Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Země je obří penis, co potřebuje kondom...

27. srpna 2011 v 12:52 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
...aby nic nemohlo dovnitř a hlavně ven. Kdyby nebylo lidí, možná by ho nepotřebovala. Tím nechci říct, že je špatně, že lidstvo žije a létá do vesmíru, ale bohužel spousta lidí si neuvědomuje, kdo je tady pánem. aneb abychom nezničili i to, co už nám absolutně nepatří - vesmír.

Á, jak dlouho žádná úvaha, názor či zamyšlení nepřibyly? A přitom jsem nepřestala přemýšlet, ale asi se spíš začala věnovat jiným článkům. Téma, o kterém chci napsat mě však už dlouho leží na srdci a konečně mám čas se k němu dostat. Půjdu do toho (zas) kriticky, protože tohle je věc, která by měla lidstvu jednou doklapnout, jenže asi tomu brzo nebude...
Když jsem se vám chlubila s mojí zeměkoulí z fima (http://me-for-all.blog.cz/1108/zeme-je-v-mych-rukou), zmínila jsem se, že chystám úvahu (tentokrát plnou holých faktů) na téma člověk a příroda čili Země.

V mnohém mi přijde (to asi všem), že se lidé díky různým technologiím snaží předstihnout přírodu. Překonání rychlosti zvuku, lety do vesmíru, překonání podmořských hloubek a tisíce dalších věcí. (Klonování, tomu se budu věnovat někdy jindy, ale není na škodu si na něj vzpomenout. Chápu, proč si někteří lidé myslí, že je to proti přírodě, ale na druhou stranu, můžeme zachránit druhy před vyhynutím či oživit již vymřelé druhy. Pak by mohl člověk napravit to, co kdysi zničil tím, že prostě daný druh vyhubil.) Třeba i taková meteorologie je vlastně taky takové překonávání. Člověk - dítě přírody se snaží předvídat, jak se příroda - symbióza milionů druhů tvorů, rostlin a chemických látek zachová. Tak mě napadá, ví vlastně nějaký Duch přírody (jestli teda existuje), jak se zachová, může to vlastně ovládat? Co myslíte?Lidé využívají přírodní zdroje, některé - ty neobnovitelné brzo vyčerpají a jejich využitím často ještě přírodu znečistí. Podívejme se na tuny odpadů, mnoho oxidu uhličitého v atmosféře a jánevímčehovšeho. Přitom člověk je dílem přírody, nikoliv jejím pánem, ale nechová se tak.
Kácíme si pralesy a tím se ochuzujeme o kyslík a k tomu ještě do ovzduší vypouštíme zplodiny, do vod chemikálie, vyhubujeme některé druhy zvířat. Ničíme naši matku pro to, abychom byli ještě dokonalejší a usnadnili si život, nás už důsledky nedostihnou v takové míře, jako naše děti. Ano, hrozba zvýšení hladiny moří díky globálnímu oteplování je, ale někteří se tomu budou divit do té doby, než na vlastní oči uvidí, že se souš jaksi zmenšila. A pak už bude na všechno pozdě.

Nevím, stvořila nás snad příroda (vynechám možnost, že jsme byli vytvořeni jinak, než přírodou) s věděním, že jednou se ji budeme snažit předstihnout, chtěla to tak? Mohlo by se uvažovat, že i ano, ale určitě nás nevytvořila na to, abychom jí zničili.

Byla tady dříve než my. My jsme její děti. Kdyby lidstvo vymizelo, příroda by si se zbytky po nás uměla poradit docela rychle, ovšem člověk bez přírody a Země jako takové by existoval stěží. Možná by se přestěhoval na jinou planetu, ale i tam by našel přírodní zdroje a asi brzo vyčerpal. Jenže oná planeta se zatím nenašla a i kdyby, tak by se tam nepřestěhovali zajisté všichni. Roli v tom by hrály určitě i peníze a vzhledem k tomu, že většina lidí nespatří nikdy druhou stranu Země, určitě by nespatřili jinou obyvatelnou planetu. Když byla ropná katastrofa v Mexiku, zdálo se mi, že víc se mluvilo o akciích společnosti BP, než o tom, aby byla ropa co nejrychleji odstraněna. Takže je jisté, že člověk se jednou zničí sám. A hlavně, bojujeme ještě mezi sebou. Člověk se mele se svými druhy kvůli tamtomu území a támhletomu náboženství a přitom zapomíná na to, jaké utrpení to přírodě i lidem přináší. Nejsme dokonalí a je třeba si to uvědomit.

Ale mohli bychom tomu předcházet. Aspoň malinko a přírodě i nám by se žilo lépe.
Před barákem máme popelnice na směsný odpad a naproti nim Billu. Pod obchodem jsou kontejnery na tříděný odpad, ale přesto jsou někteří lidi tak líní, aby to tam donesli. Já se vždycky divím, jestli je zabije pár kroků. Možná to bude i tím, že doma nemají čtyři koše, ale jenom jeden. Ale aspoň ty petlahve a velké papíry...
Proč mít na čtyřčlennou rodinu dvě auta, když existuje MHD? S jedním ušetří nejen rodinná kasa, ale zůstane ušetřeno i ovzduší. Jedno auto možná nic neznamená, ale tisícovka už ano.

Hrozně se mi líbí motto "Až bude pokácen poslední strom, otrávená poslední řeka, chycená poslední ryba, zjistíme, že peníze se jíst nedají." Svatá pravda.

Ano, i já se snažím aspoň trochu pomáhat - spreje v tlakových nádobách s aerosoly se mi protiví, tudíž takové deodoranty nepoužívám (když na záchodě vidím ale takový osvěžovač vzduchu, celkem mě mrzí, že jsme to koupili, ale už se to holt použije, ale osobně se budu snažit nekupovat to). Snažíme se třídit odpad a pokud někdy na ulici vidím petlahev, ketrá nevypadá extra odpudivě, donesu jí do kontejneru. Auto naše rodina nevlastní. Sice ne z "přírodního" důvodu, ale z důvodu, že je nám v Praze zbytečné a na chatu nejezdíme, protože ju nevlastníme, avšak i to může pomoct.
Blbé je však, že bych moc ráda pracovala v letecké dopravě a zrovna odtama je tolik znečištění... Vlasně si v mnoha věcech protiřečím. A teď co vyhraje? Já, člověk se svým snem, nebo fakt, že se se svojí fyzickou osobou budu podílet na zájmu o danou činnost, která ovšem znečišťuje?

Chápete, co jsem se snažila sdělit, co váš názor na článek? A nejen na článek, co váš názor na znečišťování? Souhlasíte s názorem, že pánem je příroda a Země, nikoliv člověk? Jak moc se vám líbí rozvíjení techniky a co už je pro vás příliš? Třídíte odpad? Je podle vás důležité, aby se o takovýchto věcech psalo a mluvilo? Napiště do komentářů. :)

Vaše zas jednou zahloubaná a rozepsaná Monica Otmili.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bezejmená Bezejmená | Web | 29. srpna 2011 v 16:05 | Reagovat

Úžasný článek! Mluvíš mi z duše! Je až neuvěřitelné jak. Mám normálně husí kůži, a to bez legrace, myslíš stejně jako já. Citát: "Až bude pokácen poslední strom, otrávená poslední řeka, chycená poslední ryba, zjistíme, že peníze se jíst nedají." znám už dlouho a tatktéž je můj nejoblíbenější. A podle mě za vše mohou peníze. Lidstvo se hubí jen kvůli penězům, když se to tak vezme. Chtějí se mít všichni dobře, ale sobecky myslí jen na sebe! Je to hnus, a podle mě, Země zanikne dřív díky nám, než díky tomu, že naše Slunce jednou vyhasne.. a tak si připadám jako kdyby byla země vysoká vosková svíčka, které se pomalu roztéká a zhasíná.

2 Bezejmená Bezejmená | Web | 29. srpna 2011 v 18:42 | Reagovat

Určitě, o tomto pokusu jsme slyšela, teda popravdě četla. Ty ho máš buď od poslechu, nebo jsi četla Pandořinu skříňku od Lauren Slaterové? Perfektní kniha, moje nejoblíbenější. A souhlasím, ten kdo si to přečtě s donucením, mu to v hlavičce moc dlouho nevydrží. Jak jsem říkala, motto neuvěřitelně silné. A ještě k tomu, věř, že se najdou tací, kteří mají stejné názory jako my, na naši planetu :) Akorát o nich, třeba nevíme.
Mám velkou oblibu k tvému blogu, o5 děkuju za přečtené mého článku.
Pokud si to nebude vadit, dám si tě do "oblíbených blogů" abych na tebe nezapoměla, což se asi nestane. ;)

3 Jasmína Nocte Somniare Jasmína Nocte Somniare | Web | 3. září 2011 v 13:08 | Reagovat

Zvláštní úvaha, taková.., zadumaná :)
A samozřejmě, nadpis nemá konkurence.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick