Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Hygienické prostředky a zase potraviny...

12. března 2011 v 13:16 | Monica Otmili |  Rukověť spotřebitele
Někdo si možná všiml, že hlavně v minulém roce jsem se trochu zabývala tématem levného nákupu versus kvalita levných potravin. A jak se zná, z tohoto vzniká takový můj seriál, a jestli to tak půjde dál, bude tu další rubrika. (Aha, takže rubrika je už hotová; zdá se, že tohle bude dlouho pokračovat.) K dalšímu článku na tohle téma mě nevyburcoval nikdo jiný, než opět moje máma. Vlastně může jen za jednu věc, která se v článku najde, ale našla jsem další věci, jejichž koupie mi nedává spát.
Tak jdeme na věc. Těště se na Jar, Domestos, vložky, toaleťák a papírové kapesníčky.


To, že dnešní lidé jsou posedlí honbou za levným nákupem je věc více méně jasná. Kdyby ne, tak proč by u nás bylo 200 Bill, 50 Lidlů, minimálně 4 Kauflandy (o jejich počtu fakt nemám přehled) a já nevím co všecko ještě. Na jednu stranu jsou tyhle velkoobchody užitečné, levné a poměrně rychle se v nich nakoupí většina toho, co je potřeba. Samozřejmě se díky svým levným anonymním výrobkům těší oblibě zvlášť u našich důchodců. Je škoda, že musí přepočítávat každou korunu, ale např. v Egyptě nějaký důchod vůbec neexistuje, tam se děti starají o svoje staré rodiče, kteří od státu nemají ani korunu. Nevím, zda si stěžují, ale žijou do teďka. Každopádně my máme jinou kulturu, ale s nákupy to bude všude stejně. Ve velkoobchodech toho pochopitelně vememe víc, protože věci jsou levnější než v malém krámku.

Všimli jste si, že za čtyři role třívrstvého bílého toaleťáku Zewa zaplatíte asi 24 Kč? A všimli jste si, že i přes jeho vyšší cenu ho lidé kupují? 12 rolí šedého jednovrstvého se sice za svojí cenu 20 Kč vyplatí, ale v reálu nejsou ani na to hovno, po němž si máme utřít zadek. Tenhle papír se nám roztrhne už jenom při potáhnutí ho, natož si s ním utřít zadek. A když jo, tak ho musíme vzít mnohem více, než toho třívrstvého. A spotřebuje se tohopochopitelně víc. Ahá, tak proto jich je tam 12 rolí :D. A to ani nemluvím o podráždění zadku, které jsem si díky tvrdému hajzlpapíru užila asi v osmi letech. Jasně, toaleťák je tak malicherná věc, se kterou se snad ani není třeba zabírat. Ale Evropa ho za rok spotřebuje miliony tun a když vlezeme na veřejné zachodky zvlášť my ženy, tak nadáváme, když tam toaleťák není. V Kauflandu bych taky radši popadla ten dražší, ale maminka se po mě ožene argumentem, že já nevydělávám a zdá se, že nemám přehled o penězích... (Nevydělávám, ale to nebrání tomu, aby se matka naštavla, když jí nemůžu každej měsíc půjčit tisícovlku.) Samozřejmě, že úplně stejné je to s papírovými kapesmíky. Kdyby naši koupili jednou za čas třívrstvé a nešlo jim o to, že stojí o pět korun víc, tak bych jim byla vděčná.

Máme tu další perličku. Domestos - miliony bakterií zemřou za 40 kč. Jako mladší jsem zrovna tomuhle věřila. Teď mi dochází, že je to hloupost. Ano, záchod to vyčistí, ale ten vyšistí i ten levný čistič bez reklam. (Který se pochopitelně taky více kupuje.) Ale všechny bakterie 100 procentně nezabuje ani jeded. A ani Harpic Max. Duck WC čistič se zaručeně dostane pod okraj se svým hrdlem, jinak se od jiných čističů příliš neliší. Nutno podotknout, že u těch levných čističů ale vůbec nemusí dávat uzávěr s dětskou pojistkou - ve čtyřech letech jsem to v pohodě otevřela. Ale nebojte, nepila jsem to. :D Ať už je tam ta pojistka pořádně, nebo ať tam není vůbec. Silnější děcko to otevře, nebo to nechají rodiče pootevřený. A když je vychované, tak se nenapije. Mimochodem, zkusili jste někdy vyčistit WC půl litrem Coca Coly? Nechte 30 min působit a budete překvapeni.

Korunu dodala moje matka menstruačním vložkám. Řekla jsem matce, jestli by mi nemohla koupit alwaysky, protože ty Naturely, které ona kupuje se mi skoro vždycky roztrhnou... "No to si vyhoď z hlavy, že budu kupovat drahé vložky." Další den jsem zjistila, že stojej o čtyři koruny víc. Aha... Zrovna u těhle věcí jsem si myslela, že jde hlavně o pohodlí a hygienu. Což vložka, která se roztrhne skoro pokaždé asi nezaručuje. A to samé je to s oblečením. Nekoupím si kalhoty které sice stojí dvě stovky, ale jsou z nepohodlného materiálu. Avšak vysvětlovat tohle třeba mamce, to je něco. Debata na půl hodiny a nic se stejně nezmění.

Na závěr přidám výrobek, který je u nás skutečně oblíbený a jeho reklama se zdá pravdivě založená. je to náš známý Jar na nádobí. Z vlastní zkušenosti doporučuju, protože skutečně vydrží déle a ruce po něm nejsou draplavé a suché. Za jeho asi půl litru sidće dáte třicet korun, ale je to oprávněná cena. Dokonce se divím, že naši to kupujou. No mamce asi došlo, z čeho ty suché ruce a ekzémy měla.

Radím radši si připlatit za pohodlí a "lepší věci." Zdá se , že á nikdy nebudu s ničím spokojená, protože tu nutále pindám a působím jako rozmazlenec. Každopádně na našem trhu je tolik výrobků, že si můžeme vybrat z několoka typů a značek, že když něco odzkoušíme, tal najdemem to pravé. Naše rodina na to však asi nikdy nedá, takže abych si snad začala kupovat toaleťák, kapesníky, vložky, čaje, čokolády apod. sama.

Souhlasíte s mým názorem? Jaké máte vy zkušenosti s těmito výrobky? Připlatíte si radši za kvalitnější věc? Já bych ráda, ale sama domácnost nevedu, takže jen můžu v koutě pindat a smát se tomu, jak může někdo považovat čaj za osm korun čajem. Věčřím, že pokud nejsou lidi úplně vygumování, takže si za pohodlí či kvalitu připlatí. V dalších "dílech" se podíváme na pastelky a školní potřeby, nemineme rací prášky a věci pro miminka. To, že ve zprávách stále varují před hračkami pro batolata o něčem svědčí. Takové hračky ani nejsou levné, takže vyšší cena = kvalita není pravidlem zdaleka u všeho.
Mějte se a nakupujte rozumě. Doufám, že jsem vás neunudila.
Monica Otmili
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 13. března 2011 v 19:19 | Reagovat

Naše rodina to tolik neřeší, samozdřejmě se taky snažíme šetřit- ale radši kupujeme kvalitnější věci. Kdybych řekla mamce že jsou vložky co mám nepohodlné, a rozrhnou se, koupila by mi jiné.Nebo  třeba Ariel a odstranovašče skvrn. Je to sice dražší ale ty obyčejné prášky prostě některé skvrny nevyperou. K domestosu- nikdo netvrdí že zabije všechny bakterie, když se podíváš na tu reklamu porřádně uvidíš že říkájí zabije 99,9 % bakterií :D To že jsou ty dražší všci prodávanější, není ani tak tím že by byli lepší ale spíš hodně dobrou reklamou. Čím originálnější nápad tím lepší. S oblečením je to trochu jinak- drahé značky  moc nekupujeme (nike, addidas,kaky jeans, oviver apod) sice mi rodiče značkové oblečení koupují ale ne moc drahé. Samozřejmě když potřebuju třeba bundu na hory tak mi drahou a hlavně kvalitní koupí- přece tam nezmrzu. Článkem jsi mě rozhodně nenudila, docela jsem se nad ním zamyslela

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 13. března 2011 v 19:43 | Reagovat

[1]: S bundama na hory je to u nás naštěstí v pohodě. Máti taky docvaklo, že levné boty jsou k ničemu. Každopádně při její reakci na vložkový problém jsem na ní koukala jako puka ptala se sama sebe, jestli si nedělá prdel.

Je pravda, že reklama ve všem hraje velkou roli, ale  takové výrobky Clever v Bille žádnou reklamu nepotřebují. Po většině z nich se vždycky zapráší. (Billu mám vedle baráku, takže vlastní zkušenost xD.)

3 Kate Kate | 13. března 2011 v 21:07 | Reagovat

[2]:Asi bych taky hleděla. U nás nikde v okolí Bila není. Ale když je nějaká akce v kauflandu, je to hned rozebraný- většinou dají omezenej počet kusů.Nevím jak je to možný ale kaufland (u nás) oblíbili hlavně důchodci - ve všední dny tam skoro nikdo jiný není :D

4 Fantaghira Fantaghira | Web | 15. března 2011 v 17:34 | Reagovat

Domácnost sice nevedu, ale vedu studentský život a musím si sama nakupovat a dokázat vyjít s penězi. Občas to není jednoduchý, ale když už tak radši ušetřím na jídle než třeba zrovna na vložkách. Zrovna u těch vložek vysloveně potřebuju kvalitu a pohodlí a musím vědět, že je na ně spoleh. Jestli si koupím dobrý slunečnicový chleba nebo ten obyčejný, mi sice není úplně jedno, nicméně mám-li někde ušetřit pár korun, ušetřím je tady.
O oblečení se snad netřeba zmiňovat. Nezáleží mi na značce, ale pohodlí. Jo a ceně taky, ale to spíš z toho důvodu, že vážně nechci platit dva tisíce za džíny, ale jestli zaplatím tři nebo čtyři stovky už zase takový rozdíl není. :)

5 Vysmátá Vysmátá | Web | 17. března 2011 v 12:10 | Reagovat

radši zaplatím o něco víc, než pak trpět v nepohodlí. Ty ceny se od sebe zas tak moc neliší, abych to nemohla překousnout. Mít nekvalitní vložky je pro mě o něco horší než dva dny nejíst :D To neni zrovna dobrý přirovnání, ale s naturellou bych si nevystačila :D

6 it it | Web | 18. března 2011 v 12:06 | Reagovat

S těma vložkama by mne to taky nasralo, naštěstí je nenenosím. :D
Mimochodem do rozvodu tvých rodičů mi nic není, ale zajímalo by mne jaký mají důvod k rozvodu a z čí strany?
Chci napsat o rozvodech disrtační práci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick