Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Cimbálové kurzy Soláň 2011 - ohlédnutí

31. července 2011 v 14:02 | Monica Otmili |  Já & cimbál
Tak a stalo se, že naše VII. cimbálové kurzy na Soláni (o nichž jsem psala tady: http://me-for-all.blog.cz/1107/cimbalove-kurzy-solan-2011) skončily. Článek o tom, jak letos proběhly vychází se spožděním teď, protože rovnou odtama jsme zamířili na Slovensko za rodinou. (A později v Praze mi nějak nefungovalo stahování obrázků a podobné věci na Blog.cz). Musím říct, že mě potěšil komentář od jisté osoby, která byla letos na kurzech poprvé a doufám že ne naposled, protože jsme se stihly spřátelit. :)
Samozřejmě fotky nebudou chybět.Hleďte páni, co to roste na Soláni.

Výhled rovnou z okna našeho pokoje. :) V zimě můžete na Soláň na lyžovačku.

Trošku mě mrzí, že se nás letos sjelo méně, ale i přesto se mezi námi objevilo pár nových tváří. S onou komentátorkou - slečnou T., jsme týden cimbálování změnily i na pogovací týden a pravidelně večer jsme tančily pogo. A pak se divily, že k nám "normálně" jeden kluk přelezl oknem a zpustil otázku: "Co to jako děláte?" (Bohužel zrovna taková fotka nikde není!) A máme novou filozofii - na počátku bylo pogo! (V evangelickém kostele bylo na zdi napsáno "Na počátku bylo slovo." Nebyly bychom to my, abychom to nepřekroutily.) Energie začaly pogovat a pak byl Velký třesk. :)

My všichni cimbalisti. Když se tak na tu fotku (která je dílem M. Kostolányové) dívám, přijde mi, že nás tam běhalo více, než talok, kolik nás je na fotce. Pro JO: tentokrát mě najdeš, jsem na viditelném místě nalevo. :P

Totiž letošním tématem byl Igor Stravinskij, takže nácvik tanců měl ukazovat pohanské rituály (jinak vše, snad i cimbál, se letos točilo kolem pohanských rituálů) a tancovalo se na hudbu ze Svědcení jara. No a v jedné chvíli předvádějí pohyby podobné pogu, tak jsme pogovaly nejen na nácviku, ale i v pokoji (a divím se, že jsme nezbořily chalupu).
Týden jinak proběhl velice příjemně se spoustou zážitků, starých i nových přátel a taky s velkou dřinou na cimbálech.

Cimbálek z přířodnin, na který se i hrálo; nevěříte? :)

Bohužel se mi nepodařilo naučit se výborně Nothing Else Matters, ale už jsem pokročila. Měla jsem kytarové noty (...) a Edo mi řekl, že to musíme celé přepsat, jenže na to nedošlo.Tak se budu snažit doma.
Teď už trocha faktů.

Skupinu lektorů tvořili:
Růžena Děcká
Daniel Skála
Eduard Tomaštík; pro mě Edo (mimojiné tátův kamarád, takže jsem ho mohla otravovat :D)

Choreografie: Hana a Vlaďka Košíková
Organizace: Jaroslav Kneisl (který mě od září bude učit a vypadá to na pěknou dřinuä
Doprovodné nástroje: Edo Tomaštík (varhany) a Marek Čermák (cemballo)

Kolem samozřejmě běhalo ještě pár dospělých ze strany rodičů a personálu chaty Soláňky, která stojí přímo na Soláni.

Naše sídlo - chata Soláňka.

Dopoledne probíhala výuka na cimbály (kde se spousta lidí neuvěřitelně nudila, protože jsme seděli jak pecky a poslouchali "profku" a někoho, jak hraje. Čas jsme využili čtením - už mám za sebou 2 knížky, nebo jednoduše povídáním.) Následoval oběd, chvilka volna, taneční výuka a poté někdy i nějaký výlet. Večer probíhala táborová hra - letos zaměřená na ony rituály. Moje skupina měla jako živel vodu a pochlubím se, že jsme měli myslím, že nejvtipnější scénku.

Byla jsem snad jediný Pražák a tak jsem se z legrace setkala s rasismem :) (ano směju se, je to myšleno s nadhledem, ale stejně když člověk řekne něco "pražsky" už se někdo ozve. Jó, moraváci... Ale tak je to všude, v Praze řeknu "ruky" a smějou se ještě zítra a tam to samé akorát se "sejrem." Úděl Pražáka z Moravy. Vzpomeňte si na mojí pohádku pro kulíšky O krtečkovi pražském na Moravě.)

Byli jsme se podívat také v chatě jednoho pána (za boha už nevím jeho jméno), který vyrábí píšťaly a různé dřevěné dechové nástroje (mezi nimi bylo něco, co už si taky nepamatuju, jak se doopravdy jmenuje, ale bylo to z kovu a říkají tomu Valašské techno. Ono to tak fakt zní, když se na to hraje. :)) V pátek 15.7. se konal koncert v Rožnově pod Radhošťem v místním evangelickém kostelíku a protože jsme měli čas, podívali jsme se do Valašského muzea - skanzenu (Myslím, že většině z vás to bude něco říkat.) Tam (tedy v Rožnově) jsme se slečnou T. objevily supr korálkárnu i různé dobré krámky.
Vláček Rožnováček.

V sobotu 16. byl závěrečný koncert, kde hráli snad všichni. Bohužel se nekonal na Zvonici na Soláni, jak jsem chybně napsala, ale "pouze" v ateliéru u Hoffmanů. Nevadí, i tak se přišlo podívat dost lidí. Mezi nimi i mluvčí Ministerstva zdravotnictví - pak Cikrt s rodinou (jeho synek totiž hraje na cimbál také, i když se kurzů nezúčastnil).
Týden jsme si pěkně užili a jak na závěr výstižně řekl Dan Skála: "Ta doba, kterou jsme spolu ten týden na Soláni strávili, se popsat nedá."
A já doufám, že příští rok to vše proběhne podobně a už se těším. Vás zvu nejen na koncerty, ale aj na kurzy. :)

A tady máte mě ve špatné kvalitě, jak hraju na cimbál. :)
Mějte se,
Monica Otmili
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 31. července 2011 v 14:12 | Reagovat

To musela být nádhera. Na začátku bylo pogo, achjo, Monico, já z tebe pojdu smíchy :D :D. Ty hraješ na cimbál? ObdiF.

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 31. července 2011 v 14:51 | Reagovat

[1]: Od září to bude pátým rokem. :)

3 Jasmína Jasmína | Web | 31. července 2011 v 20:16 | Reagovat

Ano, musela to být opravdu nádhera :)
Nothing Else Matters? Už jenom slova jsem se učila téměř měsíc., a nakonec jsem téměř vztekle švihla s kytarou :D
Tobě se to ale povede! :)

PS: Já jakožto druhý fanoušek na FB ti musím pochválit aktivní přidávání informací na "fanclub" :)

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 31. července 2011 v 20:21 | Reagovat

[3]: Ještě dneska dopoledne bylo fanoušků 12 a tys byla 13. jenže asi to jaksi blbne. :D

No ty kytarové noty jsou na zabití, asi to budu muset nějak přepsat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick