Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

O krtečkovi pražském na Moravě

5. června 2011 v 20:53 | Monica Otmili |  Z Otmilčina pera
Tak jsem tu z druhou slibovanou pohádkou. Ráda bych ji také věnovala Kulíškům. Pohádku O "nakažené" okurce ze Španěl si můžete přečíst v předchozím článku. :)

Teď už o krtečkovi Edovi z Prahy a jeho zážitcích na Moravě. On přece je Eda odlišný od těch moravských krtků.
Ještě ráda bych připomenula, že pohádka nemá být nijak myšlena proti Moravákům. Moravu jsem vzala jako místo pro příklad odlišnosti zvyků a mluvy. :)

Byl to jednou hezký, slunný den a kousek od Brna se klubala na poli jakási hrouda. "To jsem si ale udělal výlet," těšil se krteček Eda z Prahy. Eda byl vášnivým cestovatelem a jeho cestičky už udělaly v půlce České Republiky mnoho neplechy. Ale na výlety dříve neputoval tak daleko od středních Čech. Tentokrát se ale rozhodl, že se podívá na Moravu. Počasí přálo a v zemi nebylo ani mnoho překážek a krteček to k Brnu doputoval za necelý měsíc.

"Tož vstávaj Jaróši!," ozvalo se odněkud, " poď sa kuknút." A hele, nějaký krtek. A ne jeden, rovnou tři a všichni si to kopou cestičku k Edovi. "Tož z kama ty si?" "Cože?," diví se Eda. "No z kama?" "Obávám se, že vám nerozumim." "Ty, Jaróši, on sa mi nějak nezdá." "Že ty budeš Pražák?," ptá se druhý, krtek Ruda. "Jo, jsem z Prahy a jsem tu na vejletě." Všichni krtci se hlasitě rozchechtali. "No a co nám z tej slavnej Prahy vezeš?" "No, vlastně nic, to já nevěděl, že si tu najdu kamarády." Znovu se ozvala vlna smíchu. "Chacha, kamarády. No, eště aby tak." Tři krtci odešli a Eda zůstal sám.

No co, ještě aby mi tak zkazili výlet, to určitě, blbečkové jsou to. Eda si připravil svačinku a pelíšek, a rozhodoval se, zda si schrupnout nebo vyrazit prozkoumávat pole. Nakonec se rozhodl, že se rozhlédne po místních kořenech. Mimo provizorní pelech byl celé odpoledne. Když se však vrátil, všimnul si, že celý jeho pelíšek je rozhrabaný a dokonce mu zmizela část zásob. "No to si snad ze mě dělaj legraci, však já jim ještě ukážu, co jsem zač a pak budou kulit voči."

Druhý den se mu podařilo s krtky se potkat. Bylo jich však víc a mezi nimi byla i krtčí holka - Málinka jí říkají. "Jáj, tu je zas ten z Prahy." Dobré boly tvoje zásoby, dobré," volal na něho Ruda a všichni ostatní se začali smát, až na Málinku. "Co si to vůbec dovolujete, krást mi jídlo? Já jsem cestovatel a jídlo potřebuju, byl už jsem v Špindlerově Mlejně, Vysokým Mýtě, V Hradci Králové, v Karlovejch Varech, a kdybyste viděli, co máme v Praze!" "Já ho nemožu ani čut!" "Tak ty si vraj cestovatel, ahá. Bol si v Brně, vo Vizovicách? V Rožnove pod Radhošťom,v Uherskom Hradišťu, vo Valmezu?" "Nebyl. A co je to Valmez?" Opět se začali smát, tentokrát už i Málinka. " Tak dobře, Valašské Meziříčí, pro Pražáky." "Tož ogaři, ideme, s ním sa tu teď nepobavíme.

Krteček byl smutný, že se mu ti Moraváci jenom smějí. A smáli se mu další a další den. Jednou za ním přišla Málinka a pošeptala mu: "Dnes je neděla, přijď za námi k muzice. Sú to tři kilometry do tama, zapichám pro tebe klacíky, něh trefíš." Eda se dlouho rozhodoval, zda tam má vůbec jít, když jsou na něj ostatní krtci oškliví. Pak se ale zamyslel a řekl si: "Ale rád bych poznal tu jejich muziku, to se pak budou v Praze divit, co za divy tu mají."

Když přišel, byla zábava v plném proudu, hudba hrála, všude se tancovalo. "Co to tu máte za divnej nástroj?," ptal se Málinky na podivný strunný nástroj s pedálem, na který hrál jiný krtek paličkami. " Ty si ale hlúpý ogar, to je cimbál toto!," odpověděla mu nevrle a odešla jinam. "Takže si všichni myslí, že jsem jen blbej Pražák, asi bych měl opravdu jet zpátky," pomyslel si. Když chtěl jít s Málinkou tancovat, odmítla, prý to stejně neumí. Ale kdyby tak věděli, jaký má on cit pro hudbu.

Tu ale pár krtků vykřiklo. V noře nejspíš upadla jedna ze svíček a začalo hořet. "Pomóc, utíkajte!" V noře to začalo nepříjemně smrdět a pár krtků dokonce omdlelo. Mezi nimi byla i Málinka. Ruda, Jaróš a Adam se chystali odejít, když tu na ně Eda zavolal:" To jste kamarádi? Vždyť omdlela i Málinka! Honem zpátky a chopte se hasicích přístrojů. A dýchejte přes nějakou látku!" Ti co zůstali, se začali divit. Hasicí přístroj? "Ty, Edo, a co že má být ten tvoj přístroj?," ptal se Jaróš. "Vy tu nemáte přístroje? To byste měli vidět Prahu, jak je zabezpečená! Jak my si to umíme zabezpečit. V tom případě volejte krtčí hasiče." No jo, krtčí hasiči, to se řekne, ale jaké že je na ně to číslo? "Edo, nechceš nám dáť to číslo, my ho totižto nevíme." Tentokrát se musel smát Eda. Ale to už z rohu nory se ozval opět křik. "Moj cimbál! Moj drahý cimbál!" " Volejte 880, hned teď!" Eda se mezitím věnoval Málince. Chtěl by jí dostat do bezpečí, ale nebylo kudy. Tak ho napadlo: "Adame, Rudo, vyhrabte únikovou cestu, směrem nahoru!" Oba začali hrabat a zbytek, co měl volné ruce, se přidal. Nakonec vynesli nahoru všechny, co se moc nadýchali kouře a podařilo se jim společnými silami přenést i Peťův cimbál a ostatní nástroje. Zanedlouho dorazili krtčí hasiči a dali to v noře do pořádku, některé odvezla zdravotní služba a Moravákům byly darované hasicí přístroje.

Díky správnému jednání Pražáka Edy se nikomu nic nestalo. Moravští krtci se naučili mít z něho respekt a přestali se mu smát. Když byl čas Edova návratu, byli všichni takoví posmutnělí. Nikoho by dříve nenapadlo, že by jim mohl Eda chybět. "Však já sa vám vrátím."

A to bylo radosti, když za půl roku Eda docestoval na Moravu. Všichni se veselili, když zjistili, že se Eda chystá na Moravě přezimovat a na jaře je zavede do té slavné Prahy.

Konec

Líbí se vám pohádka o Edovi? Sice si myslím, že to není zrovna tipická vhodná pro kulíšku, ale přesto je krteček Eda odlišný, udělá velký skutek a dobře to s ním dopadne a najde si na Moravě kamarády. Pražáci to tam nemají moc lehké, třeby když jsem byla poprvé na cimbálových kurzech, tu a tam se narážky na to, že jsem z Prahy objevily, ale poté si zvykli a též jsem si tam našla kamarády.

A teď jen doufám, že se pohádka bude líbit Kulíškům a jejich rodičům. :)

Monica Otmili
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick