Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Maminko,já nejsem strašidlo, já jsem vaše dcera!

9. října 2011 v 11:30 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Takhle uklidňovala svojí chromou maminku Škopková vce Slunce, seno, když jim vypadl proud. Moje máti si to pustí aspoň jednou za týden, takže už většinu pasáží umím nazpamět. Ano, poděláme se, když vypadne proud, zvlášť, když vypadne a vy jste ve sprše, a nebo když se vám podaří vyhodit elektriku celému baráku. Netřeba říkat, že obojí se mi stalo. :) Jaký by byl život bez elektřiny? Co se na to podívat ze dvou úhlů? Z úhlu, kdybychom elektřinu vůbec nepoznali a z toho druhého, kdyby se teď někde něco porouchalo a svět by byl na měsíc bez proudu.


V prvním případě by pro nás byl život úplně normání.Co je to elektrika by nikdo nevěděl, a už vůbec ne obyčejný člověk. Změnil by se jedině náš denní režim. Vstávali bychom v pět ráno a v šest večer si šli lehnout, v létě klidně i v půl deváté. Zkrátka od slunka do slunka. Polovina zaměstnání by neexistovala, možná tak za světla petrolejky, děcka by ve školách skákali panáka místo paření na péespéčkách, vzbudil by nás kohout ze dvorka a náš život by byl možná zdravější i veselejší. Děcko by totiž s brekem nepřišlo dom s tvrzením, že je poslední, co nemá doma internet nebo nemá nejnovější mobil. Žili bychom jak v 18. století, akorát trochu lépe.

Druhý případ by byl horší, pro některé i katastrofální. Ale žádný konec světa, jak tady někteří píší, by nenastal, maximálně by si pár lidí nadělalo do kalhot, když by zjistilo, že je to dlouhodbé, ale i to by se přežilo. Začalo by se vstávat v pět a chodit spát brzy večer, jak tomu bylo ve viktoriánské éře, hygiena by klesla, protože umývání by se stalo složitějším. Vývozci šrotu by taky jásali, lidé by jim vozily všechny naprosto zbytečné elektrospotřebiče, za materiál si vydělali pár korun a v Indii by se skládky ztrojnásobily. Odvykací léčba by se stala populární u bývalých počítačových či mobilových maniaků. RWE klesnou akcie, protože lidé začnou do paneláků kupovat kamna a za 70 let definitivně dojde uhlí, protože by na železnici jezdily parní lokomiotivy rychlostí 6km/h. A životní prostředí by dopadlo hodně špatně, dělníci by se začali bouřit a pravděpodobně by se díky nim vrátil komunismus. Pošta a telegraf by zas měli hody. Rakušáci by přestali pindat na Temelín a prodejci petroleje či zemního plynu by jásali. Lidé by nejedli mrtvé tkáně, jejichž život definitivně zahubila mikrovlnka a Monica Otmili by vás na tomhle blogu přestala otravovat se svými mizernými články podobmými tomuto. Když přežil někdo i koncentrák, tohle by přežili všichni, protože minimálně tři čtvrtiny Afričanů elektřinu doteďka nezná.

Ale jedna věc by mě mrzela ze všeho nejvíc. Bylo by po metalu. :( A i po spoustě další hudby. Nejen, že by nešla z žádného přehravače pustit, dokud by se nevybil, ale na živo už by to bez elektrických kytar, syntezátorů a podobných věcí nebylo ono. Vrátila by se éra cimbálovek, dechovek, country, k nimž je elektřina nepotřebná a já bych měla jasno o své budoucí profesi - cimbalistka. :)

Podobné dva týdny bez elektriky jsem zažila letos i loni v létě na táboře kousek od Žirovnice. Ani hlavní budova neměla elektřinu zabudovanou, mytí ohřátou vodou z potoka a ne každý den. Ale asi to nebylo dokonale ono. Spousta z nás totiž usínala s MP3 v uších a večer jsme si ve stanu svítili baterkami. Ale i to byl taklový život v divočině pro někoho z města...

Víte, co je fakt? Že ten druhý případ by naštěstí nikdy nenastal. Vítr by foukal vždycky, i když by člověk spálil všechno uhlí. Slunce by pořád zářilo a voda byla stejně nespoutaná jako jindy. Ano, proud by zdražil, bylo by ho méně a ne každý by si ho mohl dovolit. Ale byl by tady, to je hlavní.

Co vy bez proudu? Jak moc by vás to zasáhlo? Strávili jste někdy nějakou dobu bez elektřiny? A vaše dojmy z toho? jak myslítze, že by teď vypadal svět, kdyby bylo na měsíc po elektřině?
Pište. :)

Monica Otmili
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 veruce veruce | Web | 9. října 2011 v 12:22 | Reagovat

Život bez metalu a internet - jediné, čeho bych se děsila, jinak ať elektřina klidně nefunguje :)

Ale což, středověký folk mám též ráda, takže by se našlo dost dobrých kapel i tak :)

2 Neriah Neriah | 9. října 2011 v 12:35 | Reagovat

No, na jednu stranu je fakt, že život bez elektřiny by mohl být fajn... Měli bychom k sobě o dost blíž. Zase by se více chodilo ven místo vysedávání u sociálních sítí, po večerech by se v rodinném kruhu vyprávěly historky... Je to příjemná představa, která se dá ale klidně realizovat i v době, kdy elektřina stále funguje, kdyby jen lidi měli zájem...

Protože jsem ale od narození nevidomá, nedovedu si život bez elektřiny, která mi neuvěřitelně moc usnadňuje žití, život představit... Ztratila bych toho strašně moc a kdybych elektřinu nikdy nepoznala, tak nevím, co by se mnou bylo a radši to ani vědět nechci.

Jsem ráda za to, že je.
A bez metalu by to opravdu nebylo ono. :-)

3 Ayuš Ayuš | Web | 10. října 2011 v 20:20 | Reagovat

Děkuju moc za názor :)
Hodně lidí si myslí že s tou "děvkou" přeháním... A to nevědí že, právě na opak, používám ty mírnější výrazy..:DD

4 Janinka Janinka | Web | 15. října 2011 v 17:16 | Reagovat

A co teprve když vypadne proud když je člověk namydlený ve sprše a ta sprcha teče jenom díky studně a čerpadlu na elektřinu :D.

5 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 16. října 2011 v 10:45 | Reagovat

[2]: To chápu, že ti elektřina hodně pomáhá, ale jak už jsem napsala, bůhví, jestli by to úplně bez elektřiny šlo. :)

[4]: Hej, toho se občas bojím, třeba když jsem vzhůru dlouho do noci, naši už spí a říkám si, ksakru, jestli ten prout vypadne, tak se strachy asi podělám. :D Sic nemáme vodu ze studně, ale i tohle by muselo být nepříjemné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick