Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Ty vado, to je asi EMO!

26. března 2011 v 20:57 | Monica Otmili |  Gothic - subkultura pod lupou
Po delší pauze se opět ozývám do této rubriky, která by rozhodně neměla zapadat prachem, třeba někomu s fůrou blud v hlavě taky cvakne, že to asi bude jinak. Každopádně z tohoto článku to nejspíš nebude. Každopádně na gothiku se zaměříme (jinak by neměl článek v jí zasvěcené rubrice co dělat). A protože Chloë z Goth klubu vymyslela jako téma měsíce Reakce okolí, s níž mám zkušenosti i přesto, že se za gothičku nepovažuju, vzhůru do čtení.

Ačkoliv jak bylo řečeno, gothička nejsem, gothic móda a tmavší barvy se mi líbí. Hold jsem si je oblíbila a je mi příjemnější vyjít ven v černém tričku než ve žlutém s motýlky. Když se podívám na reakci z mého věkového okolí, budou na prvním místě patrně spolužáci. Docela živě si pamatuju, jak začali ve třídě reagovat, když zaregistrovali, že už nejsem barevná jak papoušek, což já kdysi byla. Docela se divím, že halda spolužáků hlavně z naší třídy to vzala v pohodě a žádné narážky nebyly. Překvapila mě kamarádka, s níž už si dnes bohužel nejsem tak blízká, jako dříve. "Ty jsi EMO!" Samozřejmě jsem jí to vyvracela, ale ona prostě měla zafixovanou v hlavě pořád jednu větu. "Nosíš černou, seš EMO."

A o tom to je... Člověk by myslel, že éra tohoto stylu, teda přesněji řečeno éra té trosky, kterou stihli lidi mého věku a redaktoří Bravíčka, kteří vědí totální hovno, udělat, už je dáno za námi. Jak ale všichni víte, je to asi omyl. A mě do toho ještě nahrávala od přírody světlá barva kůže... Dokonce jsem se setkala s případem, že když jsem argumentovala, že to co mám na sobě není EMO, nýbrž spíš gothic móda, dostalo se mi protiotázky: "Aha a jakej jerozdíl mezi EMO a gothic? Hm, žádnej?" Na chvilku mnou trklo, a pak jsem se ozvala: "Co třeba v hudbě?" (No jo, to už je z doby, kdy byla moje mysl, co se týče gothiky zkušenější.) "V hudbě?," řekla dotyčlná slečna o rok mlaší než já, a pak už sklapla. A tady je akorát vidět, jak jsou lidé úzkoprsí. Podle děcek je každá osoba v černým EMO, podle starších je každej puberťák v černém pózer. A soudí se až moc podle hadrů, jaké má kdo na sobě, no, co třeba to přísloví, že boty mohou být vizitka? (A taky pár písniček jednohožánru z nás hned nedělá člena subkultury. Třeba nejsem si jistá, jestli to, že mám oblíbené dva žánry goth hudby, ze mě dělá gothika, ale i to už mi bylo řečeno.) Je pravda, že těch pózerů bývá fůra, ale určitě se najdou i ti, co se třeba za gothika označujou právem. Je škoda, že lidé na takové nepomyslí, nebo je nehledají a radši okomentujou hloupý tuctový článek plný blud. Jo, dělám to také, na jednu stranu je dobré snažit se jim to vysvětlit, ale taky bych jednoduše mohla před tímhle zavřít oči a dívat se jen na ty, co jdou evidentně správnou cestou.

Dostalo se ke mě taky názoru, že metalistky jsou štětky, protože nosí síťkové punčochy. Aha. :D To, že dotyčný mě právě označil za štětku, to mu jaksi nedošlo, stejně jako to, že metalista se může oblékat jakkoliv. Když na mě zase nedávno jeden kluk pípnul v hudebce, jestli nejsem náhodou EMO, tak jsem se s The nemohly ubránit takovýmu smíchu, že nás sprdla učitelka. :D

Nejvíc mě však překvapuje, jak se v tom zvlášť ti mladí tak vrtají. To to nemůže bejt jedno, zda je někdo EMO, metalák, gothik, diskant, šampón apod? Jó, ne každému je jejich hudba/postoj příjemný, ale to, že se jim vynadá či vysměje, k ničemu nevede. Pokud z tomu člověku nemagoří a není to žádnej pózer, není v tom ani žádnej problém. Ve škole se i učitelé na mě "aklimatizovali," nikdy ani žádné námitky neměli, což je myslím jen dobře.
Když se člověk odlišuje, dává na jevo z části originalitu či postoj, že se nechává unášet jiným davem, než tím největším, který má patrně určovat pravidla normálu. Je to (snad) i způsob, jak dát na jevo i svůj názor, vkus, hudbu a pokud to někomu vadí, měla by mu zablikat žárovička, že kdyby se měl podívat na sebe, tak by mu možná došlo, že je jedním z toho obřího davu.

Co vy a reakce okolí na vaše oblečení, názory (teda, kdybch měla psát o nich, tak to jsou další dva články) či celkově na vás? Prošli jste si pózerským obdobím? Napiště do komentářů, budu ráda. :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elisabeth Rose Elisabeth Rose | Web | 27. března 2011 v 12:08 | Reagovat

Mne už miliony ľudí povedali: "tý si EMO však?" A tak zas hovorím to isté... Nie... EMO som kedysi bývala...
Aked poviem nie tak dalšia otázka: "Aký rozdiel je medzi tým?" A tak zas musím vysvetlovať...
Vačšina ľudí ma vôbec nechápe... Myslia si, že som blázon (priznám sa je na tom niečo pravdy :D)...

Mnoho ľudí ma tiež považuje za ignorantku, pretože chodím stále s Mp3... Ja som skôr závisláčka na hudbe...

Hudba nerobí hned´ človeka členom subkultúry, tak ako aj image... Ja som zástancom toho, že hudbu musí človek cítiť aby ju pochopil... Nemôžem si pustiť nejakú pieseň, ktorú ešte nepoznám a pehrať si len päť minút z tej piesne a povedať si ,,no tak toto sa mi páči"
Najlepšie je vypočuť si celú pieseň a potom konštatovať či mi sadne alebo nie...
Ale to som už trochu odbočila...
To je môj názor....

PS: Mimochodom, dobrý článok... :) A sorry za dlhý komentár... Len ked sa rozpíšem, nedá sa prestať... :D

2 Polgara Polgara | Web | 27. března 2011 v 16:01 | Reagovat

Tohle se mě netýká, ale mám jednu spolužačku, která chodí celá v černém, je to metalistka a lidi z jejího okolí reagují podobně, jak u tebe.
Už se o tom vyjadřovala u sebe na blogu (http://vinter.pise.cz/62893-jsem-takova-jaka-jsem.html), snaží se to brát s humorem, ale podle mě jí ty reakce omezenců pořád ubližují.
Tohle škatulkování nemám ráda, vždyť pokud ty lidi v černém člověk pozná blíž, zjistí, že jsou mnohem lepší, než ti tzv. normální občané.

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 27. března 2011 v 18:33 | Reagovat

Jo, jo, jsem emo satanista se sebevražednými sklony a ve volném čase souložím na Ústředním hřbitově s mrtvými zvířátky. "Jééééžiššmarjááá" se mnou a taky "Tyyy vole." Už jsem si zvykla. :-D

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 27. března 2011 v 18:51 | Reagovat

[1]: Dlouhé komentáře potěší. Sama je často píšu. :)

[3]: Asi tak. Jo a ty deprese fakt milujeme. :D to je jako coool ´hrát si s žiletkou a pak se fotit se smutnýma xichtama a pak nás naši milááášQové z FejsbůůůčQu litujkujou mocinky. :D

5 Kate Kate | 28. března 2011 v 21:58 | Reagovat

HwKrásně jsi to napsala, máš pravdu. Lidi moc často řeší styl ostatních podle vzhledu, odsuzují a tak. Přitom  zřeba v emo stylu nejde jen o černou barvu ale jim to nějak nedochází. Já se většinou oblíkám tuctově ale když jsem si oblíkla něco výraznýho- hodně barevný tričko.

6 marieke marieke | Web | 29. března 2011 v 21:11 | Reagovat

Tak metalistky-štětky to jsem teda ještě neslyšela :-D Mně přijdou "štětkovské" trochu jiné styly...Já se neoblíkám nijak specificky, ale moc se mi líbí sárí <3 Jednou si ho chci pořídit, jen mě mrzí, že u nás to vůbec není obvyklé-a přitom je to tak krásné oblečení! Měla jsem ho na sobě jen jednou, půjčené od kamarádky a ačkoli jsme byly v Brně, což je velké město tak se na nás někteří lidi dívali jak na blázny...co teprve někde na maloměstě :-(

7 Nachtschatten Nachtschatten | 1. dubna 2011 v 20:47 | Reagovat

Tak na různé narážky a pohoršené pohledy jsem si už zvykla, ale je fakt, že někdy to i přes to může zabolet. Ale s tím holt člověk musí počítat, když chce provokovat vzhledem. Na základce na mě taky pokřikovali EMO! a ptali se, jestli se řežu, téměř mi kontrolovali ruce. Jinak, co jsem na gymplu, tak víceméně pohoda. Na druhou stranu, už se neoblíkám tak trvdě a výrazně, protože si to do školy nemohu dovolit a prot vypadám prostě jako holka v tmavejch barvách.Sem holt konzervativnější :(.
Štvě mě, že většina lidí považuje tyhle styly (včetně jejich některých jejich vyznavačů) čistě za modní věc a hudební podstata jim uniká. Jinak nějaké škatulkování nemám ráda. Poslouchám goth hudbu i metal, ..., ale nejsem ani metalistka, ani gothička. Já jsem já a to mi stačí, nepotřebuju někomu vysvětlovat, proč chodim ráda v černý a nebo proč mám najednou modrý džíny a ne černý. Je to moje věc. Někdy vypadám trochu jako hipie, někdy jako metla a někdy jako normální holka v džínách a tričku a jindy si holt vemu kostýmový kalhoty,...
Ignorantství a zabedněnost a nesnášenlivost vůči neznámému je asi nejhorší. Člověk by přitom řekl, že v dnešní době není už nic překvapivého ani vyloženě "nenormálního" (myslím vzhled), viz. třeba to, že kluci choděj v růžovejch tričkách, fialovejch gatích a žlutejch kšiltkách (to vše dohromady, podotýkám, ano, takový případ sem potkala, ale je to jeho věc, ať si dělá, co chce, nebudu kvůli tomu na něj řvát, že vypadá, jako nějakej rádoby gay).

8 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 2. dubna 2011 v 11:26 | Reagovat

[6]: No, já myslím,nejvíc štětkovský je životní styl a práce jako prostitutka. Jenže některé holky k takové vizáži nemají daleko... nevím jak moc je cool chodit v kraťouných kraťáskách s růžovejma legínama v lednu a s výsřihem až po prdel. :) Co je to sárí <3 to fakt nevím, každopádně myslím, že ať je to cokoliv, pořídit si to můžeš, ovšem v maloměstě to půjde stěží.

[7]: Zrovna teď k nám přišel do vedlejší třídy novej kluk bůhví odkud a hned mi chtěl zkontrolovat ruce. Div jsem mu nevynadala, do party pózerskejch Emáků mám fakt daleko.
Poslouchám aj goth hudbu, tak i metal, ale k metalu mám pevnější vztah jak se zdá. :)

9 marieke marieke | Web | 3. dubna 2011 v 10:48 | Reagovat

Sárí je toto:http://www.sari.cz/index_3.php a <3 má být srdíčko :-D

10 Já | Web | 3. dubna 2011 v 20:32 | Reagovat

Taky se ráda oblíkám do černýho, v podstatě nenosím nic jinýho, nedávno jsem si pořídila černý síťovaný rukavička a začala jsem poslouchat My Chemical Romance...
"Ty seš tóóó... ímou, že jo?"
"No jo, X-ová je teďka emo..."
Nevysvětluju jim to, nemá to cenu - naopak mě baví je víc a víc utvrzovat v přesvědčení a dělat jim zmatky v už tak prázdných hlavách...

11 buqice buqice | 22. dubna 2011 v 14:44 | Reagovat

[4]: tak ta reakce na [3]: je ještě snad lepčí než článek sám

12 buqice buqice | 22. dubna 2011 v 14:51 | Reagovat

buť v klidu, neni vůbec důležitý jak vypadáš, jak působíš na okolí ani jesli ti matka za to nerozseká pr-zadnicu,ale v čem se dobře cítíš a hlavně:všeci ví,že důležitý je to,čím jsi.a vybírat směr? kolik je vlastně těch směrů? ty jdeš směrem správným, protože je to směr TVÚJ ! přeju hodně štěstí

13 Topier Topier | Web | 18. června 2011 v 0:45 | Reagovat

pozérske obdobie? samozrejme, trocha a rýchlo ma to prešlo... len v období, keď sa začal môj hudobný vkus pritvrdzovať, mi okolie trocha tvrdilo, že Evanescence a Nightwish (alebo dve hlavné kapely, čo som vtedy počúvala), sú gothic a ja som tomu trocha verila a vzhľadom na náhle potemnenie šatníka som asi vážne pôsobila trocha pozérsky :)

a inak okolie reaguje vcelku v pohode a zvlášť na mojej fakulte je dosť rôznych kreatúr na to, aby som sa necítila tak úplne odveci... (ale vlani som si z recesie na seba dala ružové tričko... všetci sa ma pýtali, či sa mi dačo nestalo :D :D)

14 Amia Amia | Web | 8. října 2011 v 18:29 | Reagovat

Oblečení je předmětem sporů už dlouho a podle mně úplně nesmyslně. Navíc, i kdyby někdo černým tričkem s motivem žiletky prezentoval, že se řeže protože chce jizvy, rozhodně to neznamená že to stejné mají na mysli i všichni ostatní s černým tričkem a motivem žiletky.
Reklama je občas dost sviňa, pokud se jí podaří vsugerovat tyhle představy :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick