Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Originalita

5. října 2011 v 21:02 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Spousta lidí se snaží být originální a nebo ani nesnaží, originální jsou. Teď to nemyslím jako z hlediska naší existence a vlastností, protože co se tohoto týče, tak každý skutečně originální je. Lidé se snaží zaujmout, nějak vybočit apod. Například stylem oblékání (nebo třeba i stylem životním a nemusí se o nic snažit, zkrátka jim to tak vyhovuje), nechtějí být stejní jako masa lidí tam venku. Před pár dny jsem se nad tímhle tématem hodně zamýšlela. Někteří z vás čtenářů ví, že mám obdivovatelku, pro níž jsem vzorem. Je to fajn pocit, když víte, že se někomu líbíte, že jste někoho zaujali, ale co když to jednou přeroste v mojí kopii? Slečna je nyní na školním zájezdě v Anglii, co si asi odtamtud přiveze? Ty věci, co jsem si před rokem nebo i letos přivezla já? Jak je to vlastně s originalitou v dnešním světě? Můžeme mít originální věci, nebo jenom do patřičné míry originální?Jak moc může být člověk vlastně originální? Dám příklad ze života. Ráda si vyrábím naušnice či jiné doplňky a tak mě jednou napadlo udělat si jako naušnice dopravní značky STOP. Líbí se mně, i ostatním lidem třeba ze školy a pak jely holky do Dánska a říkaly, že tam v bižuterii vyděly hádejte co? (můžete třikrát, protože je to vážně hodně těžké...) Náušnice - dopravní značky STOP. Ty moje mají ale plus, jsou vlastnoručně vyrobené, stejně tak jako třeba ty "radioaktivní" a asi padesát párů dalších, takže mají v sobě jakési kouzlo. Je jasné, že o žádnou krádež nápadu tady nejde, ale zdá se mi, že všechno už někdo někdy jednou vymyslel. Byť je třeba na druhé straně zeměkoule. Samozřejmě to nemůžu mít nikomu za zlé, ale ta představa snad i zamrzí.

Různé subkultury působí originálně, lidé se odlišují od davu zajímavým způsobem, ale v reálu vlastně když se sejde třeba 200 gothiků stává se z nich opět ten dav, od kterého se tak chtějí odlišit, nepůsobit tuctově, ale komunitě to bývá de facto úplně stejné, jako venku.
Chodíte zajímavě oblékaní? Řadíte se k některé subkultuře?
Budete zajímavě působit na davové okolí, ve škole, v práci, kdekoliv, lidé se za vámi často ohlédnou, někdy něco pochválí, někdy křiknou i nadávku, usměje se na vás někdo, koho náhodně potkáte a vypadá podobně jako vy, ale kde vás bude víc takových, už se stanete zase davovou součástí. Samozřejmě ne každý má všechno, takže i v těch subkulturních davech můžete být něčím zajímaví, třeba právě vyrobenou věcí, ale už i u té se vám může stát, že jí někdo bude mít taky. No, není to sice zas tak pravděpodobné, stát se to však může.

Napsat kvalitní knihu, to musí dát pěkně zabrat. Nejen díky vašemu úsilí a času, který jste do toho vložili, ale ze stejného originalitního důvodu. Aby se kniha kupovala a byla něčím nová (kromě daty vydání), člověk musí mít zatraceně dobrý nápad a ten musí dobře napsat. A stává se, že i knížky, skladby či filmy jsou tuctové. Začalo Twilight a každou chvíli je někde nová kniha o upírech...
Na kurzech jsme se bavili o originalitě hudby. Dnes už se vlastně nic opravdu originálního v tomto světě nesloží. (A tutově ne ve vodách zpěvaček upraveným hlasem a doprovodem počítačové hudby.) Zase jsem u toho, hraju na cimbál, což je poměrně zajímavé, jiné, Na kurzech se nás sešlo tolik, co hrajeme na cimbály. I když zase každý hráč hraje trochu jinak, různí hrají různou technikou...

Výrobci se předhánějí s novými čističy i elektronikou, ale po éře dotykových mobilů už bude originální jen mobil vodotěsný a to půjde kvůli mikrofonu hodně těžce. A futuristická elektronika tipu obrazových tabulíc o se před vámi objeví po zmáčknutí tlačítka? Dobré bude její sestrojení, ale nápad, ten bude už zabudován ve straých i nových scifárnách.

(Skoro) všechno už napsáno bylo.

Navzdory tomu, že na Zemi je sedm miliard lidí, pořád můžeme být minimálně trochu pro své okolí nebo jen pro sebe být originální. A nejen tím, v jakých hadrech se prezentujeme, ale taky chováním a vlastnostmi, tím, za co si nás okolí bude nejvíce cenit. :)

Co váš názor na originalitu? Myslíte, že jste něčím originální? Čím?

Teď už vás nechám, jdu si doobšít nášivku a následně jí připnout na bágl a zítra hurá na Edguy! :)
Samozřejmě až se v pátek pořádně vyspím, tak čekejte reportáž.
Mějte se, vaše neoriginálně originální, ale přece Monica Otmili.

(Ha, a mám originální jméno, totiž mám podezření, že jméno Otmílie nikdo kromě mě nevymyslel. A taky mám originální hlavu, nevěřím, že by měl někdo stejný počet vlasů se stejnou barvou a délkou. A taky křečka, žádný nebude ten samý co Pufík. A taky blablabla... :) takže přece jenom existuje! Elixír života...:))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 8. října 2011 v 22:43 | Reagovat

Originalita je ošemetná věc. Když se o ni snažíme, tak jsme pro smích. Když se o ni nesnažíme, nemáme ani tušení jak nás ostatní vnímají v jiném světle (tom pozitivním). Hraná originalita je vlastně taková přetvářka, a i když ji zahrajete do oscarových kvalit, tak to pravdivá nikdy nebude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick