Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Generáka cimbálu?

8. dubna 2011 v 18:55 | Monica Otmili |  Já & cimbál

Ani mojí cimbálovou rubriku nenechám zapadat prachem. A hned jak bude článek dopsán, sednu za cimbál, protože nové skladby čekají a já bych je ráda zahrála celé a přesně tak, jak jsou napsané, či tak, jak je hraje moje učitelka.

Zdá se mi totiž, že ať na skladbě dělám třeba rok, nikdy jí nezahraju právě tak, jako učitelka. Jde snad o praxi, nebo se mi to jen zdá? A rozhodla jsem se, že když chci něco dokázat, tak pro to budu muset něco udělat. A v tomto případě nezbývá nic než cvičit a cvičit. Jak dopadlo mé duo s harfou, o němž jsem psala v minulém (?) článku o cimbálu? Nijak. Na jednu stranu jsem si oddechla, na druhou jsem si říkala, že veškeré to dojíždění dvakrát do týdne (což se mi fakt nehodilo), bylo zbytečné. Ne, nebylo, ale s holčinou musíme ještě víc trénovat a pak bychom mohly zahrát v květnu na školním (doufám, že) výběrovém koncertě. Doufám, že nedopadne jako ten minulý. Obdivuju všechny muzikanty, co dokážou být sehraní a nemít v sobě jediné zrnko trémy. Když jsem byla mladší, tréma se mě skoro netýkala, ale teď si asi můj mozek tu dobu vynahrazuje, či co.

Pořád horší se mi však začíná zdát stav mého cimbálu. Rozladěný, vrže a omlácený. No já s ním nikde netřískala, ale přece jen je to starý nástroj. Když mi bylo pět, jako poblázněná ze všech folklórních akcí, kde jsme s našima byli (zvlášť kvůli tátově účasti v mnoha souborech), jsem chtěla hrát na cimbál. Tátovi se přes kamaráda podařilo koupit cimbál za necelých 40 tisíc. Jo, je to fůra pěněz, ale za to cimbál, to je za babku. Nový cimbál koupíte na objednávku od Holaka klidně i za 100 000. A protože jsem tehdá byla na tak obrovský nástroj malá, pronajímali jsme ho souboru Studánka Praha (kde táta stále působí). Bůhví, jak dlouho byl používaný před koupí. Mezitím jsem začala hrát na housle, což mi dlouho nevydrželo a můžu za to poděkovat matince, která mě mnohdy nutila cvičit tři hodiny denně (tehdá jsem byla prvňačka), takže se mi to zprotivilo... A pak jsem si "dupla," že chci hrát na cimbál. padla čtvrtá třída, cimbál jsem si vzali domů, a já začala chodit do lidušky. Nástroj si tedy něčím už prošel a na jeho stavu je to vidět.

Nutno provést generálku, což by znamenalo připravit si tak 40 litrů, cimbál sbalit a odjet s ním na "rekonstrukci" do Ostravy za panem Holišem. ten by nechal natáhnout nové struny, naladil, popřípadě cimbál i otevřel a podíval se na vnitřní stav a opravil vše škodné. Stálo by to majlant, ale o to by ani tak nešlo. Táta totiž nepoveze nástroj do Ostravy přece. (To by musel půjčit auto a docela velké, cestovní obal na cimbál, všecko dojednat...) To mi radši bude druhým rokem slibovat struny, které by tam stejně nakonec musel někdo natáhnout a naladit to... Nakonec by nám s tím stejně pomohl nějaký tátův kamarád-cimbalista. Ale aj tak dobře. :)

A mě nezbývá nic než přehrát Za našima Humny, Preludium a Toccatinu a nevímcovšeckovlastněještě.

Mějte se
Monica Otmili
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Madrak Madrak | 8. dubna 2011 v 19:28 | Reagovat

Já vůbec nevim jaký je to mít rodiče kteří by mně nutily do hry na něco.Ignorujou mně a když jsem chtěl začít hrát na kytaru, okamžitě mně odmítly podporovat a dokonce mi i zakazujou trénovat.Vše jsem si proto musel platit sám-dost to mou peněžní zásobu poznamenalo =D

2 Kate Kate | Web | 10. dubna 2011 v 12:10 | Reagovat

Netušila jsem že hraješ na cimbál. To já bych se asi nenaučila, musí to být těžký.

3 Madrak Madrak | Web | 10. dubna 2011 v 20:47 | Reagovat

Budu ti přát aby ses tam dostala.Já tam pojedu.Budou tam ještě nějaké nové jiné kapely, nevim jaký ale jsou mezi nima In Flames kteří jsou docela dobří.Jinak bych se tam těšil jenom na Maideny, protože korny jsem už viděl na Řípfestu.

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 10. dubna 2011 v 21:30 | Reagovat

[3]: Korny neposlouchám, samozřejmě mi jde o Maideny :) A ráda bych taky na MoR, hlavně kvůli Rhapsody of Fire.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick