. Z mý kůže se něco jen tak dolů nedostane, zbytky mám furt. Otevřeli sál, rozběhli se všichni k pódiu, utvořili tři řady a já se začala smát, to budou hrát pro šedesát lidí? Nicméně lidi přicházeli dál a já se jakž takž seznámila s lidmi kolem mě. A trefila jsem si parádní místo, první řada pod pódiem, uprostřed k tomu. Skupinka po mé levici s sebou měla malého kluka, asi tak 10 let a v malém počtu účastníků nebyl problém přitáhnout mu židli. (O níž se v pauzách málem strhly bitky.)Objeveny byly také jakési dveře, diky nimž se dalo dostat se pod pódium. Hlášky padaly z obou stran, o smích nebyla nouze.

Začala hrát první předkapela - Ibridoma. Nehráli špatně, ale rozproudit nás nedokázali. Zpěvák mi hlasově i projevem připomínal Tobiase Sammeta, ale jeho pohyby byly bezkonkurenční, někdy až směšné. Ono totiž házení hlavou bez dlouhých vlasů s roztaženýma nohama do oblédlníku působí fakt vtipně. A basák, ten mi pořád někoho připomínal. No jo, jenže koho? (Doma v Práglu su pak zjistila, že mi připomíná Martína z Opeth; stačilo se podívat do sedm let starého Sparku, co máme na záchodě.)

Zato Elvenking mě naprosto dostali, byť se elfíkům moc nepodobají (i klučina "od vedle" se těšil na Legolase). Jejich tvorba stojí za to a určitě si něco vyhledám, bude-li to s mým internetem možné. Zpěvák se každou chvíli nakláněl, i na půl metru ode mě, blbnul, sákal. Rozblbnuli i sál. Basák měl čtyřstrunnou basovku, co už se jen tak nevidí, takže bezvýznamný bod pro něj. Škoda jen, že housle byli míň ozvučené.I tak jsme se dožadovali přídavku a bylo vidět, že "elfící" jsou šťastní.

Na pódium se dalo lecos odložit, před náma hromada flašek, na zemi hromada mikin, já vytáhla mobil a aspoň něco pofotila, či natočila.

Zpívající Damna.

O přestváce jsem potřebovala na záchod. Fakt nepodstatná směšná , jejíž připomenutí zde je k smíchu, jenže tou se mohlo všechno změnit. Jak odejít z první řady a pak se do ní zase vrátit? Ale nic není nemožné, když jsou kolem fajn lidé. Slečna ze Žiliny, co stála celou dobu po mé pravé ruce (mimochodem měla s sebou pěknou, vlastnoručně vyrobenou vlajku) dokonce ostře okřikla svého kamaráda, aby mě pustil zpátky na své původní místo. :) Cestou jsem se stihla rozhlédnout a lidí bylo o mnoho více. I přesto hodnotím účast jako menší.

Chvíle očekávání nastala, napětí a natěšenost do příchodu hvězdy večera. Ještě odnosit nástroje Elvenking, sundat jejich megavlajku a pódium Rhapsody se ukázalo v plné kráse. Jen ještě pořád něco chybí. Oni.Když spustili, ukázaly se nedostatky. Špatně ozvučené kytary, bicí naopak až moc nahlas. To se však po dvou písničkách spravilo. Co napsat? Úžasné, málem mi vyrazili dech. Nezklamali a zahráli i mé oblíbené, třeba Unholy Warcry, Reign of Terror, samozřejmě Emerald Sword. Výběr písní byl dobrý, doufala jsem, že zahrajou i Wisdom of The Kings, nestalo se tak. Nevadí. S lidmi kolem jsme se dohodli, že si vyřveme Lamento Eroico, jenže řvaní o síle třech hlasů, zato však z první řady, nebylo tak působivé.

Bubeník Alex zahrál skvělé bicí sólo, které mám i natočené. Jeho bratr, basák Oliver zasóloval taktéž. Ovšem to su čuměla fascinovaně na to, co s tou basovkou dělá tudíž jsem na mobil úplně zapomněla a nemám to natočené...
Nový kytarista Tom Hess mě dost překvapil. Všechno zahrál skoro tak, jak hrál dřív Luca. Luca, chyběl mi tam, ale co se dá dělat, jsem zvědavá na jeho verzi nových Rhapsody (pod názvem Luca Turilli's Rhapsody+ tuším, že v červnu vyjde CD).
Zpátky k Tomovi, to že hrál skvěle ještě nebylo všechno. Často se promenádoval přede mnou a Slovenka Soňa dostala trsátko. A já si přála a doufala v totéž. No koukal na mě dost, tak bych taky mohla jedno dostat, ne? Dá mi ho, vím to, říkala jsem si. Mé přání bylo splněno písničku poté a já šťastná jak blecha! Už mám plán, jak si ho zarámuju, takový skvost přece nesmí zůstat jen tak na stole.
Poměrně tenké, ale tvrdé trsátko.
Stání v první řadě je úžasné, ale fyzicky náročné. Obě ruce bolely, hlava ne, i když jsem s ní třásla jak pominutá, nohy bolely, hlasivky vyřvané (a jak su zjistila včera, křápavě mluvím a něco na mě leze), vedro (na to, co bylo v říjnu v KD Vltavská však nemělo). Ale stálo to za to. Ještě dva dni potom jsem byla duší pořád tam.
To pořád ještě není všechno, táta nestál tam, kde já, takže jsem si vyslechla příběh, proč tam chodí bos, inu z nových bot bolely nohy, tak je šlahnul do kouta a securiťák valil oči. Stál u bočního vchodu na pódium, takže procházeli kolem něho. Chválil basáka Elvenking a nakonec s nima zašel na štamprlu. Pak mezi lidma našel mě a odtáhnul mě k nim, kde jsem je chválila zas já a mohla jsem se s nimi vyfotit. Jsou sympatičtí, dobře hrajou a pěkní k tomu. :)


Nevím, proč je ta fotka tak tmavá, ale nevypadá to špatně. Jistá osoba mi jí okomentovala slovy "Vypadáš, jako by ses mezi nima narodila.". Ne, že by se mi to nelíbilo.

Teď už nás čekala jen cesta zpátky do vesničky, vyspat se a do Prahy, naštěstí vlakem, dálnice D1 si užiju příští vikend, mířím do Brna. Když jsem si sundala glády, ponožky byly mokré a smradlavé jak cyp (moje oblíbené slovo). Už jen čekat na nějaký další povedený koncert.

Posloucháte Rhapsody of Fire nebo Elvenking?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | Web | 21. dubna 2012 v 21:02 | Reagovat

:D. Já už o tom koncertu dost četlo (a vidělo fotky) od Lawiane :D. Ale já bych tam nechtělo, mně tento druh metly nelíbí :P.

2 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 21. dubna 2012 v 21:29 | Reagovat

No, já už jsem na tohle asi starej. Jsem odkojenej starym dobrym hardem a tyhle experimenty už mi nic moc neříkají. Ale stejně chválím, že posloucháš tohle a ne totéž, co většina tvých spolužaček.

3 Lily Addams Lily Addams | Web | 22. dubna 2012 v 14:13 | Reagovat

No ono to opravdu vypadá, že je to tam malé :-)

4 Lawiane Lawiane | 22. dubna 2012 v 20:34 | Reagovat

héj, no tak to je sranda - to jsme stáli vedle sebe, že? :D škoda, že jsme to nezjistili na místě :D měla jsi takové síťované rukavičky, ne? To je fakt sranda. No nic, jdu si přečíst tvou reportáž, je milé že ještě někdo další píše taky o Rhapsody - přijde mi totiž, že jsou nějak málo známý tady v čr, na to jak jsou dobří. :-)

5 Lawiane Lawiane | 22. dubna 2012 v 20:42 | Reagovat

Tom Hess není nový, byl s nimi už i v létě na mástrech, i když tam byl pořád Turilli.  Hej, taky jsem z toho několik dní mimo a přestala jsem se z nich učit na maturitu - hned je mi mnohem líp. :D

6 Monica Otmili Monica Otmili | 22. dubna 2012 v 20:50 | Reagovat

[4]: Škoda no, ano ta v rukavičkách su byla já. :D
Že byl Tom na mástrech to nevím, já myslela, že to byl ten druhý.

7 pavel pavel | Web | 23. dubna 2012 v 14:41 | Reagovat

Jsi tam mezi nima jako kytička. :D

8 Clare Clare | Web | 25. dubna 2012 v 13:36 | Reagovat

Konečně jsem se dostala k tvému článku. Ono se to nezdá, ale času není nazbyt.

Musím se přiznat, že ani jednu z těch kapel, cos psala, neznám *stydí se* ale tak trochu ti závidím, že jsi tam byla. Není nad to si poslechnout nějakou kvalitní hudbu :-) Je poznat, že sis to užila :-)

9 Mniška Mniška | Web | 12. května 2012 v 13:07 | Reagovat

Jééé! Ty se máš, Rhapsody jsem měla vždycky strašně ráda, já tomu říkám "fantasy metal". Jeale fakt, že jejich život tak úplně nesleduji, takže mě celkem zarazilo, Luca už nezpívá v kapele?
Jinak ale reportáž byla skvělá, úplně si to umím představit, tu atmosféru tam, jak to tam vypadalo a taky vím, jak jsou tyhle koncerty fyzicky náročné, ale nakonec to za to stojí, když jdeš na kapelu, kterou máš ráda. No, na Masters by měli přijet Rhapsody taky, pokud se nepletu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick