Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Sbohem, vzducholodě

7. května 2011 v 15:49 | Monica Otmili |  Život kolem nás
Datum vydání tohoto článku je sice nevhodné vzhledem k tomu, že k dalšímu výročí došlo včera, ale nechtěla jsem zastínit článek Vládní cirkus vydělává nejvíce. :) A co že se tedy děje za výročí, že o tom nikde nepíšou, jen nějaká Monica Otmili?

Včera, 6. května jsme měli smutné 74. výročí havárie největší vzducholodě všech dob - Hindenburgu (LZ 129). Zasáhlo to hlavně můj "otmovský" kout duše, přece jen k té mojí (bohužel) imaginární Otmě vzducholoď patří. I mě samotné se ony vzdušné loďky líbí, jinak bych jí přece Otmě nikdy nepřidala. Často se mi zdálo o tom, že jsem letěla ve vzducholodi, avšak každá z nich vypadala jinak, než ta klasická vzducholoď.


No, zpátky k Hindenburgu. Tento "Titanik nebes" byl sestrojen v roce 1935 jak jinak než v Německu firmou Zeppelin. Spolu se svou sesterskou lodí to bylo největší vzdušné plavidlo historie. Hindenburg měřil 245 metrů na délku (někde se uvádí 248 m) a byl naplněn zhruba 200 000 m3 hořlavého vodíku. Původně se sice počítalo s heliem, ale plán musel být změněn. Loď unesla 72 pasažérů, 61 členů posádky + náklad. Byla sestrojena pro transatlantické lety. Avšak nacistické Německo ji nejprve použilo pro reklamu režimu...
Porovnání Hindenburgu, Titaniku a čtyřmotorového dopravního letounu. Už chápete proč je Hindenburg přezdíván Titanikem nebes?

Cože se vlastně s onou slavnou vzducholodí stalo? Jak napovídají mé řeči o smutném výročí, je jasné, že šlo o havárii. Při svém 37. letu roku 1937 nastaly potíže při přistávání (letiště Lakehurst) způsobené nejen počasím. Jiskra z blízkého stožáru přeskočila a v troskách obrovské vzducholodi našlo smrt 36 lidí za pouhých 36 sekund, kdy z "bezpečné" vzducholodě zbyla jen kovová konstrukce. (Všimněte si číselné shody v třicet šestkách a třicet sedmičkách..) Diskuze o bezpečnosi těchto plavidel byly jasné, vzducholodě nejsou bezpečným dopravním prostředkem a tak havárie Hindenburgu neznamenala jen zkázu, ale i konec éry vzducholodí na víc jak 60 let. Teď už je na obloze nevidíme, možná tak jen nějaké reklamní. V roce 2004 jsme mohli vidět reklamní vzducholoď (viděla jsem :P) nejen nad Prahou, která při svých 75 metrech patří k největším.


Hořící Hindenburg. Co dodat...

Konec jejich éry mrzí mě i Otmu, ráda bych je vídala nad hlavou, navíc pro životní prostředí jsou mnohem šetrnější než letadla. Od té doby jsou samozřejmě zdokonalené. Přijde mi blbé projekt zahodit do koše, to samé se mohlo stát při haváriích Appola a do vesmíru bychom se nemuseli dostat. Kdo ví, třeba se jich někdo ujme a budeme je zase vídat. každopádně na Hindenburg se už nezapomene.

O Hindenburgu jsem se zmínila i v tomto článku: http://me-for-all.blog.cz/1103/vrati-se-vzducholode-na-oblohu

Bohužel nevím, jak vložit na blog video, tudíž dávám jen odkaz na dobový záběr a hořící Hindenburg.

Máte rádi vzducholodě a co si myslíte o jejich bezečnosti?

Monica Otmili
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ebi Ebi | Web | 7. května 2011 v 15:56 | Reagovat

ČAUKY, MRKNI KE MNĚ A NECH KOMENT. ČAU.

P.S.
SUPER DES!

2 ..::GirL WiTh SmiLe =):.. ..::GirL WiTh SmiLe =):.. | Web | 7. května 2011 v 15:58 | Reagovat

zaujimavý článok..:)
a hezký dizajn =)

3 Majda Majda | E-mail | Web | 9. května 2011 v 18:29 | Reagovat

Už jsem slyšela pojem "Titanic nebes"... Myslím. Ale opravdu jsem se o to nezajímala...Tvůj článek mě zaujal,půjdu si o tom něco najít =D.

4 Venom Venom | E-mail | Web | 11. května 2011 v 12:20 | Reagovat

Já mám ke vzducholodím opravdu velmi hezký vztah :D

A první dva komentáře proklít a poslat do pekel. Tohle je sprosťárna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick