Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Móda jak ji vidím já (2/3)

7. srpna 2011 v 19:59 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
A je tu pokračování článku plného mých názorů na módu. První díl najdete zde: http://me-for-all.blog.cz/1107/moda-jak-ji-vidim-ja-1. Už jsem se dokázala rozhodnout, na kolik dílů vlastně na toto téma napíšu a nakonec jsou to tedy tři. Třetí díl čekejte spíš po 20. srpnu, protože do té doby budu na táboře a přednastavené mám už jiné články. Čemu se chci dneska věnovat? Hlavně tomu, jak moc ovlivňuje módu lidi značka, samotnému slovu móda z mého pohledu a tomu, co se xichtí jako móda.

Posledním třem slovům v úvodu si asi bude protiřečit tvrzení, že vlastně móda je veškeré oblečení. Tím by se ukázal rozdíl mezi slovem "móda" a slovy "aktuální móda." A nebo vlastně můžeme to slovo "aktuální" vypustit a oblečení říkat prostě oblečení a móda říkat tomu, co je v kurzu. Prd, může to tak být, ale já to budu používat i pro oblečení. Přece jenom, jsou módní návrháři, takže móda jako všechno.Pod prvním dílem jsem se setkala s komentáři různého názoru. Jsem za to ráda, protože takhle to vidím i z jiných úhlů. Někomu například nevadí nakupovat v sekáči, někdo si potrpí na značkové oblečení. Všechno má své pro a proti. Nehci napadat nikoho, ať už nakupuje u ťamanů, nebo v buticích návrhářů. Je pěkné vidět rozdílné názory.

Každý vidí módu jinak, pro puberťačky to jsou hadříky z New Yorkeru, někdo si vytvoří vlastní styl z věcí, které by někdo jiný na sebe nedal ani na doma, jinému se zdají zase střihy značkového oblečení prostě ušlechtilejší, nebo vykouzlí jinou atmosféru z celkového outfitu.
Co se mi však nelíbí, je, když třeba ve škole se děti posmívají tomu jinému, co nemá oblečení z Háemka (což pro někoho jiného ani není značka, pouze řetězec s oblečením, které by za kvalitní podle své vizáže, nikoliv ceny, neoznačil), ale od Vietnamců. Jo, tak se mi smáli na prvním stupni. Přitom pro děti by měla být priorita něco jiného, než to, jak vypadá jejich oblečení. Takže patnáctileté holčiny by si neoblékli nic od Vietnamců, i kdyby to bylo pěknější, než ty šaty z Háemka, protože ne všechny mají zazobané rodiče, aby jim koupili šaty za víc jak tři tisíce.

Vždyť vlastně každý kus oblečení je klus látky sešitý podle toho, jak to někdo určil a může se líbit ať už je vyroben ve fabrice se štítkem H&M, nebo vyroben ve značně menším počtu se štítkem Burberry.
Proč je napodobenina levnější, než originál? Protože platíme za značku. Za podle mě obyčejnou značku. Chápu, že někomu přijde ostudné pořídit si repliku, protože je to vlastně kopie a špatný přístup vůči návrhářovi. Ovšem někomu se prostě "jen" za značku platit nechce.

Možná jsou lidé, kteří si značkovým oblečením dokazují, že mají peníze, že si to můžou dovolit, či jsou něčim více. Nebo jsou jiní, co mají prostě jiný vkus a ví, že v Háemku by něco podobného nesehnali. Co já vím, přizpůsobuje se prodejce zákazníkům? V New Yorkeru asi ano, ale takový Gucci tvoří spíš podle svého.
Spousta lidí soudí podle toho, jak člověk vypadá, podle toho, co si obléká. (A právě proto se zástupci odlišností, či nějakých subultur stávají terčem posměchu či opovržení. Ještě celkem živě si pamatuju, jak na mě někdo řval na ulici "děvko." Přitom teda mnohem víc štětkovské mi přijdou některé holky chodící v oněch hadrech z New Yorkeru zmalované, aby vypadaly na víc, než metalistky či gothičky, ale dobrá, pro někoho je to styl ála štětka. Ono totiž někdy asi stačí jít se zarmouceným výrazem na pohřeb a člověk v tramvaji vedle vás si bude myslet, že jste satanista...)

Oblečení o vás (někdy) vypoví, co posloucháte či co se vám líbí, ale jestli vypoví o tom, zda jste introvertní/extrovertní/tvrdohlaví/úchylní (polud teda nepůjdete parkem křovím v dlouhém kabátě :D)/prodavač/pošťák/účetní/učitel... o tom silně pochybuju.

A moc souhlasím s názorem Onney, že nepochopí, když o sobě příznivci různých subkultur mluví, že je móda nezajímá. Kdyby je totiž móda opravdu nezajímala, asi těžko by před vámi stáli v gládách, hiphop čepkách atd. Každá subkultura má své módní odvětví-styl, tak jakýpak nezájem o módu. jasné, gothikem můžete být bez těch hadrů, ale asi těžko to budete tvrdit někomu, když budete gothicky oblečení....

Ovšem ať jste, co jste, ať se vám líbí oblečení jakékoliv, musí to nějak vypadat, takže ať mají moje vrstevnice na sobě leopardí kalhoty s růžovým svetříčkem, tričkem s nápisem, s modrými náušnicemi a křiklavě žlutými botami, a všechno je podle Top dívky právě IN, vypadá to dohromady blbě. Mít oblečení podle aktuální módy vám prostě nezaručí vypadat módně a hezky, pokud nepoznáte, že něco se k sobě nehodí. (K dlouhé černé sukni si tričko s Metallicou, které je mi velké vážně nevezmu, protože dohromady se mi to nelíbí a vypadá to co? Blbě.) Když víte, co k sobě sedne, můžete vypadat mnohem lépe v "out" oblečení, než ona zmiňovaná patnáctka. Jestli se těm věcem ovšem dá říct aktuální moda...

Dospělá žena vidí mezi aktuální módou co nosí puberťačky a tím, co by si oblékla ona sama aktuálně moderně rozdíl, takže je to jasné. A jsem zas na začátku, protože móda bude pro všechny vždy něco jiného. :)

Co váš názor na módu? Značka nebo klidně bez ní? Řadíte se k nějaké subkultuře/stylu? Také myslíte, že móda je pro každého něčím jiným? Pište pište, su zvědavá. :)

Ve třetím dílu už do vás nebudu hustit uvažování nad módou obecně, ale můžete se podívat, jak se oblékám já, co se mi líbí (možná přidám i nějakou fotku, jak mě můžete po Praze potkat).

Pěkné léto, mějte se

Monica Otmili
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lianna Lianna | E-mail | Web | 7. srpna 2011 v 20:41 | Reagovat

Klidně bez značky. Jen bych dodala, že ohledně módy je jen málo tolerance v tom, co má kdo na sobě. Pokud to není nějaký z posledních trendů, není to člověk. Toto nechápu. Hadříky žádným způsobem neovlivní, jaký ten který človíček je.

2 Topier Topier | Web | 7. srpna 2011 v 22:23 | Reagovat

No, hlavne v poslednej dobe si vcelku dávam záležať na tom, čo mám oblečené, ale na tom, či je to značka alebo nie mi absolútne nezáleží, hlavné je, aby som sa v tom cítila fajn, nevyzerala v tom vyslovene príšerne a aby to bolo svojim spôsobom originálne (toto nie vždy vyjde, ale z davu vyčuhujem pomerne často :D)
K subkultúre sa neradím, už len preto, že čoraz menej mám rada škatuľkovanie a do akejkoľvek škatuľky sa neodvažujem zaradiť i preto, aby som pre niekoho nebola len pozérom :D
Každopádne moje obliekanie je prevažne tmavé, inšpirované tmavo sa obliekajúcimi subkultúrami (neviem, ako to zjednodušene nazvať :D) a v poslednej dobe často relatívne elegantné (to znamená, že si viem dať aj slušné poltopánky a rozptrhané veci sa mi nejako nepáčia).

3 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 8. srpna 2011 v 9:21 | Reagovat

Ja rozhodne na značku nepozerám. Je to nepodstatné nakoľko mi viac záleží na tom, ako daný kúsok vyzerá a nie na tom, či je značkový.
Poznala som ľudí, ktorí by si kúpili značkové oblečenie aj keby sa im skutočne  nepáčilo...hlavne, že to bolo značkové. Takýto prístup je mi cudzí a asi ho nikdy skutočne nepochopím, rovnako ako to, ako môže niekto niekoho odsudzovať nie za to, že má iný štýl obliekania, ale dokonca aj za to, že aj keď napríklad aj oblieka podľa akturálnych trendov, tak nemá jednoducho peniaze na značkové oblečenie.
Samozrejme, k subkultúre sa radím a to s patričnou hrdosťou a aj keď viem, že sa nemusím ako goth obliekať aby som ním bola robím to aj tak...pretože sa mi goth móda jednoducho páči, myslím a že v nej vyzerám dobre. O módu ako takú (teda myslím, tým čo je práve in a čo nie) sa veľmi nezaujímam, aj keď si rada pozriem nejaké show, zaoberajúce sa práve módou (pravidelne som sledovala Project Runway :D ). Viac ma zaujíma samotná móda rôznych subkultúr a štýlov, najviac takých ako punk, visual kei, lolita, cybergoth a tak podobne a rada kombinujem niektoré prvky s inými.

A rozhodne sa teším na ďalší diel..dúfam, že tú fotku pridáš :P

4 Alexandra Alexandra | Web | 9. srpna 2011 v 18:50 | Reagovat

Móda je téma k dlouhé diskuzi :-) Tvé doposud dva články, se mi líbí. Tak ti k nim hodím komentář :-). Nemůžu říct, že jsem módu nikdy neřešila, jelikož moje mamka má ráda módu, takže jsem (když o tom tak uvažuju) od puberty slýchavala todle si neber - nehodí se nosit dva vzory najednou apod. - ale já si to stejně na sebe vzala protože se mi to líbilo :D (puberta..). Ale tyhle máminy rady které jsem pořád slýchávala  mi alespoň utkvěly v hlavě, taže vím co k sobš ladí a co ne, což jsem ráda. Myslím, že v objevení svého stylu mi dopomohl hudební vkus (jak jinak :D:-) ) - třeba mám ráda různé korálky, ráda si vyrábím své náušnice/náramky podle mých představ (z korálků nebo kamenů). Jinak třeba obešla bych se bez pánských prvků v móde (tím mám na mysli- kalhoty, atd., - strašně ráda nosím sukně a různé punčochy se vzory :-). Poslední dobou se mi taky začínaj líbit podpatky a to jsem si v patnácti myslela že je nebudu nosit vůbec nebo až za hodně roků :D. Musím říct, že taky některý oblečení třeba dědím po tetě, ale nevadí mi to, jsem ráda, alespoň nemusím utrácet peníze za nový, a když mi nesedí třeba barva trička co zdědím tak si ho přebarvím - strašně ráda batikuju :-). Lidi nesoudím podle oblečení, je pro mě důležitý jaký daný člověk je, a jestli je to naprostý blbec který se skvěle oblíká - tak je to podle mě chutý člověk :D. Myslím, že nejdůležitější na oblečení je, aby se v něm člověk cítil bezva, nikde ho nic neškrábalo, neškrtilo, aby si řekl jo tohle mi sedí, aby si našel svůj styl, typ oblečení, ve kterým se cítí nejlíp jak duševně tak i na pohled druhým :-)

5 Alexandra Alexandra | Web | 9. srpna 2011 v 18:50 | Reagovat

PS: na tvůj blog jsem už párkrát narazila, a je fajn, vždycky si ráda počtu :-)

6 Alexandra Alexandra | Web | 9. srpna 2011 v 18:55 | Reagovat

*chutý člověk = chudý člověk (nj zas překlep)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick