Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Bůh sleduje telenovelu

31. března 2012 v 19:04 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Při psaní mého zpožděného článku na minulé Téma týdne se mi v hlavě vyrojila myšlenka, jak pohlíží na svou Zemi legendární Stvořitel. Odpoutejte se od toho, jaký je váš názor, zda jste věřící nebo ne, i od klasické vidiny vážného, ale milosrdného Boha. (Poznámka: Není mým cílem někoho se tímto článkem dotknout, takže ho, prosím, berte s nadhledem.)Jedno je jasné, i on se přesvědčil na vlastní kůži několikrát, že jako lidstvo jsme ho pěkně zklamali. Eva neodolala jablku (nebo spíš hadovi?) a o té doby to šlo jen z kopce. (Říkám si, že ten kopec je nějak veliký, když jsme se dopracovali až do roku 2012.) Na Zemi byla seslána potopa, byly nám spleteny jazyky, na Egypťany posláno 12 ran a určitě mnoho dalšího.

Pro začátek musím zmínit, že výdrž musí mít slušnou, to se mu musí nechat. Když se tolikrát v lidech zmýlil, dokonce svého syna obětoval za nás, zdá se, že nepřestává doufat v dobro na Zemi. Na Zemi, kterou stvořil. Že by dával ale chování jejích obyvatel volný průběh? Když čteme ty zvěrstva, co se dějí, jako by tomu opravdu tak bylo. Za ty léta by bylo podle mě nemožné, aby neměl nějaké lidské vlastnosti. Že by se ale stal flegmatikem, jemuž je dění v jeho díle po tisících let už naprosto jedno, tomu nevěřím.
Představme si Boha jako člověka, člověka, který na něco dohlíží. Jako Správce.
Jak asi vypadá týden tohoto správce?

V pondělí vstává brzo ráno a první věta, kterou vysloví je: "Mně se tááááák nechce." Že by bylo na řadě kafíčko? Těžko říct, jestli nějaká speciální božská odrůda, nebo pro něj posílá někoho na Zemi do Starbucksu. V poštovní schránce nebo rovnou na emailu má už tisíce modliteb. Modliteb mu chodí miliony (jako informace z Facebooku) celý týden a vyřizovat je musí být fuška. Každou modlitbu-žádost je třeba promyslet, takže se zajisté tvoří fronty a není se co divit, nezabere-li naše snaha okamžitě, jen prostě není na řadě. Převedeno pro lidskou mysl, Bůh pracuje na úřadě. Nepotřebuje jíst, ale občas si vezme něco na chuť, nepotřebuje spát, ale v neděli odpočívá rád, chce-li se mu na záchod, prší.

Otevře oči, podívá se dolů a řekne si: "Tak, tohle je moje Země." Vezme si lupu, nebo má podřízené, protože sledovat všechno by přece nemohl sám? Ale nezapomínejme, on může. Časová pásma jsou výhodná i pro něj. Většina obyvatel bude na jedné polokouli nebo čtvrtkouli spát, byť někteří ne. Takže se může mezitím zaměřit na tu druhou část. Rmoutí ho, vidí-li, jak se chováme sami k sobě nebo jak se chováme k Zemi. A s tímto pocitem pracuje až do soboty. Za ten týden se toho tady stane hodně, v neděli mu oči přecházejí a není se čemu divit, když usne. Co se mu asi zdá?

Nejen pokud jste četli Broučky, víte, že vše, co se děje je vůle Boží (chudák Janinka, co byla sama, protože to tak Pánbůh chtěl). Dělá ve všech seznamkách světa. Pracuje i jako manažer, organizuje lidské životy, udává, co se stane (když má nervy, bude zemětřesení nebo krize. Bůh je velký politik i ekonom, jediný svého druhu. Je mu líto slepic, vťukne někomu z EU nápad, že by se měly chuderám zvětšit klece. A Češi se nezblázní, že za vejce zaplatí 5 korun, i tak se budou zabývat kdejakým lobbistou, bude se vařit z kindervajec, no. Slepice má ve vesmírné harmonii stejné místo jako člověk. Ale pozor, to jak to vypadá v některých státech, za to nemůže, že se lidští politici nechali strhnout jeho protivníkem, kterého občas šťouchne na Facebooku). Bůh pracuje jako filmový režisér, natáčí telenovelu, na jakou se sám dívá. Těžko říct, zdali nespravuje miliony dalších světů. Spousta lidí popírá, že by stvořil jiné místo, kde by žily bytosti lidské či jim podobné. Víra v existenci mimozemšťanů je rouháním. Automaticky si vzpomenu na další jeho zaměstnání. Literární kritik. Bez Bible by to přece nešlo. Jak asi ohodnotil jednotlivá evangelia, listy, knihy, žalmy, knihy Mojžíšovy? Kdo ví, třeba by mohli všichni, co se na zrodu Bible podíleli, zkusit projekt Kritika na Blog.cz a bez ohledu na výsledek kritiky je-li jejich dílo opravdu autorské, přihlásit se do Autorského klubu či psát pro web Krásná.cz nebo se vrátit o měsíc zpět a řešit, zda jsou skutečně spisovatelé, přestože jejich společné dílo znají i malé děti…*

Vytvářením telenovely ale jeho náplň zdaleka nekončí. Kde bere čas, to nevím, musí mu to myslet extrémně rychle bez ohledu na aktuální cenu benzínu, bez něhož by bylo slovo rychlost na Zemi asi zbytečné. Dostáváme se totiž opět k modlitbám. Aby se k němu mohly vůbec dostat, vynalezl geniální informační síť. Díky tomu má v popisu božství bod s názvem Univerzální vrba a Dobrá víla.

Nejspíš dělá všechny svá zaměstnání jen na půl úvazku, protože dívá-li se v neděli z křesla jako obvykle na telenovelu, na ten cirkus tady dole, ví, že aktuální situace nemůže být jen jeho dílem. Stav země si utváříme sami. Proto musí být extra obezřetný při své funkci dobré víly, funkci, kterou provozuje nepřetržitě. Jeho dobrá vůle je už jen to, že nezmáčknul nad složkou Planeta Země klávesu Delete.

Víte, co ho pořád dělá Bohem i politikem všech politiků, i když se na něj podíváme jako na člověka? Že za svou práci, kterou vykonává v desítce zaměstnáních, nechtěl ještě nikdy peníze.

Mějte se, bavte se a užívejte vajec, dokud jsou ještě k mání.
Monica Otmili

* Tady působily volné asociace, já si nemohla pomoct. Proti projektům typu AK či Kritika samozřejmě nemám nic.

P.S. Jestli jsem se i přes upozornění někoho věřícího tímto článkem dotkla, omlouvám se.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | Web | 31. března 2012 v 19:38 | Reagovat

Mně mnohokrát napadlo, že nad náma by mohli být existence, které hrajou sims. A pak su taky promýšlelo to, že jestli je nějaká existence, která nás ovládá, jestli jich neni víc a jestli nad nima neni nikdo další. Takže nekonečnej cyklus nahoru ale my sme ty nejníž.

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 31. března 2012 v 19:50 | Reagovat

[1]: Já si říkám, Velký bratr tě vidí, vidí taky Boha?

3 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 31. března 2012 v 20:07 | Reagovat

Mončo, při nejlepší vůli se nemohu odpoutat od skutečnosti, že jsem věřící. Ale neboj! Mně se hned tak něčím nedotkneš! Ten článek se mi dokonce docela líbí. Ty totiž jsi věřící, jen to ještě nevíš. To se někdy stává.
Bůh toho má s lidstvem napráci fakt docela dost. Ale co myslíš, že u tý telenovely dělá? Já bych si tipnul, že brečí! Pláče nad tím, že ač nám dal tolik dobrých věcí a schopností, mnozí z nás si ani nevážíme svých životů. Máme 50 hraček, ale když nám Bůh nedá tu 51., jsme z toho strašně nešťastní a ochotní mu to vyčítat. Někdy se děj našeho života opravdu zamotá tak, že nevíme, co s tím dělat. Zrovna tenhle pocit tak trochu zažívám. Ale věřím, že se Bohu nemůže nic vymknout z kontroly. Mám dojem, že to byl Einstein, kdo řekl: „Nevěřím, že Bůh hraje o svět v kostky". Já tomu taky nevěřím. Všechno má nějaký smysl, jen my ho často nevidíme. No, už ti tu zase píšu článek.
Bůh ti žehnej!, ať v něj věříš, nebo ne!

4 Aelis Aelis | Web | 31. března 2012 v 20:50 | Reagovat

Hmm. Když jsem si jako malá hrála s barbínama, taky mě napadlo, že si někdo takhle hraje s náma, ale mám pocit, že mě to tenkrát až příliš vyděsilo, a tak jsem na to radši už nemyslela.
Já jsem věřící nebo patřím do věřící rodiny. Těžko říct. Každopádně se necítím uražená. Tvůj článek se mi moc líbí a dokonce mi i trochu zlepšil náladu. Je pěkný přečíst si jednou taky něco, co dává smysl. :D
A jestli bůh skutečně existuje, asi neustále kroutí hlavou, co že to stvořil za idioty. A dost se divim, že už Delete mezmáčknul. Případně Esc. :D

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 31. března 2012 v 21:03 | Reagovat

Svět není telenovela, ale pimprlové divadýlko.

6 Fredy Kruger Fredy Kruger | 1. dubna 2012 v 22:38 | Reagovat

" Jaký je smysl života " ?
... přemýšlí Frantischek  Dobrotta ...
" Něco vím,  vědět chci více !
Já zeptal se svého strýce :
,, co bylo před Velkým třeskem ,, ?
Fackou to skončilo !  Pleskem !

... Otec mi přidal patnáct facek :
,, já ti dám, co jest to gravitace  ,,!

Co je to čas  a jak plyne ?
... jest možné , že bůh je svým synem ?
K tomu ještě ta trojice,
to vrtá mi hlavou nejvíce ...
Ano !  zeptám se faráře !
... hovoří, že mi to ukáže "!

... " A ukázal ri  a  něbo  nič " ?
hovoří šišlavě  starý  Pycz

" Zasekly se mu šle !
Jinak by ukázal vše  !
... Pak zval mne  nestyda  do páry " !

Muž kámen vzal, hodil ho do fary !
" Já ti dám pomýšlet na  styky " !

... řinčení  skla, uvnitř výkřiky !

7 selenka503 selenka503 | E-mail | Web | 5. dubna 2012 v 7:07 | Reagovat

Podle mě je lepší,když taťka čte tvůj blog(ikdyž to by mi taky nebylo příjemný,mít ho jako ty o svým soukromí),než když netušíš kde je?Jestli je vůbec živej?Já s tím mám zkušenost:(

8 Mniška Mniška | Web | 6. dubna 2012 v 10:50 | Reagovat

Já věřící jsem a Tvůj článek se mi líbil. Přemýšlíš a uvažuješ nad některými věcmi, a to je podle mého správné. Navíc Tvá vize je takový obraz Boha řečený v našem moderním pojetí, čemuž dnes mnoho lidí porozumí a je to srozumitelné. Mně se líbí, jak jsi to pojala a líbí semi, že nad tím takhle uvažuješ :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick