Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Smilujte se a množte se.

25. února 2011 v 18:30 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
Po návalu článků o tom, jak je sex komerční, tabu, či nápadů na skvělé poprvé jsem se rozhodla, že pojmu celé Téma Týdne (opět) jinak. Konečně jsem se zace dostala ke svým úvahám a názorům. (No jo, už delší dobu jsem něco takového nenapsala. Nebo snad ano?) Téma sex proberu především z hlediska křesťanství. Něco mi totiž zase (no jo, co čekáme od něčeho, co je chtě nechtě zidealizované) nedává smysl a nejde mi to do palice.

Kdo by neznal příběh o stvoření světa? Spíš než z Bible ho mám radši v té kreslené podobě. Už ani nevím, kdo to stvárnil, ale je to hodně známé. Bůh - Stvořitel tam vyrábí zvířátka, jako by je pekl, pak je maluje a ďábel vyrábí vše s klepítky a různé potvůrky. Nakonec Bůh stvoří Adama s Evou. No neznáte to?
A nejen z Bible, ale i z tohoto kresleného stvárnění, jež mělo být patrně určené pro vysvětlení dětem, vychází známý výrok "Smilujte se a množte se."
Takže mi sakra vysvětlete, proč musí kněží držet celibát? Pro svou oodanost Bohu? A jak vlastně vědí, že to, co je smyslem jejich života, je skutečně pravda? Ovšem ten, kdo by se jim pokusil vyvrátit tuto teorii, by stoprocentně neuspěl....
Adam a Eva se spolu také milovali a to v Bibli není ani zmínka o jejich svatbě. Je sice pravda, že desatero přikázání vydal Bůh omnoho let později, ale kdyby si pospíšil, byli by z ráje vyhozeni spíše za nemanželský sex a pokud by byla teorie s jablkem pravdivá, tak bychom tu ještě dnes chodili nazí. Teda pokud by před námi někdo to jablko ze stromu Dobra a Zla neochutnal. (Ale když to vezmeme teoreticky, tak by nemohl jeden druhého podvést, když žili zatím sami dva.)
Tak proč zrovna boží služebníci - kněží a jeptišky by se množit nesměli? Když jim dal Bůh příkaz? Už jen z prostého lidského pohledu je vidět, že je to nefér. (Myslíte, že oni o tom nikdy nepřemýšleli/nesnili? Těžko.) No, zajímalo by mě vysvětlení; asi zajdu za mojí bývalou učitelkou na náboženství (přestala jsem tam chodit v 5. třídě) a vyvalím na ní haldu otázek. (Protože těch je fakt hodně.) Copak by mi asi odpověděla?
Když bychom sex brali čistě z hlediska křesťanství, více jak 3/4 lidí by skončila v pekle, kvůli těžkému hříchu, protože sex před svatbou provozuje kdekdo. A 9. přikázání ho zakazuje.
Upřímně, neumím si představit, že by měl někdo za celý život jen jednoho partnera, co se týče sexu. Nevěřím, že spousta zvířat např. ptáci mají mláďata pořád s tím samým partnerem každý rok. U tropických pavouků to snad ani nejde, když samice sežere samce hned po páření.
Samozřejmě, že v Bibli je spousta nesrovnalostí, ke kterým se někdy možná vrátím, ale teď je rozebírat nebudu.
No, teď už jen tak z objektivního hlediska. To, že je sex čím dál víc komerčnější, není zrovna to nejlepší, ale vydělat se dá na čemkoliv. Je dobře, že ty kondomy u těch pokladen prodávají a je dobře i to, že se děti občas na internet na nějaké ty informace podívají. Aspoň mají přehled do budoucna, což je lepší, než otěhotnět díky neznalosti kondomu z důsledku zanedbání sexuální výchovy u rodičů. (Ale když nefungují rodiče, fungují kamarádi, bravíčko nebo škola. Znáte to...:D ) A na druhou stranu je to zcela přirozené, že se o to děti zajímají. Jak je to s intimnostmi u puberťáků, to snad netřeba komentovat. Myslím, že chlubení o svých zkušenostech vytváří akorát vizitku, na níž se budou někteří dívat zkrz prsty.
Možná, že i ten/ta, co v budoucnu odmítají mít děti, jednou změní názor. Kdyby takových byla většina, tak bychom to jako lidstvo daleko nedotáhli.
Jestli vás někoho tolik zajímá, jak jsem na tom já, tak vzhledem k mým 14-ti letům a našim zákonům, si to můžete dost dobře domyslet.
A nezbývá mi nic jiného, než vám popřát tu "boží" větu, ať se nám milujete a množíte! :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 25. února 2011 v 18:42 | Reagovat

Krásně jsi to rozpitvala.Opět jsem si krásně početla.Občas jsem se taky zamýšlela, jak to tehdá "dělali".celá baible si docela protiřečí, hlavě tyhle části- Adam a Eva byli první, takže další generace jsou jen jejich potomci což znamená, že to museli dělat bráškové se sestřičkami a podobně a to není hřích kruci? :D

2 lenny lenny | Web | 25. února 2011 v 19:47 | Reagovat

Bible se nesmí brát tak doslova :) Ono hlavně to pojetí hříchu je takové... lidové. Hřích není přestoupení nějakých pravidel, spíš když člověk vědomě poruší to důležité... Hm, jak to říct lidsky? Představ si, že máš partnera, a máte se rádi. Dáte si pravidla, třeba že každou neděli budete trávi čas spolu a že nebudete mít sex s nikým jiným. Dodržíte to. Ale pak jednou v neděli nebudeš moct být s ním, protože budeš shánět dárek pro jeho maminku. Odpustí ti to? Jasně že jo... A pak se dozvíš, že se zakoukal do nějaké jiné, sice dodržel, že s ní nebude mít sex, ale složil pro ni básničku, a pro tebe ne... Odpustíš mu to? Ne, protože vás to rozdělilo. Neporušil pravidla, ale ducha těch pravidel jo, protože tě už neměl dost rád... I když existují lidi, kteří si to usnadňují tím, že řeknou "nezabil jsem, nekradl, jsem OK", tak "hřích" je trochu o něčem jiným, než o zabíjení a sexu před svatbou...
(mimochodem, v desateru nic o sexu po svatbě není, to je další "lidský" výmysl a omyl)

3 Nel-ly Nel-ly | Web | 25. února 2011 v 20:26 | Reagovat

Myslím, že základní problém je v tom, že bible byl příběh, ještě předtím, než to křesťanství všechno otočilo - pro neexistující ideály, peníze a moc, jako je to mu už vždycky a v době rozkvětu středověku šlo všechno do háje a bohužel, statisíce lidí z něj ještě stále nevyšly.
Jak je to s nechtěnými těhotenstvími mladistvích? Bráno celosvětově, převážná většina z nich jsou věřící - ať už jde o jakékoliv náboženství.
A jak je to s těmi nejhoršími sexuálními zvrhlíky? Ejhle, za je to tam. Protože tyhle jejich "ideály" potlačují lidství a dělají z lidí něco, co nejsou a nikdy nebudou, a tak to porušujou - většinou bohužel tím nejhorším způsobem.
Jsem šťastná za výchovu v rodině, kde se do kostela chodilo jen o Vánocích, podívat se na betlémek.

Ale jinak... Bible sama o sobě je plná rozporuplností (tedy míním tím starý zákon, který jsem četla, protože Nový mě jednoduše nebaví :-))... Už na začátku je jasné, že Adam a  Eva byli jediní lidé, a přesto z nich vznikli další  miliardy.. Jak? Když bible zakazuje smilnění mezi příbuznými? Ejhle... nezakazuje, protože všemu předcházel příběh, říkající o tom, jak by to asi mělo vypadat... ale pak přišli, s prominutím "volové" a vyložili si to po svém a co hůř, začali to propagovat - to jsou pak ty hříchy, to je pak to, nadším inteligentnímu člověku zůstává rozum stát a to je pak pan "velký" papež, který prosazuje odpor ke kondomům v odbě, kdy je Afrika zmítána tisíci znásilnění denně a trvajícím hladomorem - radši ty děti nechte zemřít až po narození

4 Šílená bruneta P Šílená bruneta P | Web | 25. února 2011 v 20:31 | Reagovat

Nad tímto jsem zatím nepřemýšlela... tedy myslím nad tím, že lidi by se měli množit a kněží drží celibát... Když jsem byla malá tak jsem se divila, že se kněží nemůžou ženit... přišlo mi to nespravedlivé a přijde mi to pořád.
Co se týče mladých....  není kam spěchat, a holka která si to neuvědomí čas je buď kurva nebo je prostě blbá. super článek :)

5 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 25. února 2011 v 20:34 | Reagovat

[1]: To bylo trošku jinak. Adam a Eva měli 2 syny. Jeden z nich zabil toho druhého. Evě se pak narodil ještě další syn. mezitim první syn putoval pouští a potkal ženu, do níž se zamiloval. V Bibli se ale o žádné Adamově dceři nepíše...:D

[2]: O sexu po svatbě tam nepíšou ano, ale 9. přikázání "Nepožádáš manželky bližního svého" míní, že sex můžeš provozovat až po svatbě. Teda aspoň takhle nám hlásali na náboženství a v kostele.

Huh, jsem ráda, že už mám vlastní halvu, a tohle tam už vtloukat nenechám. :)

[3]: Jo, Bible je plná nesrovnalostí a lidé si její příběhy dobarvili tzak, aby se jim hodily. je to smutné, že my s tím nic neuděláme. Ale psát článek typu: "Sex je naprosto běžná lidská potřeba, já sama ho neměla a je to o tom, že muž a žena a todle a tamto..." se mi fakt psát nechtělo.

Jo, a množte se! :)

6 marieke marieke | Web | 26. února 2011 v 11:46 | Reagovat

Bible je hodně symbolická, nedá se tam vše brát doslova. Ale je pravda, že celým desaterem se v dnešní době neřídí snad už skoro nikdo :-)
Sex u mnichů, kněží a jeptišek je podle mě nevhodný, proto, že podle náboženského pojetí rozptyluje smysly a soustředěnost (takový názor mají i jiná náboženství)takže člověk, který vede pravidelný sexuální život by se nemohl tolik soustředit na Boha, rozjímání a modlitby.

7 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 26. února 2011 v 11:54 | Reagovat

[6]: Ale zase sex je přirozený pro všechny tvory, tak proč by jim to mělo být odpíráno. Ale vlastně oni si zvolili tu cestu, že celý život zasvětí Bohu. Já bych do toho nešla...:D

8 Nel-ly Nel-ly | Web | 27. února 2011 v 2:43 | Reagovat

[4]: ne v Anglii... jenže aby k tomu došlo, musela si jejich víra projít svým a nebylo to hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick