Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Setkání s Jehovisty

13. listopadu 2011 v 20:49 | Monica Otmili |  Život kolem nás
Vedle mě leží aktuální vydání časopisu Probuďte se!, vydávaného Svědky Jehovovy. Jak jsem k němu přišla, to se dozvíte. Podrobnější probrání obsahu časopisu s názory a fakty, to samozřejmě také. Ale hezky popořadě. :)

Jdu včera ke kamarádovi, abychom mohli shlédnout italský film monitorovaný na druhou světovou válku a život v koncentráku (samozřejmě název mi vypadnul). Oblečená tak, jak normálně, zaposlouchaná do sluchátek tak, jak normálně, proti mě přes chodník jsou dvě ženy, jedna poměrně mladá, asi tak 20 let, další kolem padesátky. Povídají si, smějou se, na pohled dvě kamarádky jako každá jiná. Evidentně se jim moje vizáž prokazovala jako naprosto nevhodná a já i přes oddanost hudbě a myšlenkám jaksi zaregistruju, že jedna jde směrem ke mě a něco na mě volá. "Dobrý den, máme tady takový časopis i pro mladé, o existenci Stvořitele," říká ta starší a už mi časák cpe. V tu ránu mi je jasné, že mají službu a roznáší tisk a víru. Časopis si i přesto beru, protože...


Protože o Svědcích jsem četla knížku podle skutečné události i spoustu článků a říkala jsem si, že jestli mě někdy potkají, tak si ten jejich časopis ze zvědavosti vezmu.
Časopis je plný odkazů na Bibli, není snad článek bez toho. Hlavní otázka na titulce: "Je rozumné věřit ve Stvořitele?"
Dále pak článek Jak mít hezké manželství podle Bible, o umění Tingatinga a pár dalších věcí.
Zaujme mě rubrika "Mladí se ptají" téma "jak si vybrat zábavu". Rozčleněno na tři kolonky- filmy, knihy, hudba.
Nic, co obsahuje vulgárnosti, sex a násilí. jenže to třeba z obalu a stručného obsahu knihy nemusí být znát.

Jako metalistka bych neuspěla, texty a klipy obsahují "nemravnosti". :D Dostává mě tahle věta (cituju): "Nemravné texty a hudební klipy můžou způsobit, že pro tebe bude ještě těžší ovládat své sexuální touhy."
Pokud vím, tak člověk byl stvořen Bohem a ne Ďáblem, on ho jen pokouší, takže kdyby nechtěl, aby se to lidem líbilo, tak to tak přece nezařídí.

Časopis je však psán pozitivním smyslem, nic nenasvědčuje tomu, co vlastně Svědci smí a nesmí. V záhlaví j fotka smějící se dívky u počítače. Může ona vlastně v reálu skutečně ten počítač používat, když internet je nemravností plný?

Svědci jehovovi jsou sice už jako křesťanská náboženská organizace uznávaná, pro lidi je to pořád sekta, i já tak na ně pomýšlím. Snad nejznámější zákaz je transfuze krve, krev je po ně posvátná, je to tak prý i v Bibli. (To teď nechci rozpitvávat, byl by to další článek. ale ten v budoucnu můžu napsat. :))Jenže v Bibli je psáno o pití krve, o žádném jiném přijímání ani zmínka. (Jen tak mimochodem, když jste a katolické mši a přichází přijímání, kněží pijí víno - Kristovu krev. Nevím, jak je tohle u jehovistů, ale kdyby tomu bylo stejně, byla by to další věc, co si protiřečí.)
Svědci mají pravidelné sněmy, mše a taky služby, kdy po městě roznáší ty samé časopisy, co jsem vyfasovala, k tomu ještě Strážnou věž. Vánoce, narozeniny, Hallloween neslaví, tito lidé smí mít přátele jedině mezi komunitou, včetně dětí. pak je tady určitě další množství zákazů, jako například to, že ženy chodí po celý rok v sukni.

Zvláštní mi přijde, že když už je tolik článků, snad i knih o Svědcích, většina lidí ví, o koho jde, pořád se stává, že jim někdo ve zlé životní situaci (třeba), naletí a později má problémy se z komunity dostat a nemusí jít jenom o Jehovisty, ale i jiné sekty a seskupení. Chápu, že v té situaci potřebují ti lidé něčemu věřit...

Navštívili vás někdy Svědci Jehovovi? Co si o nich myslíte a celkově o sektách? Jste věřící? (Víře jsem se věnovala v tomto článku.)
Můj názor je jasný - nikdy. Byla jsem sice vychovávaná jako křesťanka, ale už mám vastní hlavu a babiččina snaha nepomohla. V duchovno věřím, ale ne přímo v křesťanského Boha.

Na závěr jednu ultranemravnou. :D

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Madrak Madrak | Web | 13. listopadu 2011 v 21:19 | Reagovat

Jsem pražák a jehovisti tu jsou všude. Neustále v metru každého odchytávají nabízí kurzy křesťanstvý zdarma a své časopisy. Člověk když na ně jde po dobrém tak to akorát odskáče. Dneska tady kus od nás měli i sraz. Nemám o nich dobré mínění. Když mi bylo devět let a v praze jsem byl čerstvě, odchytli mě na ulici když jsem šel sám ze školy a chtěli po mě abych je odvedl k mím rodičům, že si potřebují promluvit protože ve mě vidí vyvoleného a nadějného syna božího a že dostanou rodiče nabídku na kurzy víry, jen že je musim zavést k nám domů a nabídli mi ještě nějaké ty jejich časopisy za to že je odvedu k nám domů. Tehdá jsem byl různě ze školy a z domova naučenej proti úchylům kterých je prý v praze hojně, takže to je jasné že jsem je tehdá domů nechtěl přivést. Takže jsem se je slušně snažil setřást a oni se nechtěli nechat. Povedlo se mi to až po několika minutách a já jsem z toho tenkrát byl pěkně nesvůj. Později tahle parta tohle odchytávání měla zakázaný i policií a od té doby u nás začali obcházet baráky s tím že je posílá Ježíš a že nám chtějí dát kurzy víry zdarma, jen že se musíme podepsat do boží sbýrky. V poslední době jsem se na ně už natolik nakrkl, že když mě někde odchytí vysvětlím jím že já i má rodina jsme od jakživa satanisté.

2 Dodo Dodo | 15. listopadu 2011 v 16:24 | Reagovat

Nutno říci, že autorka i přes svou metalovou zavilost :-) poměrně poctivě popsala své pocity z článků v Probuďte se! Je však zajímavé, jak se mění její tón a mizí porozumění v odstavcích, kde přebírá moudra různých odborníků na sekty (kteří mimo jiné dosti píší i o metalu :-)

Už samotný fakt, že se metalistka rozhodne odsuzovat křesťanskou demoninaci, je samozřejmě zajímavý, byť poněkud komický. Proto snad lze článku odpustit i jistou neinformovanost (ženy chodí po celý rok v sukni, „zákaz“ transfuze krve a údajné jiné nevyřčené věci, které si údajně protiřečí). Pro ty, kteří nevědí, jak fungují masmédia, je třeba říci, že většina článků o SJ má stejnou faktografickou úroveň, jako když si v časopise věnovaném maminkám přečtete, jak nebezpečný je pro jejich děti metal. Pokud takovým novinovým vývarům opravdu věříte, mohu klidně parafrázovat autorčin předposlední odstavec: „Zvláštní mi přijde, že když už je tolik článků, snad i knih o [metalových kapelách] a většina lidí ví, o koho jde, pořád se stává, že jim někdo ve zlé životní situaci [třeba když mladí vyrůstají v disfunkční rodině], naletí a později má problémy [fungovat mezi ostatními lidmi]. A nemusí jít jenom o [metalisty], ale i o jiné [vyhraněné hudební směry - třeba punk apod.]. Chápu, že v té situaci potřebují ti lidé [se něčeho chytit]...“

Jinak řečeno: Je rozumné brát to novinářské žvanění o jehovistech jako věrný obraz skutečnosti a pravdy? Pokud ano, pryč také s metalem, jak k tomu nabádají různé jiné články stejně pochybné úrovně:
http://blog.veruce.cz/muj-kout/nazory/heavy-metal-a-negativni-dopad-na-depresivni-mladez/
http://acta.musicologica.cz/06-03/0603s02.html

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 15. listopadu 2011 v 19:16 | Reagovat

[2]: Zajímavý komentář. :)
tdy pak už je problém, jak si v dnešním světě udělat obyčejný vlastní názor na něco, v čem člověk nežije. Když o tom čte různě v médiích, a pokaždé ze stejného úhlu, tak tomu pravděpodobně taky uvěří.
Beru, nevím, jak jestli je to 100% pravda ale něco pravdy na tom bude. Četla jsem články lidí, co v komunitě jehovistů byli, bývalá jehovistka přiznala před vlastní dcerou i národem (ano, v televizi, možná pokud pamatuješ Nic než pravda), že by své dceři nikdy transfuzi nedovolila. Četla jsem knížku podle dívky, která taktéž byla jehovistkou, díky své rodině.
Pak kde je tady pravda? Jsou tohle všechno lži, nebo je v tom pravdy aspoň část? Samozřejmě každý má právo se rozhodnout, jakému náboženství chce věřit a pokud je člověk spokojen, proč ne, že?
Pokud o nich víš víc, než já, já se ráda přiučím, aspoň se budu orientovat líp a možná změním názor. :)

4 O majetek naštěstí ještě neobraný O majetek naštěstí ještě neobraný | 15. listopadu 2011 v 19:38 | Reagovat

[2]: ...hele Jehovo, neměl by ses skrývat za toto jméno a měl bys když jsi TAKOVÝ MORALISTA vystoupit ze své ulity a přiznat barvu o co ti vlastně ubožáku zfanatizovanej jde. Nejdřív si přečti (pokud ti to tvoje sekta dovolí)[1]:, abys pochopil kolik normálních jste se pokusili ojebat o jejich majetky a tvoje trapný výmluvy na novináře tady asi nemůžou víc než vyvolat zaslouženej úšklebek. Sory, nemůžu za to že ty jsi takovej ubožák kterýho prohlídne každej... a zkus mi zabouchat na dveřě.Já jsem totiž naštěstí tak kalouskovski okradenej, že tvojim připrcávačům nemám co dát, tak to na mě ani nezkoušejte-vy,co se dokážete zaštiťovat křesťanstvím A PŘITOM VÁM JDE JENOM A JENOM A JENOM o prachy, no - si to přiznej ty moralisto ujetej - mě ale nedostaneš, já totiž VúBEC NIC NEVLASNÍM, tak na čem se asi na mě napakuješ ty "moralistický křesťane", že?
Je mi jasný, že jsi naprosto mimo, tak snad trochu vysvětlení :
nechci a nebudu tady hájit autorku. Tady jde totiž o tebe ! A že jsi obyčejnej vydřidušskej úchyl můžou všichni normální akorát litovat. Promiň, už dlouho mě nikdo tak nenasral snahou ojebat bližního svého a přitom se zaštiťovat odkazy na křesťanství-ty že jsi křesťan? Takové idioty z nás neuděláš, my máme totiž všech pět pohromadě, takže znovu ti říkám, zabouchej na moje dveře ať už mi budeš strkat noviny s demagogií, nebo nebudeš. Tak si po tlamě jěště nedostal, jak od mých dveří vyjedeš...že ti snad dojde co jsi za kreténa.
Víc mě neser, ani osobně, ani na tomto místě, nebo se neovládnu a vysvětlím ti tvoju převrácenou "víru" na fleku !

5 Amaranthes Amaranthes | Web | 15. listopadu 2011 v 19:57 | Reagovat

Já jsem nedávno měla celkem podobný zážitek..Šinula jsem si to k zubařce a přede mnou šly dvě dobře oblečené dámy ve středních letech (Jehovisty u nás už mám zmapované, takže jsem je nepoznala). Jak píšeš, vypadaly jako kamarádky a o něčem se bavili. Chystala jsem se, že kolem nich projdu, neslyšela jsem, poslouchala jsem Edguy a vůbec jsem nevnímala, že mi do ruky cosi strčili. Jakýsi letáček, kde bylo napsáno, že svět brzy skončí a bude nastolena spravedlnost. V duchu jsem si řekla "už aby to bylo" a nějak jsem tomu letáčku nevěnovala pozornost. Až když jsem otočila na poslední stránku, tak jsem zjistila, že to byly Jehovistky.
Nemám je ráda, protože kvůli nim umřela jedna moje příbuzná, která umřít nemusela, jen kvůli tomu, že ji nemohli včas operovat (protože nikdo ji nezaručil, že nebude potřebovat transfuzi). Jehovisti totiž jen člověka zfanatizují, najdou si oběť, která má určitá trápení, nebo je v těžké životní situaci a pak si z něj udělají loutku. Tohle nemá co dělat s náboženstvím, tohle je fanatismus. Já jsem věřící metalista, jsem vcelku hodně tolerantní člověk, ale Jehovisty by měli zakázat. Každopádně..zajímavý článek :-)

6 Vixen Vixen | Web | 15. listopadu 2011 v 20:27 | Reagovat

já totiž tem.blog.cz mo cnenevaštěvuju při mém jaski neobjasnitelném vitížení to prostě nestíhám...ale doufám že inteligentní článek na téma bisexualita ode mě čekat nelze.. jenže mě právě chytla psavá a to musím prostě psát.. nedokážu si pomoct... No nějak nevím jestli může dívka ten interent používat..a s tvými názory s tím, textem písně... já myslím že není ohledu na vyznaní každej posloucá to co se mu líbí.. Každopádně se mi tvlj článek líbí.

7 pavel pavel | Web | 17. listopadu 2011 v 21:50 | Reagovat

S několika jehovisty jsem taky mluvil, ale chci jen něco dodat o těch sektách obecně.  S jednou, tzv. Lasana a Diesana, můžeš si je kliknout na netu, mám přímou zkušenost. Žena se synem se jimi nechala ovlivnit a kvůli nim jsem s rozvedl. Proti nim bohužel není žádný zákon a kdo se jim poddá je ztracený. Je to vymývání mozků a peníze.

8 František František | Web | 30. listopadu 2011 v 23:59 | Reagovat

K nám domů přišli z jiné sekty.Jak to všechno dopadlo: http://dimense4.blog.cz/1005/uz-jsou-tady-mib-muzi-v-cernem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick